261
A Columbia űrsikló felrobbant a visszatérés közben
  • CSOCSO
    #170
    1. Hát 60 km-ig egyetlen légvédemi rakéta nem megy el.


    ki mondta neked? és ezt el is hiszed?:)
  • shaba23 #169
    Vietnámban az amcsik nem hét embert nyírtak ki, pedig ott is volt olyan akinek sokba került a kiképzése. Lehet hogy a NASA most jön elő azzal, hogy mindez nem örtént volna meg, ha a kormány nyomja a támogatást. ÜZLET
  • Pupcika
    #168
    remélem hamar hallunk egyezó mondatokat szakemberek szájából (NASA :))))
  • Randal
    #167
    No, akkor egy kis hülyélkedés:
    egy másik fórumon összehozták a katasztrófát azzal a vörös fénnyel.
    Más:
    Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de ebből a pár milliárd emberből max. ha 20 tud felmenni az űrbe, nem?
    Hogy volt-e űrrepülé a fene se tudja, hogy volt-e Holdraszállás, ez se biztos.
    Semmi sem biztos amit nem a saját szememmel láttam.
    Még az se biztos, hogy a világnak ez a történelme. A múltat se ismerjük rendesen, a tengermélyeket se, az űrt se, akormányokat se, semmit se.
    Az a baj, hogy nagyon sok volt anno és most is a kavarás, mindenki összeesküvés-elméleteket gyárt, UFO-k, kegyetlen kormány, titkos programok stb. stb. és ezek miatt az ember a tudat alatt is már kombinál, hogy mi van ha....
    Szal inkább térjünk vissza arra, hogy MIÉRT zuhant le az űrsikló, legyen ez akár kitalált ok vagy valós.
  • Punker
    #166
    Ezért még az amcsik se nyírnak ki 7 embert akiknek a kiképzésére milliókat költöttek el.
  • The Garrett
    #165
    Garrett's Conspiracy Theories part II

    És mi van akkor ha a NAsa most akarja "bevezetni"
    a köztudatba az ujabb űrrepülőtipust, de ehhez el kell tüntetni a régieket... és egy ilyen kis baleset miatt leállítják valószínűleg egy időre az űrsiklókat => elő lehet állni az ujabb dolgokkal.
  • Pupcika
    #164
    most értem haza melóból és megrázó a hír baszki :((((
    naon durva
  • a.carkey
    #163
    1. kabinból.
    2. (szimplán)tulajdonképpen fél-e valamitől?
    Bocs.
  • a.carkey
    #162
    Egyszer amikor az oroszok jöttek vissza, elment a levegő a kabinbó és mind meghaltak. Akkor is tudták, hogy vmi megsérült a startnál, de az űrhajósok elvégezték a feladatukat és megpróbáltak visszajönni, de nem sikerült. Most is nyilván tudták a NASA-nál, hogy a startnál esetleg vmi megsérült, de az ember reménykedik, hátha nincs baj. Ha visszagondoltok, kb 2-3 hónapja volt egy pindurci hír, hogy vmi bajt észleltek a repülőt borító külső burkon, de akkor azt mondták, hogy kezelték. Az is a Columbia volt. Amikor John Glennt lőtték fel 70x évesen, akkoris a hőpajzsokkal volt a probléma, amit először az időjárásra fogtak, de ott is kiderült - később -, hogy ez volt a baj. VSZ egy hibás konstrukció miatt és a NASA azóta sem tudta megoldani a problémát. Az űrhajózásban mellesleg a visszatérés mindig a legnehezebb rész. A többi az megy, de történhetett vezetési hiba is. Egy űrrepülőnél, ha csak pár fokkal elvéti a süllyedési szöget a pilóta, akkor kampec. Bár minden automatizált, akkor is lehetnek hibák, hisz ti is a fordulóról írtatok.
    Az bizti, nem az izraelei cseszte el, mert ő a kirakodásért felelt. Figyeltétek, hogy hívták a parancsnokot:
    "HUSBAND". Két nő is volt a fedélzeten. :)
    Az egész persze szomorú. Kár értük, meg mindenkiért aki ilyet elvállal. Egyszer megkérdeztek egy híres kommandóst, hogy tulajdonkívül mitől fél-e vmitől? Erre ő azt válaszolta, hogy: "Csak a repüléstől. Ott az ember semmit sem tehet, csak rá van utalva másokra vagy a gépre. A földön elugorhatsz egy golyó elől, ha rád akarnak lőni és meg akarnak ölni, de a levegőben 0% bármire is az esélyed, ha egyszer vmi elromlik. Bumm, és kész."
    Szar lehet a legésznység családtagjainak. Ha kimennek Texasba, mindenhol a szeretteik vannak szétszóródva :(
  • TheZsenyka
    #161
    Szomorú, hogy ilyen magas képzettségű emberek, tudósok, szakértők vesznek oda olyan környezetben, amelyben a csúcstechnológiák csaknem minden vívmányát alkalmazzák. Nagy kíváncsisággal várom, hogy ki lehetett a felelős egy ilyen fokú tragédiáért.

    Talán túlzás, de olyan megdöbbenéssel töltött el a hír, mintha arról számoltak volna be, hogy egy repülőgép-hordozó elsüllyedt.

    Egyesek azt feltételezik, hogy az izraeli ürhajós jelenlétének lehet valami köze a tragédiához. Nem tudom elképzelni, hogy ilyen stratégiai fontosságú eszközök üzemeltetése a legmagasabb szintű biztonsági eljárások hiányában zajlana.
  • Ramore
    #160
    Cáfold meg, ne okoskodj.

    Írd ide a dokid számát, a tapasztalataid alapján nem lehet rossz orvos, bár szerintem nem végzett tökéletes munkát, hiszen itt írogatsz a fórumban. Vagy már van pc az elmegyógyintézetben is?
  • BADE
    #159
    bazz 3 államban szóródtak szét a roncsdarabok...
  • BADE
    #158
    most megy a hivatalos sajtótájékoztató a CNN-n
  • BADE
    #157
    És persze te még most is gyertya mellett gépelsz, olvasol stb...
  • Ramore
    #155
    Kérdezd meg Farkas Bercitől, hogy hol volt a kilövéstől a landolásig. Ő ugyanis nem válaszol erre a kérdésre, és valamiért, ha jól tudom xy évre titkosították is az "utazását".

    Ezt magyarázd meg haver!
  • Guest
    #154
    TIME.com: 'Aerodynamics May Explain Space Shuttle Breakup'

    Ajánlom az utolsó bekezdést, sajnos az a következmény, amit Imre is írt...
  • Cat #153
    hogy mi történt valójában?

  • fluga
    #151
    túlélem
  • BADE
    #149
    A CNN-es képeken három egymáshoz viszonylag közeli darabot látni a robbanás viszont szétküldené a darabokat (szerintem).
  • BADE
    #148
    úgy értem, hogy a terhelést nem bírta a szerkezet és ez váltotta ki a robbanást.
  • Guest
    #147
    Munch, #141: A mostani politikai helyzetet figyelembe véve, ha az amerikaiak azt mondják, hogy jelenleg nincs terrorcselekményre utaló jel, akkor ez valószínűleg így van. És hogy jön a terrortámadáshoz a hővédő csempe?

    Cat, #142: Pontosan erre kíváncsi mindenki...:)

    Fluga, #144: Igen, közben én is észrevettem... Az kavart be, hogy eddig csak téged láttalak ilyen logóval, a feliratot rajta le sem olvastam. Bocsánat...
  • BADE
    #146
    egy 22 éves szerkezetet nem lehet teljesen felújítani (szerintem) lehet, hogy egyszerűen letört a szárny és kész.
  • Cat #145
    a szétesés miatt nem hallottak volna egész észak texasban hangrobbanás szerű robbanást - 60 kilóméteres távolságból - valami nagyon nagyot durrant
  • fluga
    #144
    ő soma...én csak most irok a topikba:)

    azért ez beszarás gyerekek, hogy ilyenkor ilyen faszságokat tudtok mondani:
    "amerika csatlósai vagyunk" "mekkora gáz az rtl klub" meg hasonló okosságok. hogy a faszba' jön ez ide?? tudtommal a topik a columbiáról szól. a megkülönböztetett figyelem, pedig annak köszönhető, hogy nem hiszem, hogy ez csak amerikai belügy lenne - nem csak az izraeli pilóta miatt - hanem mert az űrkutatás sosem esz (legalábbis belátható időn belül) egy ország belügye. ha vmi történik, akkor az az egész űrkutatásra kihat, jelenleg e miatt az esemény miatt negatívan. gondoljunk arra, hogy esetleg (és ez csak egy példa, millió egy ilyen összefüggés van még) a kinaiak vettek vmit a nasatól, mondjuk vmilyen alkatrészt, vagy terveket. most a kinaiak is leállítanak mindent, átnéznek mindent. de ez igaz a franciákra, az oroszokra, az angolokra, vagy grönlandra is.

    a másik okosság, amiket ideírtok az a rengeteg összeesükvés elmélet, amiket kitaláltok a holdraszállás "meg nem történtén" át a terrortámadásig. ha vmilyen hatalom meg tudná szervezni, hogy egy kb 14ezer km/h-val cammogó siklót kb 60km magasan lelőjön, akkor amerika helyén valszeg jelenleg egy szép nagy foltnyi tenger lenne. mert aki esetleg erre képes lenne, az nem űrhajókat robbantgatna, hanem kontinenseket. hál' istennek nincs ilyen hatalom.

    a holddal meg tulképprn mi a rákot lehetne kezdeni?? bázist minek kéne odaépíteni? a holdnak az volt a szerepe, hogy az ember egy másik égitestre léphessen, slussz passz. a mars pedig megint más, mert annak hosszú távon esetleg gazdasági hatásai is lehetnek, ha sikerül a marsraszállás. például természeti kincsek, vagy a kolonizálhatóság (ezek persze jelenleg még scifi szinten vannak, de ki tudja?). mindenki vonja nagyban kétségbe', hogy vegyianyagtól robbant volna fel (üzemanyag, oxigén, satöbbi), mindenki mindenféle katonai műholdat meg anyámkinyját ajar látni. kár, hogy a műhold fellövés tulképpen már egy rutingyakorlat, személyzet nélküli űrhajók végzik el, miért lenne más egy katonai műhold?
    ja és fiziológiai, gravitációs kisérleteket folytattak illetve a LÁNG és a folyadékok viselkedését kutatták- mondjuk ha a láng viselkedését kutatták, akkor még pluszban lehet, hogy volt vmi extra éghető anyag a siklón.

    farkas berci nyilatkozta (azé' gondolom ő vágja egy kicsit még a témát), hogy lehetett még üzemanyag a tartályokban, mert ugyan mindig úgy számolják ki a ballisztikusok, hogy minél kevesebb maradjon, de elképzelhető, hogy maradt üzemanyag.

    a ccnnen mutattak képeket a felszállásról, ahol is kikockázva memgutatták, hogy talán tényles megsérült a burkolat, de lehet, hogy súlyosabban mint gondolták. ezen kívül mi van, ha rájönnek, hogy megsérült a burkolat? kurvára nem tudnak szinte semmit sem tenni, maximum imádkoznak, hogy amikor jön vissza, akkor birja ki a terhelést. ugyanis tegyük, fel hogy megsérül súlyosan a burkolat felfelé, az odautat még kibírja. rá is jönnek, hogy megsérült. mit tehetnek? az űrhajósok megpróbálják kijavítani a hibát, ha tudják és nem akkora a hiba. de ha esetleg olyan nagy a baj, akkor ott kinnt hozzá sem tudnak fingani a dolgokhoz. várjanak akkor kinnt segítségre, hogy esetleg fellőnek egy újabb siklót a megmentésükre? nem hiszem. 1. kibaszott sok pénz, és mostanában télleg szűkös a büdzsé 2. egy újabb mentőexpedíció összehozása nem egy két nap, a hajó pedig a január 16án ment föl, rövid időre, tehát kevés készlettel. tehát addig, amíg esetleg a mentőhajó megérkeznek, régen kifogynának az oxigénből, élelemből, satöbbi. tehát ez sem járható. ha megmenteni/megszerelni nem tudják, akkor marad az ima. ja és valszeg nem fogják nagydobra verni, hogy az indításnál vmi gond volt, ha eddig senkinek sem tűnt fel, mert ha visszatért épségben, akkor továbbhallgatnak mint szar a gazban, hameg beüt a krach, mint most, akkor meg má' kurvára mind1.

    szóval SZERINTEM a tények, meg amit ki lehetett eddig hámozni:
    fellövéskor vmi gebasz történt, változtatni/javítani nem tudtak, ezért megreszkírozták a visszajövetelt, ami nem jött össze, mert a gép kb 60 kilóméter magasan, kb 14ezer km/h sebességnél felrobbant. ennyi.

    még arra is gondoltam, hogy esetleg télleg üres volt a "tank", azt viszont tudjuk ugye, hogy például egy "sima" lakástűznél is történhet robbanás az égés kövekteztében felszabaduló gázok miatt. (és nem a gázpalack, vagy vmi ilyen eszköz felrobbanása miatt). nos simán elképzlehető szerintem, hogy a hőpajzs megsérült, olyan iszonyatos hő termelődött, hogy sok vegyianyag(például vezetékek, belső burkolat satöbbi;amiket eddig a burkolat védett és nem volt hőálló) egyszerűen elpárolgott, és a létrejövő gázok a kialakult nyomás és hőmérséklet miatt berobbantak.

    ja és a mérgezőség. azé' ezeket az űrhajókat nem hőálló pvcből cisnálják, ami nem mérgező! fingunk sincs,hogy milyen anyagokat használnak, miért ne lehetne köztül egy valag mérgező anyag, ami kötött állapotban ugyan nem mérgező, de ha felbomlik mondjuk hő hatására, akkor már az. mellesleg szerintem full logikus és nem tudom mit kell ezen csodálkozni, hogy aszondják, hogy mérgező, mert szép is lenne, ha a lakosság szépen hazavinné szuvenírnek a gép darabjait. ez -ha még nem is igaz, de szerintem igen- legalább vmilyen visszatartó erő.
    na ennyi.
  • BADE
    #143
    A felvételeken én nem láttam robbanást, csak szétesett és kész.
  • Cat #142
    hm, na elolvastam
  • ha 22 db levált már az első indításkor, és nem történt semmi
  • ha semmilyen robbanást okozó hajtóanyag vagy dolog nem volt a fedélzeten
  • ha már tul volt a Föld légkörébe lépéskor veszélyes szakaszon

    akkor mi a fene történt???
  • Munch
    #141
    Nem lehet, hogy mégis terrorcselekedetről van itt szó? Kicsit érdekes, hogy bivalynagy ellenőrzés után úgyhagyták azt a védőcsempét...
  • Guest
    #140
    Részben az is benne lehet, amit mondasz, de olvass kicsit vissza, a "mérgező anyag"-dolog sem csak porhintés.
  • Cat #139
    nem olvastam az egészet, szal ha volt akkor bocs:

    amin én kiakadtam egyből, hogy "figyelmeztették a lakosokat hogy ne nyuljanak semmihez mert toxikus anyagok is vannak benne"

    ez akkora hülyeség, teljesen nyilvánvaló szerintem hogy azért mondták ezt, hogy senki ne nyúljon semmihez, ami megnehezítené a további vizsgálatot, másrészt hogy nehogy bármilyen felhasznált technológia esetleg egy lakos szobájában kerüljön szuvernirnek, ahonnan esetleg olyan kezekbe is eljuthat ahova nem kéne...
    ezek tényleg ennyire buták hogy beveszik ezt a mérgező dumát? :)
  • PREMIERE1
    #138
    Izaeli volt a "rakodó munkás" az űrsiklón. Most megin jó pár évig szünetel majd az űrprogram, mert 1 év míg a darabjai összeszedik, ha tényleg több száz mérföldön szóródott szét.
    Rég volt már balesetük. Gondoljatok bele, mi lesz, ha tényleg megtervezik azt a repcsit, ami szinte az űrben szállítana többszáz - tán 1000 - utast?
    Kár értük ... :(
  • shaba23 #137
    Ha Imrének igaza van, akkor Garrettnak is igaza van
  • The Garrett
    #136
    Hmm ha visszaolvasnátok amit Imre mond...nevezetesen a #119 et...
  • shaba23 #135
    Akkor csak azért nem sugárzó anyagot írtak, hogy ne legyen akkora a pánik?? A cowboy meg már tetőt csinált azóta a fészerre a vezérsíkból. De ha sugárzik, legalább saját világítása lesz a marháknak...Az MIB majd megy lebontja és lefényképezi. Nem lehet az annyira mérgező, hacsak nem mahináltak duva cuccokkal odakint. Hogy reagál a sújtalanságra az Ebola?!
  • Reaper
    #133
    Minden csak viszonyítás kérdése. Az a "kis" mennyiség is épp elég.
  • Zozo76
    #131
    Orulet hogy mindig van valami...
    Sajna mindig lesznek katasztrofak, remelem minnel kevesebb.
  • Reaper
    #129
    Pl azért, mert egy űrrepülőgépen jópár egészségre ártalmas anyag van. Kezdve a hajtóanyagokkal. Továbbá az űrben a sugárzás jópárszorosa a földinek amit ugye a külső borítás nyeleget el szépen.
  • Madmaxx
    #128
    Bár BUSH most biztos már kombinál. Megvitatja a dolgot ZOKNI úrral (á la George Michael klipp)
  • shaba23 #127
    Szerintem ez akkor is csak kifogás. Amerikával kapcsolatban nem lehet biztosra menni.
  • schoma
    #125
    Terrorcselekmény? Ezt én is erősen kétlem. Hacsak nem az UFOk voltak. :)
  • Guest
    #124
    "Több ezer fokon kevés mérgező anyag marad meg..."

    Megmarad jópár, sőt, egy csomó keletkezik is...