• kvp
    #13
    "Biztos. Kivétel Észak Korea."

    Nem latom, hogy annyira kivetel lenne. Tipikus peldaja az egy kezben koncentralodo tokenek. A kapitalizmus tiszta valtozata is ugyanide vezet. Nem veletlen, hogy amerikaban is lefele epitik a demokraciat (pl. allami szinten kikezdtek az elso es masodik alkotmany kiegeszitest, a szolas szabadsagot es a szabad fegyverbirtoklast) Az osszes uj ceges ado es torveny csak tovabb erositi a multinacionalis vallalatokat es csak a konkurenciajuk szamara jelent akadalyt. Mintha kovetlenul a multik irnak a torvenyeket maguk szamara...

    A folyamat vege egyetlen (vagy nagyon szuk) korben koncentralodo toke es ezzel egyutt hatalom. Onnantol teljesen mindegy, hogy Rockefeller, Zukerberg, vagy Kim a csalad neve, ugyanugy egy kezben van az adott allam. Ha az USA-ban nem tudjak megakadalyozni a valasztasi torvenyek modositasat es tobbet nem ellenorzik a szavazok valodisagat es nem zarjak ki a kettos vagy hamis szavazast, akkor onnantol igazabol teljesen folosleges valasztasokat tartani, mert mindig az fog nyerni aki osszeszamolja a szavazatokat. Ez volt nallunk az 1947-es kekcedulas valasztas es onnantol 43 evig, az 1989-90-es modszervaltasig nem is tartottak demokratikus valasztasokat. Az USA-ban jopar allamban mar ilyen volt a 2020-as valasztas es ha nem tesznek az emberek valamit (lasd 2. alkotmanykiegeszites), akkor ilyen lesz a jovoben a tobbi is. A demokracia csak addig mukodik, amig az allam vezetese fel annyira a szavazoktol, hogy ne probalja elvenni toluk a hatalmat. Ennel idealisabb megkozelites, ha eleve nem is adnak semmilyen jogkort a vezetoknek. Ez utobbit hivjak svaci tipusu vagy kozvetlen demokracianak. Ekkor minden fontos kerdesben automatikusan nepszavazas van es a kormany mar csak fix mandatumot kap a dontes vegrehajtasara.

    Sajnos jelenleg ezt a rendszert melyen rasszistanak es elnyomonak belyegeztek, igy nemhogy terjedne, inkabb visszaszorul. Helyette kapunk egy halom senki altal meg nem valasztott nemkormanyzati szervezetet es a helyi stakeholder-ek kepviseloit. Ez utobbi, a stakeholder demokracia az EU parlamentje altal kivanatosnak nevezett rendszer valojaban az egy dollar/euro/stb. egy szavazat elvet koveti. Tehat akinek tobb a vagyona annak tobbet er a szavazata is. A kapitalista rendszer termeszetes tokekoncentracioja miatt ez elobb utobb ugyancsak egyetlen kezbe viszi az osszes nem munka alapu toket es ezzel az osszes szavazatot is. Stakeholder demokracia eseten raadasul kvazi legalisan.

    A tomegek lazadasarol meg annyit, hogy akkor stabil egy rendszer ha vallasi vagy mas okokbol nem akarnak fellazadni az emberek vagy ha fizikailag nem tudnak. Mindket megoldas vagy ezek kombinacioja is stabil, melyen nem demokratikus allamrendet eredmenyez. Egy kozponti iranyitasu kommunista rendszer, egy abszolutista kiralysag vagy egy koncentralt toke alapjan kozpontilag iranyitott kapitalista rendszer kozott nincs fizikai kulonbseg, max. a filozofiai hatteruk mas.