65
Herflisek jöjjenek.
  • Match
    #1
    Valaki tud játszani rendesen? ma vettem egyet, eddig 1x próbálkoztam akkor egész jó volt, de most hoyg van, kéne egy pár instrukció (szám, gyakorlatok) hoyg miket tanuljak.
  • Lazarus
    #2
    http://szajharmonika.lap.hu :)
  • Lazarus
    #3
    Találtam leírást effektekről, nekem amúgy sose volt szájharmónikám...

    Effektek


    Ebben a menüpontban bizonyos áramforrást nem igénylõ effektekrõl lesz szó. Itt találsz egy pár technikai elemet, amelyek a játék színesítésére szolgálnak.

    A fújás, szívás nyomatékosítását például egy "t" hanggal tehetjük meg. Így egyébként a 2-es és 3-as fokozatú hajlítás sokkal könnyebb.

    Tónus
    A harmonika hangzása alapvetően a játékostól függ, így nagyon fontos a harmonika megszólaltatásának módja. Valahol azt olvastam, hogy akkor játszhatsz igazán jól, ha a hangok a lábadból jönnek. Az igazán öblös, tónusos hang úgy érhető el, hogy a szádat a lehető legjobban kinyitod. A szádat próbáld a lehető legöblösebben tartani, mintha ásítanál. Ez például fontos lehet west-coastban. Ha ugyanis a hangokat kicsire nyitott szájjal képzed, hangzásod közel áll majd John Mayalléhoz, csak hogy ismert embert említsek. Persze még úgy is szólhat ízlésesen köztes állapotban, ugyanis a folkharmonikásoknál inkább a kicsit vékonyabb hangzás jön be. (Ami ugyanúgy nagyon király!!!)

    Staccato vonat-effektus
    Gyakori technikai elem, nem csak az akusztikus harmonikások, hanem elektromos zenészek is alkalmazzák (pl.: Ferenczi György). Főleg Chicago- és folkbluesban használatos. Lényege, hogy a harmonika több hangja szól (1,2,3,4 vagy 2,3,4 lyukak, de két szomszédos lyukon is alkalmazható). A levegõ különbözõ megszaggatásai, ritmizálás hozza létre a különös hangzást. A ritmizálást a nyelvünkkel végezzük a tiki-taki szavak mondogatásával.
    Szabó Tamás egy train song-jában ilyesmit csinál:

    hö-taka-höhö-taka hö-taka-höhö
    -- ---- ++-- --++ -- ---- ++--
    tá titi titi titi tá titi tátá

    Jelmagyarázat: tá-titi - ritmus; "--" - szívás; "++" - fújás

    Pörgetés
    Gyakorlásához a Blues With The Feeling címû számot ajánlom a Palermo Boogie Gang feldolgozásában.

    Lebegtetés
    Minden technikás, komoly zenész alkalmazza. Ezt a "nyerítésszerû" technikai elemet két évi harmonikázás után tudtam normálisan alkalmazni. Szerintem erre a legnehezebb rátalálni, hogy is kell. Leírni nagyon nehéz : a torok g-g-g szerû mozgást végez, míg a gyomor fokozatosan "adagolja" a levegõt. Legintenzívebben a magas hangnemekben(D, E, F) szólal meg, persze minden hangnemben lehet alkalmazni. Csak azokon a szívott hangokon végezhetõ, melyeken hajlítani is lehet.

    Wah-wah
    A kéz mozgatásával hozzuk létre. Zárt kezû játék közben hirtelen kinyitjuk a kezünket tölcsért formálva. Ezen mozdulatok (nyitás, zárás) ismétlésével érhetjük el a wah-wah effektet.

    Megfigyelhetõ néhány harmonikásnál, hogy nyitott tenyérrel játszik. Ilyen Sonny Terry is, aki játék közben különbözõ kéztartásokat alkalmaz. Például játszik teljesen nyitott tenyérrel, játszik úgy, hogy a csuklóját nyomja a harmonika elé, játszik úgy, hogy a szabad kezével egy tölcsért formál, és azt kifelé tartja. Továbbá néha megüti a harmonikáját. Mind-mind másmilyen hangzást eredményez, vagy jó show-elem. Továbbá a kézzel való legyezgetés a harmonika elõtt érdekes hangzást eredményez.
  • Match
    #4
    ismerem...nézegettem is már eccer.
    de mégis jobb megbeszélni így, meg tudok kérdezni ha valami nem megy :)
  • Jano
    #5
    Szájhar Mónika.
  • Glpetyus
    #6
    Tegnap úgy leszájharmónikáztak,mint állat...
    (sorry)
  • Match
    #7
    gondolom első alkalom hoyg ennyire boldog vagy....
  • Glpetyus
    #8

    mondtam:sorry
  • Match
    #9
    ügyes vagy :)
  • Glpetyus
    #10
  • Pink Tiger
    #11
    hello engem bacsek istván kb 5-6 évvel ezelőtt kiadott albuma érdekelne, ha valakinek esetleg megvan
  • ZilogR
    #12
    Nekem van olyanom, hogy "Blues With Feeling" Szájharmonikiaiskola. Oridzin kiadás még Debrecenben vettem. De már leálltam a dologgal... Ellenben van egy C-dúros fabetétes Nightingdale-em eladó, ami soha meg nem volt fújva. Ha kell valakinek, odaadom könyvestül egy Nokia 6210-esért vagy 8210-esért vagy 7110-esért, stb, az a lényeg hogy infra modemnek lehessen használni! Írdd meg privátba, ha kell neked egy ilyen, én meg szívesen veszek valami ócska de működő Nokiát!

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #13
    még rá is fizetek kicsit, bár ez a hangszer 150 éves fennállásra kiadott sorozatból van és nekem se vót ócsó, megleptem vele magam karácsonyra hogy felidézzem a Debreceni napjaimat, de nem volt szívem belefújni... Volt egy nagyon jó Hohnerem, azt egyetemista koromban egy aluljáró zenésznek a kalapjába tettem... Meg is állt azonnal, hogy meglesse, mi a fenét kapott. Az tényleg szuper volt...!

    -=ZR=-
  • ZilogR
    #14
    csak azt nem mondtam, hogy egy Seydel-ről van szó...

    -=ZR=-
  • Pink Tiger
    #15
    a blues with the feeling engem mindenképp érdekelne, ez a könyvecském nincs meg, sőt mégcsak soha bele se néztem, szóval az érdekel, persze mennyiért adod? van hozzá hanganyag?

    Nightingdale is érdekel, megfújnám, fogalmam sincs milyen.. az mibe van?
    de max pénzt adok érte, gondolom a 6210 csereakció csak viccvót:D szerintem nemsok 6210 tulajdonos van aki pont egy ilyet szeretne:D:D
  • Easy Rider
    #16
    annyi kérdésem lenne, h érdemes tisztítani a harmonikát? mert megboldogult nagyapám szájharmonikája nekem maradt, és szeretném megtisztítani, csak nemtom h hogyn kezdjek neki, elszúrni nem akarom
  • Pink Tiger
    #17
    érdemes persze, időnként én is tisztítom a sajátjaimat amik azért nem annyira régiek
    vszínű könnyedén szét lehet csavarozni, csavard szét a csavarokat és találsz egy fésű alakú fa vagy fém betétet (fésűnek is hívják) egy felső és alsó fémlapot azon(amin kis lamellák, kis fémlemezek vannak) és két fedőlapot alul és felül
    egyszerűen tisztítsd meg ezeket, csak arra vigyázz hog a lamellák el ne törjenek, nagyon törékenyek, szóval ne hajlítgasd őket csak piszkáld ki a koszt
    szereld őssze és kész is van
  • Easy Rider
    #18
    köszi, egyébként úgy értettem, h hogyan érdemes tisztítani :) na mind1 gondoltam arra, h kifőzöm, vagy az nem tsz jót enki? :O mert ugye nagypapám használta, és nem szeretem a szájból szájba dolgokat...
  • Pink Tiger
    #19
    hát akkor vegyük sorra
    fésű-- ha fából van nem fogod tudni kifőzni mert tönkremegy, ha műanyagból akkor sem tenném mert esetleg tönkremehet a műanyag szerkezete is, főleg ha régi, de ehhez látni kellene milyen műanyag, tehát ha műanyag fésűs (nem hiszem ha régi a herfli) akkor inkább csak vízzel mosd le áztas egy kicsit

    felső alsó fedőlapok--nyugodtan kifőzheted, max kicsit elszíneződik a fém

    alsó és felső lamellasor-- kifőzni nem főzném, inkább ezt is csak áztatnám melegvízben egy rövid ideig

    egyébként meg én a helyedben vennék inkább egy új herflit, ne olyan drága dolog, ha nem egy nagyon spéci herflije volt a nagypapádnak akkor sokkal jobbat is vehetsz nála kb 3-6e Ft-ért




  • Easy Rider
    #20
    köszi szépen, akkor asszem marad a szétszerelés, újat nem akarok venni addig, amíg nem tok legalább egy kicsit, meg amúgyis én bluest gitározom, gondoltam csak meglesem h csinálják a nagyok, aztán én is megpróbálom ;)

    na de akkor marad a szétcsavarozás :) köszi még1xer
  • blackmetal
    #21
    üdv, ma vettem egy johnson szájharmónikát(G-re van hangolva) és szeretnék elkezdeni tanulni harmónikázni, de nemtom hogyan kezdjem
    valaki tudna segíteni ez ügyben?
  • Pink Tiger
    #22
    hello
    hát a legegyszerűbb saját megoldás ha elkezded gyűjteni a blues felvételeket és az olyan dalokat amiben van herfli is
    aztán próbáld meg fújni szívni leutánozni amit hallasz..

    itt van egy ennél kicsit pörgősebb herfli fórum, asszem ma magyarországon ez a legrelevánsabb..
    http://forum.origo.hu/topik.jsp?id=67952

    aztán meg próbálj meg haverokat szerezni akik segítenek neked, könyveket, herfli kottákat, esetleg tanárt is, bár tanárt fogadni nem szokás herflis körökben..

    a gés herflid mellé pedig amint teheted végy egy céset amivel sokkal több szám mellett tudsz fújni majd ugyanis ez a legelterjedtebb

    kezdetnek nagyjából ennyi ;)

  • Pink Tiger
    #23
    nézd meg ezt is, sztem elég jó kis site a maga nemében:
    www.szajharmonika.hu
  • blackmetal
    #24
    köszi szépen a segítséget
    ahogy látom te is herflizel, te mióta tolod?
  • Pink Tiger
    #25
    én nem tolom mostanában, régebben (10 éve kb) állandóan fújtam de ma már nem
  • daeemoon
    #26
    Egyszer olvastam, h' egy szájharmonika rendszeres használat mellet átlagosan 3 hónapig marad használható. Szal azután ki lehet dobni. Azt szeretném kérdezni, akik tapasztaltabbak ebben, hogy mennyire igaz? :) És hogy milyen árban lehet szerezni szájharmonikát? Egy kezdő szintüt. Igazából csak arra használnám, hogy próbálgassam, szal nem tuti, hogy komolyabban fogok vele "zenélni" :) Illetve, milyet javasoltok?
  • sz4bolcs
    #27
    3 ezeré. Hering :)

  • daeemoon
    #28
    ^,^ és még jól is néz ki. gondolom neten lehet rendelni :)
  • sz4bolcs
    #29
    Szép is a hangja!
  • Pink Tiger
    #30
    én már nem vagyok aktív herflis de én annó mindig hero-t vettem, ez a legjobb minőségű a legrosszabbak között
    ebből kifolyólag a legolcsóbb
    régebben én 6-800 Ft-ért vettem darabját, ma tippem szerint 1000-1500 Ft-ot kérhetnek érte..
    de ha van 3 rugód vehetsz olyat is

    én is hallottam hogy hamar szétesik egy herfli és bár én elég sokat fújtam őket (mondjuk ez relatív.. kb napi 2 órát) nekem valahogy nem esett szét nagyon egyik sem, beragadt egy-két hang de szétszedtem és kitisztítottam, lamella törésem sosem volt úgy emékszem

    persze nekem mindig csak ilyen heroim voltak, szóval lehet hjogy ez olcsó és nem olyan szépen zengős de közben nagyonbrutál tartós... nemtom :)
  • daeemoon
    #31
    Köszi, hogy megosztottad tapasztalataidat :) Régen nekünk is volt (nem tom mien márka) állítólag azt ha földhöz vágtuk se ment tönkre :)
  • Pink Tiger
    #32
    nincs mit, szívesen!
  • Che
    #33
    Szervusztok!
    Én szeretnék meg tanulni szájharmónikázni, de hogy őszinte legyek fingom sincs hol kezdjem, vagy mivel?
    előszőr pl milyet szájharmónikát vvegyek? kb mennyi? hogy vagy hol tom megtanulni hogy számokat eljáccak...ilyesmi...
  • Che
    #34
    jah előre is köszi a segítséget!
  • Pink Tiger
    #35
    kezdetnek vegyél egy olcsót, pl hero szájharmonikát (ha még létezik a márka) olcónak számít amit 3ezer ft körül vagy alatt megkapsz

    gyűjtsél olyan számokat a neten amikben harmónikáznak és próbáld meg leutánozni, fújni kell éjjel nappal, van néhány szájharmónikás kiadvány, pl blues with the feeling és nannak mások is, ez egy kicsit segíthet a kezdetekben, egyébként meg van az origón egy szájharmónika fórum keresd mg ott is sokat tudnak sztem neked segíteni
  • ricso22
    #36
    Hogy kell rendesen irányítani a fújást és a szívást? Tényleg csak max.3 hónap egy harmónika élettartama?
  • ricso22
    #37
    Mivel érdemes tisztítani a szájharmónika külső krómozott részét?
  • zvaragabor
    #38
    Hali! Azt szeretném tudni, hogy vannak e olyan szájharmónikák, amik használhatók ilyen rockosabb hangzásra is. Tehát nem kifejezetten blues együttesben használni, hanem sokkal inkánbb rock együttesben. Mint például ahogy a Rammstein - Los ban, vagy a Motörhead - Worehouse Blues. Mondjuk az utóbbi szám kifejezetten blues, de maga a Motörhead az rock együttes. És hogy ha van ilyen, akkor ezekkel érdemesebb egy együtessel együtt játszani, vagy lehet egyedül is vele? Ha van, akkor olyan 3-4 ezer forintig lenne jó árban. Köszi szépen előre is.
  • Pink Tiger
    #39
    nekem minden harmónikám sokkal tovább tartott, de lehet hogy kevesebbet fújtam mint a nagyok szóval nem tudom hogy van ez pontosan, egy mindenesetre biztos, előbb utóbb tönkre fog menni és akkor kell venned egy újat helyette vagy netalán ha valami nagy profi leszel már (ebből élsz meg ilyenek) és valami kis nagyon drága cuccod lesz akkor majd visszaküldöd a gyártóhoz hogy javítsa ki neked a lamellatörést meg egyebeket, de ez a jövő és az mindig bizonytalan:)
  • Pink Tiger
    #40
    semmi extra dologal nem kell tisztogatni, ha koszos töröld meg és kész