71
  • morgo
    #31
    Slartibartfast: miert kellene vegig madzagnak lennie? a geostac palya folott egy sulyt terveznek tenni a vegere.

    HUmanEmber41st:
    Nekem meg jobb otletem van: mondj egy madarat, ami hangsebesseggel tud repulni, mondj egy elolenyt, ami gyorsabb egy ferrarinal. Ja es ha urkutatasnal tartunk, akkor mondj egy elolenyt az emberen kivul, ami sajat akaratabol el tudja hagyni a foldet.

    Persze rengeteg dolgot tanulhatunk a termeszettol, de annak is megvannak a korlatai.

    "Persze nem 400m magas, de a szárához mérten arányosan annyi, mintha betonból kellene ekkora tornyot építeni."

    Hogymiii? Lehet, hogy en vagyok faradt, de nem ertem mi az, hogy szarahoz merten aranyosan annyi, mintha betonbol ..? Es miert kellene betonbol epiteni?

    Ja, es ha mar az urliftnel tartunk, mondj egy olyan termeszetbeli elemet, ami akkora terhet kepes megtartani, mint a nanotube-ok, amit az urlist anyaganak terveznek.(es kis meretekben mukodik is) Ha talalsz ilyet, szolj, es kuld el az urlift tervezoinek!
  • HUmanEmber41st
    #30
    Nekem jobb ötletem van:
    Építsetek 400 méter magas üreges belsejű tornyot, és legyen a tetején egy tápanyaggyár ami szerves vegyületekből emberi táplálékot állít elő!!
    Mielőtt a rajzasztalhoz ülnétek, elárulom, hogy a "természet" már megoldotta ezt a kérdést a búza nevű növény formájában.Persze nem 400m magas, de a szárához mérten arányosan annyi, mintha betonból kellene ekkora tornyot építeni.
    Szóval a választ keressük Természet Anyácskánál..
  • Slartibartfast
    #29
    Kiszámoltátok már, h milyen magasra kell engedni a szalag végét, hogy elbírja a saját súlyát, ha feltételezzük az állandó keresztmetszetet?
  • Slartibartfast
    #28
    Azt hittem, hogy az ürliftet én találtam ki, gondosan rejtegettem az ötletet, csak egyeseknek mondtam el, erre már pályázatot írnak ki rá! Biztos valamelyik haverom eladta nekik a koncepciót...
  • benli
    #27
    Gyerek koromban összevesztem a nagypámmal, mert nem hitte hogy ember járt a holdon. Kérdésemre, hogy miért nem hiszi azt mondta, ha járt volna ember építettek volna utat és én is lovas szekérrel felmehettem volna. Erre feladtam az erölködést, hogy meggyőzzem, de ha neki lesz igaza lehida-lock.
  • Thrawn
    #26
    Aha, csak tartsd szem előtt, hogy ki írta a regényt. Akit kiröhögtek 1946-ban, amikor előállt a geostacionárius pályán mozgó távközlési műholdrendszer ötletével. Aki mindig a legfrissebb műszaki-tudományos eredményekre építi műveit. Egyébként számtalan tanulmány foglalkozott az ötlettel az utóbbi években, nem most rángatta elő a NASA a zsebéből.
  • Noodles
    #25
    szóval ez a jövő. egy nyomorult spárgamadzagon fogunk felkecmeregni a Zűrbe.
    megértem én ezt a centrifugális erőt csak olyan elképzelhetetlen, hogy mi történik mondjuk, ha vihar van.-Ha egy hurrikán városokat rombo szét, miértpont egy kötelet ne tudna összkócolni...
    Meg egyébkéntis, hogy nézne ki egy madzag ami a földből jön ki, és nemlátod a végét... Mintha pórázra lennénk kötve:)
  • The Termentor
    #24
    en a pokhalobol indulnek ki...
    HA okos lennek es laborom lenne...
  • IoIa
    #23
    A "régen sem gondoltuk volna", meg egy regény nemigazán tekinthető igazolásnak...
  • Kis-Bob
    #22
    A centrifugális erő
  • Pluskast
    #21
    Na vajon ezt a cikket mikor fogja valamelyik ujság ellopni???
  • Thrawn
    #20
    Mint ahogy az elektromosságtól mozgó békacomb is nevetséges volt Galvani és Volta kísérleteiben igaz? Mint ahogy az első fénykép is nevetséges volt a minőségével, a 9 órás expozíciós idejével igaz? Mint ahogy a Wright fivérek első repülési kísérlete is nevetséges volt mai szemmel nézve igaz? Folytassam tovább?

    Olvasd el Clarke "Az éden szökőkútjai" c. regényét, akkor majd nem lesz olyan nevetséges.

    Egyébként a kábel túlnyúlna a stacionárius ponton és egy ellensúly lenne a végén, ami a centrifugális erőt kihasználva feszítené a kábelt.
  • Kalwa
    #19
    Szánalom... anno még a TV3 -on volt erről szó, hogy már akkor találtak valami anyagot, amit ugyan ezen az elven lehetett volna használni... Kicsit el vannak késve kb. 5 évvel?
  • Ackro
    #18
    jaja! csoda, hogy még internetezni tud vele! :)
    imyke: ne sértődj meg, csak viccelek, de azért a betűméretet már ne növeld tovább! :P
    bár nagyon fontos információ, de annyira azért nem vagyunk kíváncsiak a konfigodra, hogy egy egész oldalt betöltsön.
    <h1>ezért vedd kisebbre a betűket!</h1>
    :)
  • PetruZ
    #17
    A tervek szerint geostacionárius pályán mozgó műhold(ak).
  • Cat #16
    "EZ a hír ugye nem komoly, csak hamarabb került fel? :)"

    ott a link a cikkben a nasa sitera, marhanehéz rákattintani
  • k0zi
    #15
    Most hallottam még forró az info :)
    Új NASA pályázatok:
    - Transzportáló berendezés tervezése, aminek segítségével az űrhajók legénysége átjuthat a földről az űrbe. 1. helyzetett 100000 $
    - Hiperhajtómű amelynek segítségével az űrsikló képes kilépni a jelenlegi térből a hipertérbe ezáltal lerövidítve a távolságokat. 1. helyezett 1 millió $
    - Speciális kényszerzubbony a NASA pályázatkitaláló mérnökeinek. 1. helyezett díja: A világ megváltása.

    UI.: 2 nap múlva április elseje, EZ a hír ugye nem komoly, csak hamarabb került fel? :)
  • mstummer
    #14
    Majd rákötik a Holdra...az talán elég stabil :))))
  • peteragoston
    #13
    csak ennyi a fodij... annyiert nem kezdek bele... :)
  • IoIa
    #12
    A kábel végét mi tartaná az úrben? A szentlélek? (Ugyanis nem rúdról, hanem kábelről van szó)
  • IoIa
    #11
    Ez az egész nevetséges.
  • NEXUS6
    #10
    Szal ha monnyuk a pécsi kisértettoronyban (az kb 50 m lehet) felhúzok gurtnival egy malteres vödröt akkor nyertem?

  • CAD
    #9
    Nemtom olvastad e a cikket, vagy tisztaba vagy e a penzugyi realitasokkal, de 50 v 100 e palyazatbol nemsokan lesznek akik megoldjak a te uros feladatod... ellenben ezt.
  • vegesm
    #8
    először 50m-es magasságig kell eljuttatni a terhet? az űr egy kicsit távolab van(vagy csak szép lassan haladnak, lépésenként :))
  • HUN Tick
    #7
    szerintem a gépedre ráférne 1 kis beruházás....
  • PetruZ
    #6
    Odaát nagyon jól műxik ez a rendszer. A hadiipar, az űrkutatás, az informatika, meg egy csomó húzóágazat ilyen és ehhez hasonló pályázatokkal dollármilliárdokkal tudja "kiegészíteni" a saját költségvetését, miközben mind a két fél jól jár az üzlettel.
  • Ackro
    #5
    a vakok és gyengénlátók nevében köszönöm, hogy a fontosabb információkat nagybetűvel osztod meg felénk! :P
  • brutom
    #4
    Minek fizessenek a mérnököknek?
    Majd mazsoláznak a jelentkezők ötletei közül, így csak továbbfejlesztésre kell pénzt költeni.
  • IMYke2.0.0.0
    #3
    Egészséges versenyszellemről még nem hallottál?

    -----------------------------------------
    Első számú honlapom -|- [b]Második számú honlapom
    Ez a gépem: Abit KR7-A 133 .-|-. AMD 1700+ (1466 MHz, Palomino) .-|-. 2*256 MB DDR (266 MHz) Samsung .-|-. ATI [BBA] Radeon 9500 Pro (128 MB, 275/270) .-|-. Omega Driver .-|-. Maxtor 20 GB (7200 RPM, ATA 133) .-|-. Seagate 80 GB (7200 RPM, ATA 100) .-|-. SoundBlaster LIVE! 5.1 Player.
    Fordításhoz: UltraEdit;Restorator;Notepad++
    Videóeditáláshoz: Sony VEGAS 5.0;VirtuaDub
    Grafikához: Adobe Photoshop 8.0 CS;IrfanView

    -----------------------------------------
  • Zsoldos
    #2
    Lehet nem ernenek el vele olyan eredmenyt, mint ezzel majd.
  • Sir Quno Jedi
    #1
    Banyek ! Ahelyett, hogy megfiztenék a mérnökeiket inkább pályáztatnak...