724
Miért is remek/szar (a megfelelő aláhúzandó) könyv Tolkien főműve
  • Bandew
    #82
    "irodalmi-társadalmi elvárásoknak már nem felel meg"

    Ez igaz, de ki akarta hogy megfeleljen? Nem ez volt a célja.
  • Dzsini
    #83
    te nem olvastad az itteni hozzászólásaimat, és megint csak a megtestesült gonoszt látod abban, aki akárcsak 1 picit is egyet mer érteni egy kritikával :) sebaj, amíg itt éled ki a gyűlöleted addig nem ártasz senkinek.
  • rezsofiz
    #84
    Na ebben van igazság, vannak hibáji a könyvnek.. Bár az hogy nem állja meg a helyét az egy szubjektív vélemény...
  • b-type
    #85
    irodalmi-társadalmi elvárások??!
    aztat nem tom. :)
    de hogy kitár egy világot az biztos.
  • Dzsini
    #86
    erről szól az egész cikk. ha te ilyen szinten elutasítod a cikk minden gondolatát, akkor pont te akarod, hogy megfeleljen.
  • Bandew
    #87
    Ez nem igaz. Olvastam és nem látok benned semmi gonoszt, csupán csak olyan dolgokon rágódsz, ami felesleges (mint már mondtam :-D).
  • rezsofiz
    #88
    Pedig igaza van...
  • rezsofiz
    #89
    Azért utasítja el azokat a szar gondolatokat mert BAROMSÁGOK, ÉS HÜLYESÉGEK egy idióta írótól..,.
  • tomsolo
    #90
    "mai irodalmi-társadalmi elvárásoknak már nem felel meg a könyv."

    pffff...

    A történet az történet.
  • Dzsini
    #91
    ez nem rágódás szerintem :) józan elemzés, és a háttérben álló folyamatok megismerése.
  • Bandew
    #92
    Na jó én kiszálltam!
    De azért a végére egy kis gondolat:

    "Próbáld meg elmondani egy vonalnak, hogy mi az a gömb..."
  • Bandew
    #93
    Na ez az, ami felesleges. :-D
  • Sir Quno Jedi
    #94
    Ja ! AZ akkori irodalmi-társadalmi elvárásoknak meg MÉGANNYIRA sem felelt meg a könyv, de szerintem ezt Tolkien már akkor is leszarta, ígyhát mi is nyugodtan leszarhatjuk (mármint az elvárásokat) !
  • Dzsini
    #95
    én nem tartom annak :) ugyanúgy érdekel, hogy miért ír egy író úgy egy könyvet ahogyan, ahogy az is érdekel, hogy miért működik egy atomerőmű, vagy miért van az embereknek szüksége vallásra...
  • tomsolo
    #96
    dzsini: az embernek nincs szüksége vallásra, csak azt hiszi..:)
  • Dzsini
    #97
    :))))))
    akkor arra vagyok kíváncsi miért hiszi azt :o)

    akit nem érdekelnek mindezek, az meg
    1.) nem olvassa el a kritikát
    2.) elkezdi, rájön, hogy nem neki szól, és nem olvassa végig
    3.) végigolvassa, és tovább nem foglalkozik vele, hiszen őt nem érdekli

    .....

    és van olyan, akinek bár semmi jó nem származik belőle, nekiáll anyázni, holott nem neki íródott.
  • Sir Quno Jedi
    #98
    Mondjuk én is egyetértek 3 évtizednyi kutatás után, hogy vannak dolgok amiket nem lehet, nem is kell megtudni, megérteni, csak élni kell őket !
  • Dzsini
    #99
    én ilyen vizsgálódós-kutatós életet élek :) főleg kultúrák-hitvilágok terén.
  • Kata
    #100
    Itt egyesek el vannak tévedve... Nem az a hülyeség, ami le van írva a Gyűrűk Urában.
    Hanem.
    Tolkien, mint ÍRÓ, nem éppen volt jó, stílusa, és irodalmi vénája elég gyenge még a kortársakéhoz képest is, hiába a prűd viktoriánus ideje alatt élt és írt. A probléma még, hogy hiába remek a fantáziája, hiába talált ki millió szép és érdekes dolgot, a jellemábrázolásában és az értékrendjében valóban komoly hibák vannak. Ennyiről van szó, s nem másról. Remélem a szerényebb képességűek is felfogják, és nem kezdenek értelmetlen vitába.

    Jómagam is rajongója vagyok a Gyűrűk Urának, olvastam a könyvet is, a filmet is láttam, sőt játszom is Gyűrűk Ura kártyajátékot.
    Itt amiről szó esett, és amiben én, mint rajongó is egyetértettem, hogy Tolkien nagyszerű nyelvészprofesszor volt, nagyszerű dolgokat alkotott és talált ki, de a tálalás - vagyis ahogy ezeket megírta - nem éppen volt irodalmi és életszagú. Valóban a leírások nyerssége, egyhangúsága monoton érzést vált ki az emberből, és igaz az, hogy a karakterek leírásában és jellemábrázolásában sem jeleskedik. És a fekete-fehér világnézet is ott van mint hiba, valamint az értékrendekben is akadnak buktatók.
    Természetesen ettől még nagy a mű, és ha olykor nehézkesen is, de kiérezhetők a mögöttes komolyabb gondolatok is. De valljuk be, gyakran gondoltátok ti is úgy, hogy jaj istenem mikor lesz már vége ennek a száraz, stílustalan leírásnak?...
  • tomsolo
    #101
    az utolsó 4-5 mondat az csak úgy általánosságban, vagy az is nekem? :)
  • Dzsini
    #102
    nemnem, csak az első 2 mondat a tied :) a többi közkincs :D
  • Takezó
    #103
    Csak azért, hogy elmondhasd magadról, hogy elolvastad, ne tedd, annyit nem ér... és felvágni se lehet vele :P
  • tomsolo
    #104
    szerintem irodalmi elemzés még a szájtépésen kívül nem vitte előre egy tapodtat se a világot... más az amikor valakik véleményt cserélnek egy dologról - ez hasznos közösségi tevékenység-, de analizálni AZT amit nem lehet... pazarlása az észnek és az időnek szerintem...
  • Braveheart
    #105
    Én most tartok éppen a 3. könyv végén, és megérte elolvasni a film után!
  • rezsofiz
    #106
    Tolkien "meseíró" volt.
  • Takezó
    #107
    A cikk olvasás közben néha úgy éreztem, hogy Renyié úr szándékosan fogalmazott erősebben, hogy még inkább "odavágokmégtolkiennekisvazze" legyen a kritika :S (szvsz nem marad le persze ;))
  • I.C.ram
    #108
    Én is ezen a véleményen vagyok, de eddig mindig lehurrogtak a film topikban is többek közt.
  • Sir Quno Jedi
    #109
    Énnem ! Nekem végig tetszett anno első olvasatra ! Azabaj, hogy nagyon gyorsan olvasok (anyámtól örököltem), így ez sem tartott sokáig, még így sem ! Nameg Árpi bácsi még az amúgy uncsi részeket is kissé megszínesíti sajátos stílusával !
  • Takezó
    #110
    "1. Baromságok vannak az írásban, bolhából elefántot csinálva..
    2. A pozitív dolgok természetesen nem szerepelnek benne"
    A cikknek nem is volt célja, hogy a "pozitív dolgok" szerepeljenek benne, az már szerepelt elég helyen, sokkal inkább rámutatni a hibáira.
  • Sir Quno Jedi
    #111
    Vazeg meggyőztetek ! Megyek haza oszt úgy tűzre hányom ezt a szemetet, mint egy kezdő náci a szakácskönyvet ! Égjen ez a sz@r, hát hol van ez Andersentől he ?!! Gyúrunk ?!!
  • Kata
    #112
    Még szerencse. Én is csak azért olvastam végig, mert Árpi bácsi sok helyütt szebben megírta. Beleolvastam egy angol verzióba is. 50 oldalig bírtam, belelapoztam hátrébb is, ott sem volt jobb.

    Nem azt mondtam, hogy nekem nem tetszett, mert igenis tetszett. De valóban kevésbé szórakoztató, mint pl. egy Vavyan Fable regény. Tehát az inkább a probléma, hogy amit ő kitalált, még szebben elő lehetett volna adni, akár mese, akár nem. És tényleg egy kis romantikát is lehetett volna belevinni, hiszen sok mesében van szerelmi szál is, ami színesíti a történetet, és legalább ad olyan látszatot, hogy a szereplőknek mély érzelmeik vannak.
  • rezsofiz
    #113
    Igen,ez így van, viszont örültem volna neki, ha reális dolgokat ír le, nem pedig hülyeségeket.
  • Dzsini
    #114
    látszik a droid-agy :) kicsit binárisan gondolkodsz ;)))))
  • Takezó
    #115
    Rezső drága:
    "Hm fordítva gondolom, aki ezzel a cikkel a legkisebb formában is egyetért azon látszik hogy szart sem ért a Gyűrük Ura világából enyhén foglamazva: )"
    Ejj, be szép távkiértékelés :) No, de akkor mesélj, mit kell rajta érteni? Mi az, ami bármilyen eddig leírt fantáziavilágnál értékesebbé, nagyobbá teszi?
    "Ezen nincs mit magyarázni: aki olvasta a Tolkien könyveket annak értetődö: minden egyes sora egy nagy hülyeség az írásnak. Hm?"
    Biztos vagyok benne, hogy bennem van a hiba, de én hiába olvastam Tolkien könyveket (novellákat, esszéket, stb.), nem értem, hogy miért "hülyeség minden egyes sora az írásnak". Segítesz?
  • tomsolo
    #116
    gyááááááááááá!
  • tomsolo
    #117
    ilyen alapokon pl a Parfüm is egy szar könyv lenne pedig nem :)
  • rezsofiz
    #118
    Az egész GYU világot nem érti, aki ezzel a cikkel egyetért, azt hogy miért már leírtam.........

    Mellesleg nem azt írtam hogy a Tolkien könyveknek hülyeség a sora,hanem hogy az írásnak, avagy a cikknek.....
  • Takezó
    #119
    Nem, nem utálom szívből, és ez a topik elvileg nagyon nem is erről szólna... A cikket vitaindítónak szántam, de úgy látom, inkább "úristen, itt valamiről rosszat írnak, amiről még soha, hát küldjük el őket a faszba" reakciókat váltott ki. Bocsánat, nem kellett volna... Szvsz zárni kéne a topicot...
  • Kata
    #120
    ehhh... nem érted mit akarok mondani. Szép mese, nagyon jó mese. Csak kicsit túlságosan fekete-fehér és kopottas. Mehetett volna bele kicsit több szín és élet.
  • Kata
    #121
    Máskor olyan jól tudtok a sorok közt olvasni, és kiérezni a mondanivalót, ilyenkor meg a szavakon szívóskodtok. :P