77
nac cnc vezérlsé
  • Zozo76
    #37
    meg ezt sem hajtja vegre rendesen:

    G54
    G43 G00 Z200 H01 S1000 F200 M03
    G81 G98 X20 Y20 R5 Z-30
    Y-20
    X-20
    Y20
    G80 G00 Z200 M05
    M30
  • Zozo76
    #36
    "Lehetne egy olyan kérésem ,hogy tesztelnéd nekem ezt a cnc simulátor progit,mert valahogy nemjövök rá, hogy hogyan lehet megadni azt hogy mekkora legyen az anyag és hol legyen a nullpont(marásnál megtaláltam).Copy-Paste-ztam a kododat de szerintem nem azt csinálja amit kéne.Te ugy is kened-vágod a témát,megnézhetnéd mert lehet hogy valamit nem érthet meg a kodbol"

    Oke, utananezek a dolognak. Persze nekem is meg kell ertenem a programot.
  • Zozo76
    #35
    "Ezek nemlehettek volna egész számok???"

    Azert nem egesz szam mert mondjuk a munkadarab meg van esztergalva es igy a keszulekre valo felfogas utan ki van orazva. Akkor meg nem bizti hogy a merorendszer egesz szamot fog adni. Amugy el lehet kepzelni egy komolyabb melot ahol mondjuk van 2-3 felfogas es akkor mar igencsak gondolkodni kell ha valami meret nem jo a munkadarabon. Meg ami meg a kedvencem az a nullponteltolas: G52.
  • repvez
    #34
    Hali
    Lehetne egy olyan kérésem ,hogy tesztelnéd nekem ezt a cnc simulátor progit,mert valahogy nemjövök rá, hogy hogyan lehet megadni azt hogy mekkora legyen az anyag és hol legyen a nullpont(marásnál megtaláltam).Copy-Paste-ztam a kododat de szerintem nem azt csinálja amit kéne.Te ugy is kened-vágod a témát,megnézhetnéd mert lehet hogy valamit nem érthet meg a kodbol
    köszi
  • Szid
    #33
    G10 L2 P1 X-259.456 Y-475.477 Z-514.608
    Ezek nemlehettek volna egész számok??? :o))
  • repvez
    #32
    Köszi a kodot és a linket .A kodot kiprobálom azon a simulátor progin igy nem kell félnem a géptöréstöl.
  • f2d
    #31
    Szia!
    Ide látogass el: CNC programozás, vezérlő leírások
  • Zozo76
    #30
    "Ha minden jól megy a végén egy kész munkadarabot vehetsz ki a gépből :)"

    Ha meg nem akkor osszetorod a draga szerszamot meg ami meg durvabb a gepet is. Ez nem jatek. Nem olyan hogy irok egy weboldalt es ha valami nem jo akkor kijavitom. Itt sulyos osszegekbe kerul a tevedes!
  • Zozo76
    #29
    Tessek ezt fejbol irom (mivel ez a munkam, gepbeallito es gepcsoport vezeto vagyok):

    O1000 (1000 FEDEL);
    M60;
    G52 X0 Y0 Z0;
    G10 L2 P1 X-259.456 Y-475.477 Z-514.608;
    G54;
    B180;
    T12;
    M06;
    G43 G00 Z200 H12 S1000 F200 M03 (KOZPONTFURO);
    T68;
    M08;
    G81 G98 X65 Y65 R5 Z-2;
    Y-65;
    X-65;
    Y65;
    G80 G00 Z200 M05;
    M06;
    G43 G00 Z200 H68 S2000 F450 M03 (D=22 KSEM);
    T75;
    M08;
    M50;
    G04 X4;
    G81 G98 X65 Y65 R5 Z-35;
    Y-65;
    X-65;
    Y65;
    G80 G00 Z200 M05;
    M06;
    G00 G43 Z200 H75 S1000 F300 M03 (D=20 MARO);
    T00;
    M08;
    G00 X65 Y65;
    M98 P1001;
    Y-65;
    M98 P1001;
    X65;
    M98 P1001;
    Y65;
    M98 P1001;
    G00 Z200 M05;
    M06;
    B0;
    M60;
    M30;

    -----------------

    O1001;
    G01 Z-1;
    G91 X-11.5,
    G02 X0 Y0 I11.5 J0;
    X11.5;
    G90 G00 Z50;
    M99;

    Na, remelem jo. Ez egy fedel amiben van 4db 22-es furat es van a furatok elott egy 43-as sullyesztes ahova a csavar feje felfekudhet a szereleskor (igy nem kell alatetet rakni ala). Ebben van asztalforditas, palettacsere, szerszamcsere, korinterpollacio, koszoruhutes, belsohutes. Ez egy HMC500-as duplapalettas gep Fanuc vezerlovel. 8 ilyen gepet felugyelek nap, mint nap. Darabja olyan 25 millio(!) volt 6-7 eve amikor vette a ceg. :)
  • repvez
    #28
    Sziasztok!
    Én tanultam a suliban cnc-t programozni csak már régen volt és elfelejtettem sok mindent, tudnátok egy olyan letölthetö irást mondani amiböl fel tudom frissiteni a tudásomat.Gondolok olyanra amiben a különbözö számokhoz rendelt müveletek vannak leirva.Mi csak elméletben tanultuk a középiskolába mert mire a csakorlati részhez értünk ellopták a sulibol az egyetlen CNC-t
    Letöltöttem az 5-ös hozzászolásbol a szim progit és azon szeretnék megtervezni egy két dolgot.
  • f2d
    #27
    Teljes mértékben igazad van. A CNC programozás nem csak a G kódok bepötyögéséről szól, sokkal nagyobb hányadba van része benne a technológiának. Nem véletlenül hívják NC, CNC programozó technológusnak azt a végzettséget amit meglehet szerezni.
    Szerintem sem lehet 2 nap alatt megtanulni programozni CNC-t, mert ma a CNC programozás egy CAD/CAM software profi kezelését igényli, amit az általános program elkészítésére használnak, már ennek a megtanulása nem 2 nap. Utána az elkészített programot posztprocesszálni kell a megadott géphez/vezérlőhöz az akadás mentes működéshez, ehez meg sok tapasztalat kell, valószínű 2 nap nem elég.
  • Anklar
    #26
    Köszi mindenkinek, szerintem ennyi nekem bőven elég lesz ami tleírtatok :D
  • neuro
    #25
    Ne bonyolítsuk, valószínűleg még ez is sok lesz neki :)
  • Borg
    #24
    És nullpontot felvenni, szerszámokat bemérni ki fog? :D
  • Borg
    #23
    Gépészmérnök. De van ahol már a szakközepes technikusin is megtanítják az alapokat.
  • Lacc
    #22
    Milyen szakon kell ilyesmihez végezni? Mechatronika, gépészmérnök vagy micsoda?
  • HUmanEmber41st
    #21
    Ha komolyabban érdekel, írj privbe...talán jobban el tudom mondani..ugyanis ilyen gépeket szerelünk össze/ javítunk..
  • neuro
    #20
    A CNC egy automatikus szerszámgép, ami egy program alapján gyártja le a munkadarabot. A programot megírhatod egy PC-n, közvetlenül a CNC vezérlőn de akár generáltathatsz is egy CAD/CAM szoftverrel. Ha nem a vezérlőn írtad akkor általában soros porton keresztül áttöltöd a cnc-re, berakod a vasat, majd nyomsz egy START-ot. Ha minden jól megy a végén egy kész munkadarabot vehetsz ki a gépből :)

    Az ipari robotok is hasonlóak, azzal a különbséggel, hogy a robotok sokkal több szabadsági fokkal rendelkeznek mint az alap nc gépek.
  • Anklar
    #19
    Hát a kérdésemet egy kicsit bonolultan fogtátok fel , de amiket írtatok abból lassan kihámozom mi is lehet ez a cnc/nc vezérlés, én viszonylag csak egy alap dologra gondoltam , mert benne van a szóbeli tételeim között és nem emléxem vettünk valaha is ilyet :)
  • Szid
    #18
    Mi csak A VW csináltunk "kontúrfelületeket" A legnagyobb darabok coltak csak 1m-eresek, különben meg átlag 3-5 cm x 3-5 cm ek voltak .Hál istennek a bibi egy ilyenenél volt
  • gzulus
    #17
    http://www.mechatronika.hu/~gyukli/cnc.htm
    egy kis iránytű, ha erre lennél kíváncsi
  • neuro
    #16
    Én nem sokat programoztam cnc-t, inkább a vezérlés és a gép elektronikáját/mechanikáját babráltam. A szakdolgozatomat is egy ilyen témából írtam (PLC+CNC+gép kapcsolata), és utánna másfél évet dolgoztam egy cégnél, ahol cnc vezérléseket szereltünk marókra és esztergákra (a lényeg ott is a PLC-n volt).

    Egyszer voltunk valahol a Dunántúlon egy olyan helyen, ahol turbinákhoz és bazi nagy motorokhoz gyártottak alkatrészeket: a marógép 3 emelet magas volt, a munkadarab átmérője pedig kb. 5 méter. Na, ha ott valaki elrontja a programot a gép az egész hangárt vitte volna magával :)
  • gzulus
    #15
    Mielött nekiveselkedsz cnc-nek nem árt a manulás marással, esztergálással kicsit foglalkozni, nem csak úgy nekiesni. Én még HUNOR-on tanultam, de elötte 1 évig kézzel tekergettem a karokat, azon mégis csak jobban átlátod, hogy pl. milyen vágási sebességgel tudsz dolgozni, amit a kés is, a munkadarab is elbír, és még a megmunkált felületre sem lehet panasz.
    A CNC esztergálás, marás csak egy automatizált folyamat, amivel termelékenyebbé lehet tenni a munkát, de feltételezi, az adott munkafolamat teljes ismeretét.
    Magát a programnyelvet megtanulni tényleg nem egy nagy mutatvány, csak tudatosan alkalmazni ahoz már gyakorlat kell.

  • Szid
    #14
    Én mondjuk felejtettem már le kifutásnál a 100 végéröl egy "."
    Máig megöriztem a szerszám csonkját, ami a befogófejben megmaradt :o(
  • Vlala #13
    aszongya CNC két nap alatt... megnézném!
  • neuro
    #12
    A vezérlési elv érdekelte nem a programozás. A vezérlés megértése pedig nem 5 perc még egy cnc esztergánál sem, ipari robotoknál pedig még bonyolultabb.

    Egyébként aki azt állítja, hogy a CNC programozás megtanulható 2 nap alatt, az még biztos életében nem írt egyetlen programot sem. Persze G01 T01 M20 X23 Y34 -- END -- stílusúakat össze lehet dobni 5 perc alatt, de mikor a 2 napos tudással valaki összetöri a 20 milliós marót, mert csak "koordinátarendszerben manőverezik néhány marófejjel" rá fog jönni, hogy nem olyan egyszerű dolog ez.
  • Szid
    #11
    Persze az a legjobb, ha az ember pl. Unigraphic-cal csinál programokat maróra és esztergára. Amikor elöre látni mi is fog történni a program során.
  • dikki*yysw
    #10
    hát vagy nekem volt lebutítva vagy ti tanultatok nehezen, dunno. mindenesetre működtek a programjaim, szal nem tudom lehet 2.
  • bigapó
    #9
    Azért nem értitek, mert nem tanultátok:))
    egyszerűnek tűnik és végül is az, de elég egy tizedet tévedned és akár a több milliós gépet is tönkreteheted:)))
    ez nem vicc. láttam ilyet. szóval tényleg nem nehéz, de azért oda kell figyelni és persze állandóan "képezni" magad. nagyszerű dolgokat lehet csinálni vele, én szerettem anno, csak annyira nem tetszett, hogy majd ebből éljek meg. azért otthonra elfogadnék egyet, már csak a helyet meg az ipari áramot kellene megoldani:DDD
  • Lacc
    #8
    Én se igazán értem.
  • Tetsuo
    #7
    Mint laikus, nem értem mi a nehéz abban, h egy koordinátarendszerben manőverezzek néhány marófejjel... Mi a fenét tanítanak 4 évig?
    Annyiféle (nem kompatíbilis) program van, v mi?
  • Mr.Grent
    #6
    Programozás? Hmm érdekes nekünk tanították vagy 2 évig. Jól le le lett butítva akkor ha neked 2 nap elég hozzá :D :D :D
  • dikki*yysw
    #5
    CNC programozás sztem megtanulható kb. 2 nap alatt ha kényelmes az ember.

    VAGYIS! Egy nagy része, ami már sokmindenre elég. Aztán ha az ember durvulni akar, akkor lehet többet kell rá szánni, de semmiképp sem 3-4 évet.

    Egy ingyenes, frankó CNC-szimulátor progi: www.cncsimulator.com
    Sajna kicsit kevéssé dokumentált, de marni és esztergálni is tud, én szerettem.
  • neuro
    #4


    Ezt 3-4 évig tanítják a főiskolán/egyetemen. Tényleg azt hiszed hogy egy fórumban majd leírja neked valaki?
  • maozedong
    #3
    ez kicsit túl általános..
  • Christiansen
    #2
    Ezt a tudományos eszmecsere fórumon jobban tudják...
  • Anklar
    #1
    sziasztok segítsetek, mi a cnc nc vezérlés elve, és az ipari rbotiok vezérlési elve