SG.hu

Az Nvidia és a HP új szuperszámítógépet épít Németországban

Az Nvidia és a Hewlett Packard közölte, hogy a Leibniz Supercomputing Centerrel együttműködve új szuperszámítógépet építenek az Nvidia következő generációs chipjeit használva. A Blue Lion szuperszámítógép, ahogy a projektet nevezik, 2027 elején válik elérhetővé a tudósok számára, és az Nvidia „Vera Rubin” chipjeit használja majd.

A németországi Hamburgban egy szuperszámítógépes konferencián tett bejelentés az Nvidia bejelentését követi, miszerint az Egyesült Államokban működő Lawrence Berkeley National Lab szintén az ő chipjei felhasználásával tervezi jövőre megépíteni a rendszerét. Az Nvidia azt is közölte, hogy a Jupiter - egy másik szuperszámítógép, amely az ő chipjeit használja a németországi Forschungszentrum Julich nemzeti kutatóintézetben - hivatalosan is Európa leggyorsabb rendszere lett.

A megállapodások azt jelzik, hogy az európai intézmények célja, hogy versenyképesek maradjanak az Egyesült Államokkal szemben a szuperszámítógépek terén, amelyeket a biotechnológiától az éghajlatkutatásig terjedő tudományos területeken használnak. Az Nvidia jóval azelőtt, hogy mesterséges intelligencia nagyhatalommá vált volna, arra törekedett, hogy meggyőzze a tudósokat arról, hogy chipjeit az összetett számítógépes problémák - például az éghajlatváltozás modellezése - felgyorsítására használják. Ezek a problémák sok pontos számítást igényeltek, amelyek hónapokig tarthattak. Az Nvidia most azon dolgozik, hogy meggyőzze a tudósokat a mesterséges intelligencia használatáról. Ezek a mesterséges intelligencia rendszerek képesek néhány pontos számítás eredményét felhasználni olyan előrejelzések készítésére, amelyek bár nem olyan pontosak, mint a teljesen kiszámított eredmények, mégis hasznosak lehetnek, miközben sokkal kevesebb időt vesznek igénybe.

Az Nvidia ma mutatta be az általa „Climate in a Bottle”-nek nevezett mesterséges intelligenciamodellt. Egy sajtótájékoztatón Dion Harris, az Nvidia adatközpont-termékmarketingért felelős vezetője elmondta, hogy a tudósok képesek lesznek néhány kezdeti feltétel, például a tengerfelszín hőmérsékletének megadásával előrejelzést készíteni 10-30 évre a jövőben, és megnézni, milyen lehet az időjárás a földfelszín bármelyik részén. "A kutatók a klasszikus fizika és a mesterséges intelligencia kombinált megközelítését tudják alkalmazni a turbulens légköri áramlások megoldására” - mondta Harris. "Ez a technika lehetővé teszi számukra, hogy ezer és ezer forgatókönyvet elemezzenek minden eddiginél részletesebben”.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!