106
Számítógép működtetése monitor helyett TV-n
  • Pontius #1
    Sziasztok!

    Szeretném kikérni a véleményetek, hogy érdemes-e monitor helyett tv-n üzemeltetni windozt.
    Esetleg használja-e valaki igy a gépét?
    Gondolkoztam azon, hogy veszek LCD-t de a jobbfajta 17-19"-os LCD-k még mindig 120-160 között vannak. De ennyi pénzért már egy 82cm-es sikképcsöves Samsungot tudok venni Elektropointban, ráadásul régi tv-met is beszámítják...

    Meg az üzemeltetéshez szükseéges hardware-ra is várnék javaslatokat...
    (Vagy olyan videókártyákat amire integrálva van tv-ki/be vagy szimpla tv-tuner kártyákat)
  • angello
    #2
    szerintem a tv felbontása nem olyan hogy lásd a betüket
  • Pontius #3
    most van egy ASUS 8200 Deluxe kártyám szal tv-ki/be és 30cm-es tv-n simán lehet látni a betüket, nem mosodik el
  • Narancs
    #4
    érdekes elképzelés.
    Milyen annak TV nek a felbontása?
    100Hz -es?
    Amíg te gépezel senki sem tud majd TV -zni...:(
  • Pontius #5
    jaja 100Hz-es
    "Amíg te gépezel senki sem tud majd TV -zni...:("
    Az nem bai... :) Van még 4 tv a lakásban az enyémen kívül :P
  • ibrik
    #6
    Ma már az összes újabb videokarin van TV-kimenet - inkább csak azt kell eldöntened, hogy melyik táborba akarsz tartozni (ATi vagy nVidia).

    Több oka is van annak, hogy miért is nem használják a TV-ket számítógépezésre.
    Először is nincs eltérés felbontásban TV és TV között. A felbontás magától a TV-szabványtól függ. A hazai rendszer a PAL, ami maximum 768x576 - ha jól emléxem. Ennél nagyobb felbontású TV-rendszer csak Japánban és az USA-ban van elterjedve: HDTV-szabvány.

    A másik, hogy ha egy TV 100Hz-es, az még nem jelenti azt, hogy jó monitornak is. Ezenkívül itt már van különbség 100Hz-es és 100Hz-es TV között. Valójában - ezt mindenki tudja - a 100Hz-es TV-k is 50Hz-esek (most a műszaki megoldásba nem menjünk bele, hogyan lesz ebből "100Hz"...)

    A lényeg, hogy az olcsóbb (100-150 ezer Ft-os kategória) 100Hz-es TV-kben igen gyenge a mozgáskompenzáció és a zajszűrés (vagy egyáltalán nincs), ezért fordulhat elő, hogy bár 100Hz-es a TV, mégis néha kockázódás figyelhető meg DVD-nézéskor és számítógéphez "monitorként" használva kissé homályos lehet a kép. Ebből a szempontból, még az 50Hz-es TV-k jobbak.

    És mindeddig csak a katódsugárcsöves TV-kről beszéltem.
    A drágább (300ezer Ft-feletti kategória) 100Hz-es TV valamint az LCD és plazma TV-k egészen más kategória - és nem utolsósorban az emberek nagy tömegének megfizethetetlen luxus.
  • Pontius #7
    "A hazai rendszer a PAL, ami maximum 768x576 - ha jól emléxem"
    Ez ugye csak a bemenetre vonatkozik? Mert az ellen sokat nem tudok tenni mivel az adot...

    Az érdekelne, hogy ha a videókártya kimenete támogatja a 1024-et vagy neadjisten 1280-at akkor azt a tv támogatni fogja, ugye?
  • angello
    #8
    rákötöd a tv-re ha éles a kép akkor jó ha nem akkor kifojik
    a szemed
  • tajfun
    #12
    A hdtv meg sehol nincs elterjedve, ami az usaban, japanban van, az a secam.
  • Johnyy
    #14
    itt meg PAL
  • hykao #15
    Én egy pár évig használtam TV-t monitor helyett. Először sima TV kimeneten keresztül (S-video), aztán vettem egy olyan TV-t, aminek volt VGA bemenete. (ez egy 100Hz-es, síkképcsöves tv volt)
    A VGA bemenettel a kép hatványozottan jobb volt, mint előtte a sima S-videoval, viszont csak 640x480 volt támogatott...ugye a tv 768x576 felbontása miatt...
    Ja persze és még ez a kép sem közelítette meg a monitorok minőségét. Arról nem is beszélve, hogy egy 70-80cm körüli TV-t olyan közelről nézni huzamosan, hogy lásd a betűket (bár akármennyire is közel ülsz ez nem minden betűtípusnál sikerül...) meglehetősen egészségkárosító!!!

    Hehe, egyébként olyan is volt, hogy egy játékban (pl: Prince of Persia 3D) a tv rosszabb képe miatt nem vettem észre valamit (kútban egy kulcsot) :DDD

    Szal én azt mondom: vagy egy VGA bemenetes Plazma-, vagy LCD TV (amik már legalább 1024x768-at tudják)...de ha erre nincs zsé, akkor: monitor + tv a filmekhez!!!
  • Pontius #16
    lényegében egy multimédiacentert akarok kialakítani...
    Szal tv-re kivezetném Windozt, azon néznék DVD-t, meg esténként azon néznék tv-t is.
  • hykao #17
    Ha van rá egy gurigád, akkor jó ötlet!
    ...de ellenkező esetben csak cifranyomorúság lesz belőle! :)
  • hykao #18
    pal = 50hz (25fps)
    secam = 60hz (30fps)

    képfelbontásbeli különbség szerintem nincs, és valóban a HDTV még sehol sincs elterjedve igazán.
  • Pontius #19
    Most van 1 EIZO 20"-os moncsim meg van 1 Blaupunkt 30cm-es tv-m :)
    Akarok venni új moncsit... LCD-re gondoltam de a jobbfajta nagyon húzos áron van, ezért elgondolkoztam milenne ha moncsi helyett tv-t vennék és az alatt futna az egész rendszer és ahogy nézegettem Elekropointban 120-ért van sikképcsöves 82cm-es tv...

    Szal még nincs meg a tv. Egyenlőre csak érdeklődök lehet-e iet csinálni és mien minőség várható ettől a megoldástól.. :)
  • Johnyy
    #20
    palnak van egy halom fajtálya
  • Pontius #21
    gurigám? :)
  • ibrik
    #22
    Mielőtt valótlant állítasz, utánaolvashatnál a témának.
    Pl. a sok sikk közül egy:
    http://index.hu/tech/uzlet/hdtv040622

    Sőt, annyira elterjedt mostanra Japánban, hogy ott már az utódját is fejlesztik:
    http://www.hificity.hu/cikk.php?ident=2573
  • ibrik
    #23
    sikk=cikk
  • hykao #24
    Én a magam részéről megelégedtem egy 15"-os LCD-vel, ilyenek már 50-ért vannak használtan, de még sok garanciával!
    Ugyanis a mai LCD-k 99,9%-a ugye csupán egy felbontásban tökéletes, a többiben homályos...
    15" - 1024x768
    17"-19" - 1280x1024
    Úgyhogy inkább a max. 1024x768, mint a "kötelező" 1280x1024, amiben már az újabb játékok (full AA, AF stb. mellett) akadozhatnak.
  • hykao #25
    1 000 000
  • Random_
    #26
    Na ja nekem 19"-os moncsim van és nem betegednék bele ha 17"-os LCD-re tudnám csak kicserélni. A TV-n használni a gépet szerintem nem jó ötlet és még finoman fogalmaztam.
    Ha már van 4 TV a lakásban akkor nem látom értelmét miért ne monitort vennél. Nem hiába olyan drága a monitor és olcsó a TV! Ég és föld a különbség én egyszer próbáltam nem filmet nézni a Flatron tévénken, de élvezhetetlen.
  • ibrik
    #27
    A CRT monitorok is nagyon olcsók már.
  • hykao #28
    Én azért vettem LCD-t, mert egy (vagy több...) egész nap előtte ücsörgése mellett sem érzek (tapasztalok) nemkívánatos mellékhatásokat (mint pl: szemproblémák, fejfájás stb. stb.)
  • ibrik
    #29
    LOL
    Én azért ha LCD-m lenne, akkor sem szeretnék egész nap egyfolytában előtte ücsörögni
  • barret
    #30
    Könnyen van az,aki nem függő...
  • izb
    #31
    jobb crt monitoroknál sincs probléma!
  • tajfun
    #32
    Es?
  • tajfun
    #33
    LOL, legalabb olvasd mar el azt a cikket ha belinkeled! Hany % is hasznalja az emlitett orszagokban? 5-10, vagy annyi se? Hat ez aztan igen elterjedt, mint a csikos ostor, azt is hasznaljak vagy 5en a Hortobagyon...
  • hykao #34
    jobb CRT monitorok lehet, hogy kevésbé sugároznak, de attól még sugároznak...
    Egyre olcsóbbak a nagyobbak is, újak vagy nem, de egy 20" körüli monitor azért mindig is károsabb lesz, mint egy LCD.
  • ibrik
    #35
    2-ik bekezdés...
    Az, hogy "csak" több, mint 6 millió háztartásban "HDTV-znek" Japánban, az neked semmi...
    Te tudod...

    Ez kábé olyan hozzászólás a részedről, mintha azt mondanád, hogy mivel Magyarországon "alig" van kábelTV bevezetve a lakásokba, ezért az "elhanyagolható" arány...
  • ibrik
    #36
    Erre a "százalékos" hozzáállásodra, csak egy régi jó matematikus-fizikus ellentétet szemléltető anekdota illik ide:

    A fizikust és a matematikust egy közös feladat elé állították:
    Egy meztelen nőtől mindkettejüket elindítják ugyanolyan távolságból. Az a feladat, hogy meg kell kefélni a nőt, de egy fontos feltétel van: csak úgy mehetnek a nő felé, ha egyszerre csak a hátralévő távolság felét tehetik meg - aztán megint a maradék távolság felét, .... és így tovább.
    A matematikus elszörnyed, hogy hiszen ez a feladat lehetetlen, mert mindig marad valamennyi távolság, amit felezni kéne a végtelenségig... és így a nőt sosem éri el.

    Erre a fizikus elkezd vigyorogni a "matek-ész"-en:
    - Te csak felezgesd a távolságokat, de nekem elég, ha egy bizonyos közelségbe érek...
  • ibrik
    #37
    Az a bizonyos "teknőcös" paradoxon továbbdolgozása
  • tajfun
    #38
    Akkor mar legyen pontos az idezet: "A HDTV az Egyesült Államok és Japánban már évek óta létezik, itt jelenleg több mint hatmillió háztartásban vesznek HDTV-adást"
    MAgyarul az a 6 milka haztartas (mongyuk atlag 4el felszorozva 24 misi ember) Japanra _E'S_ az USAra oszlik el. Hanyan is laknak ott? Ennel csak az USAban tobb mint 10szer ennyien laknak, es akkor meg a szinten nem tul alulnepesedett japanokat nem is szamoltuk.

    "Ez kábé olyan hozzászólás a részedről, mintha azt mondanád, hogy mivel Magyarországon "alig" van kábelTV bevezetve a lakásokba, ezért az "elhanyagolható" arány..."
    Ezt is buktad, nezz csak meg 1 statisztikat mekkora %ot jelent ez? Meg mindig a modeme' a legnagyobb szelet, kb a piac 1/3-a jut a chello + adsl-re kozosen.
  • ibrik
    #39
    #36
  • tajfun
    #47
    Hat a windowsban is van ilyen rokkantaknak valo cuccos, baszott nagy karakterekkel ir hogy a nagyi is lassa szemuveg nelkul, na de az is inkabb csak van, mint hasznos. Igy ugye eleg keves minden fer ki a kepernyore, sokat nem ersz vele. Arra eleg hogy megjelenjen 100as betukkel hogy play meg stop, nade egy szamitogep hasznalat nem csak ennyibol all.
  • tajfun
    #53
    Te figyi, eddig alaudtal, vagy mi, mert eddig is errol beszeltunk. Meglepo modon, ez is innen van:

    "A HDTV az Egyesült Államok és Japánban már évek óta létezik, itt jelenleg több mint hatmillió háztartásban vesznek HDTV-adást"

    Hadd ne kelljen a tobbit is ujbol bemasolnom neked ujra.
  • nemcsakfeel
    #69
    hátha ténylegcsak filmet akarsz nézni rajta + játszani egy két játékkal, akkor lehet hogy elég egy tévé, amit úgyis távolról nézel. + egy távirányitó ( tv tunerherz úgy is van )... szal meg van oldva.
    Persze Word, Excel, ArchiCad et el se indítsd.
  • Random_
    #70
    Azért a stratégiai játékokkal lehet egy kis gáz ha kicsik az egységek. Nekem volt olyan, hogy nem tudtam megkülönböztetni őket mert elmosódott volt és persze nem volt olyan nagy különbség gyalogos meg gyalogos között. A word, exel és társai még súlyosabb mert ott a betűk folyhatnak egybe.

    Én 17"-os TFT monitoron dolgozok pedig elötte 21"-os volt, de a TFT sokkal jobban kíméli a szemem és megérte lecserélni. Ha filmet akarsz nézni akkor meg használod a maradék 3 TV-t és arra kötöd a géped.
  • Cat #71
    vegyetek ilyet :)