41382
ATI vs Nvidia

***** Tesztek 1 *****
Tesztek 2 *****
Tesztek 3 *****
Tesztek 4 *****
Tesztek 5 *****
Tesztek 6 *****
  • MerlinW
    #41340
    Az én desktop gépemben 64GB DDR4@3600 van (a proci Ryzen 3900X 12 mag, 24 szál, 4GHz), tehát elmenne szervernek is :)

    Egyébként a mai DDR5-ös alaplapok 192GB-ot támogatnak, DDR4 128GB-ot.

    A szobahőmérséklet témában meg az egy dolog hogy 20 fok alatt van a szoba, de maga a szerver folyamatosan fűti azt. Pl. a fent említett gépem pont jóü példa, kb 5 fokot fűt a 20nm-es szobán üresjáraton, ha játszom valami izmossal, akár 10 fok is lehet (tegyük hozzá, hogy sokat is fogyaszt (240W a proci, 420W az RTX 3080, 3xHDD, 2xNVMe)). Magyarán egy 0-24-ben futó szerver esetén a szobát folyamatosan hűteni kellene, de miután azt írtad, hogy csak alkalmi használatra lesz így ez nem olyan releváns.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.04.18. 12:05:26
  • kjhun
    #41336
    Találtam, egy egészen jó kis TESZT-et! Érdemes, fordítóval olvasni... (Far Cry 6, Saints Row, CP2077, RDR2 és hasonló gammák.)

    Bár, a Xeon E5-2667/2620 v3 teljesítménye mennyire térne el fps-ben, az E5-2665-től, az egy jó kérdés, amit egy RTX2080-as karival megtámogatva teszteltek... ? De, legalább némi támpontot ad.. Régen, az LGA775-ös korszakban, mit is csináltak?? 771-es foglalatú 4magos Xeon-okat hajigáltak a lapokba, átalakítóval, mint elvetemült ötlet.... A PH-n, olvashattok róla.

    Évekkel korábbi játékok, talán még elfutnának jól, aki nem 100-200fps-re vágyik. (max. 60fps-ig.) A cikk végén, ott a konklúzió, az ajánlott videókarik belövésére is, ha nem kell, az RTX és egyéb effektek.
    Utoljára szerkesztette: kjhun, 2023.04.18. 00:06:43
  • kjhun
    #41338
    Köszi!

    Utána nézek majd, vajon voltak-e mások, akik egy kicsit kikacsintottak e téren erre felé is. Ami meg, a sok számítást illeti, erre is volna használva, ami kimerülne, az adattömörítésben, a videókódolást is érintve. Nem, a mindennapi használat lenne vele, a fő cél, hanem amikor nagyon kell a sok memória, processzor mag, az ilyen komoly gépigényű számításokhoz. Nyáron, legfeljebb limitálva, a cpu felől (<16 szál alatt), csak a memória legyen kihasználva. Az I5-ös gépet illetően, még gőzöm sincs, hogy az mikor kerülne ide. Na, az lesz majd, a netes gép, ha minden jól összejön, idővel, az XP-s vasat cserélve. (Adat-költöztetés, belakni...) A zaj kérdése, az nem vitás. Amúgy, ennyiért amennyi volt már így is, retró-s pc-t sóznának rá, az emberre, ha nem figyel és/vagy nem érdekli, a pénz. Utána nézve, a szervertermek ideálos hőmérsékletének, télen simán hidegebb van 20-21 foknál, a szobában... Az irodákban, meg lehet ennél még több is lehetett akár telente, ha már olyan környezetben használták ezen gépeket. Desktop téren, egy I7-7700-at, csak hozza teljesítményben, utána nézve. Kicsit szokatlan konfig, de jobb, mint a semmi. 32+ GB, pláne 64GB-ot, memória terén, milyen pár éves, asztali alaplapba tudsz belerakni?? Szerintem, nem nagyon találni olyant. Még, a 64GB-ot is ki tudnám használni, volna olyan eset, ha nagyon az extremitásokra kacsintok ki. :)
    Utoljára szerkesztette: kjhun, 2023.04.17. 19:32:16
  • MerlinW
    #41337
    Ezekre a kérdésekre google fog neked választ adni. A Xeon szerver platform (ECC RAM támogatással és számításra optimalizált szálkezeléssel), kb senki sem használja (curr gen) játékra (többek között a fogyasztás miatt, illetve mert fele annyiért lehet 2x gyorsabb dektop procit venni). Arra is készülj fel, hogy nagyon hangos lesz a Dell és melegedni is fog mint az állat, hiszen hűtött szerverterembe van tervezve.

    Tehát, hogy hogyan fog viselkedni egy erősebb GPU-val, játékokkal, azt nem tudom. Azok a tápok (amiket a Dell beépített) a szerverben a lap+ram+cpu és 4-5 HDD-re vannak kitalálva. Egy 18 kerekűvel készülsz elmenni a boltba venni egy pohár tejet.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.04.17. 17:08:33
  • kjhun
    #41336
    VGA és a táp kapcsán, kérdezve: Mennyire problémás az, ha csak 6pin-es csatim van, a táp felől? Ebből is 2db van. A gamerkártyák zömén, meg 8pin-es csatlakozó van. Maga, az alaplap + táp kombó is eléggé érdekes és eltér a szokásos konfigoktól, ami még bonyolít, az egész kérdésen. Az alaplapon, mind a 2 PCIe x16 3.0-ás foglalaton, az szerepel hogy: 75W/EXT225W

    Míg általában, ez van a standard PCIe x16 1.0-tól kezdve, max. 75W a portból + 75W, ha 6pin-es a tápcsati vagy 150W, ha 8 pin-es. A DELL-nél, ez gyárilag máshogy van?? max. 300W lehet, a specifikációjuk szerint. "Discrete PCIe 3.0 / 2.0 x 16 -> Up to 2 full-height, full length (maximum of 300 W)" De, ahogy vakarom a fejem, ha 1VGA van, akkor max. 300W lehet, amit elvileg betápolhatsz, de inkább 225W vagy max. 150W, slotonként. Ha, jól sejtem. Úgy jön ki, az elméleti 300W. (2db 150W-os karival.) Egy 120W-os TDP-jű VGA, gondolom, már vígan elmegy.

    Az ajánlott GTX1070 helyett, a GTX1660 TI, abból a szempontból lenne jobb, hogy az 30W-al kevesebbet kajál.. (150W vs. 120W) Az RTX2070 igaz a SUPER verzió, az 1-1db 6 és 8pines táppal együtt, már 215W-ot is kérhet. A sima is 175W. Az RX-esek közt, csak az RX560 volna kevésbé 'zabás', mint a többi. (75W) Ki kell majd gyűjteni, a jövőre nézve, mi volna, az ideális.. Fogyaszrtás/táp viszonylatban.
  • kjhun
    #41334
    A fene, ebbe a fórummotorba, hogy a mai kommentet nem látom! Kép1 és Kép2

    Attól függetlenül, a kérdés: A lentebb írt szerverbe való alaplap, ugyebár PCI x16 3.0-ás foglalattal vagyon, amelybe eléggé sok VGA férne bele, az elmúlt évekből manapság, egészen a GTX1660TI szériával egyetemben, az RTX20xx-es sorozatot is beleértve. Ez utóbbiak, megérik? Nameg, ott van a kérdés, hogy egy PCI x4.0-ás foglalatot kérő VGA-t, van-e értelme ilyen foglalatba belerakni, az RTX30xx-es sorozatú kártyákat illetően? Nameg, ott a Xeon proci kérdése is, az is beleszólhat-e ebbe?? Vagy, hót mindegy neki, miféle a VGA csücsül, a lapon? Ez most, az elméleti határ végett kérdem, meddig volna érdemes, elmenni e fronton?
  • MerlinW
    #41334
    1440p alatt a CPU dolgozik, 1440p és felette, a GPU átveszi a számítások nagy részét. Ezért van az hogy pl 3080-al 4K-ban 100% a GPU terheltség és 20% a cpu. Míg 1080p-ben fordítva. 3060Ti az a pont ami mindkét esetben optimális. De ha csak 1080p-re használod, elég bele egy GTX 1080, vagy RTX 2070 is.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.04.16. 13:32:11
  • kjhun
    #41332
    Köszi!!

    Tyűűha! Akkor, legalább látom, hol a felső vége... Vagyis, valamivel gyengébb VGA esetén, mondjuk 1080P-ben, ha az csutkán pörög, akkor a CPU is közel lesz ehhez, az állapothoz. Vagy vegyük feljebb, a felbontást, ha jól értelmezem, a linkelt oldalt.
  • MerlinW
    #41332
    Kb ugyanazok olvassák ezt a topikot, mint a másikat, komment másolás helyett, már rég rákereshettél volna:) De guglizok én helyetted, nem probléma (több mint 600 különböző XEON proci létezik, fejből senki sem fogja megmondani):

    "Mi lehet az a VGA, amit még csutkára kihajt, egy 8 magos Xeon proci???"
    RTX 3060 Ti @ 1440p
    RTX 3060 Ti @ 1080p
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.04.15. 17:20:47
  • kjhun
    #41331
    Előzmény itt, egy másik topikból...

    A kérdés: Mi lehet az a VGA, amit még csutkára kihajt, egy 8 magos Xeon proci??? Utána nézve, zömmel Quadro-s VGA-kat szoktak, eme nagy alaplapba, behajigálni, de elvileg, egy RX580-as és hasonszőrű társaikkal is elboldogulna. Nem igazán, a gaming része az, ami végett kélne el, egy ilyen bele, valamikor, hanem a videós anyagokkal való, hobbi jellegű munka. Akár, TOPAZ-al is, leginkább, a fejlett videófeljavítási képességei végett. Ahhoz, is elég komoly VGA kell, mint amit megkívánnak, a mostani játékok.

    Egy Quadro-K4000/3GB-os VGA-t, akár 15k-ért is utánad dobnak, ahogxy nézem, bár hogy ezek játékra vagy másra jobbak-e, azt nem tudom. Ami, kb. egy Radeon RX 7-es karival lehet, egy szinten. De, a fent említett RX570, már túl tenne rajta. Ti, mit pakolnátok bele?? (Idővel.) Nem egy high-end éra, a lentebb olvasható kommentek is pont erre céloznak, hogy nem sok értelme volna, a legfelső szintet kergetni, hardverileg és anyagi oldalról...
  • RJoco
    #41330
    Nekem most egy Palit 4080 GamingRock-om van. Csendes, nincs vele gondom. Nem OC-s.
    Jelenleg az adaptert használom, mert nincs ATX 3.0 tápom.
    A leégés a rossz csatlakoztatás miatt volt. Ezért is jó az adapter, mert még a házba rakás előtt egyszerűen rá lehet dugni és látható, ha nem csatlakozik rendesen. Ettől függetlenül nézegetek hosszabbító kábelt, mert olyan ügyesen kimérték az adapter hosszát, hogy pont nem vezethető be a kábelező részbe.
    Emellett vettem hozzá egy vertikális tartót is.
    4090-en én is gondolkodtam, de úgy voltam vele, hogy +700€-t nem akarok érte kiadni.
    A 4080 sincs kihajtva rendesen. Van olyan játék, ahol a ventik sem pörögnek fel egy jó darabig. 4K-n.
    De ez nagyon játék függő. Én azt a műfajt szeretem, amiben sajnos nem nagyon tudnak(akarnak) normális optimalizációt írni.
    Egy 5950X hajtja, az sem szokott teljesen leterhelve lenni.
    Láttam olyan konfigot, amiben 13900K mellett volt egy 4090 és az egész vízhűtéssel. A cég építette át a kártyát vizesre. Így garis lett volna. 8100€-t kértek érte. És nem volt elérhető. Pedig ott nyomtam volna egy vásárlást.

    A Palit-tól én is tartottam, de láttam tesztekben is és MerlinW-nek is ilyenje van csak 3080-ban. Így meg mertem venni.
  • MerlinW
    #41329
    Talán +1 generációval tovább bírja a 4090, de alapvetően elégnek kell lennie a 4080-nak is 4-5 évig. Nem azon a 20-30% teljesítményen múlik a dolog. Illetve a nyers erő csak egy dolog. Az új technológiákért érdemes generációt váltogatni 2-3 évente. Hiába lesz elég a 4080/90 5 év múlva, ha a játékok DSSL4-et, RTX2-őt, stb-t kérnek, stb. Lásd, a 4080 majdnem 50%-al erősebb, mint a 3090.

    Szintén saját vélemény: Egy 2 éves kártyát el tudsz adni az ára 60-70%-ért, míg egy 4-5 éves kártyát nem, sőt örülhetsz, ha egyáltalán kell valakinek. Ha okosan játszol, 2-3 évente féláron lehet curr gen VGA-d.
  • Since
    #41328
    Köszönöm az észrevételt, igen, én is ezen gondolkoztam... Viszont a 4080as kártyát lehet hogy cserélni kell kb. 2-3 év múlva, és a 4090es talán bírja majd 4-5 évig?

    A hűtésen nem is nagyon gondolkoztam, teljesen jogos az észrevétel. Ahogy nagyjából számoltam kb. 1,5-1,6m lenne ezzel a konfiggal, természetesen vízhűtés nélkül :
    ASUS ROG STRIX B660-F GAMING WIFI
    INTEL Core i5-13600K processzor 24 MB Smart Cache Doboz (BX8071513600K)
    DDR5 G.SKILL TRIDENT Z5 6000MHZ (INTEL XMP) 32GB - F5-6000J4040F16GX2-TZ5S (KIT 2DB)
    ZOTAC RTX4090 - TRINITY OC - ZT-D40900J-10P
    COOLER MASTER - MASTERCASE H500P MESH ARGB - MCM-H500P-MGNN-S11
    BE QUIET! - DARK ROCK PRO 4 - BK022
    KINGSTON - FURY RENEGADE PCIE 4.0 NVME M.2 SSD 2TB - SFYRD/2000G
    KINGSTON - FURY RENEGADE PCIE 4.0 NVME M.2 SSD 2TB - SFYRD/2000G
    ... és PSU kb. 100-120k..
  • MerlinW
    #41327
    Csak info. Csak ha nem végzel valami ultra GPU nehéz munkát (deep learning, video szerkesztés hatalmas fájlokkal, multi monitor streaming, stb) - egyébként ugord át a kommentemet -:

    Akkor nem sok értelme van a 4090-nek, lévén a legújabb processzorok is bottleneck-re futnak vele. 4K@60-ra a 4080 is elég. 4090 az pro/presztízs kártya, kb 25-30%-al erősebb, mint a 4080 (ha ki tudná bármi is hajtani). Átlag felhasználó számára jobban megéri a 80-as sorozat ~2-3 évente való cserélgetése. Ne feledkezz meg a 4090 energiaigényéről sem, 1000-1200W-os tápról, a leadott hőről, azaz ház hűtésére is nagy figyelmet kell fordítani (minimum AIO vagy vízhűtés). Főleg, ha a CPU is nehézsúlyú. 32GB DDR5, curr gen, high-end CPU, GPU, hűtés, SSD-k, ház, stb. Ez kb 2 millió Ft / €5000. Ár/értékben kizárólag akkor éri meg, ha neked megéri. IT szemszögből abszolút nem éri meg. Hosszú távra közép-felső kategóriát érdemes venni, a legfelsőt sosem.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.01.18. 10:46:31
  • Since
    #41326
    Végülis egy 4090-es ZOTAC mellett döntöttem viszont arról olvastam hogy ATX3.0 tápegység ajánlott, mivel voltak olyan esetek ahol leégett tápkábel? Nem igazán találtam ATX 3.0 tápegységet itthon, esetleg valaki jártasabb ebbe a témában és tudna ez ügyben segíteni hogy milyen márkák / típusok kaphatóak itthon?
  • Since
    #41325
    Ezt nem is tudtam, köszönöm az infót!
  • MerlinW
    #41324
    3-4 éve kb az összes G-Sync monitor támogat FreeSync-et, így az nem igazán jelenthet gondot.
  • Voltan
    #41323
    Zotac és Gainward is teljesen jó ebből a szériából. Csendesek, jó a hűtésük, és sokkal ritkábban van coil whine is mint mondjuk az ASUS-nál.
  • Since
    #41322
    AMD biztos hogy nem lesz mivel gsynces monitorom van. Mint írtam is néztem teszteket a 4080as ZOTAC kártyákról és mindenki dicsérte. Nem hangos, jó a hűtés és performance is hasonló mint a többi gyártónál.
  • MerlinW
    #41321
    Minden típusnál más teljesít jobban. RTX 2xxx-nél Gigabyte volt a sztár, 3xxx-nél az ASUS és EVGA. 4xxx-nél az MSI kártyái a legjobbak, Gigabyte-é a legrosszabbak. Lényeg hogy informatikában (de máshol se) ne általánosan vond le a következtetést, hanem mindig egy adott termék, adott típusát nézd. Valamikor valami ennek sikerül jobban, valamikor meg annak. Az AMD legújabb GPU-ival meg óvatosan, mert az első sorozat kb. használhatatlan lett, így vagy várj, ha azt szeretnél venni, vagy nyomozd ki mi a javított sorozat jele a sorozatszámban és olyat vegyél (már ha már van javított a piacon).

    Ezért butaság a márkahűség / haragtartás az elektronikában. Minden cégben pörög a fluktuáció, minden évben más hoz, másmilyen döntéseket, más a gazdaság, más a gyártási technika, stb, stb. Ahogy az audioban is hol a Sony a jó, hol Pioneer, videóban meg hol az LG, hol a Samsung, hol a Sony, stb.
    Utoljára szerkesztette: MerlinW, 2023.01.14. 18:29:01
  • Since
    #41320
    Köszönöm, ezeket mind megnéztem és dicsérték a ZOTAC-os kártyákat, nem hangos illetve a hűtése is megfelelő a többi gyártóhoz képest. Szerintem marad a ZOTAC, azért az a 100k nem olyan kevés...
  • Dodo55
    #41319
    Én magam olcsó ZOTAC-ot vettem tavasszal, az olcsók közül talán most is arra szavaznék (a Sapphire testvércége). Mondjuk a Gainward és az Inno3D is régebbi név, de manapság kevés dícséretet olvastam róluk. Illetve a Palit ami nekem első benyomásra gyanúsan csengő gagyi névnek tűnt, viszont közben senkit sem láttam még, hogy szidta volna őket.
    Amit érdemes nézni, hogy az overclock TDP limit mekkora. Vannak példányok, amik ilyen téren kiemelkedőbbek és ha nem nagy rajtuk a felár a többihez képest, akkor a minimális jobb jövőtállóság (OC potenciál) miatt érdemes olyat választani. Természetesen a hűtés sem mindegy, egyrészt annak is bírnia kell, másrészt gondolom nem mindegy mennyire süvít a füledbe. A bordázat méretéből, illetve a ventillátorok számából viszonylag egyértelmű következtetéseket lehet levonni itt (de vannak tesztek bőven amikben konkrét méréseket is találni bőven).

    Az ASUS és a Giga amúgy általában a top, az MSI-t én nem szeretem, laptopoktól kezdve alaplapokon át videokártyákig láttam sok meghibásodott példányt belőlük sok-sok év alatt, az a benyomásom van mindig, hogy a tipikus tömegmárka ami a túltolt marketinggel akarja a középszerű termékeit eladni.
    Utoljára szerkesztette: Dodo55, 2023.01.14. 14:24:46
  • Since
    #41318
    Melyik videókártya gyártót preferáljátok? ZOTAC, MSI, ASUS, Gigabyte, Gainward, Inno3D, PALIT?

    Csak azért vagyok rá kíváncsi mert pl. a ZOTAC és az ASUS kártyák között 100k különbség van ami nem kevés. A benchmarkok alapján túl nagy különbség nincsen a kártyák között...
  • RJoco
    #41317
    Tavaly én is a 980 Ti-t cseréltem 6800XT-re. Most is 6800XT-m lenne, ha nem hajlott volna meg a nyák.
    Most egy 6800XT úgy 650€ körül van. Anno 1300€-ért vettem.
    Azt kell mérlegelned, hogy neked mire kell. Milyen felbontásra. Ha nem akarsz 4K-n játszani, akkor egy 6000-es AMD-s kártya is elég, ami sokkal olcsóbb, mint a 3000-es nvidiák.
    Ha kell a 4K, akkor 7000-es vagy 4000-es sorozat. Én ezért is cseréltem le a 3080Ti-t, amit 1100-ért vettem, amíg a 6800XT-t szervizelték. Meg azért, mert visszakaptam a 6800XT árát és csak 300-zal volt drágább a 4080, mint a 3080Ti.
  • Dodo55
    #41316
    Elismert oldal. Amikor eddig én ezt néztem, akkor mindig összecsengett más forrásokból olvasható eredményekkel, illetve amennyi összevetésre alkalmas saját tapasztalatom van pár típusról, azokkal is.
  • Carmang
    #41315
    Ez a lista - az ábra, vízszintes tengelyen a gpu generációk, függőlegesen az fps - mennyire mérvadó szerintetek?

    https://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html
  • Carmang
    #41314
    A villanyautóknál most pontosan ez zajlik, amit írsz az első bekezdésben.
  • Since
    #41313
    Újból megnézem az árakat, eléggé elment a kedvem az egésztől, illetve teszteket is nézegettem...
    Tesztek 4K-ban max grafikával
    FH5
    3090TI 108fps
    4070TI 103fps
    4080 121fps

    F1 2022
    3090TI 120fps
    4070TI 112fps
    4080 158fps

    RDR2
    3090TI 80fps
    4070TI 77fps
    4080 90fps

    GOW
    3090TI 86fps
    4070TI 83fps
    4080 94fps

    Spider Man
    3090TI 97fps
    4070TI 92fps
    4080 112fps

    Árak jelen pillanatban...

    3090 TI-t nem is találtam, a sima 3090 az ASUS-tól 475k és csak egy helyen találtam... Külföldi oldalon olyan 2.000 dodóért láttam TI-t az olyan 741k.

    4070 TI :
    PALIT 430.000 Ft
    MSI 440.000 Ft
    ASUS-t nem is látok most, pedig 100% emlékszem hogy tegnap még volt olyan 450-460ért.

    4080 :
    PALIT 590.000 Ft
    ZOTAX 582.000 Ft
    GAINWARD 597.000 Ft
    MSI 638.000 Ft
    ASUS 650.000 Ft
    GIGABYTE 663.000 Ft

    Egyszerűen nem tudom hogy melyik kártya érné meg igazán, mondjuk számomra egy nagy ugrás lenne 980 GTX után, bár igaz hogy mindent cserélek :)
  • Dodo55
    #41312
    Addig kell kibírni, amíg egy leleményes kínai cég be nem fogja a mostani nagyokat valahogy technológiai színvonalban és le nem tarolja a komplett piacot, ahogyan azt tették már egynéhány technológiai termék esetén. Volt olyan is (ráadásul a GPU-khoz egész közeli rokonságban álló - csak nem fogyasztói, hanem ipari - technológiai megoldások terén), ahol az európai meg amerikai gyártók, illetve dél-koreai és japán gyártók sem voltak hajlandóak engedni a profitból (maradtak a kicsi sárgák árainak 4x-5x-ösénél) és 1-2 év leforgása alatt végül a legnagyobb nevek is gyakorlatilag csődbe futottak, az egyik japán óriás maradt csak részegységet (CMOS lapka) beszállítani a kínaiaknak, mert azon az egy területen nem tudták őket még utólérni akkor, egy nagy amerikai meg nekiállt egy az egyben a legnagyobb kínai, ráadásul a kínai állam érdekeltségébe tartozó gyártó termékeit értékesíteni a saját márkaneve alatt :) Én csak néztem, hogy ilyen nincs, amikor hozták a cuccot, hogy teszteljük a kompatibilitását egy szoftverrendszerrel és a büszke amcsi cég logojával ellátva feljött a vörösről zöldre átszínezett config felület

    És igen, röhögünk örökké a gagyi próbálkozásaikon, de aztán valahogy mégis oda szoktak érni váratlanul és eddig még mindig ez lett a vége. Mire ezek itt is megjelennek majd (max 1-2 évre tippelnék az első értelmesebb megoldás feltűnéséig), addig az AMD-nek és az nVidiának legalább vissza kéne harmadolni a mostani árakat szerintem, hogy a szoftveres támogatottságukkal az új szereplő(k) végzetes mértékű penetrációját képesek legyenek blokkolni, mert ha már fele - kétharmad annyiért elérhetővé válik valami hardveresen hasonló teljesítménnyel bíró megoldás, akkor ott már reális lehet, hogy akkora tömeg beleugrik egy merész vételbe, hogy szoftveres oldalról is érdemi támogatást fog tudni belátható időn belül szerezni (elkezdenek rájuk optimalizálni az engine / játékfejlesztők, kooperálni a gyártó driver fejlesztőivel, stb...). Onnantól pedig nagy eséllyel már nem lesz lehetséges visszafordítani a történetet, mert számtalan más piacon is így volt eddig.
  • MerlinW
    #41311
    Engem érint a forint, és miután 340k-ért vettem a 3080-at, 600k egy cseppet túlzás a 4080-ért :) Egyébként ugyanannyit fogyaszt a két kártya, viszont ~40% teljesítménykülönbség van köztük. Persze a 3080 bőven elég nekem, nem tervezem még lecserélni, csak egy kicsit szíven ütött az ár :)
  • RJoco
    #41310
    Ahhoz képest, hogy a 3080 Ti 1100€ volt, az a 300€ plusz már nem sok a 4080-hoz. És mégiscsak sokkal erősebb és újabb. Emellett a fogyasztása is barátságosabb.
    Szerencsére a forint árfolyam nem érint. Mondjuk ennél a kategóriánál amúgy sem érintene, ha otthon dolgoznék. Nem hiszem, hogy lenne olyan fizum, amiből egyszerűen kifizethetném az egyéb kiadások mellett. És szükség sem lenne rá, mert olyan monitorom sem lenne, ami miatt ilyen kártyát kellene vennem.
  • MerlinW
    #41309
    Itthon jelenleg 600-700k Ft között mozog a 4080, ennyiért akkor sem ha fenyegetnének :)
  • RJoco
    #41308
    Én 4090-est vennék, de 2100€-t nem akartam kiadni érte, így beértem egy 4080-nal 1400€-ért.
  • MerlinW
    #41307
    $800 + 27% ÁFA + 4% VÁM + kereskedői haszon. Az kb $1150 azaz ~420 ezer Ft-ot jelent itthon.
  • Since
    #41306
    Nem tudom hogy valaki nézte-e az NVIDIA CES-t, tegnap bejelentették a 4070TI kártyát... Nemsokára szerettem volna komplett gépet cserélni mert elég régi a videókártyám és a CPU-m gondoltam megvárom a 4070es kártyát de ha jól láttam 800$.ről indul. Gondolom amíg elér hozzánk biztos lesz 900 vagy még több...
    Esetleg vélemény, Ti milyen videókártyát vennétek?
  • RJoco
    #41305
    A 3080 Ti-nek pár tized híján 350W volt a max fogyasztása. És teljesen ki volt hajtva.
    Nem hiszem, hogy a 3070 Ti többet fogyasztana.
    Arról nem is beszélve, hogy az RGB-s gamer tápegység mindent is elbír, hiszen RGB-s és még gamer is
  • torok6
    #41304
    Ez a táp thermaltake toughpower grand (rgb sync edition) atx gamer tápegység 650w 80+ gold
  • Madi92
    #41303
    Én egy ilyet vettem a 3070 mellé. Link

  • RJoco
    #41302
    Ha most vetted, akkor gyorsan vidd vissza és vegyél nagyobbat. Főleg, ha ennyire nem bízol benne.
    Amúgy a puding próbája az evés és nehogy már a táp mondja meg, hogy milyen VGA-t tegyél a gépbe.
    Mivel minőségit írtál, de a márkát nem merted elárulni, így nyugodtan és bizton írhatom, hogy a minőségi tápok lekapcsolnak túlterhelésnél. Így semmi nem fog károsodni. Ez ugye abban az esetben, ha túl sokat fogyasztana a gép.
    De akad olyan táp is, amelyikben több van, mint amit ráírtak. Azt nem tudom, hogy meddig.
    Pont nemrég láttam, hogy Roman a tápokat tesztelte a 4090-essel és, ha jól emlékszem, akkor az 500W-os 600W-ot vett fel, mire lekapcsolt. Ha érdekel bővebben, akkor keresd der8auer csatornáját YT-n.
    Amúgy nekem most egy 850-es viszi a gépet, amiben egy 3080 Ti van, meg 5950X, 4 modul memória, 2 vízpumpa, 5 venti, 1 HDD, 1 SSD, meg az egyik pumpán fehér LED világítás (tuti ez fogyasztja a legtöbbet).
    Játék alatt eddig 600W-nál többet nem evett, de ugye az sem mindegy, hogy mivel játszik az ember.
    Szóval szerintem elég lehet a 650-es.
    Az, hogy mi a helyzet a tüskékkel, más kérdés. Jó lenne, ha a tüske mérhető lenne. Talán MerlinW ad egy-két tippet, hogyan is kellene ezt megfigyelni, mérni.
  • torok6
    #41301
    Akkor inkább a RTX 3070 válasszam? Most vettem 650W gold minőségi tápot