11
  • busch
    #11
    Tizenhét (igen, 17) éve mutatták be az első, ipari célra is alkalmas, gyorsprototípus-készítő berendezést. 1992-ig az eladott gépek száma évente és világszerte csak ritkán haladta meg a százat. 2001-ben* viszont 55 országban legalább 6000 RP-berendezés működött (RP - rapid prototyping, és nem r. printing, mint az SG-cikkben), ezeken évente 2,5 millió modell/prototípus készült.

    Szó sincs arról, hogy bárki úgy vegyen és használjon RP-masinát, mint pl. színes nyomtatót. Legfőbb akadályok: ár, méret, anyagköltség, lassúság, a kezeléshez szükséges szakértelem.
    Kereken húszféle RP-eljárás létezik, közülük nyolcnak van gazdasági jelentősége.

    A fontosabbak: sztereolitográfia, szelektív lézeres szinterezés (SLS), modellépítés huzalfelrakással (FDM = Fused Deposition Modelling), rétegelt darabgyártás (LOM = Laminated Object Manufacturing). Magyarországon pár éve egyedül ezt a módszert használták, azt is csak egyetlen cégnél.
    *2001-ben írtam erről a témáról, azóta nem követtem az "eseményeket". (Kimerítően lásd: http://bossmagazin.hu/index.php?honap=0104&oldal=78)
  • Laslow
    #10
    Nyomtatsz-nyomtatsz, na de milyen anyagból? Hiába nyomtatsz csavart, ha az nem lesz mondjuk kellően kemény. Vagy hiába nyomtatsz tápkábelt, ha gumiból lesz és nem vezeti az áramot.
  • TheZsenyka
    #8
    Ez lesz a replikátorok ősapja.
  • verti.go
    #6
    Ilyen 3d printer már évek óta létezik, itthon is több cég foglalkozik ilyesmivel. A BME-n is van ilyen cucc...
    Amúgy meg ez csak egy módszer, de van még vagy húsz ezen kívül. Rapid prototyping-nak hívják őket összefoglaló néven. Rá lehet keresni google-ban :)
  • Deus Ex
    #5
    Morgen.

    Talán kétezerben lehetett, hogy egy elhibázott fakválasztás eredményeképp valami ipari autoomatizálás-féle tantárgy előadásán találtam magam. Nna, ott már mutogattak ilyet videoon, ott talán valamiféle öntőformát készítettek így..
    Nem ez a tecnoloogia, de valamelyest hasonloo, amikor egyetlen anyagtömbből alakítják ki a kívánt testet. Talán a Discoveryn volt láthatoo a Lotus Elise létrehozásának folyamata, no ott amikor megvolt a kocsi terve, egy 3D-ben működő marooval nagyjázták ki a formát egy hatalmas agyagtömbből, 1:1 léptékben. (Aztán két napig csak a műhelyt takarították.:-))
  • [HUN]PAStheLoD
    #4
    kép mérnincs? :)
  • Tikal #3
    annyira nem is uj, már discovery channelen is láttam ilyet, vagy fél éve, meg a jp-ben is :D
  • Lacc
    #1
    Hát ez... Fantasztikus