261
A Columbia űrsikló felrobbant a visszatérés közben
  • mrzool
    #261
    Talán nem a bulvár indexet kéne alapul venni, és akkor máris nem tűnne ilyen durvának a dolog... Amit az index művel űrhírek terén az egy szóval szánalmas.
  • djukel
    #260
    Nem értem ezt a kibaszott bulváros hisztériát az űrsiklók körül. Ha Amerikának 50 év alatt nem sikerült egy normális/megbizható űrjárművet épitenie, akkor inkább bizza ezt a jövőben Kínára vagy az Oroszokra. Unalmas már hogy évek óta minden egyes ürsiklóstart előtt az amcsik drámát csinálnak és ezt a nyálas műizgalmat ráerőltetik ezt az egész világra a kibaszott hircsatornáikon keresztül.
  • Punker
    #259
    Valami szivárog a Discovery hajtóművéből
  • Punker
    #258
    Elhalasztották a Discovery startját
  • Punker
    #257
    A NASA katasztrófától tart, mégis az űrbe küldi a Discoveryt
  • Kis-Bob
    #256
    öööö, nem kell nevetni, ha nem tetszik. Nem kötelező. Én elviselem a fekete humort is. Egyébként meg válasz akart lenni 250-re.
  • [NST]Cifu
    #255
    N.A.S.A. : Need Another Seven Astronauts

    Kb. ez a 8573925613-dik alkalom, hogy valaki ezt viccesnek tartja. Elsőre még talán az is volt...
  • Kis-Bob
    #254
    N.A.S.A. : Need Another Seven Astronauts

    Már csak pár nap a kilövésig :))))) Asszem
  • Cat #253
    egy honap mulva megy fel a discovery
  • Tetsuo
    #252
    Keresik a következő hét kamikázét.
  • Punker
    #251
    na egy kis UP mi a helyzet akkor most a siklókkal?
  • Braveheart
    #250
    Mit jelent a NASA?
    --
    Need another seven astronauts...

    mondjuk amikor én hallottam akkor nem röhögtem rajta
  • Punker
    #248
    Kép
  • Galy
    #246
    mit kell rajta nézni?
  • Punker
    #244
  • TheZsenyka
    #239
    http://index.hu/politika/kulfold/columbia0207/
  • TomBond
    #238
    Bocs nem olvstam végig, de láttunk már a neten olyan kép(ek)et amik nem voltak nyílvánosak!!!
    :-)
  • Dzsini
    #237
    "Az amatőr csillagász - aki neve elhallgatását kérte - a képet addig nem szeretné nyilvánosságra hozni, amíg a NASA vizsgálata le nem zárult."
  • TomBond
    #236
    "Egy amatőr csillagász hét perccel a robbanás előtt készített fényképén egy fényes lila vonal..." Látta valaki ezeket a kép(ek)et? (ha igen hol?)
  • The Garrett
    #235
    2003. február 5., szerda 11:51


    Egy amatőr csillagász hét perccel a robbanás előtt készített fényképén egy fényes lila vonal - vélhetően elektromos kisülés - látszik, ami csigavonalban halad az űrsikló kondenzcsíkja felé, eltűnik mögötte, azután alulról belecsap. A férfi digitális fényképezőgépét a NASA kedd este Houstonba szállíttatta vizsgálatra.



    Küldje el ezt a cikket barátjának, ismerõsének!
    Nyomtatható változat a támogatásával


    Különös fényképfelvételről számolt be a San Francisco Chronicle internetes oldala. A képen - melyet egy amatőr csillagász készített egy San Francisco-i hegyoldalról - látható, amint a Columbia űrrepülőgépet eltalálja valami, vélhetően egy elektromos kisülés. A képeken egy fényes lila vonal látszik, ami csigavonalban halad az űrsikló kondenzcsíkja felé, eltűnik mögötte, azután alulról belecsap. Ahol a kondenzcsíkkal találkozik, egy darabon felfénylik, majd elhalványul.

    Megkezdték a vizsgálatot

    A digitális fénykép egy ötös sorozat egyike, amit a fotós helyi idő szerint szombat reggel 5:53-kor rögzített egy Nikon 880-assal, állványról, kézi kioldóval. Az űrrepülő műszerei körülbelül ekkor kezdtek problémát jelezni, hét perccel később az űrsikló felrobbant Texas fölött. A felvételre számos magyarázat lehet - bemozdult a kamera, hibás a lencse -, a NASA ennek ellenére gyorsan megkezdte a kép vizsgálatát.

    A férfi szombaton egész nap nem tudta elérni a NASA-t a megadott számokon, végül egy rokonát hívta fel, aki ugyanabba a templomba jár, mint Jack Lousma volt asztronauta, aki részt vett az 1973-as Skylab 3 küldetésen. Lousma segítségével végül kapcsolatba tudott lépni Houstonban Ralph Roe Jr.-ral, az űrrepülő-program vezető mérnökével, aki intézkedni kezdett.

    Szokatlannak tűnik

    Az űrhivatal kedden este Tammy Jernigan volt űrhajóst küldte a felvételekért a férfi San Francisco-i lakására. Jernigan a kilencvenes években öt űrutazáson vett részt, ebből háromszor a Columbiával repült. Az utolsó útján éppen az a Rick Husband volt a pilóta, aki a mostani küldetés parancsnoka is volt.

    A Chronicle egy újságírója jelen volt, amikor Jernigan megérkezett, elmondása szerint az űrhajós a kép láttán először csak egy "nahát"-ot tudott kinyögni. "Rendkívül szokatlannak tűnik - mondta később Jernigan. - Aprólékosan meg kell vizsgálnunk." A kamerát ezután Mountain View-ba vitték, ahonnan szerda reggel egy T-38-assal Houstonba szállították. Az amatőr csillagász - aki neve elhallgatását kérte - a képet addig nem szeretné nyilvánosságra hozni, amíg a NASA vizsgálata le nem zárult.


  • Galy
    #234
    a cikk szerint
  • Ramore
    #233
    Amatőr csillagász fotózta le!
  • Galy
    #232
    nem kell mindent elhinni...
  • TheZsenyka
    #231
    Villámcsapás érte a Columbiát?

    http://sfgate.com/cgi-bin/article.cgi?f=/c/a/2003/02/05/CAMERA.TMP

    7 perccel a megsemmisülés előtt fotók készültek a Columbiáról amint a nyugati part felett valami bíbor színű elektromos kisülés csapódik a hajóba.
    San Francisco Chronicle hírek link feljebb.
  • The Garrett
    #228
    és a fekete dobozról.. ha van ilyen az űrhajón lehet tudni valamit?
  • Pubi1972
    #226
    En itt vagyok az Usaban es most emiatt vannak besza...va. Ugy nez ki, hogy kezdik a nepet oltani: Lehet, hogy a terroristak voltak! Keverik a sza..t rendesen, csak ne figyeljen oda senki, hogy mi tortenik Irakkal es fokent ne gondolkodjanak a kovetkezmenyeken.
    De annyi bizonyos, hogy a muszaki ellenorok egy resze ellenezte mar a fellszallast is!!
  • GregSB
    #225
    Akkor nem flémelésből mondtam. Egyébként az eredeti az "Nice AirShow Assholes" volt :)
  • shaba23 #224
    Már azt hittem mindenki alszik:))))
  • Ramore
    #223
    Nem vagyok az öcséd, te primitív, tanulatlan psicho-pata! Húzz el a fórumból és olvasgass inkább. Rád férne!
  • TheZsenyka
    #222
    Milyen kár hogy tök magam gondoltam ki.
  • shaba23 #221
    A hatóság emberei nam vették túl komolyan a mérgező dolgot, mert elég lazán szállították a törmeléket. Ráadásul az egyik felvételen néhány 8-10 éves gyerek ott ácsorgott egy nagyobb darab felett. Ha üzemanyag akkor gondolom párolog, és ha igen akkor nem kell megfogni ahhoz, hogy baj legyen...
  • Mhosah Myth
    #220
    Nézzétek Raiunot!
  • Randal
    #219
    Anno volt egy film a Challengerről az nincs meg valakinek? nem tudom miért , de nagyon szerettem kiskoromban...
    meg a Columbia videóról is nyomjon légyszi valaki linket.
  • Pharaoh
    #218
    Challenger felrobbanásakor a két segédrakétának sem lett semmi baja, pedig azok is közel voltak hozzá és elég törékenyek is.
  • GregSB
    #217
    Ezek már rohadt régiek, mindkét ide beít NASA-s szóvicc a Challenger idejéből származik...
  • shaba23 #216
    Nemtom. Lehet, hogy olyan gyorsan égett az üzemanyag, hogy a hőpajzs védett valamilyen szinten. Mint amikor leöntöd a kezedet benzinnel és "nem" égsz meg amikor meggyújtod.
    De mondom ezt a tv-ben hallottam...
  • The Garrett
    #215
    hát nemtudom ha megnézed a videót. Elég csúnyáb berobbant a Challenger anno.
    szerintem az a textildarab is sz*rráégett volna.
  • Pharaoh
    #213
    Nemzetközi szakemberek úgy vélik, addig nem indulhat útra újabb űrsikló, ameddig ki nem derítik a Columbia tragédiájának okát. A Challenger katasztrófája után két és fél évig nem indítottak űrrepülőgépet az amerikaiak.

    Az orosz űrkutatási szakemberek is úgy vélik, előfordulhat, hogy leállítják a pilóta vezényelt amerikai űrhajók világűrbe juttatását, legalább 2007-2008-ig, amíg elkészülnek az új konstrukciók.
  • shaba23 #212
    Végül is megmaradhatott bármi, még ruhadarab is, hiszen a Challenger katasztrófánál a teletanknyi üzemanyag égett el, az emberek mégis a vízbecsapódástól haltak meg.
    Legalábbis ezt mondták...
  • Cat #211
    akkor nézd meg a főlap tetején lévő hirt, abban is van sisak...