53
Iaido
  • Zsoldos
    #53
    Koszike, kb ezekre voltam kivancsi. Egyszer mindenkepp elmegyek majd.
  • kjbp
    #52
    huh, nehéz lesz, de megpróbálok válaszolni, mindenesetre a szemináriumot javaslom a jövőhéten, ott az enyémnél pontosabb válaszokat kaphatsz
    -az edzések általában a bázis súlykolásával kezdődnek, azaz pl. vágások: men, yokomen, kesagake, kiriage, do, ashi, szúrások, stb.
    -a bázis elsajátítására vannak páros gyakorlatok (uchikomi), melyeket különböző lépéskombinációban gyakorlunk
    -a haladó páros gyakorlatokban már szerepel földrevitel és feszítés is, de nem ezeken van a fő hansúly
    -ezen felül tanulunk Iai formákat is, illetve kalsszikus (páros) katákat a magasabb fokozatoknál
    Az edzések végig karddal zajlanak, már a bemelegítéstől. A magasabb fokozatoknál (ha jól tudom) van szabad küzdelem, alacsonyabb fokozatoknál csak kötött, páros gyakorlatok (az edzések 80%-át ezek teszik ki), hiszen jó bázis nélkül nincs valódi küzdelem, csak kapálózás.
    A stílusról elég sok infót megtalálsz a www.kenjutsu.tk oldalon, illetve ott tudsz kérdéseket feltenni, melyekre az enyémnél szakszerű válaszokat adnak.
  • Zsoldos
    #51
    Ha nem gond, tudnal par sort irni az edzesek meneterol, es a gyakorlatok jellegetol? nagyjabol ilyesmik erdekelnenek, mint: milyen technikakat csinaltok, tanultok-e vivni, kuzdeni, vannak-e pusztakezes-kardos trukkok (kardmarkolattal kez-feszites es ehhez hasonlo jellegu dolgok.)
  • kjbp
    #50
    igen
  • Zsoldos
    #49
    Hmm ez jo lehet. Csak az idopont nem jo :( Kjbp, te kenjutsuzol?
  • tajfun
    #48
    Lehetni lehet csak nem szabad. :)
  • ökami
    #46
    ja, most írtam vissza.:) bocs, nem nagyon voltam netközelben, és akor is csak 2 percem volt, mikor egyáltalán volt....
  • Aldaris
    #45
    ökami: megkaptad a privi üzenetet?
  • ökami
    #44
    telleg bocs, rajöttem hogy vagoasztalon volt a szösszenet kb fel oraja. de tovabbra sem tom h került ide...


    hat remelem talalok... kössz.
  • Zsoldos
    #43
    Hat altalaban a kutyat sem erdekli, ki hany eves. Sztem kifogtal csak egy 'rosszat', biztosan talalsz majd.
  • Zsoldos
    #42
    Csak igy tovabb. A iaido kozosseg mindig is sziven viselte a zsirafok sorsat.
  • ökami
    #41
    jesszusom, ez mar katasztrofa, total begözölt a gépem...

    na szal alan azt tessék figyelmen kivül hagyni, pls, marhára nem ezt akartam.


    szoval.. van nekem egy olyan dilemmám, hogy még nem vagyok tizennyolc, viszont így nem igazán akarnak egyesületbe felvenni iaido-zni, a dologhoz kellő érettség miatt(jogosan..). pedig pont a szellemisége,az elmélyültsége, a mentális töltése az, ami megfogott(a kardon kivül;)... hogy tiszta legyen a kép, a főnixnél 18-as korhatár van iaidonál..most próbálom a másik egyesületet, de tőlük még nem érkezett válasz...
    van esetleg valakinek tudomása, egyéb pesti egyesületről, ahova nem kell 100évesnek lennem, hogy járhassak?:) sokan aztmondták, menjek kendozni-hát, próbáltam, nagyonnemtetszik, sztem ég és föld a kettő...

    másik kérdés: van vkinek tapasztalata a webshopjapan.com os kardok minőségét illetően? nem bízom tulságosan a webes beszerzésben, akármiről is legyen szó, de 700ezrem sincs kardra(mondjuk semmiresem..;)

    az elözöert telleg bos, megirtam a ozzaszolasomat a fenti temaban, aztan ezt a xart nyomta be. ki erti ezt......
  • ökami
    #40
    Örömmel értesítünk mindenkit, hogy szeptember 21-én megérkezik végre
    a várva várt zsiráf bika, Santana leendő párja. Reméljük náluk is működik
    a "szerelem első látásra" elve és a szerelemnek hamarosan "gyümölcse"
    is lesz.

    A zsiráf bika nevét és adatait érkezésekor tudja meg alapítványunk, de
    biztosak vagyunk abban, hogy alig várja, hogy itt Budapesten is minél
    több nevelőszülővel büszkélkedhessen.
  • Balu san
    #39
    Itt egy kis ízelítő...

    Musashi
  • Zsoldos
    #38
    Edzom mondott meg anno egykezes, meg ketkardost stilust is. Sajna nevekre nem emlekszem.

    A konyv draga, inkabb elolvasom neten :)
  • Balu san
    #37
    elképzelhető, én még nem hallottam egykezesről.
  • Balu san
    #36
    Adjak könyvajánlót? Leírja az életrajzát - érdemes elolvasni...
  • Zsoldos
    #35
    Ugy tudtam letezik egykezes kard ryuk Japanban is. Te is epp megneveztel egy hasonlot, es azt is, hogy jol mukodott.
  • Bandew
    #34
    Igen ő az. De a múltkor a Spektrumon azt mondták balkezes volt. :-)
  • Balu san
    #33
    Abban igazad van, hogy egy-egy testi fogyatékosság arra ösztönzi az eltökélt embereket, hogy valami módon kompenzálja a hátrányát. Ezáltal valóban lehet sokoldalúbb, valamint edzettebbé teheti a pszichéjét. A legjobb példa erre, ha valaki elveszíti az egyik szeme világát... Abszolút van esélye arra, hogy ugyanolyan jó harcos legyen, mint a szembenálló fél. Azonban a japán vívás terén a két kéz megléte nélkülözhetetlen.

    Egyébként senki sem emelkedettebb színvonalú nálad. Ezeket a dolgokat speciel onnan tudom, hogy a fél életemet erre tettem fel. Sokat olvastam a témáról és közvetve/közvetlenül olyan japán instruktoroktól tanulom, akik a tradicionális mentalitás szerint élnek és ezt oktatják világszerte.
  • Balu san
    #32
    Miyamoto Musashira gondolsz...

    Ő nem bal kezes volt - Japánban nem vívnak bal kézzel!
    A félreértés abból adódhat, hogy Musashi fejlesztette ki az úgynevezett "kétkardos" technikát, amelynek lényege röviden, hogy a bal kézben wakizashit, míg a jobb kézben katanát forgat.
    A kard markolatának helyes fogásánál mindkét kézre szükség van. A bal kéz fog alul, az adja a stabil fogást, míg a jobb a kontrollt és az irányítást szolgálja. Ha valamelyik kéz helytelenül fog (vagy egyáltalán nem fog), akkor egyszerűen kiütik a kezedből a kardot.
    Mind az aikidoban, mind a kendoban, már azért is rád szól az instruktor, ha a kisujjad túl laza. A precíz, hibátlan fogás éles küzdelemben megmentette az életedet.
  • Bandew
    #31
    Minden idők leggyilkosabb és legjobb szamurája (sajna a nevét elfelejtettem :-D) balkezes volt és ezt használta ki.
  • Zsoldos
    #30
    Mi a kulonbseg? Szerinted nem tukrozheto le minden kardtechnika? Vagy alacsonyabbrendu lesz barmivel, ha a masik kezed hasznalod? Lesz bal kezre is nemi mozgaskoordinaciod, sokoldalubb leszel es serules eseten hibaturobb. Szal vilagositsatok mar fel pls, mert ugy erzem magam, mintha rajtam kivul mindenki emelkedettebb szinvonalu lenne, es csak en nem ertenek valamit durvan :)
  • Balu san
    #29
    Suhogtatni...

    De nem kardozni!
  • Zsoldos
    #28
    alap
  • Bandew
    #27
    És te is levágtad a jobb kezed?
  • Zsoldos
    #26
    Nemnem. Olvastam errol, egy idoben levagdostak par kezet, megtanultak szepen bal kezzel suhogtatni. (En is gyakorolgattam bal kezzel)
  • Balu san
    #25
    Nem sérült...

    A levágott kezű szamuráj halott szamuráj volt...
  • Zsoldos
    #24
    Miert baj az? Talan serult a masik. A levagott jobbkezu szamurajok is megtanultak bal kezzel kardozni.
  • Balu san
    #23
    Az a Szabó András, aki bal kézben fogja a kardot?
  • Zsoldos
    #22
    Minden dojoban mas egy edzes felepitese. Ketfele iaido-t ismerek itt nalunk:

    Kobudo-Iaido (Szabo Andras fele)

    -technika karddal, esetleg egyeb fegyverrel (pl nunchaku). Kisse rendhagyo, jellegzetesen egykezes vago-technikak.
    -pusztakezes technikak elegge minimalis szinten
    -parbajok utofaval es csoportos csatak.

    A Seitei Iaido:

    Tradicionalisabb, az eredeti japan Iaido formagyakorlatokat tanitjak, ehhez johet parharc fakarddal.
  • Bandew
    #21
    Hali!
    Elhatároztam, hogy űzni fogom ezt a sportot (feltéve ha felvesznek majd az ELTE-re, de lehet, hogy anélkül is)
    SaVaGe nem mesélnél a kedvemért részletesebben erről a sportról? Hogy zajlik egy ilyen edzés? Pontosan miket csináltok? Nagyon érdekelne, de sajnos sík hülye vagyok a témához, mert egyáltalán nem értek a harcművészetekhez (ez amúgy nagy baj?), de a kardokat nagyon szeretem, ezért szeretném csinálni.
  • Zsoltee_a_bator
    #20
    bp-n a legtobb keruletben van.
    hogy hol, azt ne kerdezd :) neten biztos elo lehet keriteni oket. en erzsebeten es kispesten tudok.
  • Zsoltee_a_bator
    #19
    Enis jitsuzom, es szerintem pont jo, hogy a fizikai oldal van tulsulyban. Az lelki fejlodes "magatol" jon, fizikai gyakorlas kozben. Egy ido utan, kialakul az igeny, hogy muvelodjon az ember egy kicsit, de elobb nem art egy bizonyos szintet szerintem el kell erni.

    Iaido-s edzesemen kicsit tul sok a szellemiseg, es eleg komikusnak erzem, amikor valaki meg az alaptechnikakat sem nagyon ismeri, elmeletbol meg kezd szakerto lenni :)
  • Loogan
    #18
    Hol vannak Iaido edzések Magyaro.-n?
    (Úgy is kérdezhetném: ki hol edz?)
  • Astaroth
    #17
    Ezt európai hozzáállással sok évbe kerül megtanulni.Nekem a Ju-jitsu mesterem szerintem teljesen félreértette.Inkább csak a fizikai oldalával foglalkozott.Pedig a fizikum fejlesztésének határai vannak,de a léleknek nincsen!
  • Zsoltee_a_bator
    #16
    ez nem onvedelmi sport cat.
    iaido is moving meditation
  • Gladiator
    #15
  • SaVaGe
    #14
    Nem egészen, ugyanis már 4 éve űzöm :P
  • Astaroth
    #13
    Én még el se kezdtem de lelkesedek:D