27
  • BiroAndras
    #27
    Igen, volt pár inkompatibilis dolog. És épp ezért nem is terjedtek el, amíg ez meg nem oldódott.
    A hangkártyákat eleinte szoftveresen tették nagyjából kompatibilissé. Magyarul nem kellett amiatt túl sokat aggódni, hogy vajon az új játékok mennek-e majd a régi kártyával.
    A videokártyáknál is hasonló megoldások voltak eleinte. Aztán szabványosítva lett a 2D megjelenítés (VESA), és később a 3D (DirecX) is. Emlékeim szerint mindkét szabvány hatalmas lendületet adott az iparágnak.
    A prociknál szintén látszik a hatás. Az egymással kompatibilis cuccok (Intel P4, AMD, VIA) úgy fogynak, hogy alig győzik növelni a gyártókapacitást.
    Az inkompatibilis 64 bites Itanium igen gyéren fogy, míg a kompatibilis Athlon64 és Opteron pillanatok alatt vezető pozícióba rántotta az AMD-t, pedig korábban sokan már temették.
    A Rambus rövid úton belehalt az inkompatibilitásba.
    És még egy halom technológiát lehetne felsorolni, ami sose terjedt el, mert nem volt kompatibilis.
  • AtisH
    #26
    Szerintem a pc-re csak elviekben igaz a kompatibilitás, a gyakorlat mást mutat. Emlékezzünk csak vissza a régebbi hangártyákra, vagy a vga-kártyákra, vagy akár a DDR vs. Rambus "háborúra". Na meg ma sem egységes pl. a processzor rendszer... De az nagyon igaz, hogy ennek ellenére a (egyes) cégek hülyére keresik magukat...
  • BiroAndras
    #25
    Igazából azt nem értem, hogy miét jó a gyártóknak, hogy meggyilkolnak egy techonlógiát az inkompatibilitással. Persze, nyílván mindenki keresni akar rajta, de ezt megtehetnék úgy is, hogy ugyanazt az 1 szabványt használják. A számítástechikában a kezdetektől mostanáig egyértelműen azok a megoldások terjedtek el robbanásszerűen és kiirthatatlanul, amik kompatibilisek voltak. És mellesleg a gyártóik hülyére keresték magukat.
  • AtisH
    #24
    Ha jól emléxem akkor 1 formátum volt ha a Compact Disc-ről beszélünk (volt még a Philips féle lézer disk is, de szinte csak a filmezéshez). Köszönhetően annak, hogy csak a Philips és a Sony bábáskodott a születésénél, ezért nem engedtek oda másokat a húsos fazékhoz.
    A technológiát zene rögzítésére fejlesztették ki és tkp. azóta változatlan. Szerintem már soha nem lesz ennyire egységes rendszer. Már a DVD-k piacán sem 1 szabvány létezik ugyanarra a feladatra, a flashmemóriákról nem is beszélve...
  • Rafaelo
    #23
    ráfér a doom3 dejó Á!!! kukiak
  • Gregorius
    #22
    Bocs, dejó, hogy direkt frissítettem az oldalt, hogy elment-e, mert elakadt. Na, mindegy. Mégeccer bocs.
  • Gregorius
    #21
    Épp ezt akartam írni. Mi a bánat lenne, ha az 1Tbyte helyett vennék a fáradtságot, és a hülye megalomániájuk helyett a minőségre találnának ki egyszer valami újat?
    Mert azt még megtanulom lesz@rni, hogy veszek egy inkompatibilis valamit, amit nem játszik le az inkompatibilis lejátszóm, de mi lenne, ha egyszer lejátszaná a kompatibilist is egy év után?
    De hogy csatlakozzam az előttem szólóhoz: pénz beszél...
    Igazából kaszálni szerintem egy olyan meghajtóval lehet majd, ami kétszer akkora helyet foglal majd, mint a mostaniak, de cseréli a fejét, és mind a 200 technológiát lejátsza. És nem 80x lesz, hanem 4x-es és működik az idők végezetéig. :)
    Bilibe lóg a kezem :D
  • Gregorius
    #20
    Épp ezt akartam írni. Mi a bánat lenne, ha az 1Tbyte helyett vennék a fáradtságot, és a hülye megalomániájuk helyett a minőségre találnának ki egyszer valami újat?
    Mert azt még megtanulom lesz@rni, hogy veszek egy inkompatibilis valamit, amit nem játszik le az inkompatibilis lejátszóm, de mi lenne, ha egyszer lejátszaná a kompatibilist is egy év után?
    De hogy csatlakozzam az előttem szólóhoz: pénz beszél...
    Igazából kaszálni szerintem egy olyan meghajtóval lehet majd, ami kétszer akkora helyet foglal majd, mint a mostaniak, de cseréli a fejét, és mind a 200 technológiát lejátsza. És nem 80x lesz, hanem 4x-es és működik az idők végezetéig. :)
    Bilibe lóg a kezem :D
  • SuspiciousC
    #19
    Bevallom nem nagyon emlekszem a CD-formatum elterjedesenek hajnalara, de ugy emlekszem, hogy mar akkor nem egy formatum volt, csak aztan hamarabb "eldontottek", hogy mi legyen.
  • SuspiciousC
    #18
    Bevallom nem nagyon emlekszem a CD-formatum elterjedesenek hajnalara, de ugy emlekszem, hogy mar akkor nem egy formatum volt, ami versengett egymassal, csak aztan hamarabb "eldontottek", hogy mi legyen.
  • BiroAndras
    #17
    A CD-nél egy féle formátum volt kezdetektől. Az eredmény gyors, és hatalmas siker.
    A DVD 3 formátummal indított. Az eredmény gyenge kezdés után erős visszaesés. Hosszú évekig nem mertünk írót venni, mert nem lehetett tudni, hogy melyik formátum az igazi. A gyári DVD-k helyett meg már rippelve érkeztek hozzánk. Így aztán az én DVD olvasóm évekig gyakorlatilag csak CD-t látott. Csak kb. 1-1.5 éve jelentek meg a több formátumot ismerő írók, amiket már bátran meg lehetett venni (miután az ember kivárta, hogy elég sok tapasztalat összegyűljön róluk).
    Szóval, ez alapján én azt jósolom, hogy a köv. verziónál vagy megegyeznek a gyártók egy formátumban (ez lehetetlen), vagy megint várnunk kell 4-5 évet, mire használhatók lesznek.
  • SuspiciousC
    #16
    Hát a szar lemezek valóban egy évig tartják meg az információt, ezért kell jobbat venni!

    Különben nem bánom, legyenek különböző formátumok, de aztán ne kelljen hatféle lejátszót vennie az embernek! Magyarul valamennyire legyenek kompatibilisek egymással.
  • duke
    #15
    Egyseges szabvany,az egy vicc.
    Amikor a mar evek ota kint levo dvd irok,olvasok,lemezek jelentos resze inkompatibilis egymassal.A lemezek jo esetben ha 1 evig kepesek megorizni az informaciot.Mi lesz itt meg,ha mondjuk tenyleg megjelenik az 6-8 fele formatum amit igergetnek ?
  • Jinx McHale
    #14
    Amennyiben pedig megkérdezik hogy "és milyen sebességűt", lazán válaszolod, hogy 4x/4x/16x/16x/32x/32x/48x/48x/2x/2x/8x/8x

  • Cactus
    #13
    Ugyan emberek, kell ez valakinek? De most télleg? :]
    Egységes szabvány, lol, minek az? A végén még egyszerű lenne mikor a boltban egy VMD - HDDVD - Blueray írót/olvasót kérsz.
  • Péntek
    #12
    FDD for prezident
  • arty
    #11
    azko csődbementek.. nem jön :)

    jolenne, ha ezek is becsődölnének, mnameg a hddvd csapat is :D

    BR legyen és kész ...
  • trabant
    #10
    Mikor jön már végre a holografikus tárolás...
  • derwer
    #9
    "...utána pedig a VMD is vált már kék lézerre, ami 1TB-os kapacitást is jelenthet." Végül ennek is kék lézer lesz a vége, de mért nem lehet akkor egyből kékkel rögzíteni a cuccost? Ja bocs vissza a valóságba: így több pénzt hoz. Na de ez az 1TB tetszik! :) Vinyóban sincs még ekkora. (arról nem beszélve, hogy Én nem is igazán tudnám mivel mgrakni)
  • dez
    #8
    flash
  • dez
    #7
    Tudod, mindenbe invesztálnak, ami többet-többszörösét hozza vissza. Akár rövidebb, akár hosszabb távon.
    A flahmemóriás kártyák ma még sokkal drágábbak, mint egy optikai lemez, és ez még így lesz néhány évig. Addig meg lesz kereslet a lemezekre.
  • Amero
    #6
    Szerintem az évtized végére az összes optikai technológiára épülő adattároló kihalófélben lesz.
    A memória kártyáké a jövő, mind hordozás mind fix adattárolás terén.
    Inkább ebbe kéne invesztálni az energiákat és a tudást...
  • Darth Sith
    #5
    legyen Blu Ray aztán jóvan. bár a blu ray olvasókban megkéne vhogy oldani hogy legye vörös lézer is, hogy egy olvasó tudja olvasnia régi korongokat is, az újak mellett.
  • [HUN]PAStheLoD
    #4
    ez nem is új .. erről már olvastam valahol :D
  • pemga
    #3
    nehogymá egységes szabvány legyen, azok szarok szoktak lenni. jobb ha lehet válogatni :).
  • ZaJanga
    #2
    Olyan jó lenne, ha még lenne egy pár DVD utód.........
  • Punkerwork
    #1
    legyen már végre 1 egységes szabvány és kész :(