90
  • Ph03niXx
    #37
    Na, így legalább tudom, hogy Pepito az a Pepito akit ismerek (ha csak kicsit is).

    Amúgy a kínai maglev a városból megy a reptérre, nem pedig az ország egyik végéből a másikba, úgyhogy az elérhető max. sebesség így is korlátozva van. Rövidebb távolság, kisebb kifutási lehetőség (ugye meg is kell állni). KGy.
  • Pharaoh
    #36
    Nincs rossz orra:

    http://s-hosaka.hp.infoseek.co.jp/photo/mlx25_003.jpg
  • Pharaoh
    #35
    Akit érdekel a hangja az itt talál néhány videót:

    http://s-hosaka.hp.infoseek.co.jp/video/video.htm
  • Pharaoh
    #34
    Úgy látom a japán egy kicsit éramvonalasabb lesz már mint a kínai.
    http://www.rtri.or.jp/rd/maglev/html/english/mlx01_E.html
  • Pepito
    #33
    A cimborám éppen pénteken készített felvételt a maglev utastérben lévő kijelzőjéről. 431 km/h volt a csúcs azon az úton.

    Itt Kínában a zajszennyezés nem szempont egyébként sem. Egymás seggében élnek a népek.
  • gz8
    #30
    A vasúti járművek sebessége elsősorban a beépített teljesítménytől függ. Mivel a sebességgel négyzetesen nő a légellenállás (magyarán: a 100 km/h-s sebességnél 1-nek vett légellenállás 10%-kal növelt sebesség esetén [110 km/h] már 1,1^2=1,21, tehát 21%-kal nő), a nagy sebességet csak egyre nagyobb beépített teljesítménnyel lehet elérni. Így pl. a 2200 kW-os teljesítményű V43-as egy 5 kocsiból álló IC-vel legfeljebb 130 km/h-s sebességre képes, a 10 ezer kW-s teljesímény teszi lehetővé a TGV-nek, hogy elérje az akár 515,3 km/h-s sebességet. A TGV áramvonalas kialakítása is döntő szerepet játszik e sebesség elérésében; ezt a teljesítményt is csak úgy lehet elérni, ha a szerelvény minden tengelye hajtott.

    A sebességrekordokról: a rainhilli mozdonyversenyt 1829. október 6 és 12-e között rendezték meg, a Rocket elérte az 54,3 km/h-t (egy kocsival), majd a City of Truro (kb. 1000 kW) 1904. május 9-én elérte a 164,6 km/h-t, 1938. július 13-án a Mallard 202,8 km/h-t, tehát bő 100 év alatt elérték a 200 km/h-t.

    A maglev kissé más technológia, nem mondhatnám, hogy össze lehetne hasonlítani a ""kerekes vonattal"", ti. a maglev nem más, mint egy lineármotor, viszonylag kis veszteséggel üzemel; a hagyományos értelemben vett vontatójárművek esetén pedig az elektromos áram energiája több lépcsőben, jelentős mechanikai veszteséggel alakul át...
  • Pharaoh
    #28
    Ha azt vesszük, hogy a kerekes vonat 200 év alatt érte el ezt a sebességet, a meglev meg ezzel indult, akkor már nem is olyan rossz.
  • Yetike
    #27
    Na ennyit az SG hírek tényeiről... :)
    ~61 km/h sebességkülönbség... Azt hittem egy mágnesenen lebegő vonat képes klasszisokkal felülmúlni a kerekes vonatok csúcssebességét...
  • Pharaoh
    #26
    A maglev rekordja 581km/h, amit 2003 decemberben állított fel.
  • Yetike
    #25
    Amúgy a mágnesek pontosan 10 mm - el tartják a pálya fölött.

    Ha úgy vesszük, nem is olyan fantasztikus dolog ez a vonat... A francia TGV sebesség rekordja 515,3 km/h, a maglevnek pedig 'csak' 500 km/h ...
    Igaz, a jelenlegi utazási sebességük 'csak' 300 km/h körül mozog, viszont már építik az ennél is nagyobb sebességű sínpályákat, ahol 360 km/h vagy ennél nagyobb lehet az utazósebesség.
  • Pharaoh
    #24
    Ja, a cikkben lévő képek a japán maglevről készűltek.
  • [NST]Cifu
    #23
    LoL...
    A kínai maglev (amely jelenleg az egyedüli kereskedelmi és nem kisérleti maglev) amúgy így néz ki:

  • Yetike
    #22
    Nem hiszem, hogy ha ez olyan nagy probléma lenne, nem tűnt volna fel már a teszteléseknél... Inkább csak ilyen na kössünk ebbe is bele felfogás.
  • [HUN]PAStheLoD
    #19
    megy 300 -al mig az ic max. 150 al városba (szvsz) azaz ezt a hangot csak fele addig hallják ergó ha 2x olyan szar is akkorse roszabb! szal sátáp
  • Pakosz
    #16
    Na ennel nagyobb bajunk ne legyen :)!
  • mainruler
    #15
    ...és hasznos. Kit érdekel néhány hülye közelbenlakó, mikor így jelentősen visszaszorítható lenne a környezetszennyezés. Arról már nem is beszélve, hogy ez a kis tanulmány egyáltalán nem tért ki a hagyományos vonatok okozta földrengésszerű dübörgésre ami szerintem sokkal kellemetlenebb lehet a hangjuknál...
    Ha én vasútvonal mellett laknék, inkább választanám a süvítő de nem dübörgő vonatokat, mint azt, hogy minden félórában kiesik a Herendi porcelán a tálalószekrényből.
  • HuAn82
    #13
    Még vonatra soha nem mondtam ilyet, de k*r@ szép!
  • [NST]Cifu
    #12
    A tömeg kevésbé, a alak jobban befolyásolja a hangkeltést - a maglev pedig eléggé áramvonalas...
  • Cat #9
    ha egy többszáz tonnás test elmegy melletted 3-400al kétlem hogy nem lenne sivító hangja...
  • traXion
    #8
    Orbán viktor ellenezni fogja! :D
  • NEXUS6
    #7
    Így is van, le a maglevvel! Éljen a 424-es csühögős mozdony! Amúgy érdekelne, hogy ez a szobatudós, járt már mondjuk kínában a maglev közelében, vagy csak kiszámolta, hogy milyen zajosak ezek a vonatok és hogy az embereknek mennyire ártalmas ez?

    Azért egy 500 km/h vasútvonal mellé 50 M-re nem biztos, hogy lakóházat kellene tervezni, a városban viszont gondolom, ahol lassabban megy ez is azért mégiscsakk csendesebb ez a jószág, mint a jó kis Helyiérdekű Vasút(HÉV)!
  • Magnetic
    #6
    Valamibe mindig bele kell kotni :)
  • [NST]Cifu
    #5
    "Nagy sebességeken a maglev hangja egy repülőgépére hasonlít" - állítja Vos

    Miért hasonlítana egy repülőgéphez?!
    A repülőgépeknél a zaj túlnyomó többsége a hajtóművekből jön - itt viszont az teljesen csendes (még annyi zaj sincs, mint egy elektromos mozdonynál...)...
  • FtranX
    #3
    sztem amikor te már 80 éves leszel! :)
  • davos80
    #2
    A HÉV egy kicsit rázósabb.
  • davos80
    #1
    Kíváncsi leszek, mikor lesz ilyen Gödöllő-Budapest között...Szerintem SOHA.