11431
Ubuntu Linux
  • TopGun
    #11431
    Koszonom a gyors valaszt! Utana nezek!
  • SzirmosSzisza
    #11430
    Ha erről nincs akkor kétlem, hogy SSD telepítés után lenne, elvileg ugyanaz a rendszer. A hang sajnos eléggé mágia, de pl Google dob egy ilyet: https://itsfoss.com/how-to-fix-no-sound-through-hdmi-in-external-monitor-in-ubuntu/ megérni próbálgatni szerintem, elrontani nem tudsz semmit úgyse :D
  • TopGun
    #11429
    Sziasztok! Van egy problémám. Egy pendrivén van egy Ubuntu studio live cd. Elindítom, hogy kipróbáljam telepítés nélkül, a net működik tökéletesen, viszont hangot nem tudok kicsalni belőle az istennek sem! Simán látja, hogy Xonar Sound card-om van, házimozival használom, de egy hangot nem akar kiadni! Lehet összefüggés azzal, hogy HDMI-s a monitorom? Windows alatt simán megy a hang 5.1-ben is. Nem akarom feleslegesen telepíteni SSD-re, mert attól félek, hogy telepítés után sem lesz hang. Valaki tudna segíteni nekem, hogy mi lehet a probléma és mi a megoldás?
  • Flamer
    #11428
    nos.. viszont most mar kint a 2004 -es build (win10) es egy plusz msi csomag (wsl upgrade) telepitese utan konvertalhato a wsl1-es masina wsl2-re.
    nos.. elso inditasra is siman latszik a kulonbseg, nem hogy hasznalatban.. nagyon durva.
    szoval en total javaslom mindenkinek. :)

    itt a wsl upgrade link. https://docs.microsoft.com/en-us/windows/wsl/wsl2-kernel
    ott a dl, install, majd mehet a powershell:
    > wsl -l -v
    > wsl --set-version <distro -- valszeg Ubuntu> 2
    > wsl --set-default-version 2

    hajra. :)
  • Flamer
    #11427
    akkor jol remlett.. :)
  • MerlinW
    #11426
    WSL2 még csak insider build-ben van.
  • Flamer
    #11425
    ++

    en hasznalom. nagyon szeretem. tokjo hogy pl local FS-eket felcsatolja, latja, es pl tudok grep -elni, etc..
    en cygwin-hez tudnam hasonlistani. csak ez nativ.
    nem beszelve linuxos apache, sshd, etc..

    wsl2-t meg nem probaltam amugy, nem is tudtam hogy mar elerheto. nem csak most jon majd valamikor?
    hakolni kell, hogy aktiv legyen vagy felrakja magatol a win update? (mondjuk igen, minek kerdezem, ki goodlezom majd. :D)

    de amugy igen fasza cucc ez a dolog. en nagyon orultem mikor kiderult beleteszik igy a win10be
    Utoljára szerkesztette: Flamer, 2020.05.08. 13:43:27
  • MerlinW
    #11424
    WSL kb, mintha virtualbox-ban futtatnál egy Ubuntu-t. Annyi hogy nem kell hozzá 3rd party alkalmazás és hogy integrálja magát a Windows bizonyos funkcióiba. Továbbá közös a hálózat, tehát ha indítasz egy 80-as porton futó szolgáltatást WSL-ben, azt Windows-os alkalmazással eléred localhost-ként. Látod minkét fájlrendszert mount-olás nélkül, stb.
    Ergo WSL lényege hogy tudsz futtatni majdnem natívan Linuxos alkalmazásokat/szolgáltatásokat. Akát GUI-t is. Sokkal jobb, mint a hagyományos virtualizáció. Ja és nincs boot time, terminál sebességgel indul.


    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2020.05.07. 22:28:16
  • SzirmosSzisza
    #11423
    Virtualizációt nem próbáltad (akár másik irányba is, hogy Linuxról virtualizálj windows ha kell valaminek)? Nagyon kicsi az overhead.
  • Palinko
    #11422
    Én még nem mertem kipróbálni mert nem tudom mire használnám, de a válasz engem is érdekel.
  • Jim Morrison
    #11421
    WSL(2) tényleg olyan korrekt mint amilyennek mondják (hátha próbálta valaki innen)?
    Meló miatt dual bootot most nem erőltetném, egy ilyen windowsos ubuntu titkositott home al + git már teljesen járható útnak tűnik papíron , talán még windowsos webstorm + wsl -es project is megy (vs code biztosan)
    // céges laptop (ubuntu 19.10) figma-val már nem bír el :C
  • gergely1991
    #11420
    Milyen frissítéseket pakoltál fel?
  • Ryleh
    #11419
    Sziasztok! Friss xubuntu telepitve. Kb 2ora uzem utan, csak a frissiteseket kapta meg, total elhulyult. A panelok ugralnak, az eger onnallo eletre kelt. Lehetetlen beallitani barmit is. Bongeszoben nincs ez, de pl a double commanderben ugyanigy szar a kurzor. Reinstall, bagy van vmi konnyebb megoldas? Koszonom.
  • LeOn74
    #11418
    Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni. Régebben használtam linuxot de mára elfelejtettem nagyon sok mindent. VLC-n akarok dvd-t nézni de nem játssza le, valamit kell telepíteni terminálból ha jól emlékszem. Ha valaki segítene megköszönném.
  • rareException
    #11416
    Mert nem találok sehol egy elérhetőséget se a honlapon... :/
  • gergely1991
    #11415
    Úgylátom hogy valaki(k) megszállta(ák) a honlapot,és tehettek egy kis óvintézkedést.Amúgy miért nem írsz nekik?
  • rareException
    #11414
    Sziasztok!

    Ha van itt valaki, aki használja a linuxforum.hu-t kérem segítsen!
    Mikor próbálok regisztrálni ezt írja ki:

    Ki lettem tittva??? Azt meg hogy? Most járok itt először...
    Bármit csinálok nem történik semmi.

    Utoljára szerkesztette: rareException, 2018.06.16. 19:05:46
  • SzirmosSzisza
    #11413
    i3 alatt i3wm-et értem, mondjuk van annak is wayland-es változata, bár nem hiszem, hogy javítana a hibán, de próbát megér végül is :)
  • MerlinW
    #11412
    Wayland-el sem működik? Mert x.org-al vannak furcsaságok. Kijelentkezel, fogaskerék, wayland, bejelentkezel
  • SzirmosSzisza
    #11411
    Engem az zavar egyedül, hogy a lock screen nem működik out-of-box az i3-mal, hanem utólag kell barkácsolni.
  • MerlinW
    #11410
    Számomra, ha tablet, akkor kizárólag iPad. Viszont a desktop 18.04 baromi jó lett. Egyetlen "negatívum", hogy a gépigényét tekintve már csak modernebb gépekre ajánlott telepíteni. Régi vasakra 16.04 - amíg támogatott - vagy vagy más disztro, mint Debian vagy Arch. (van egy régi teszt laptopom, 1 mag 2.3Ghz, 2GB RAM, arra feltelepült ugyan, de sokkal lassabb a 16.04-hez képest)
  • gergely1991
    #11409
    Engem valahogy a "tablet OS" nem győzőtt meg....
  • MerlinW
    #11408
  • MerlinW
    #11407
    nézd meg ezt
  • Trucker01
    #11406
    Sziasztok!

    Minek az állítgatásával próbálkozzak akkor, ha nem tudom módosítani a felbontást, mert csökkentett videómódban indul el csak?
    (LMDE 2)
  • MerlinW
    #11405


    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2018.04.15. 20:06:58
  • hgabi84
    #11404
    +1 a Debian-nak, Xfce-vel különösen jó párosítás lesz a gépnek.
  • MerlinW
    #11403
    inxi -Fxz mit ír?
  • Trucker01
    #11402
    Egyáltalán! :) (kisebb felbontáson futtatom amúgy ;) )
    Viszont vmi történt...
    Második indításkor ugyanaz a középen fekete négyzet jön be! :/ (a felbontás visszaáll nagyobbra, nem úgy ahogy beállítottam)
    Ha grubbal recovery módban indítom akkor nem csinál ilyeneket...
    Ilyenkor mivan??? :O
  • MerlinW
    #11401
    Nem lassú? Egyébként
  • Trucker01
    #11400
    Közbe próbálkoztam még 1-2-vel... :) A Linuxmint 18.3 úgy tűnik tökéletesen fut! :D ;)
  • MerlinW
    #11399
    Jaaa az más. 12 éves laptop (ráadásul thinkpad :)). Arra telepíts Debian-t, vagy Windows XP-t. Az Ubuntu család modern eszközökre van.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2018.03.19. 00:46:29
  • Trucker01
    #11398
    Kubuntu LTS-elszintén (Ubuntu 16.04.4, 17.0, Kubuntu 17.10.1)...
    Jobbanmondva: Mikor betölt a desktop CSAK a szélei látszanak...
    Középen egy fekete kocka, tetején egy összevissza színes pixelhalmazzal... :/
  • Trucker01
    #11397
    Feltettem amit javasoltál: Ubuntu LTS
    Amikor bootol a rendszer fehér lesz a képernyő és miután betöltött teljesen olvashatatlan minden, mint mikor régen egy CRT monitoron nagyobb felbontást állítottál be, mint amit bírt... :/
  • Trucker01
    #11396
    Talán mert nem bírja egy kb 20 éves gép? :)
  • Trucker01
    #11395
    IBM Thinkpad R60
  • gothmog
    #11394
    "mondjuk Ubira is telepíthető"
    Persze, de cseszhetem, ha már telepíteni se lehet, vagy -mondjuk- karakteres módban vagy alternate-installal telepítem, de az első bootba akkor is belefagy. :)
    Nem mondom, hogy félelmetesen komplex. A windowsról jövőknek kevésbé ijesztő. #átlagjúzer. Persze én a unityt használom -amint írtam is- de van hardver, amin egyszerűen képtelenség értelmesen vagy akárhogy életre kelteni (próbáltam, elhiheted). A minttel (furamód a 64 bitessel, a 32-es produkál furcsaságokat, meg skype sincs rá) egyelőre nem volt ilyen gondom, mindenhol pöcc-röff működik.
  • MerlinW
    #11393
    Értelek, mondjuk Ubira is telepíthető a Cinnamon 2 paranccsal:

    sudo add-apt-repository ppa:embrosyn/cinnamon
    sudo apt update && sudo apt install cinnamon

    Mondjuk azt ne mondd nekem, hogy a Unity olyan félelmetesen komplex lenne:) Mármint annál egyszerűbb, letisztultabb GUI-val nem igen találkoztam még, én ezért szeretem:) De persze, kinek mi.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2018.03.16. 17:51:31
  • gothmog
    #11392
    Azt nem tudom, hogy ő miért, én pl. azért mert a cinnamon pl. UX-ben nincs olyan messze a windows asztaltól, mint pl. a unity. Szóval aki windowsról jön, és nem akar belemélyedni -én meg nem akarok tovább a windowsa rendberakásával szopni-, az mint-cinnamont (18.3) kap. Ha kéri. Aztán van még a kompatibilitás. Asszony régi laptopjában Gef-Go7400 videóvezérlő van. Ubuntuból a 14.04-es volt az utolsó ami elindult rajta. De az is csak a noveau driverrel, diavetítés stílusban. Az NVidia bináris telepítése után automatikusan elpusztult. Újabbak már a telepítőnél elakadnak. Mai linuxok közül próbáltam sokat, ubuntut is másik DE-vel, mind használhatatlan volt. Már arra gyanakodtam, hogy a videovezérlő betegeskedik, de a mint-cinnamon 64 bit simán települt, és hiba nélkül megy a bináris nvidia driver is, a gép értelmesen használható. Szóval az asztali gépen Ubuntu van, az egyik notin mint, a netbookon meg lubuntu. Mert azzal működik.

    Ezért kérdeztem a truckert hogy mégis mire telepítette, mert lehet hogy hasonló cipőben járunk, és mert azt elfelejtette közölni. lásd:"a 18 rendesen mukodik, de szaggat mint az allat". szóval az én megoldásom az lehetne hogy tegye fel az utolsó mint-cinnamont, a 64-biteset (a tapasztalatom szerint stabilabb mint a 32-es), aztán telepítse a zárt nvidia drivert, ha olyan videovezérlője van. (amit nem tudunk) De szerintem már feladta, és nagy ívben tesz mindarra, amit itt vakerászunk.
  • MerlinW
    #11391
    Oké, de miért használnál egy 7 és fél éves Linuxot?:) Mondjuk mint írtam korábban, személy szerint azt is megkérdőjelezem, miért használ bárki is Mint-et, ha egyszer van nála modernebb, gyorsabb, stabilabb opció. A Mint egy moddolt, hekkelt Ubuntu. Játszani vele jó, de mindennapi használatra én sosem ajánlanám. Egyetlen jó tulajdonsága van, a menő GUI, de annyi.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2018.03.15. 21:09:02