55
Szélsőséges ojjektumok
  • Christiansen
    #55
    miniatűr fekete lyuk, szerintem planck-hossz méretekben..
    még egy atommag se férne bele...valahogy így képzelem el.
  • Esplanade
    #54
    cáfolták
  • Esplanade
    #53
    ez nem világos hogy mitől szünik meg, ha van amit szippanthat akkor fal is
    vagy létezik ennél is "kritikus tömeg", ami alatt nem működik? de akkor nem fekete lyuk
  • Christiansen
    #52
    1. nem hoz létre
    2. ha esetleg mégis, (nagyon esetleg, ennyi erővel spontán eléghetsz pl.)
    az egyből elpárolog, elpukkan.
  • Esplanade
    #51
    ha az új részecskegyorsító létrehoz egy mini fekete lyukat, akkor az nem szippantja be a körülötte lévő anyagot és válik valódi fekete lyukká?
    a minap ezen gondolkodtam
  • dronkZero
    #50
    Dehogy képes. Ilyet én is írtam úgy tizenöt éve, kb 20 sor... :P
  • qtab986
    #49
    Ez a program képes modellezni?
  • Desiderata #48
    Két szupernehéz fekete lyuk egy fényéven belül
    és amikor ezek találkoznak akkor mi fog történni? összeolvadnak és annyi?
  • jointeer
    #47
    valóban az
  • Ratty
    #46
    Szerintem amire gondolsz az a röntgen sug ami a fekete lyukak felől jön! Egyszerű a magyarázat. Amikor az akkréciós korongon beeső anyag már majdnem elérte a Schwarzschild sugarat (eseményhorizont) akkor már ugye rohatt sok energiája van, és nagyon meleg. Hogyan távozik ez az energia? Sugárzá formályában! Ekkor még nem érte el az eseményhorizontot (bár a specrel szerint ha már ott vagy akkor a végtelenségig esel felé, vagyis te úgy látod ott).
    A Hawking sug meg úgy nagyjából annyi, hogy a kvantum elmélete szerint az anyag mc^2 energiát vehet kölcsön a vákumtól és a delta t * delta E = h/2 egyenlet szerint, ahol nekünk az E=mc^2 érthető, hogy minnél nagyobb ez a kölcsön annál rövidebb ideig tarhthat. Namost ha egy foton mondjuk fluktuál egy ilyet, és szétbomlik egy rész.-antirész. párra amiből a részcske beleesik a lyukba, az antirész. meg megszökik, akkor ugye úgy látjuk, hogy sugároz a feketyluk. Persze ez nem a Hawking sugárzás, de a mechanizmusa hasonló!
  • Gorvik #45
    Nem 'tom, hogy melyik könyvet olvassátok a fekete lyukakról Hawkingtól, ha régebbit, akkor ezt vegyétek figyelembe.
  • NaNoKuTyA
    #44
    ezt én is olvastam, asszem ez azért van mert így billen vissza az egyensúly, met ugye egy atom megsemmisül, de előtte létrehoz egy antirészecskét!
  • NaNoKuTyA
    #43
    Épp most kezdtem el egy másik Hawking könyvet, A világegyetem dióhéjban, elég húzos számomra, de ott boncolgatva van a téma rendesen! ajánlom mindenkinek (vannak benne sok szép kép is:D)
  • _Vegeta_
    #42
    Hawking napjaink legokosabb embere. :))
  • TommyC
    #41
    ok, köszi...
    közelebb kerültem a megoldáshoz :P
  • mesonity
    #40
    Nincs fénysebesség feletti sebesség egyenlőre. Nem mértek még olyat. Vannak superfénysebességű objektumok a csillagászatban, de több lehetséges magyarázat is van ezekre.
    Egyszerűen ha valami az eseményhorizonton kívűl van, az el tud szökni, ha fénysebesség közelében halad.
  • TommyC
    #39
    és ha a sebesség a fény sebességénél nagyobb akkor a gravitációnak nincs ideje kifejteni a hatását?ez a helyzet?
  • mesonity
    #38
    Ha ez a részecskepár az eseményhorizonton esik szét, és a sebességük fénysebesség feletti, akkor a kivül levő el tud a fekete-lyuktól szakadni. A szökési sebesség az eseményhorizonton a fény sebessége, a felett meg kevesebb.
  • TommyC
    #37
    pontosítok : gravitációja
  • TommyC
    #36
    De szerintem ha belülről jön, ha nem, vagy ha csak 1 mikrométerről vagy 1,000 km-ről akkor is hat rá a feketelyuk gravitációlya, nem?
  • mesonity
    #35
    Én nemtom hogy műxik, csak annyi rémlik, hogy a Hawking-sugárzás a virtuális részecskepár egyik tagjának a fekete-lyukba esése miatt keletkezik. Szal nem belülről jön.
  • TommyC
    #34
    Hawer,....
    Akkor az elméletekről, miszerint müködnek, na! :P
  • mesonity
    #33
    Felépítéséről. Ok csak előbb belemászom az egyikbe, megnézem mi van benne.
  • TommyC
    #32
    háát..öhömm, mesélj a fekete lyukak felépítéséről, úgy hátha világosabb lesz; mármint ha van időd mesélni:)
  • mesonity
    #31
    Mi bonyolult? Arra kérdeztem rá.
  • TommyC
    #30
    :)),pff ezt jól megaszondták...;reméljük mára az orvosok már nem ilyen bénák...
    de mibe is kezdtél bele (#25)...
  • mesonity
    #29
    Több mint húsz éve mondták neki az orvosok, hogy két éve van még hátra.
  • TommyC
    #28
    Asszem gerincvelő sorvadást diagnosztizáltak nála...
  • TommyC
    #27
    persze, ismerem, könyvébe is belekeztem:"Az idő rövid története", de közbe elkezdtem a "az isteni a-tom"-ot, szal abba maradt; a tolószékes professzor, aki folyamatosan elméleteket gyárt a feketelyukakról..edig világos...
  • mesonity
    #26
    Hawking?
  • TommyC
    #25
    hát ez nekem bonyolult...
  • mesonity
    #24
    Vagy a keletkezésükkor sugásoznak, vagy Hawking-sugárzást adnak le, az meg nem belülről jön.
  • TommyC
    #23
    Vegignézve a #2-es től egészen a #7-es hozzászólásig...nem egészen ez kellett volna legyen a topix neve...
  • TommyC
    #22
    Ha a fekete lyuknak olyan nagy a gravitációja, hogy "sem anyag, sem energia nem távozhat el"(#1 by asd2100), akkor miért vélik azt, hogy gamma sugárzás formályában távozik az anyag a fekete lyukból? A gamma sugárzás is EM sugárzás!...akkor az hogy távozhat?
    hm..?
  • mila69en
    #21
    leleplezés elmélet
  • mila69en
    #20
    akkorez mi?
    meg ez?ez is
  • mila69en
    #19
    jaja a másik topicba is bemásolta!!!! ami nem szép dolgog az eredeti szerző megnevezése nélkül

    asd2100: tese örülnél ha irnál valamit az máshol meg ott díszelegne és nem lenne ott a neved
  • tigeroo
    #18
    fekete luk 1
    fekete luk 2 :D
  • tigeroo
    #17
    pffffffppffffpffff
  • PResident Evil
    #16
    bemész a sorra...