48
  • dez
    #48
    Még jó, hogy a fejlesztő cég csak az előnyöket emeli ki... Ez gazdaságilag (lokálisan nézve, tehát az esetleges egészségügyi költségeket nem számolva) jobb lesz, de még egy fokkal rosszabb lesz a természetes fénynél, mint a mostani mesterséges (élettéri) fényforrások.
  • techfreak
    #47
    Szerintem az, hogy kinek mennyire bántja a szemét a szűkebb spektrumú fényforrás az nagymérétkeben függ az egyén szemének tulajdonságaitól is. Energiatakarékossági és fényerősségi szempontból pedig a LED-eknek szerintem előbb-utóbb mindenképpen felül kell kerekedniük a hagyományos izzókon, vagy vibráló neoncsöveken. Ezt a feltevésemet látszanak alátámasztani pl. a Japán kutatók fejlesztései is..., amiről nemrég olvsatam: tudja...Új szuper LE-ek, de ki tudja... a jövő majd eldönti helyénvaló e bizakodásom....
  • dez
    #46
    Gondolom, neki az íróasztalán nem olyan van... :)
  • BiroAndras
    #45
    "de szerintem a sárga fényű izzód is sok hullámhosszt tartalmaz, csak kevéset a kékes színűekből."

    Ha ízzó, akkor biztos. De léteznek olyan lámpák is, amik nagyon szűk spektrumban sugároznak (persze ezeket nem is világításra használják).
  • dez
    #44
    Ezt nekem írtad? A szűkspektrumút - ha nem jött volna le - nem úgy értettem, hogy pl. kicsit sárgás vagy kékes a fény. A "természetes" fény (napfény, átlagos tűz, és talán az izzás is [*]) sok hullámhosszból áll. Ezzel szemben a LED-ek fénye sokkal kevesebből. Persze egy adott hullámhosszú (+/- 0.01%, mondjuk) piros, zöld, és kék fényből összeáll egy fehér, de az nem egyenletesen terheli az érzékelő sejteket (amik nem ilyen szűk spektrumokhoz vannak szokva {/szín}). Azaz erősebb fény kell ugyanakkora fényérzethez. De ezt már leírtam.

    [*] Az izzásban nem vagyok biztos (bár gondolom nem véletlenül nem számít "természetes fény"-nek), de szerintem a sárga fényű izzód is sok hullámhosszt tartalmaz, csak kevéset a kékes színűekből.
  • Anteris
    #43
    hümhüm...

  • Anteris
    #42
    "A világon egyedülálló gyártóként a Lumileds megkezdte a meleg fehér színű LED-ek tömeggyártását és forgalmazását. Ezzel a szilárdtest világítási technika bekerül a belsőépítészeti világítások közé. Eddig a tervezők és fogyasztók ellenálásán bukott meg a LED-ek általános világítási célú hasznosítása, mert az eddig kapható LED-ek 5000 K köröli színhőméréklete hidegséget árasztott.

    A Luxeon melegfehér LED-je kitűnő színvisszaadási index-el rendelkezik (90 Ra), színhőmérséklete 3200 K, átlagosan 20 lumen fényerősséggel sugároz, mely a hagyományos LED-ek fényerejének 10-szerese. Ezeknek a paramétereknek köszönhetően már lehetséges olyan LED alapú világítóeszközök készítése, melyeknek a fénytechnikai tulajdonságai közel azonosak az izzó, - és halogénlámpákéval."


  • Anteris
    #41
    http://www.luxeon.hu/
  • Anteris
    #40
    http://www.luxeon.hu/
  • Anteris
    #39
    nem tudom, engem valahogy megnyugtat itt a gépnél lévő szép sárgafényű izzóm. 15 wattos csak de bőven elég este és olyan itt mint egy kis napocska ; )
  • dez
    #38
    Hát, lehet, hogy ez gazdaságilag jó, de a szemnek nem biztos, mivel a LED-ek igen szűk spektrumban világítanak (itt a "fehér" fény is 3 szűk spektrumú sugárból áll), de abban jó erősen, így nem minden érzékelősejtre hatnak, de amelyikre igen, azt meg túlterhelhetik.
  • Epikurosz
    #37
    Any nyúz?
  • gz_8
    #35
    off
    Van egy olyan lehetőség, hogy Válasz erre
    on
  • Bonewerkz
    #33
    ennek van valami fuggvennyel leirhato karakterisztikaja, nem? (valami X = Y^1/e fele... legalabbis a villanyszakon valami hasonlot tanultunk... de nem jott ossze, bena voltam hozza)
  • Bonewerkz
    #32
    :DD:)
  • Bonewerkz
    #29
    en nemsokat ertek hozza, de szerintem trafo + 2kondi, +2led segissegevel talan mukodne....
  • gz_8
    #20
    Igen, csak ott már régebben elkezdték, és nem csupán vasúti alkalmazások esetében. Itt található egy-két érdekesség.
  • gz_8
    #15
    LED-ek mentek átalakításra :))
    Ha nem titok, oszd meg velünk a módszeredet!
  • gz_8
    #14
    Elárulom, hogy az USÁ-ban már elég sok helyen cserélték ki a vörös szín közlekedési lámpákat LED-es meglodásra. Tkp. úgy néz ki a dolog, mint a rovarok összetett szeme. A sárgát és a zöldet azért nem cserélték még le sehol, mert jóval rövidebb az az idő, amit egy világítási ciklus alatt a vörös LED-ekhez képest világítanak, ráadásul a hatásfokuk is alacsonyabb. Egy LED-es forgalomirányító lámpa kb. 2-3 év után (erre nem emlékszem már pontosan) kezd el "nyereséget termelni", azaz addigra térül meg a cserével kapcsolatos összes befektetés, átalakítás, illetve a felhasznált villamos áram díja.
  • RelakS
    #6
    1: A neonok manapság jóval 50 hz felett villognak (ha nem ezt látod, sürgősen cseréld ki azt az elavult stuffot)
    2: Fel vagyon találva az egyenirányítás, úgyhogy ez nem fog villogni egyáltalán.

    Mellesleg a neon azért villogott, mert másodpercenként 50 kisülés volt a régi cuccokban. Manapság valami 10 kHz-ről tudok
  • EOX
    #2
    Kicsit későn jöttek erre rá, már legalább 10 éve ilyennel kellene világítanunk.
  • [NST]Cifu
    #1
    Igen, pont az USA híres arról, hogy mennyire pazarló az energiával, valószinüleg pont ott fog elterjedni ez a technológia, ahol az utcai autók átlagfogyasztása 10 liter felett van, Diesel-motoros személygépkocsit meg keresve sem találsz, max. SUV-ot vagy Puck-upot... Hiszi a piszi...