625
A Maple egy fejlett matematikai problémamegoldó és programozói szoftver.
  • CattiBrie
    #41
    je, ezt így abba nem nagyon...


    ám így?

    n:=341;
    for i from 1 to 200 do
    n:=nextprime(n)
    if ((n mod i) = 0) then n:=n/i;
    end do;
  • Bercy #42
    value parancsal tudod az erteket kiszamoltatni!
    tehat pl ha valtozoban van az az osztas akkor: value(valtozo);
    ha nincs akkor value(%);
    % az 1el felette levo muveletet jeloli
  • CattiBrie
    #43
    nem annyira jó :(


    > value(5/6);

    5/6

  • CattiBrie
    #44
    ha beírok egy számot, akkor nincs arra parancs, hogy felbontsa nekem prímtényezőkre?

    na jó, és 1000 alatt? :)
  • CattiBrie
    #45
    Azt szeretném megkérdezni, hogy esetleg valaki nem tudk olyan programot mondani nekem, ami ilyen geometriai szerkesztő.

    Pl csinálok egy kört, utána belerajzolok egy háromszöget, utána felezem a szakaszokat, vagy megőlegest állítok az egyik csúcsból a szemközti oldalra. És ezt szépen megrajzolja.

    Biztos létezik ilyen progi.
    Gondolom Maple-ben is meg lehente cisnálni, de nem akarok ilyen egyenes egyenlete meg ilyenekbe belemenni...
  • Dj Faustus #46
    Euklides
    Euler 3D
  • CattiBrie
    #47
    Nem jóak. :(
    A 3D-s az 3D-s...
    A másik meg jó volna, csak nem lehet elmenteni, amit csináltam, mert ahhoz reg kell. Illetve pl ha rajzolok két egyenest csak úgy (ha sikerül) akkor nem tudok a metszéspontukhoz olyan pontot rajzolni, amivel utána tudok valamit kezdeni (pl abból a pontból egy merőleges..).

    Bár tom ez megin' nem Maple, de ha valaki tud esetleg más geometriai progit, akkor szívesen fogadom. Köszik!
  • Dj Faustus #48
    1 Itt fel van sorolva egy rakat ilyen program.
    2. Filemegosztó hálózatokon biztos található feltört változat vagy lehet még gondolkodni egyéb csúnya megoldásokon..
    3. Egyetemeken/főiskolákon az Euklides-t láttam elterjedve, e miatt ajánlottam.
  • CattiBrie
    #49
    Hirtelen kellett egy ilyen, hogy hogy néz ki ez a fv. Maple segített.

    Hátha másnak is fog. Ezt kell beírni, azt enter:

    > g:=2*(x^3)-15*x^2+36*x+1;
    > plot(g,x=1..4);
  • CattiBrie
    #50
    De hogy lehet egy grafikonra felrajzolni 2 különböző fv-t?
  • CattiBrie
    #51
    Nem így :)

    [apro][courier]> f:=y^2;
    > g:=2*(x^3)-15*x^2+36*x+1;
    > plot(g,x=1..4,f,y=1..4);
  • Dj Faustus #52
    plot({f,g},x=0..2); to plot two expressions on a common graph - ahol az f és a g is egy függvény.
    Maple basics

    Plotting several functions (or curves) on the same axes

    Plotting with Maple
  • CattiBrie
    #53
    f:=y^2;
    g:=2*(x^3)-15*x^2+36*x+1;
    plot({f,g},x=0..2);

    Ezt most így nem csinálja meg nekem, mester. .)
  • CattiBrie
    #54
    Na, ez így egy sorban beírva ez megy.

    plot( {cos(x), 1 - x^2/2, 1 - x^2/2 + x^4/24}, x=-6..6, y=-2..2);
  • CattiBrie
    #55
    de hogy kell olyan entert ütni, hogy ne új "bekezdés" kezdődjön, hanem "közvetlen alá legyen kacsacsőr" - gondolom ekkor tartoznak egybe
  • CattiBrie
    #56
    Ez tök jól néz ki :):):)

    > plot3d( [ r*cos(th), r*sin(th), cos(th)*sin(th) ],
    r = 0 .. 1, th = 0 .. 2*Pi, grid = [10,60],
    orientation=[100,25], shading=zhue, lightmodel=light2, style=patch);
    z = x*y/(x^2 + y^2);
  • CattiBrie
    #57
    Na így ez már elég "szép":

    [courier]plot({2*x^3-15*x^2+36*x+1, 6*x^2-30*x+36}, x=-1..6, y=0..40);
  • CattiBrie
    #58
    Emmeg egy másik:

    [courier]plot({x^2, (x-2)^2, (2*x)-1, (-2*x)+3}, x=-2..4, y=-1..4);
  • blackgamer
    #59
    drukkolok neked :)
  • Dj Faustus #60
    A lényeg az, hogy az ábrázolandó függvényeket kapcsos zárójelek közé vesszővel elválasztva kell írni - ahogy ez a "manualban" meg vagyon írva.
    No master, only powered by Google, Yahoo, and other search engines...
  • CattiBrie
    #61
    Catti powered by lustaság
  • ZilogR
    #62
    Üdv Mindenkinek! Végre rátaláltam a FÓRUM-ra! Egy kis gondolkodtató: Miért csinálja ezt mindegyik szoftver, amit kipróbáltam:



    > restart;
    > eq:=3*x+1/(x-5)=15+1/(x-5);

    1 1
    eq := 3 x + ----- = 15 + -----
    x - 5 x - 5

    > solve(eq,x);

    5

    >





    -=ZR=-
  • ZilogR
    #63
    ... ehh elbarmolja a szöveget ...

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #64
    na, csak a lényeget hagytam ki: mert ugye ennek az egyenletnek az x=5 NYILVÁNVALÓAN nem lehet megoldása! Merthogy sem a jobb, sem a baloldal nincs ott értelmezve! Tehát azt a pontot kizárjuk és a szűkebb intervallumon meg nincs megoldása.

    -=ZR=-
  • CattiBrie
    #65
    Az f vagy
    f:=3*x+1/(x-5);

    vagy
    f:=15+1/(x-5);


    Nem?

    Szeirntem így nem lehet megadni. De nem tom.
  • ZilogR
    #66
    dehogyis! ez egy egyenlet, amit meg akarok oldani és a "neve" az, hogy "eq". egy egyenletet Maple-ban úgy kell megadni, hogy:



    név := egyenlet_jobboldala = egyenlet_baloldala




    -=ZR=-
  • CattiBrie
    #67
    de valami nem lehet jó

    midenki "isteníti" Maple-t
    nem lehet olyan hülye sw, hogy egy ilyet megold...
  • ZilogR
    #68
    és persze felcseréltem a két oldalt! tehát


    név := egyenlet_jobboldala = egyenlet_baloldala


    Ez a helyes!


    Ugye mindenki érti a problémát, hogy 0-val még a legújebb CASIO sem tud osztani...!


    -=ZR=-
  • CattiBrie
    #69
    :):):)

    jobb vs. bal :):)
  • ZilogR
    #70
    A fene egye meg, már megint! Tehát a tényleg helyes:

    név := egyenlet_baloldala = egyenlet_jobboldala

    -=ZR=-
  • CattiBrie
    #71
    egyik*
    másik*

    .D
  • ZilogR
    #72
    pedig megoldja mint a huzat! és a Mathematica is! és a többi szimbolikus szoftver is! nekem ezzel nincs is gondom, valszeg az átlagközépiskolások hatvan-hetven százaléka hasonlóan megoldja x=5-re ;) Nekem az a problémám, ha egy ilyen egyszerű esetben kiköpi a "rossz" eredményt, akkor megbízhatok-e benne, amikor az epidurális érzéstelenítéshez tervezek vele egy új fecskendőt és kiköp egy folyadéksebességet, aminél a folyadéksugár még nem végja át a gerincvelő ideget, vagy nem hoz létre akkora nyomást, ami bénuláshoz vezet. amikor már van tétje a dolognak, kicsit elbizonytalanodik az ember (a példák blőd példák, de lehetnek ilyen esetek)!

    -=ZR=-
  • CattiBrie
    #73
    láttam, még tegnap megnéztem ..
  • CattiBrie
    #74
    :D

    naigen
  • ZilogR
    #75
    azért én sem akarok rá panaszkodni, sokmindent megoldott már nekem :) --- ellenben: van valakinek jó öreg DOS-os DERIVE-ja? Minél régebbi, ugyanis egy HP700LX-re akarom felrakni és annak 5.0-ás DOS-a és 80186-os procija van (nem elírás! tényleg!)

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #76
    Egy kis ajándék: Csőhálózat fektetéshez: weben érdemes rákeresni a "Steiner fa" vagy "Steiner tree" kifejezésekre. Anno a Tudomány c. lapban volt egy "Matematikai észjáték" sorozat és ott is megtalálható ennek egy nagyon élvezetes leírása:
    értelemszerűen letölteni és a végéről leszedni a ".jpg"-et, hogy megmaradjon az eredeti kiterjesztés!

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #77
    :((( na, ez így nem fog menni, pedig még fel is tudtam tölteni... /forumkepek/2006_05/Steiner_fa.mws.jpg ide rakta, azt viszont nemtom, hogy el lehet-e érni ezt a mappát webről...

    Más: azt hogyan lehet megoldani, hogy a görgős egér görgesse a MAPLE ablakot is? Mert nekem minden programnál megy az egér görgő simán, kivéve a MAPLE-t!

    -=ZR=-
  • Dj Faustus #78

    Hajnal Imre - Matematika I, Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1996, 188. oldal:
    "10. példa

    Oldjuk meg a 3*x+8/(x-5)=15+8/(x-5) egyenletet.

    Ez törtes egyenlet, mert a tört nevezőjében ismeretlent tartalmazó kifejezés van. Az egyenlet alaphalmaza az R\{5} halmaznál bővebb nem lehet.
    Az egyenlet megoldásakor természetesnek tűnik, hogy mind két oldalából elvesszük a 8/(x-5) törtet. Ekkor a 3*x = 15 egyenlethez jutunk. Ennek az alaphalmaza - ha magában csak ezt az utóbbi egyenletet néznénk - lehetne R is. Azonban az átalakítás közben nem bővíthetjük az egyenlet alaphalmazát, marad az R\{5} halmaz.
    A 3x = 15 egyenletnek a megoldása x = 5 lenne, ez azonban nem eleme az egyenlet alaphalmazának, így ennek az egyenletnek nincs megoldása."


    Szóval mivel a programoknak nem adtad meg, hogy az egyenlet alaphalmaza R\{5}, így a buta számítógép automatikusan kiszámolja neked (ismeri a végtelen fogalmát). Szóval summa-summárum: adj az x-nek határt.
  • ZilogR
    #79
    OK, de ez egy szimbolikus matematikai szoftver! Azt megértem, hogy egy numerikus megoldó rámászik az x=5-re, mert az algoritmusa azt mondja neki az egyes iterációs lépések során, de ennek azt kellene csinálnia, hogy hoppsz, osztunk-e valahol olyan taggal, amiben x van? Igen, kettőben is! Akkor nézzük az egyiket, az hol nulla? x=5-nél nulla. Jó, akkor ezt kivesszük az alaphalmazból. A másiknál mi van? Ott x=5-nél van zűr. Ezt is kivesszük az alaphalmazból, ha még nem vettem ki. De már kivettem, akkor marad az alaphalmaz, kivonva az x=5 elemet.

    Akkor kezdjük el megoldani... És innentől jöhet mindenféle olyan átalakítás, ahol ha nem történik az (x-5) tag eltüntetése a nevezőből, akkor nem kell semmivel sem törődni, míg ha igen, akkor megvizslatja a program, hogy ki van-e zárva az x=5. Ha ki volt zárva és azt kapja megoldásnak, hogy x=5, akkor ezt el kell hogy vesse, mert nincs benne a megoldás a megmaradt alaphalmazban.

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #80
    1 kérdés: van valamelyik egyetemen olyan MAPLE licensz, hogy Macintosh gépen valamilyen MacOS alatt fusson? (Mert egyetemek vásárolnak licenszt, hogy a hallgatók orrba-szájba használhassák ezeket az eszközöket jól.)

    -=ZR=-