SG.hu

IT-infrastruktúra fejlesztése a CERN-nél

A CERN-nél jelenleg folyik minden idők legnagyobb tudományos eszköze, a nagy hadronütköztető (Large Hadron Collider, LHC) építése.

Az 1954-ben alapított, genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatóintézet (CERN) a világ legnagyobb részecskefizikai kutatóközpontja. A több mint 20 tagállammal és 2500 dolgozóval működő intézmény fizikusai az anyag alkotórészeit és összetartó erőit vizsgálják. A világ legnagyobb méretű és teljesítményű részecskegyorsítója, a nagy hadronütköztető (LHC) mellett a CERN rendelkezik a világ legkiterjedtebb tudományos célú hálózatával (LHC Computing Grid, LCG).

A HP bejelentette, hogy a CERN-nel kibővített üzleti partnerkapcsolata keretében nagy számú hálózati terméket és megoldást szállít a genfi szervezet részére, amelyek megtervezésekor figyelembe vették a világ vezető részecskefizikai kutatóintézetének szükségleteit. Az IT-infrastruktúrája megbízhatóságának, sebességének és teljesítményének növelésére indított program részeként a CERN 300 darabot vásárolt a több szakmai díjat is nyert ProCurve 3400cl switchből. Ezeket az egységeket a campuson kívül, a világ legfontosabb tudományos grid-projektjeit támogató technológiai infrastruktúra csatlakoztatására is felhasználják.

Eddig mintegy 50 darab ProCurve 3400cl switchet telepítettek a campuson. Ez a szám az IT-infrastruktúra frissítése jegyében néhány éven belül 700-ra emelkedik. A switchek a hálózat szélein is lehetővé teszik majd az intelligens, nagy teljesítményű működést. A CERN számítógépközpontjában létrehozott nagy teljesítményű PC-farm részeként további 250 darabot telepítenek a Layer 3-as, gigabites LAN switchből. Ezek az egységek teremtik meg a kapcsolatot az LHC számítógépes rendszerének (gridjének) agyát alkotó több mint 6000 PC között. A globálisan osztott, tudományos célú hálózatnak köszönhetően az LHC 2007-es indulása után világszerte tudósok ezrei évente mintegy 15 petabájt (15 millió gigabájt) adatot hozhatnak létre, menthetnek el és elemezhetnek a rendszerben.

David Foster, a CERN Kommunikációs, Rendszertechnológiai és Hálózati Csoportjának vezetője a bejelentéssel kapcsolatban elmondta: "Azért döntöttünk a ProCurve termékei mellett, mert nagy teljesítményt, alacsony bekerülési költséget és jobb hálózati biztonságot várunk tőlük szervezetünknél. Az is fontos szempont volt, hogy stabil partnerrel működjünk együtt: olyan vállalattal, amely kész beruházni a csúcstechnológiába és elkötelezett a hosszú távú kutatás-fejlesztési partnerkapcsolatok mellett."

Az Adaptív EDGE Architektúra lényege a hálózat szélein is intelligens működés, ahol üzleti szabályok alapján automatikusan konfigurált, nagy megbízhatóságú kapcsoló eszköz (interconnect) biztosítja a központi felügyelethez és a hálózat pereméig terjedő kontrollhoz szükséges összeköttetést.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!