36
Pontosan akkor hanyadika a szökőnap?
  • Balo
    #36
    Pedig igazad van...
  • Punker
    #35
    ???
  • zaki
    #34
    nana
  • Dzsini
    #33
    Stann: házifeladat, keresd meg a neten... fent van, pár perc kereséssel meg lehet találni.
  • cSuwwi
    #32
    jaja!
  • Punker
    #31
    te tényleg egy mocsok szpemmer vagy......
  • zaki
    #30
  • cSuwwi
    #29
    A 29-es számhoz méltóan legyen ez a 29.-ik hozzászólás az utolsó. :)
  • Stann
    #28
    Aha, éééértem!

    De miért éppen 6? Mármint miért épp 6napot számoltak vissza, hogy 23-át duplázzák meg?
  • PResident Evil
    #27
    jah nekem is a csajom is egy nappal hamarabb vette meg az ajándékot.. csak lestem :DDD
  • CSOCSO
    #26
    :) ehhe.. jo tudni
  • Dzsini
    #25
    március volt az év első hónapja (ha megnézed szeptember nevében ott van a "sette"-7, október nevében ott van az "octo" - 8, a november a 9. a december a 10. hónap - a nevek onnan vannak) - az ilyen plusz napot pedig az év végére (vagyis februárra) tették úgy, hogy az évzáró ünnepeket ne zavarja. az egyik hindu naptár a téli napfordulót tartja évkezdetnek (ahogy mi is majdnem), és a plusz napokat (ami náluk a fix 13db 28 napos hónaphoz 1 vagy 2 nap az év vége után helyezi el, és azok az év egyik hónapjához sem tartozó, plusz napok. rómában 1 héttel korábbanra (vagyis febr. 24re) került.
  • Stann
    #24
    Igen, én így már vágom, hogy 24-e, de miért épp 24???
    És miért márciusból kell kivonni, és miért 6 napot???
    A Júliusból logikusabb lenne, hamár Julius Caesar...
    És miért épp 6ot?

    Ezekben nem találok logikát...
  • Guest
    #23
    Ha jól tudom, akkor a mohamedán naptár csúszik is a keresztényhez képest, valami 11 nappal rövidebb egy év.
  • Balo
    #22
    Nekik teljesen mindegy a Nap állása, így ezzel nem foglalkoznak.

    A hold mozgását nézik, minden újholdkor kezdődik új holdhónap...
  • Punker
    #21
    kiváncsi lennék hogy pl. az arabok akiknél máshogy van az időszámítás hogy oldották ezt meg, vagy csak az évszámok mások a rendszer ugyanaz?
  • traXion
    #20
    Thx Dzsini & Dynamic :D
  • Punker
    #19
  • Dzsini
    #18
    azon nevettem én is :)) google rulz :)
  • Dynamic
    #17
    LOL:DDD
    #12
  • Dzsini
    #16
    hehe :)))) hát igen...
  • Dzsini
    #15
    forrás: National Geographic Online

    Miért február 24-e a szökőnap és nem 29-e?

    Miért február 24-e a szökőnap és nem 29-e, avagy kinek is van négyévente születésnapja?

    Emlékeznek még a klaszikus matematikai fejtörőre: negyven éve született, de csak tízszer volt születésnapja. Mikor született az illető? Február 29-én, szökőnapon ? válaszolta sok kisdiák lelkesen, a matematikatanárok többsége pedig bólogatott hozzá.

    A megoldás viszont helytelen. A szökőnap ugyanis négy évente február 24-e, ilyenkor ezen a napon nem ünneplünk semmilyen névnapot, az eredetileg február 24-28-a közé eső névnapok pedig egy nappal tolódnak.

    Akit tehát Elemérnek hívnak, négyévente február 29-én ünnepli névnapját, egyébként pedig február 28-án.

    Aki szökőévben született Elemér napján, február 29-én, nyugodtan ünnepelheti születésnapját a többi évben február 28-án. Kellemetlenebb a helyzete annak, aki szökőévben született február 24-én, szökőnapon, neki valóban csak négyévente van születésnapja. Az eltolás mindenkit érint, aki február 24-28 között született, nekik elméletileg négy évente illene egy nappal elcsusztatni születésnapjuk ünneplését.

    A caesari reform

    A ma használatos naptár történetében most nem mennénk vissza az ókori keleti népekig, a rómaiaknál vágnánk bele a kalendárium rejtelmeibe.

    A rómaiak kezdetben 10 hónapból álló, 29-30 napos éveket használtak, később 12 hónapra bővítették a naptárt. A 365 és 1/4 napos luniszolár évet Julius Ceasar vezeti be. Caesar ie. 46-ban elrendelte, hogy az év 365 napból álljon a hónapoknak ma is szokásos hosszával, de az 1/4 nap miatt minden negyedik évben a február 23-ika után egy napot iktassanak közbe.

    A szökőévet bisextilisnek nevezték, mert febr. 23-ika a 6-ik nap volt márciustól számítva, és a reform keretében tulajdonképpen ezt a napot kettőzték meg. A juliáni naptárt a keresztények is átvették.

    A Gergely-naptár

    A Föld nap körüli pályája azonban nem 365 ? nap, hanem 365 nap 5 óra 48 perc, 46,17 másodperc, ezért a naptár és a valós idő között napi 11 perc eltérés alakult ki. Ez 129 év alatt egy teljes napot jelentett, a XVI. századra pedig már 13 napot.

    Ezért XIII. Gergely pápa 1582-ben elrendelte, hogy október 4-e után 15-ét írjanak. Továbbá úgy döntöttek, hogy minden negyedik év, azaz azok az évek, amelyek évszáma néggyel osztható, 366 napos szökőév legyen, de a százados évek, 1600, 1700 stb. közül csak azok, melyek 400-zal oszthatók. Tehát 1600 szökőév, de aztán 1700, 1800 és 1900 közönséges évek maradnak.

    National Geographic Online 2004.február.
  • Punker
    #14
    mert a rómaiak ezt a napot találták ki.... :))
  • traXion
    #13
    Ez nem segített, de kössz! :)
  • Dynamic
    #12
    Bocs kicsit hosszú lesz:

    Miért február 24-e a szökőnap és nem 29-e?

    Miért február 24-e a szökőnap és nem 29-e, avagy kinek is van négyévente születésnapja?

    Emlékeznek még a klaszikus matematikai fejtörőre: negyven éve született, de csak tízszer volt születésnapja. Mikor született az illető? Február 29-én, szökőnapon – válaszolta sok kisdiák lelkesen, a matematikatanárok többsége pedig bólogatott hozzá.

    A megoldás viszont helytelen. A szökőnap ugyanis négy évente február 24-e, ilyenkor ezen a napon nem ünneplünk semmilyen névnapot, az eredetileg február 24-28-a közé eső névnapok pedig egy nappal tolódnak.

    Akit tehát Elemérnek hívnak, négyévente február 29-én ünnepli névnapját, egyébként pedig február 28-án.

    Aki szökőévben született Elemér napján, február 29-én, nyugodtan ünnepelheti születésnapját a többi évben február 28-án. Kellemetlenebb a helyzete annak, aki szökőévben született február 24-én, szökőnapon, neki valóban csak négyévente van születésnapja. Az eltolás mindenkit érint, aki február 24-28 között született, nekik elméletileg négy évente illene egy nappal elcsusztatni születésnapjuk ünneplését.

    A caesari reform

    A ma használatos naptár történetében most nem mennénk vissza az ókori keleti népekig, a rómaiaknál vágnánk bele a kalendárium rejtelmeibe.

    A rómaiak kezdetben 10 hónapból álló, 29-30 napos éveket használtak, később 12 hónapra bővítették a naptárt. A 365 és 1/4 napos luniszolár évet Julius Ceasar vezeti be. Caesar ie. 46-ban elrendelte, hogy az év 365 napból álljon a hónapoknak ma is szokásos hosszával, de az 1/4 nap miatt minden negyedik évben a február 23-ika után egy napot iktassanak közbe.

    A szökőévet bisextilisnek nevezték, mert febr. 23-ika a 6-ik nap volt márciustól számítva, és a reform keretében tulajdonképpen ezt a napot kettőzték meg. A juliáni naptárt a keresztények is átvették.

    A Gergely-naptár

    A Föld nap körüli pályája azonban nem 365 ¼ nap, hanem 365 nap 5 óra 48 perc, 46,17 másodperc, ezért a naptár és a valós idő között napi 11 perc eltérés alakult ki. Ez 129 év alatt egy teljes napot jelentett, a XVI. századra pedig már 13 napot.

    Ezért XIII. Gergely pápa 1582-ben elrendelte, hogy október 4-e után 15-ét írjanak. Továbbá úgy döntöttek, hogy minden negyedik év, azaz azok az évek, amelyek évszáma néggyel osztható, 366 napos szökőév legyen, de a százados évek, 1600, 1700 stb. közül csak azok, melyek 400-zal oszthatók. Tehát 1600 szökőév, de aztán 1700, 1800 és 1900 közönséges évek maradnak.


    National Geographic Online
  • Punker
    #11
    azért mert csak 4 év alatt 1 nap az eltolódás a napkörüli forgás miatt (vagy valami ilyesmi), elméletileg pár száz év múlva újjabb szökőnapot kell majd hozzáadni a naptárhoz az eltolódás miatt.
  • traXion
    #10
    Hát ez az, akkor mért pont 24.e a szőkőnap?
  • Punker
    #9
    pontosan nézd meg hogy a naptárban is az van 24.-e alatt hogy szökőév.
  • traXion
    #8
    És mért? Én nem értem, valaki magyarázza el! :D
  • Dynamic
    #7
    Február csak 28 napos "normális" esetben.
  • Dynamic
    #6
    Még a névnapok is eltolódnak egy nappal, tehát elvileg 24-én nincs névnap, azt 25-én ünnepeljük és így tovább 29-ig.
  • Punker
    #5
    24.-e a szökőnap.
  • traXion
    #4
    Mért? 29.e nem minden évben van!?
  • Dynamic
    #3
    24-e a szökőnap
  • traXion
    #2
    29.e szerintem! :)
  • Stann
    #1
    Hali!
    Szóval most 24-e v. 29-e a szökőnap?
    És ha 24-e, akkor annak mi értelme van, vagy mi alapján találták ki?

    Most jelenleg ez izgatja leginkább a fantáziámat. :))))))))))