SG.hu

Pofára estek Trump támogatásával az IT-vezérek

A legnagyobb technológiai vállalatok vezetői beiktatási adományokkal és Mar-a-Lago-ba tett látogatásokkal keresték az elnök kegyeit, hogy megpróbálják a szabályozást és a vámokat befolyásolni, de eddig nem sok sikerrel jártak.

A legnagyobb technológiai vállalatok és azok vezetői dollármilliókat adományoztak Trump elnök beiktatására, díszes partikat és vacsorákat rendeztek a tiszteletére, és lehetővé tették számára, hogy új, több milliárd dolláros gyártási projekteket jelentsen be, és azokért learassa a babérokat. De kevesebb mint három hónappal az elnök második hivatali idejének kezdete után aligha mondható, hogy pazarló gesztusaikat Trump szívességekkel viszonozta volna. A múlt héten bevezetett átfogó vámok megszorongatják az iPhone-ellátási láncát, és sokkal drágábbá teszik az Amazon, a Meta, a Google és a Microsoft számára a mesterséges intelligenciát működtető szuperszámítógépek építését. Az elnök csökkentette az olyan feltörekvő technológiák kutatásának szövetségi támogatását, mint az MI és a kvantumszámítástechnika. A bevándorlási szigorításai miatt pedig azzal a veszéllyel fenyegetnek, hogy elvágják a technológiai tehetségek beutazási lehetőségeit.

A Trump-kormányzat azt is jelezte, hogy folytatja a legnagyobb technológiai vállalatok hatalmának visszaszorítására irányuló agresszív szabályozási politikáját, amely a jövő héten kezdődik a Facebook, az Instagram és a WhatsApp tulajdonosa, a Meta feldarabolására irányuló, mérföldkőnek számító trösztellenes perrel. A beiktatás óta az Amazon, az Apple, a Google, a Meta és a Microsoft együttes piaci értéke 22 százalékkal 10 billió dollárra csökkent, a technológiai súlyú Nasdaq index pedig 21 százalékkal esett.

Az elnöknek való udvarlásra tett erőfeszítések pont ellentétesek az iparág első kormányzása idején tanúsított hozzáállásától, amikor sok IT-vezető nyíltan ellenséges volt Trumppal szemben. A vezetők ezúttal azt remélték, hogy Trump nagyobb tiszteletet tanúsít majd a technológia iránt, és bevonja azt az olyan iparágak deregulációjára irányuló erőfeszítéseibe, mint az energia és az autóipar. Viszont demokrata és republikánus politikai szakértők szerint a Szilícium-völgy csúcsvezetői teljesen félreértik azt, hogyan lehet Trump Washingtonjában sikeresnek lenni.

"A cégvezetők és az elnök kapcsolata egyirányú utca" - mondta Gigi Sohn, a Szövetségi Hírközlési Bizottság korábbi, Biden-kormányzat alatti főtanácsadója. „Ők mindent megadnak neki, ő pedig semmit sem ígér, ami ebben az esetben jó dolog”. Persze ez nem akadályozta meg az IT-vezéreket abban, hogy megpróbálják. A múlt héten a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg a Fehér Házban járt, hogy megpróbálja meggyőzni a kormányt a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság Meta ellen indított trösztellenes perének rendezéséről. A technológiai vezetők, köztük Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója, szintén meglátogatták a Fehér Házat az elmúlt hetekben. A vállalatok közölték, hogy számos kérdésben együtt kívánnak működni Trumppal, és hogy vizsgálják politikájának hosszú távú hatásait.

A technológiai ipar és Trump közötti ellenségeskedés legalább 2016-ig nyúlik vissza, amikor több vezető támogatta Hillary Clinton elnökjelöltségét és adományozott a kampányának. Trump megválasztása után az IT-vezetők bírálták az elnök muzulmánokat célzó bevándorlási tilalmát és a Covid-19 vakcinákkal kapcsolatos szkepticizmusát. Trump első kormánya kemény szabályozási álláspontot képviselt az iparággal szemben, trösztellenes pert indított a Google és a Meta ellen. Kikelt a közösségi média és más internetes óriások ellen, amiért cenzúrázzák őt és túl nagy hatalmat halmoznak fel. A platformokat azzal is vádolta, hogy hozzájárultak a 2020-as választási vereségéhez.

A technológiai ipar nyilvános hangneme Trumppal szemben tavaly változott meg hirtelen, azután, hogy megsebesült egy merényletkísérletben. Az esetet követően Zuckerberg "badass”-nak nevezte őt. Jeff Bezos, az Amazon alapítója elismerően nyilatkozott Trumpról, amiért „állja a tüzet”. Elon Musk, a SpaceX rakétatársaság, a Tesla elektromos autógyártó és az X közösségi médiaplatform vezetője szintén támogatta Trumpot, és 300 millió dollárt adományozott a kampányának. A választások után az Apple vezérigazgatója, Tim Cook, valamint a Meta, a Google és az Amazon egyenként 1 millió dollárt adományozott a beiktatásra. A vezetők közül többen elutaztak Mar-a-Lagóba, Trump Palm Beach-i üdülőhelyére, a floridai Palm Beachre. A beiktatáson pedig Musk, Bezos, Zuckerberg, Cook és Pichai is megjelent a kabinet tagjai mellett az emelvényen, mégpedig az első sorban. "Ha megnézzük a beiktatást, megnézzük az embereket, akik ott voltak a színpadon - itt egy világszintű felvonulás zajlott, amely emberek első alkalommal teljesen ellenem voltak” - mondta Trump nemrég egy interjúban.

Musk most az elnök közeli tanácsadója, és a kritikusok szerint a vállalkozásai hasznot húznak a közelségéből. Trump olyan végrehajtási rendeleteket írt alá, amelyek elhalasztják a TikTok eladását vagy betiltását, ahogyan azt egy tavaly elfogadott törvény előírta az alkalmazás kínai anyavállalata, a ByteDance biztonsági aggályai miatt. A szövetségi finanszírozás csökkentése ellenére Trump megnyitotta az ajtót az MI enyhített szabályozásának lehetősége előtt, amelyet elsődleges prioritásának nyilvánított, hogy legyőzze Kínát a globális technológiai vezetésért folytatott versenyben.

A múlt hónapban a Google, a Microsoft, a Meta és más technológiai óriások javaslatokat nyújtottak be, kérve, hogy a kormányzat ne álljon az útjukba. Az amerikai szabályozó hatóságok pedig szinte teljesen felszámolták a kriptoiparral szembeni, évekig tartó kormányzati fellépést, amely egy csalásokkal, átverésekkel és lopásokkal teli kaotikus ágazat. Ez olyan vállalatoknak kedvez, mint az Andreessen Horowitz kockázati tőkecég, amely a terület egyik fő befektetője.

A technológiai cégek azonban a jelenlegi Trump-kormányzat alatt még mindig fokozódó nyomással szembesülnek. Az Igazságügyi Minisztériumba és a versenyhatóságba, azaz az FTC-be kinevezett új vezetők nem mutatták jelét annak, hogy meghátrálnának a Google, a Meta, az Amazon és az Apple ellen indított trösztellenes perek sorában. Trump Gail Slater veterán jogászt, a technológia egyik éles hangú kritikusát választotta az Igazságügyi Minisztérium trösztellenes osztályának vezetésére. Trump a bejelentése során hangsúlyozta, hogy fontos szerepet szán neki a Szilícium-völgy hatalmas óriáscégeinek megfékezésében. "A Big Tech évek óta elszabadult, megfojtotta a versenyt a leginnovatívabb ágazatunkban, és - mint tudjuk - piaci erejét arra használta fel, hogy oly sok amerikai jogait csorbítsa, akárcsak a Little Tech!”. írta Trump a Truth Social közösségi médiaplatformján közzétett bejegyzésében.

Az elnök emellett Andrew Fergusont nevezte ki az FTC elnökévé, aki aggodalmát fejezte ki a közösségi médiavállalatok hatalmával kapcsolatban. Jövő héttől kezdve Ferguson fogja lemenedzselni a Meta elleni trösztellenes pert, amelyben a kormány azzal vádolja a Facebookot, hogy közel egy évtizede azért vásárolta meg az Instagramot és a WhatsAppot, hogy megszilárdítsa monopóliumát a közösségi hálózatokban. Nem világos, hogy Zuckerbergnek a megegyezés érdekében tett erőfeszítései sikeresek lesznek-e. De végső soron az elnök dönt majd arról, hogy folytatódik-e az eljárás, vagy sem - mondta Ferguson a múlt héten a Y Combinator technológiai startup inkubátor által Washingtonban tartott konferencián. "Az elnök a végrehajtó hatalom vezetője, és fontosnak tartom, hogy engedelmeskedjek a törvényes utasításoknak” - mondta arra a kérdésre, hogy ejtene-e egy olyan pert, mint a Meta-ügy, ha Trump arra utasítaná. "Azt hiszem, az elnök elismeri, hogy érvényt kell szereznünk a törvényeknek, ezért nagyon meglepődnék, ha bármi ilyesmi történne” - tette hozzá.

A technológiai iparra mért talán legnagyobb csapás a múlt héten érkezett a vámok formájában. Az Apple az egyik legsúlyosabban érintett vállalat, mert a világszerte eladott iPhone-ok 90 százalékát Kínában gyártja, amely országra már eddig is érvényes 20 százalékos vámok a héten várhatóan 34 százalékra emelkednek. "Ezek a vámok megemelik a fogyasztói árakat, és megtorlásra kényszerítik kereskedelmi partnereinket” - mondta Gary Shapiro, a Consumer Technology Association nevű kereskedelmi csoport vezérigazgatója. „Az amerikaiak szegényebbek lesznek ezek miatt a vámok miatt.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • nlght #7
    Egyetértek, Clintonék fix h rajta vannak, de valószínűleg mindkét párt vastagon benne van ebben a pedo botrányban. Simán lehet, hogy a legutóbbi 5 elnökből 4 rajta van.
  • kvp #6
    "Érdekes módon az egyik nagy kampány ígérete volt, hogy nyílvánosságra hozza az Epstein listát."

    Meg elokerulhet. A Kennedy gyilkossaggal kezdtek, elobb utobb eljutnak odaig is. A lenyeg, hogy a Clinton csalad fixen rajta lesz, de lehet csak akkor kerul ki, ha a demokratak keresztbe tesznek neki...
  • nlght #5
    Érdekes módon az egyik nagy kampány ígérete volt, hogy nyílvánosságra hozza az Epstein listát. Ordas nagy kamu volt. Vajon miért?
  • kvp #4
    "Valószínűleg az Epstein listán is rajta van, tehát valószínűleg pedofil is."

    Ez pont egy ismert story, szemelyesen dobta ki es tiltotta ki a palit a sajat klubjabol, mert az orra elott kikezdett egy regi baratja tini lanyaval. Szoval az Epestein-es demokratak (pl. Clinton-ek) pont utaljak es ott tettek keresztbe neki ahol csak tudtak.

    Egyebkent meg van csillaga Hollywood-ban (rongaljak is), szoval oscart nem kapott, de szinesznek tenyleg szinesz. Ok, sokszor inkabb ripacs, de senki nem mondta, hogy jo szinesz, de azt sem, hogy jo uzletember. Azert valasztottak meg, mert pacifista es protekcionalista, tehat lehet, hogy kepes elkerulni az atomhaborut (ez a befektetok kerese volt) es talan kepes valahogy megoldani, hogy az ipari termeles azsia helyett az USA-ba keruljon vissza (ez a "nep" es a keves megmaradt amerikai iparmagnas kerese volt). Mast nem is nagyon varnak tole, ha az elsot tudja hozni (elmarad a 3. vilaghaboru) mar akkor megerte a tobbsegnek. Nem idealis, sot eleg gaz elnoknek, de akkor es ott latszolag nem volt jobb. Nem olyan elnokot kaptak amilyet szerettek volna, de pont olyat amilyet megerdemelnek.
  • nlght #3
    Akkor Oscar díjas színész is lehetne belőle, mert nagyon hitelesen játsza el a fogalmatlan, nárcisztikus, politikus bűnözőt, aki azt hiszi magáról, hogy közgáz zseni, pedig még egy kaszinót is csődbe vitt pár éve. Valószínűleg az Epstein listán is rajta van, tehát valószínűleg pedofil is. Ennél rosszabb elnököt keresve se találni, az emberek kezdik visszasírni a demenciás Joet.
  • kar-78 #2
    Trump tudja mit csinál, a régit lecseréli az újra.
  • Kryon #1
    Rövid távon pofára estek, de hosszabb távon jól fognak kijönni belőle. Ha Trumpék szétverik az állami intézményrendszert, akkor ők léphetnek a helyébe.