MTI

Hatékonyabbnak ítélte a Prezit a Power Pointnál a Harvard Egyetem kutatása

A magyar fejlesztésű Prezivel készült előadásokat a Power Pointos prezentációknál emlékezetesebbnek, magával ragadóbbnak, és hallgatóság figyelmét jobban lekötőbbnek találta az a Harvard Egyetem kutatói által végzett vizsgálat, amelyről a Plos One nevű tudományos folyóiratban számoltak be a szakemberek.

A Harvad Egyetem a Plos One nevű tudományos folyóiratban tett közzé egy kutatást, amely a dia (slide) alapú (Power Point) és a nagyítható (zoomolható) felületű prezentációs szoftvereket (Prezi) hasonlította össze. A kutatók kettős vak teszttel vizsgálták, hogy számít-e, milyen digitális eszközzel tart meg valaki egy előadást. A tanulmány valódi üzleti élethelyzetek szimulálásával készült, amelyben a résztvevőket véletlenszerű csoportokra osztották. A csoport tagjai Power Pointtal dia alapú, míg Prezivel nagyítható felületű előadásokat készítettek, emellett vizuális segédeszköz nélkül is előadtak egy reprezentatív mintából álló közönségnek, amely 1-től 5-ig terjedő skálán értékelte az előadásokat.

A kutatás a Prezivel készült előadásokat emlékezetesebbnek, és a hallgatóság figyelmét jobban lekötőnek találta, az eredmények alapján a Prezis előadásokat több mint 16 százalékkal magával ragadóbbnak, csaknem 22 százalékkal meggyőzőbbnek és mintegy 25 százalékkal hatékonyabbnak értékelte a hallgatóság. A Prezit használó előadók a megkérdezettek véleménye alapján felkészültebbnek látszottak, valamint az is kiderült, hogy a Power Pointot használók a vizuális eszközöket nélkülöző előadásoknál sem teljesítettek jobban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • end3 #1
    Ebben is, mint minden szoftverrel készített látványformában benne van a felhasználók kreativitása, szoftverismerete, látásmódja. Kétségtelen, hogy az a dinamikus hatás, ami a Prezi zoom alapú megjelenítési módjában alapul szolgál, jobban emlékeztett arra, ahogyan az ember vizuális ismeretszerzés céljából adott helyen vagy témában "ráfókuszál" a felfedezendő világ egyes részeire, elkülönítve vagy csak egyszerűen "memoriter-sorba" állítva a fontosat és kevésbé fontosat. (A slide ehhez képest elég monoton, statikus egymásutániságot jelent. (Persze nem elképzelhetetlen a felhasználásával kiválóan elkészített prezentációs anyag, csak legtöbben, az előadás közbeni verbális figyelemfelhívásként, lényegismétlésként alkalmazzák, nem pedig multimédiás információközlési lehetőségként.) - Gondolom, a Prezi-t, az infografikák megjelenése és elterjedése is segítette a "diadalútján".

    (Valamint a "slide" elsősorban az előadót segíti a "vonalvezetésben", az infografika használata meg inkább a hallgatók felé fejt ki nagyobb hatást.)
    Utoljára szerkesztette: end3, 2017.07.06. 17:37:05