29
Gigabites háló
  • jenki2
    #29
    Sziasztok!
    Van egy érdekes problémám: noha gigabites alaplapi hálókártyám van, a letöltési sebesség kb. 80 Mbit/s-nál nem megy feljebb ezen az asztali gépen, pedig most váltottam 500 Mbit/s-es csomagra. A hálózati kapcsolat sebessége pedig azt írja ki, hogy 100 Mbit/s nem pedig 1000 Mbit/s.
    Konfigurációm:
    Alaplap: ASRock P41C-DE
    Proci: DualCore Intel Core 2 Duo E7600, 3066 MHz, L2 Cache: 3MB
    RAM: 2x2 GB
    Alaplapi hálókártya típusa: Qualcomm Atheros AR8131 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (NDIS 6.30)
    Op. rendszer: Windows 10 64-bit

    Eddigi hibakeresés:
    - rákötöttem egy laptopot a modem ugyanazon portjára ugyanazzal a hálókábellel és a letöltés kb. 300 Mbit/s volt -> kábel, modem, internetes szolgáltatás rendben van
    - Eszközkezelőből letöröltem a hálókártya illesztőjét, majd hagytam, hogy a Windows magától újratelepítse az illesztőt
    - megfrissítettem Eszközkezelőből az illesztőt, de azt mondja a Windows, hogy a legfrissebb van fenn: 2.1.016-os verzió
    - Eszközkezelő/Speciális/Speed&Duplex: jelenleg Auto-n van, 1 Gbit/s nincs!
    - BIOS-ban csak annyit találtam, hogy az alaplapi hálókártyát aktiválni lehet vagy deaktiválni, természetesen aktiválva van
    - a hálókártya Speed LED-je narancssárgán villog, ami az alaplap leírása szerint 100 Mbit/s-os kapcsolat esetén van így, gigabties esetén zölden kellene villognia
    - az Asrock honlapján (http://www.asrock.com/MB/Intel/P41C-DE/index.asp) csak régi LAN-illesztőt találok (2009-es, kipróbáltam, de semmi változás), a Qualcomm Atheros pedig nem gyárt illesztőt, mondván hogy az alaplap gyártója adja ezt ki bizonyos módosításokkal!

    Szerintem az illesztővel van valami gond, mert nem tudom kiválasztani az 1000 Mbit-et. A https://www.ath-drivers.eu/ oldalt már próbáltam, csak a verzió változott, más nem :-( Hol találnék megfelelő illesztőt?
    Nektek van valami ötletetek? Lehet valami más miatt nincs gigabites kapcsolat?

    Előre is nagyon köszönöm a megoldási javaslatokat.

    Üdv,
    Andris
  • chuck
    #28
    RE:
    eltelt egy kis ido az elso beiras ota, azota valtozott a ket gep.
    EGyik egy 3 gigas athlon 64 sata-s 200as winyoval, a masik pedig maradt az 1.7+-os amd. A sebesseg igy javult a kovetkezokre:
    A gyorsabb geprol a kissebbre 25 megaval megy a cucc, visszafele 35-40 el, uyyanazzal a ketto halokartyaval, es a kartya sajat drivereivel.
    Koszonm mindenkinek a segitseget.
  • perempe
    #27
    (Szvsz másik is, de az 1 1700+-os AMD, nem érződik annyira.)
  • perempe
    #26
    Nekem is megy szépen 2 XP-s (ennek is jelentősége lenne?) gép között a háló, csak azért nyávogok, mert az 1ik (celeron 900@1200) zabálja működéskor a CPU-t.
  • tier
    #25
    Nálunk a koliban 100 Mb LAN van és a 800-as Cerka simán másol FTP-n full sebességen. Egyszeru Realtek kártya, kábel. Ami érdekes 2500 Bartonnal szobatársam max. felét tudta elérni 3Com kártyával. Az ok: neki winfos 98 van fenn.
  • ReTeK
    #24
    ja, 5 az elég sovány
  • Pheel
    #23
    Na de a CAT-5-ös kábelen simán át kell mennie legalább 11 megának, nem 5-nek...
  • ReTeK
    #22
    gigabites hálónál már nem mindegy milyen kábeleket használsz, állítólag itt már az is nagyon számít ha a 100asnál többet akarsz átvitelben, és nem árt ha a hardver is bírja (nekem ezt mondták)
  • shabba
    #21
    Tűzfal, vírusszűrő és egyébb más program fut rajta ami realtime szűri/ellenőrzi a csomagok tartalmát? Mert ez sok erőforrást elzabálhat.
  • Laalee
    #20
    pl nem realtek :D

    egy komolyabb 3com intel szoval ami nem 3-4000 ft :D az alap hw hálókártyák 100mbites kb 8-9 forintnál kezdődnek
  • perempe
    #19
    A hardveres hálókártya az milyen?

    Nekem csak a default Realtek van (8139).
  • chuck
    #18
    Nem volt kerdes, eddig meg nem neztem
    Elcserelenem 550-s celeronomat 800mhz - 1 gigas p3 ra :-))
  • Laalee
    #17
    mondhattad volna alapbol :D
    2 megoldás van,
    1 uj proci
    2 hardveres hálókártya
  • chuck
    #16
    Alighanem akkor kell egy gyorsabb proci az elso gepbe. Halozaton keresztul torteno masolasnal a proci terheltseg 90 % korul valtozik folyamatosan, ugy, hogy mas prociigenyes muvelet nem fut a hatterben.
  • perempe
    #15
    Nekem 100-as FD hálóm van, szuperül megy. Gondoltam a gigásra is, de ezek után nem fogok ilyet csinálni.

    Nekem a 2 HDD között nagyon lassan másol, vhogy be van halva a Seagate. (A mellette lévő Samsung érezhetően gyorsabb, bár jobban melexik.) A CPU-t is érezhetően lefoglalja a hálózati tevékenység.
  • Gerry
    #14
    Más... Alaplapi chipsetdriverek mindkét gépen frissítve vannak? Mert lehet, hogy nem kezeli teljes sebességen a PCI-t valamelyik gép.
  • Gerry
    #13
    Ilyen gépek: AMD Atlon XP 2400; Chaintech 7NJS Ultra Zenith; 2*256MB Kingston HyperX 500MHz-es DDR, Seeagate S-ATA 120GB-os HDD 8MB cahce valamint IBM 80GB P-ATA 2MB Cache 7200RPM, a többi nem lényeg (alaplapi nForce2-es hálózati csatival), a másik gép: P4 Willamette 1.7GHz; ASUS P4T (i850); 2*256MB PC800-as RAMBUS memó; Seagate 80GB/2MB/7200RPM, Seagate 60GB/2MB/7200RPM, Intel Pro 10/100-as hálókártya, valamint D-Link DFE-530TX 10/100-as hálókártya, a többi itt sem lényeges. Az Inteles gépben nincs számottevő eltérés a 2 hálókártya közt, talán az Intel Pro 1-2%-al gyorsabb. Oprendszer: AMD: Windows XP Pro SP1 (+összes update), Intel: Windows Server 2003 Standard Edition (+összes update). Másolás TCP/IP-n keresztül, Total Commanderrel (6.01, mostmár 6.03), a két gép közt van egy Switch is (Genius NetEasy 5 portos), elvileg a Switch kiiktatásával talán még gyorsabb is lehetne a másolás, de több okból is kell a switch. A mérés 700-800MB-os CD image fileok másolásakor adott 9-10MB/s körüli értéket, és NAV 2004 fut a háttérben az AMD-n, NAV Corporate 8.1.1 az Intelen. (NAV-ok kiiktatása is kicsit növelheti a sebességet.)
  • chuck
    #12
    Atallitottam a sebesseget automatarol fix 1000mbit/duplexre, de nem valtozott a sebesseg.
  • chuck
    #11
    800 megas divx a tesztalany minden esetben.
  • chuck
    #10
    Az 1-s gepen a masolas egyik winyorol a masikra 18 mega korul megy.A masodik gepen a masolas 20-30 megaval megy. A ket gep kozott a masolas 5-8 mega korul megy.
    Procicsere mar az en fejemben is megfordult, lehet ezt az utat fogom kovetni.
    Gerry neked milyen gepek kozott megy ennyivel a masolas ?
  • Laalee
    #9
    de nem 5mb ra. feltételezem a 2500as bartonban nem 8gb os pio4 es vinyo van.
  • Gerry
    #8
    Nagyban függ a dolog attól is, hog miket másolt az illető, sok kicsi filet sokkal lassabban lehet másolni, mint egy 4GB-os DVD image-et. És itt akár lehet 8MB Cache-es S-ATA winyód is, ha sok a kis file, akkor drasztikusan visszaesik a másolás sebessége.
  • Laalee
    #7
    odavágna ha 5mb/sec et birna egy vinyo :D egy régi 8gigás is többet bír.

    sajna az hogy gigabites protokolt támogat a kártya még nem jelenti azt hogy gyorsabb lesz mint egy 100mbit es. sajna az olcso szoftver NIC ek nem sebességbajnokok.

    ms file sharing is tcp/ipn kommunikál ha joltudom, ftp is a tcp re épül.
  • Imremagdi
    #6
    cseréld ki az első gépet egy nagyobbra ! azért ilyen lassu,mert az 550 cerka kevés az 1 gigás kártyához,mert ezek müködéséhez a proci is kell !
  • shabba
    #5
    A régebbi winyóknál volt hogy gyorsabban írt mint ahogy olvasni tudott(talán WD volt ilyen). Nekem inkább az a gyanum a winyók áteresztőképessége a gyenge láncszem azon belül is a cerkás gépben lévő.

    Egyébként mivel másolták, M$ féle filemegosztáson keresztül vagy TCP/IP-n át pl. FTP-vel?
  • Gerry
    #4
    Bocs, nem olvastam figyelmesen, viszont ha a celeronra történő másoláskor volt a dolog a gyorsabb, az mégtovább bonyolítja a helyzetet. Hálókártyákhoz próbáltál frisseb drivert leszedni? Mekkora állományokat másoltál?
  • Gerry
    #3
    Itt valami nagyon nem stimmel, nekem 100-as hálón is stabilan megy a 9000-9800kBps átvitel. Próbáltad a két hálókártyánaál a sebesség automatikus választását 1000MBps/Full duplex-re rakni? Másik kábellel is ezt csinálja? Amúgy a Celeronban gondolom a winyó is lassú, tehát ne várj tőle csodát. Nomeg a PCI átviteli sebessége is korlátozott, de amit írtál az akkor is kevés. Gondolom amikor a Celeronról másoltál az AMD-re, akkor ment 8MBps-el a dolog, jól tippelek?
  • chuck
    #2
    természetesen a 8 Mb/sec a masodik geprol az elsőre való másolás közben valósul meg.
  • chuck
    #1
    Minap vettem 2 darab Micronet típusú egy gigabites kártyát. A telepítés rendben lezajlott mind a kettő gépen, a csatlakozás ki is írja, miszerint 1 GBPS-en megy, azonban a transzfer sebesség TC szerint az 1-s gépről a 2-re max 5 megabyte/sec, az másodikra az elsőről pedig max 8 megabyte/sec. Ezt a sebességet hozta a 100 megás kártyákkal is. Valakinek van ötlete, hogyan lehetne felturbózni a sebességet ?
    A konfigok:
    1. cerka 550 Windows 2003-al, 256 mega ram
    2. amd 2800 +, Windows xp,512 ram
    Az kábel UTP 5e típusú, amit javasolnak is a honlapon a gbites kapcsolathoz.