6979
Melyik tápot?
  • RJoco
    #6979
    Az évszázad kérdése.
    Ha a Seasonic sem megbízható, a Thermaltake-re is ugyanazt írják, akkor milyen tápot vegyen az ember?

    Történt ugyanis, hogy a 2 éves Seasonic-om elkezdett ciceregni, ha a számítógép kikapcsolt állapotában áram alatt hagytam. Ha áramtalanítom a tápot, akkor nincs gond. Ha nem és már cicereg, akkor a számítógép bekapcsolását követően jobban cicereg. Nagyon idegesítő. És bár más helyen azt írják, hogy nem kell aggódni, mert csak "white coil", akkor is nagyon idegesítő. Felvettem a kapcsolatot az eladóval, ahol azt írták, hogy vigyem be hozzájuk és a garanciális feltételeknek megfelelően intézik a javítást. Egyrészt a bolt 100 km-re van, másrészt nem tért ki a konkrét feltételekre. Mivel a Seasonic vállal 10 év garit rá, így kérdéses, hogy az áruháznál mi a helyzet. Emellett nincs kedvem küldözgetni önköltségen és gép nélkül sem szeretnék maradni. A Seasonic esetén is önköltségen küldözgethetem. Ezért most új tápot keresek, lehetőleg olyan helyről, ami a közelben van. Nézegettem egy Thermaltake-et, de az egyik értékelés pont erről a jelenségről írt. Így elbizonytalanított. Emellett a védelemről semmit nem ír az adatlap, csak az RGB-s lehetőségekről, ami számomra teljesen érdektelen. És a kábelei is elég merevek a vélemények szerint.
    Nézegettem az NZXT-t is, de a leírás alapján Seasonic elektronika van benne. A BeQuiet tápjainál is olvastam ilyet. De lehet, hogy csak pont annál, amit kiszemeltem.
    A Seasonic-ot anno azért is választottam, mert tele van mindenféle védelemmel, ami megvédi az számítógép egyéb részeit a táp hibája esetén. És mindenki áradozik róla. A Corsair tápoknál elég sok a rémhír és nagy szerencsém volt, hogy a másik gépbe rakott példány nem esett abba a szériaszám sorozatba, amikkel gondok voltak. Legalábbis remélem, mert azóta nem olvastam arról, hogy kitolták volna a sorozatot. És a gép is megy még.
    Szóval most nem tudom, hogy mi lenne a legjobb megoldás.
    Ti mi alapján választjátok ki a gyártót vásárlás előtt?
  • NEOreg3
    #6978
    e lista alapján nem túl jó minőségű táp
  • LV 426
    #6977
    Pl találtam egy ilyet:
    https://ipon.hu/shop/termek/enermax-cyberbron-700w/1883307

    Vélemény?
  • LV 426
    #6976
    Sziasztok
    VGA csere előtt állok, az alábbi lesz az új gép:

    Alaplap: ASUSTeK COMPUTER INC. Z97-PRO GAMER (SOCKET 1150)
    Proci: Intel Core i7 4790K @ 4.00GHz
    VGA: GIGABYTE GV-N306TEAGLE OC-8GD 2.0 GeForce RTX 3060 Ti 8GB GDDR6 EAGLE OC
    Memoria: 32GB Dual-Channel DDR3 @ 1199MHz (10-12-12-31)
    Tár:
    223GB SAMSUNG MZ7WD240HAFV-00003 (SATA (SSD))
    1863GB Western Digital WDC WD2005FBYZ-01YCBB3 (SATA )
    372GB Western Digital WDC WD4000AAKS-00A7B0 (SATA )

    Milyen tápot ajánlanátok hozzá?
    Jelenleg egy FSP Raider II 550W 80 plus van a gépben, de sanszos, hogy kevés, meg terhelés mellett sípol is, ezért cserélném.
    Utoljára szerkesztette: LV 426, 2022.07.20. 12:17:36
  • strepsils
    #6975
    Most akármilyen tápot vesz az ember abban mindig kicsapágyasodik az a rohadt ventillátor 3 4 év után napi 5 óra használattal?
    Nem akarom elhinni hogy már megint ez van akármit veszek de csak ez a rohadt táp ventillátor csinálja ezt semmi más. Hogy van ez?
  • MerlinW
    #6974
    Ha csak otthoni PC-hez szeretnéd akkor szerintem njoy elég. De a ~10k árkülönbséget leszámítva kb mindegy melyiket választod. A CP nagy név, ezért drágább is.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2021.12.09. 20:35:43
  • Jim Morrison
    #6973
    köszi. errol a markarol nem is hallottam még :o
  • MerlinW
    #6972
    njoy Horus
  • Jim Morrison
    #6971
    Bocsessz a kis offért, remélem elfér :)

    Szünetmentes tápot esetleg itt valaki vett a gépéhez (az utóbbi időben)? Előző géphez nekem volt, sokszor jól jött az évek során. Igaz a jelenlegi konfigot áramkimaradás amiről tudok csak 1 érte, de így is gondolkodom azon hogy inkább vennék valamit, minthogy kár érje. régebbi ház, hálózat tippre nem a lepöpecebb, de lekopogom, eddig sok gond nem volt. Csak kéne kis útmutatú, hogy kell-e nekem végülis és ha igen akkor... milyen :(
    ilyesmikre gondolnék (gépben a táp 750W de ezt a jelenlegi konfig még nem igazán indokolja (majd egyszer...), de nem is 2 évre vennék UPSt
  • MerlinW
    #6970
    Én voltam a hülye, ma is tanultam valamit. Köszbocs.
  • suba53
    #6969
    Most egy jót mosolyogtam. A teljesítményadat mindig a kimeneti teljesítményre vonatkozik. Vagyis egy 500W-os táp folyamatosan le tudja adni az 500W-ot. Ezért írják rá, hogy 500W-os.
    Elkeveredtél a hatásfok fogalmánál. A hatásfok azt jelenti, hogy a táp miközben leadja a névleges teljesítményt, mindehhez mennyi teljesítményt vesz fel a hálózatból. A kettő különbsége pedig hő formájában melegíti a környezetét..
    Tehát egy 94% hatásfokú 500W-os táp ugyanúgy 500W-ot ad le, mint egy 80% hatásfokú 500W-os táp, azzal a különbséggel hogy kisebb a vesztesége, kevesebb hőt termel a névleges terhelésnél, végső soron jobban kíméli a pénztárcádat.
    Számokban: 90% hatásfokú 500W-os táp 555W-ot vesz fel, és 55W-ot fűt el, 500W-os terhelésnél.
    egy 80% hatásfokú 500W-os táp 625W-ot vesz fel, és 125W-ot fűt el, miközben mindkettő vígan nyomja ki az 500W-ot.
    ( Ezért is kell forszírozott léghűtés - ventilátor - a tápokba. )

    Az hogy a hatásfok hogy alakul a terhelés függvényében, az egy más tészta, az a konstrukciótól függ. De a linkelt táblázatban a legjobb kategóriának a maximális terhelésen a legjobb a hatásfoka. Az hogy egyes daraboknál alacsonyabb terhelésen a jobb a hatásfok, az csak egy paraméter, és nem jelent semmit a tartós terhelhetőséggel kapcsolatban, max annyit hogy picit többet fizetsz a villanyért ha azt használod. +
  • MerlinW
    #6968
    Butaság. Egy 500W-os táp függően az efficiency rating-től, maximum a 94%-át tudja nyújtani, azaz 470W-ot. Ami legyen csak 425W, mert a legtöbben nem vesznek titanium tápot, max gold-ot. És mindez terhelésfüggő. Ahogy az alkatrészek teljesítménye is, tehát, ha egy proci specifikációja 95W-ot ír, az 120-130W 100%-on terhelve.



    link

    Mindemellett egy középkategóriás vasnak elég lehet egy 600-650W-os táp, viszont a mai felső kategóriának, ahol a procik 150-200W-ot esznek, illetve ha valaki beruház egy 30xx Nvidia kártyára (320-380W), akkor minimum 700-750W-os táp kell.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2020.09.07. 03:28:03
  • ENVE
    #6967
    Azoknak az autóknak nem a pirosban van tervezve a működésük. Egy "500W-os" tápnak viszont ott. Felesleges ezt ragozni, legendák nyomán gondolkodtok a mai napig ezekről a tápegységekről, amik 20éve alakultak ki. Amíg a táp rendesen van hűtve, addig nem lesz baja. Egyébként egy 500W-os tápegység 550et is képes szolgáltatni, nem viccből van valamire ráírva az, hogy 500W. Az annyit tud, az arra hitelesítve van, az ott normálisan működik. Nem kell ezt tovább ragozni. Az érvelési hibád most hagyjuk is egyébként, felesleges lenne belemenni.

    Nem fog az 500as táp szenvedni attól, hogy lead 498-at. Éveken át fog tökéletesen működni, igen, még a 6000forintos akármi is.
  • Carmang
    #6966
    Semminek nem tesz jót hosszútávon (márpedig egy tápot hosszútávra veszel), ha 100%-on, vagy közelében üzemel.
    Autót gondolom vezettél már. Na, a fordulatszám kijelző utolsó szeletkéje nem poénból van pirosra festve. Ne forgasd ott a motort tartósan, mert rövidíted az élettartamát.
  • ENVE
    #6965
    imádom az ilyen urban legendeket, mint az életéért küzdő 500as táp... xdddddddd
  • suba53
    #6964
    Az elektronikai iparban, ha egy tápra ráírják hogy mondjuk 500W-os, akkor azt tartósan terhelheted 500W-al, nem "küzd" az életéért, hanem teszi a dolgát, amire tervezték. Egy PC-nek a fogyasztása állandóan ingadozik, függően attól, hogy a proci, a VGA éppen mit csinál.
    A lényeg, hogy a maximum szintek ne nagyon lépjék túl a táp névleges teljesítményét. Bár a jobbaknak arra is van tartalékuk.

    Megnéztem még egyszer a táp kalkulátort, valamit korábban nem jól adhattam meg, mert most viszonylag jól lőtte be az ajánlott szintet, 400-450W-os tápot ajánlott. Ahogy adod meg komponensenként az opciókat, úgy növekszik az ajánlott teljesítmény.

    Vagyis lehet hogy érdemes használni egy adott konfig táp teljesítményének belövésére.

    Amúgy megmértem műszerrel a gépem fogyasztását, stressz progival is, meg ultra grafikán fiuttatott játékkal is, és nem lépte túl a 250W-ot.
    Mondjuk a műszer kijelzése átlagol, biztos voltak magasabb csúcsok is, de ahhoz sokkal komolyabb műszer kellene, hogy lássam.
    i5-3570, ASUS GTX 950 Echelon, 4 memória modul, 5 diszk, full ATX alaplap.
  • Carmang
    #6963
    Az a nem mindegy, hogy a 450W-os táp esetleg 100%-on küzd az életéért, vagy a 640W-os táp 80%-on (ahogy ajánlják) lazán teszi a dolgát. Talán még egy kis ráhagyást számolnak, későbbi hardverfejlesztést figyelembe véve, mert a 640 80%-a 512. Nem részletezi a kalkulátor, hogy az egyes alkatrészekre mekkora teljesítményt számolt?
  • suba53
    #6962
    Ez a CoolerMaster kalkulátor érdekes egy jószág.
    Kiszámoltattam vele a javasolt táp teljesítményt, és 640W-ot dobott ki.
    A rendszerem viszont hibátlanul, reccenés nélkül fut egy 450W-os Chieftec tápról, pedig futtatok elég sok erőforrás igényes dolgot, játékokat, stb.
    Lehet hogy úgy vannak vele, hogy inkább 50-70%-al magasabbat számol, hogy tuti legyen.
    Meg ugye egy nagyobb teljesítményű tápért több zsozsót lehet elkérni.
    Jól kitalálták az egyszer biztos.
  • suba53
    #6961
    Hát jó sok zöldséget össze hordtatok itt.
    1. 32 bites winyó - olyan nincs.
    2. Ha az elem lemerül, attól még simán indul a gép, max. ha áramtalanítva volt, akkor elfelejti a BIOS beállításokat, mert az elemnek egyedüli szerepe az hogy biztosítsa a BIOS beállításainak megőrzését hosszú távon, kihúzott betáp esetén is.
    3. Táp fogyasztását egyedül olyan kütyüvel tudod mérni, ami a 230V konnektorba van iktatva a konnektor és a gép közé.
    Pár ezresért lehet ilyet kapni. Szoftverrel táp teljesítmény felvételét mérni nem lehet, csak becsülni pár érzékelő adatai alapján
    4. Core i7-6700 TDP 65W. Gigabyte gaming pro 2060 fogyasztása max 200W. Alaplap, memóriák, diszkek, egyéb max 100W.
    Egy 500W-os táp vígan kiszolgálja ezt a konfigot.
    5. A táp nem okoz zárlatot, max a tápban lévő áramkör lehet zárlatos, ha elszáll valamelyik kapcsoló tranzisztor. De ilyenkor kiolvad a primer biztosíték, aminek pont az a szerepe, hogy ne gyulladjon ki zárlat esetén. Bizti cserével nem is lehet javítani.

    Egy gond lehet, ha nagyon régi a táp, és az elkói már száradnak ki. Olyankor a leadott egyenfeszültségeken egyre nagyobb tüskék, hullámzások fordulhatnak elő, amik meghülyíthetik a rendszert. Vagy egyszerűen lekapcsol a gép.
    Ezt meg lehet nézni, de ha nincs benne rutinod valóban jobb egy új tápot venni. ( Ha csak nem az alaplapon kergült meg valami. )
  • MerlinW
    #6960
    Seasonic 750W

    Ha táp, akkor ezeket a gyártókat érdemes nézni: FSP, Seasonic, Enermax, Corsair, Be Quiet
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2020.08.07. 18:41:09
  • JonasSandor
    #6959
    Cooler master 750W-os 80+ goldos táp az milyen?,jókat mondanak róla?
  • JonasSandor
    #6958
    Amiket kiírt nekem értékeknek ez micsodák?
  • JonasSandor
    #6957
    Megnéztem a fogyasztását is 392W-ot ír a táp terhelésének.
  • JonasSandor
    #6956

    Gaming
    Gaming 94%
    Nuclear submarine
    Desktop
    Desktop 67%
    Battle cruiser
    Workstation
    Workstation 49%
    Yacht
    ez jött ki a tesztnél. Győződjön meg arról, hogy ez a meghajtó SATA 3.0 porthoz van csatlakoztatva SATA 3.0 kábellel az ssd-nél ezt írja ki.
  • JonasSandor
    #6955
    Alaplapnak mi köze az elemnek?, ha merül le akkor már be sem kapcsol a gép. Ha driver hiba akkor melyik mert mindent felfrissítettem tovább nem bírom.
  • Calver
    #6954
    persze, mert a táp-gyártóknak is meg kell élnie valamiből prohardver cikk a témáról, a teljes konfigod kevesebbet eszik mint náluk a GTX 260-as, és 100 W-al nagyobb a tápod. a többit #6948-ban leírtam, ha a táp nem tud elég áramot leadni, lekapcsol.

    ha mindenképpen váltani akarsz, akkor pedig Cooler Master jó választás, de FSP, Corsair vagy Seasonic is, főleg hogy 25 ezer+ árkategóriáról beszélünk - itt már minden minőségi gyártó terméke jó. zajszintben viszont lehetnek jelentős különbségek, ennek nem árt utánanézni.
  • JonasSandor
    #6953
    A videókártyába van dugva, teljes win telepítés is volt tök nyóc melyiket rakod fel ugyan olyan szar. Ez a táp harmatgyenge hozzá azt írták, már ahogy beledugtuk a vidikarit a monitorba akkor ilyen szar volt 2 és fél éve onnantól.
  • Calver
    #6952
    kezd szerintem egy CMOS resettel (elemet kiszed, a többi nem megbízható), aztán tolj végig mindenen stressz-tesztet, akkor ki fog derülni, mi a ludas - prime95, memtest, társai. lehet hogy simán valami driver probléma van... vagy, ami a legegyszerűbb, de messze túl sokszor előforduló dolog - csekkold, hogy hova van bedugva a monitor.
  • Calver
    #6951
    igen, volt szerencsém nekem is ilyenekhez, bár favorit az volt, amikor egy ismerősnél áram a kábeltévé (amin keresztül a net is jött) kábelét találta el, majd édesen modemen és ethernet porton keresztül vándorolva megsütött mindent... kivéve a szarfos Codegen tápot, de még annak is megpörkölte az alaplapi csatlakozóját
    Utoljára szerkesztette: Calver, 2019.08.10. 21:10:28
  • JonasSandor
    #6950
    Core i 7 6700 16 giga ddr4 2400-as ramok, 2 tera toshiba 32 bites vinyó, egy gigabyte gaming pro 2060-as oc 6G vga, 240 giga ssd.
    Nagyon idegesítő,hogy használhatatlan így.
    Utoljára szerkesztette: JonasSandor, 2019.08.10. 16:16:59
  • Carmang
    #6949
    Zárlat sok sok évvel ezelőtt a Kovácsné és Tsa, meg Codegen tápokra volt jellemző :) Emlékszem minden nagyobb vihar után hozták a környékbeliek a számítógépet, hogy "nem indul, tegnap még jó volt" :) Szerencsésebb esetben csak a táp purcant ki, és nem vitte magával az alaplapot, vagy valami egyebet.
  • Calver
    #6948
    konfiguráció?

    a táp soha nem fogja "visszahúzni" a gépedet, ha túl sok kraftot akarsz kicsikarni belőle, akkor szépen fogja magát és leáll. 500W napjainkban kb mindenre elég átlagfelhasználónak (persze a kora nem mindegy), feltéve ha nem akarsz felső-kategóriás GPU-t belerakni. oprendszer pedig vajmi keveset számít fogyasztás szempontjából.

    zárlat-kigyulladás 15-20 éve sem nagyon hiszem, hogy sűrűn előforduló dolog lett volna, még legalja tápoknál sem (és a chieftec nem az), mostanra meg már mindenben van túlfeszültség védelem - még ha irreális, kábelleolvasztó terhelésnek teszed ki, akkor is előbb döglik meg a táp, mint hogy tűz legyen.
  • JonasSandor
    #6947
    Van nekem egy chiftec smart 500W-os tápom, és rohadtúl visszahúzza a gépet, win 10 használhatatlan vele, mivel csomó játék nem működik, míg win 7-en elindulni elindulnak, de 80-90-100 fps-sel szarabb. Nagyon szenved a túlhajtás miatt. Ha nem cseréljük ki akkor tényleg okozhat egy zárlatot, és kigyulladhat a lakás is?

    Egy cooler master 650-es goldos vélemények róla?
    Utoljára szerkesztette: JonasSandor, 2019.08.09. 18:11:25
  • Carmang
    #6946
    536W-os tápegységet ajánl, de mivel ilyen nincs, ezért 550W-as vegyél. Nem igazán értem mit akarsz a 700W-ossal.
  • NiGhTM4R3
    #6945
    bár egy COOLER MASTER 750W MWE GOLD ugyanolyan árban van, akkor már inkább az
  • NiGhTM4R3
    #6944
    http://www.coolermaster.com/power-supply-calculator/

    itt kiszámoltam az új konfigomat, az eredmény:
    Load Wattage: 486 W
    Recommended PSU Wattage: 536 W

    BE QUIET! BN295 700W PURE POWER 11 tápegység elég lenne, vagy 700 felett kellene nézelődni? (2080 rtx, core i7 6700, 16gb ram, stb.)
  • LV 426
    #6943
    Sziasztok,
    Szeretném lecserélni a lassan 14 éves tápomat. A ház alsó tápos, és az alábbi hardverek vannak benne:
    Motherboard: ASRock (H87 Pro4)
    Processor: Intel(R) Core(TM) i5-4670 CPU @ 3.40GHz
    Memoria: 8 GB
    Videókártya: NVIDIA GeForce GTX 960 2GB

    Abszolút nincs elképzelésem, szívesen vennék bármilyen hozzáértő segítséget a választásban.




  • Norbertboy
    #6942
    Köszi, rendeltem egy másik tápot.
  • gforce9
    #6941
    0.02V az hibás mérés. Akkor gép el sem indul. De a tünetek miatt amúgy igen, tápcsere elsőkörön. A BIOS-ban kéne megnézni, ott mit mutat.
  • Carmang
    #6940
    Feltétlen próbáld ki egy másik táppal. Az 0,02V a 3.3V helyett, meg a 13+V a 12V helyett nagyon nem kóser.