MTI

Az SMS szegényíti a nyelvet

A rövid szöveges üzenetek (sms) egyre elterjedtebb gyakorlata hovatovább komolyan veszélyezteti az ír gyerekek nyelvi, helyesírási készségét - állapította meg egy dublini oktatási testület.

Az állami tanfelügyeleti bizottság azután fújt riadót, hogy széles körű vizsgálat keretében alaposan elemezték a 15 évesek tavalyi írásbeli vizsgateljesítményeit. Mint az Irish Times című lapban elmondták, a mobilozás, és azon belül az sms-kommunikáció nyomán egyre rosszabb a tanulók helyesírása: a hagyományos (tehát helyes) helyett vészesen terjed a fonetikus szövegírás, az írásjelek használata viszont mind ritkább.

A jelentés azt is aggodalommal állapítja meg, hogy a sokat sms-ezők írásbeli feladataikban, dolgozataikban indokolatlanul rövid mondatokat használnak, szókincsük igen szegényes, és minden nyelvtani kategóriában (például az igeidők terén) a lehető legegyszerűbb alakokat használják, ami már-már primitívvé teszi nyelvezetüket. Nagy zuhanás ez 3-4 év alatt, hiszen 2003-ban a 15 évesek kategóriájában az ír iskolások még az első tíz között voltak egy nemzetközi íráskészség-felmérésen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Hegyikecske #3
    Ez sajnos így van, az smsben én is mindent rövidítek, hogy kevesebb üzibe férjen ki, aki ezt már a való életbe is alkalmazza ott gond van. Arra egy másik cikk terjed ki, h azt a sok üzit fizikailag begépelni a telóba milyen megterhelő az ujjporcoknak...
  • Kingfisher #2
    Latiatuc feleym zumtuchel mic vogmuc. Tulajdonképp ez is magyarul van nem? Na ezzel nem azt akarom mondani azt ien, oan, cia szavakkal minden rendben, de a nyelv mégsem egy statikus dolog :)
  • ferceg #1
    Be is halok (ha nem is sms-ben, de barhol fellelheto) ien-ektol, oan-oktol, mien-ektol. Nekem ez fizikai fajdalom.