589
Melyik DDR-t válasszam?
  • Borg
    #82
    Mégegyszer elmondom akkor, a gyengébbek kedvéért.

    EZ NEM KERESKEDELMI FÓRUM, ILLETVE BOLHAPIAC!


    Erre a célra ottvan az apróhirdetés rovat!

    (akit érint, az úgyis észrevehette már, hogy igyjárt.)

    Borg
  • RelakS
    #83
    Huhahááá, micsoda irtás!
  • Pheel
    #84
    Ideje volt már...

    Köszi Borg!
  • DJ.
    #86
    usb=Dj.
  • MP_
    #88
    Nyáron.
  • DJ.
    #90
    SDRAM: Synchronous DRAM. A manapság standardnak számító rendszermemória-fajta. Elődjénél - az EDO

    RAM-nál - jóval nagyobb sebességét annak köszönhette, hogy szinkronizálta azt a processzorbusz órajelével. Előnye mára azonban hátránnyá változott, hiszen a modernebb chipsetek memóriabusza akár gyorsabb is lehet a CPU FSB-jénél, ami nagyobb sebességű (=nagyobb sávszélességű) modulok használatát feltételezi.

    DDR SDRAM: Double Data Rate-Synchronous DRAM. Egy órajel ciklus alatt kétegységnyi adatot képes továbbítani, így sebessége megkétszereződött az előbb tárgyalt normál SDRAM-okhoz képest. Jelen pillanatban 200 (2x100), 266 (2x133) és 333 (2x166) MHz-es változatban kaphatóak.
  • Pheel
    #92
    Most 256, aztán májusban megint 256 és kész.
  • DJ.
    #94
    512 a legjobb ja és a márka is ja meg ha 333mhz!
  • CHEAPMAN
    #95
    Figyelem! Kedves forumozók! Ps2, XBOX játékok és mozi filmeket tudok kedvezően beszerezni, DVD-lemezen...dobjatok mailt, és haogy a Gamezről vagytok:)
    Hi
  • CHEAPMAN
    #96
    Ezzel nem feltétlenül hírdetni akarok, csak gondoltam, hátha valakinek jó jön.....:)
  • CHEAPMAN
    #97
    Úgy is tudom hogy mindenkinek Flash-elt X-BOX-a van, és chippelt PS2-je......:)
  • Gerry
    #99
    A legbiztosabb, ha megnézed a gyártó (Pl.: Samsung, Hynix, Corsair) oldalán, hogy milyen típusjelzéssel gyártja a cl2-es ramokat, és olyat kell venni!
  • HG
    #100
    Sziasztok. Nemrég cseréltem egy 128 Mb-os sd ramot 256-osra. A 128-as szépen ment 133 Mhz-en, a mostani semmi módon nem hajlandó, pedig elvileg 133-as. Ha Biosban Auto-n van a beállítás, 100-asnak ismeri fel, ha én állítom 133-ra, akkor el sem indul a masinéria. Lehet, hogy csak a címke 133-as? Nem nagyon konyítok hozzá, most kezdek csak belemerülni, de ugye egy Celeron 1200Mhz-esw proci 100-as Fsb-vel megy. Biosban kérem a ramsebességet HCLC+33 -ra, és vaksötét monitor az eredmény. Csak a Jumperes biosreset segít. Ha valami baromságot írtam, bocs,de még nem tiszta minden ez ügyben. Ha ötletetek van, előre is köszi!
  • Gerry
    #101
    Elvileg úgy van, ahogyan leírtad, 1200-as cerka alapon 100-as FSB-vel megy, és a ram sebessége jó úgy ahogyan írtad, azt még meg kéne nézned, hogy a memória időzítések CAS latency RAS, RAS to CAS, stb mennyin van alapból, mert lehet, hogy azokat nem bírja az új memó. Egyébként milyen márkájú az alaplap és a memó?
  • HG
    #102
    Alaplap MSI, Ram-ot nem tudom, majd hazamegyek, megvizsgálom, de lehet, hogy noname. A Cas latency 3 vagy 2 lehet a biosban, de 3-on sem megy.Feljebb ugye meg nem állítható.
    Ma megpróbálok beszélni a Boltos csókával, valamit okozzunk, mert asszem számít, hogy 100 vagy 133. De eddig Fair volt a csávó, régen oda járok. Csak szeretném tudni előtte, hogy nem én vagyok -e tudatlan. Köszi Gerry! Sokat számít hogy 3 vagy 2 Cas latency? (jól tudom, hogy ez valami válaszadási idő?)
  • Gerry
    #103
    A CAS 3 vagy 2 elég sokat számít, igen ez egy fajta késleltetési idő, értelem szerűen minél kisebb az érték, annál gyorsabb a memó, például a 333-as CAS2-es DDR-ek gyorsabbak a 400MHz-s CAS2.5-ös DDR memóknál, de itt még az is benne van a dologban, hogy nincsen 400MHz-s DDR szabvány, ezért nem tudnak rá optimalizálni az alaplapgyártók.
  • HG
    #104
    Kb ilyen elképzelésem volt a dologról. Boltban kaptam másik RAM-ot, de 256 Mb-osban csak ugyanolyan volt neki, adott próbára 2x 128-at(számít hogy 256 vagy 2x128?). Hazamegyek este, próba lesz. Egyébként tegnap, meg nem mondom hogyan, elindult 133- mhz-n, de elég instabil lett. 3 próbából csak egyszer ment végig a 3dmark 2001 fagyás nélkül.100-on eddig nem fagyott, csak programhiba esetén. Ha nem bírja a cas 2 -t, akkor az csak abból derül ki, hogy nem indul? Vagy az eleve azt jelenti, ha AUTO-n van, és 3-as nak ismeri fel? Mennyi lehet manapság egy MÁRKÁS 256 Mb RAM? És milyen márkák elfogadhatók? Feltüntetik valahol a Cas-Latency értéket? Na, bocs, kérdezek mint a gép. De szeretném tudományos alapokra helyezni a Gépbuherálásomat kísérletezés helyett. Mégegyszer köszi minden válaszodat, Gerry! De tartok tőle lesz még kérdésem. Esetleg AGP 2x -4x témában. Majd...
  • Gerry
    #105
    Nos, elvileg a ram beállításánál javasolt az "auto", vagy a "by SPD" opciót választani, ez azt jelenti, hogy a RAM-ból olvassa ki a BIOS a hivatalos értékeket, (CAS, RAS,...), ezt ha szerencséd van és jó a RAM, akkor lehet kézzel babrálni, és esetleg sebességnövekedést elérni, de a legbiztosabb, ha "ő maga dönti el", hogy mekkora értéken megy. Előfordulhat az is, hogy a RAM és az alaplap nem működik jól együtt, pedig külön-külön jól megy mind a kettő. Az, hogy 1*256, vagy 2*128, az igazán nem számít SD moduloknál, de már DDR-nél jelentős sebességnövekedést jelent, ha 2*128-at raksz be, de ezt egyelőre csak az nVIDIA nForce(2)-es chipsetek támogatják, és Dual-DDR technológiának nevezik. Márkás 256/133-as SD ramok kb. 6-7e Ft. körül vannak nettó, az olcsóbbak közül a Samsung, Winbond, Hyundai elég jó a drágábbak a Hynix, Infineon, Kingston, Corsair pedig inkább a vastagabb pénztárcájú, vagy extrém tuningolóknak való. Azt, pedig, hogy CAS hányas, azt néha ráírják, de a legbiztosabb, ha a gyártó oldalán megnézed az infót az adott modulról a gyáriszám alapján.

    Remélem sikerült minden kérdésedre kielégítő választ adnom.
  • HG
    #106
    Természetesen, kitűnően érthetően írod le a dolgokat. Nem akarok én tuningbűvész lenni, csak szeretném az adott konfigból kihozni, amit egyszerűen beállításokkal ki lehet. Hány ember van aki azt sem tudja mire lenne képes a gépe. Egy munkatársam egy évig használta a 466-os celeronját anélkül, hogy a videokártya és hangkártya drivert feltelepítette volna. Csak mikor mondja, hogy az ő gépe csak 16 színt tud, akkor fogtam a fejem. Ráadásul anno jó pénzért vette, volt is benne neki TNT2.(Driver nélkül)
    Kösz az értékes infót, meglátom mit tud amit most kaptam, és eldöntöm, legyen-e valami márkás RAM. Körül is nézek ezeknek a gyártóknak a honlapján.
    (Ha nagy leszek meghálálom)Köszi! Neked milyen Konfigod van?
  • Gerry
    #107
    Szívesen, nekem még pillanatnyilag ez van:
    -ASUS A7V266-E RAID + 5.1 Sound (mostanában cserélem majd egy full extrás Chaintech 7NJS-re)
    -AMD Athlon XP 1800+ (ehelyett egy 2400+ lesz valószínűleg)
    -Globalwin TAK68-as hűtő
    -2*256MB 266MHz DDR (CAS2.5) (ehelyett meg 2*256MB 333MHz-s CAS2-es RAM lesz)
    -Inno3D Geforce4 Ti4200 128MB TV-out+DVI
    -IBM 80GB 7200-as HDD
    -Maxtor 40GB 7200-as HDD
    -2db 6GB-os mobil HDD (Quantum és Maxtor)
    -Teac CDW 524e CD író
    -Pioneer DVD-116
    -D-Link DFE-530 TX LAN

    Asszem ennyi ami fontos, +5.1-es hangrendszer + egy 17"-es monitor +LG Optikai Egér, de ez már asszem nem igazán fontos.
  • Gerry
    #109
    Maximum 333Mhz-n kezeli, mivel a 400MHz-s DDR-eket csak az nForce2 képes lekezelni, ha már 1-nél több modul van a gépben, elvileg a BIOS ki kellene, hogy írja, szerintem egyébként 266-on mennek, de attól is függ, hogy milyen a procid, és hogy húzod-e...

    Nézd meg a MEMtest-86 nevű progival mekkora sebességet ír ki rá...
  • HG
    #110
    Na, bedobtam a 2x128 -at, rögtön 133-asként ismerte fel, és stabil is. Nem nagyon szoktam tesztprogik eredmenyevel foglalkozni, az érdekel inkább, hogy futnak a játékok, de most megnyugtatott az elozo 256 Mb-os Ram eredmenyehez kepest a 250 pont emelkedes a 3dmark2001 -ben, dee ami a fo, nem akadozik a GTAIII. Pedig akkor egyszer amikor a 3dmarkot hajlando volt vegignyomni a 256-os memóriával, akkor 133-on ment az is. Király a konfigod, látom adsz a minosegre.
  • [Walaki]D`Lair
    #111
    Hülyeség. Megy 400-on is...nekem most van 354-en és i845PE-s....
  • Gerry
    #112
    Köszi!
    Azt megnézhetnéd, hogy fent vannak-e a legfrissebb driverek, és Directx, lehet, hogy nem minden a legújabb, és ezért akadozik a GTA3...
  • Gerry
    #113
    Nem hülyeség, nincs hivatalos DDR400-as szabvány, ezért nem is támogatja semmi, kivéva a VIA KT400 és a P4X400, de ezek csak 1 modul esetén, 2 modulnál visszavesznek 333-ra, 3 modul esetén 266-ra, egyedül az nForce2 képes több modul esetén is 400-on kezelni a DDR-t...
    De még a cas2.5-es 333-asok is helyenként rávernek a 400-as társaikra a szabvány hiánya miatt, a cas2-es 333-as DDR-ek pedig mind gyorsabbak, mint a 400-as DDR-ek!
    Ha nekem nem hiszel, olvass utána hivatalos forrásból...
  • RelakS
    #114
    Problem found!

    Van 1 tusl2-c alaplapom, amibe 1 1100-as tualatin cerkát hajtok 1463-mon. Van bele 1 128MB (matekozással 64 Mb), és egy Micron 256MB (256 Mb), utóbbi nem bx-be való SDR SDRAM-om. Mindkettő megy 133 MHz-t, feltéve,hogy a másik nincs a gépben. 100 MHz-n tökéletes az együttműködés.
    Kérdés: Meg tudom-e oldani, hogy 133 MHz-n mindkét RAM a gépben lehessen, vagy vegyek egy új modult?
  • Gerry
    #115
    Próbáld átállítani a RAM időzítéseket kevésbé agresszívra, és úgy tedd be a két modult.
  • RelakS
    #116
    THX, +próbálom. Mindenesetre cégtől hazavittem 1 256-os modult, és a kettő teljesen jól működött. 512MB RULEZ :)
  • gothic1
    #117
    Segítségeteket kérem!

    Netről rendeltem egy Samsung gyártmányú 256 MB-os DDR 266 (Pc2100) Ramot. A szg-emben már volt 256MB ram, igaz más cég gyártotta -valami atrox vagy mi-, amellé akartam még 256-ot. Na most amikor beraktam az új ramot a gépbe a windows összeomlott, kék képernyő... Gondoltam, hogy a ram miatt van, egy windows (Win2k) reinstall már amúgy sem ártott, hát újrahúztam a gépet, viszont a probléma továbbra is fennáll. Ha benn van az új RAMom akkor vagy kékhalál vagy resetelés.

    Mi búbánatot csináljak? Hibás lehet a Ram? Ennyire fontos, hogy ugyanolyan gyártó Ramjait párosítsam, vagy ez nem számít?

    Egyébként Abit BD7II alaplapom van, 1700-es celeronnal.
  • gothic1
    #118
    Ja még annyit a másik ram is ua típusú (256 MB-os DDR 266 (Pc2100) )csak a gyártó más.
  • RelakS
    #119
    Próbálj másik gyártót, mert a kékhalál nekem is ment (lásd lentebb)
  • Gerry
    #120
    Nekem mondod, egyértelműen 2*256 az igazi, vagy esetleg 2*512, ha WinXP-d van, mert a Win9x-ek néha zavarba jönnek ha több mint 512MB van a gépben, és érdekes dolgokat művelenek...
  • Gerry
    #121
    Esetleg vedd visszább a ram időzítéseket (CAS, RAS, RAS to CAS, stb...), mert valószínűleg azoknak az eltérése okozza a problémát, először érdemes minden memóval kapcsolatos beállítást default-ra, illeve auto-ra rakni, és, ha akkor minden ok, akkor lehet gyorsabb beállításokat is kipróbálni.
  • gothic1
    #122
    Az a gáz, hogy én nem húztam a procit, defaulton van szinte minden, 100-on futnak a ramok, ezért nem értem. Külön nincs gond (bár az újat még nem próbáltam önállóan) csak együtt.
    A RAM - beállításnál by spd -re van állítva és alatta nem állítottam semmit. Bocs, de nem igazán értek a tuninghoz. Lehet, hogy ezeknek a paraméterkenek a változtatásával (amiket említettét) javíthatnék a dolgon? Vagy a default a legbiztonságosabb?
  • Gerry
    #123
    Elképzelhető, hogy a két ram időzítése nem egyforma, ezért nem dolgoznak jól együtt. Ha a BIOS-ban beállítod az időzítéseket fix értékre, akkor lehet, hogy jól megy majd a dolog.
    Elvileg a RAS, a CAS, a RAS to CAS, valamint a Precharge timing-ot tudod állítani, namost minél nagyobbak ezek az értékak, annál stabilabban dolgoznak (együtt) a ramok, persze ekkor csökken a teljesítmény, de nem igazán észrevehetően, próbáld mindet a legnagyobb értékre állítani, és nézd meg akkor mit csinaál, ha akkor stabil, el lehet kezdeni csökkenteni az értékeket (persze egyszerre csak egyet), amíg még stabil, ha lefagy, állítsd vissza a legutóbbi stabil beállításokat, és hagyd úgy!
  • RelakS
    #124
    Kiproszaltam nemment, marad a 100MHz Ram frequency
  • Gerry
    #125
    Leht, hogy megy 133-on is, csak magasabb cas/ras latency-vel!
  • RelakS
    #126
    Az alaplap által támogatott maxokat beállítottam, feltéve, hogy 3T>2T
  • Gerry
    #127
    3T=stabilabb, 2T=gyorsabb, ha a ram támogatja...
  • RelakS
    #128
    Aha, én is így gondoltam. Mellesleg lécci nézd már meg a DVD-WinXP topicot, hátha van ötleded! Köszi!