• Skylake
    #1
    Várható volt, hogy ezt meglépik. Sajnos tetszik, vagy nem tetszik, az ilyen represszív rezsimekben mindenki, aki e rezsimek megdöntését készíti elő, kénytelen lesz pontosan ugyanannak a titkosszolgálati eszköztárnak a tükörképét alkalmazni önmaguk védelmére és megszervezésére, amelyet velük szemben az adott rezsim, és annak szervezetei alkalmaznak. Sajnos ezek alkalmazása a felhasználók részéről sokkal nagyobb technikai tudást és elővigyázatosságot igényel, mint az eddigi „régi” technológiák, mint az FB és a Twitter alkalmazása jelen esetben. Így, ha ez a helyzet, akkor lehet elővenni a ma már igencsak különleges, és ez által kellemesen obfuszkált technológiákat: például BBS, meg Usenet. Aki jobban hozzáértő felsorolhat még párat, ami alkalmas arra, hogy Putyin ellenfelei általuk szervezzék meg és hangolják össze szervezeteik működését. Az előbbi kettőről annyit, hogy a DARPA nem véletlenül erőlködik most azon, hogy hogyan tudná a deepwebet is az USA nemzetbiztonsági célú szervezetei számára olyan transzparensen kereshetővé tenni, mint amilyen transzparensen kereshető (a szűrési buborékoktól eltekintve) Gizikének az internet, mondjuk cicás gif-ek kapcsán.

    Gondolom többek között a ruszki gumitalpúak arra is rájöttek, hogy a csillió rubelért a 2000-es évek elején üzembe állított, internetszolgáltatókhoz kihelyeztetett deep packet inspection rendszerek egyre inkább használhatatlanok, mivel a https-el nem tudnak mit kezdeni, és a konspiráció döntően nem plain text email-ben megy, hanem ezeken az e célra nagyon is jól használható felületeken. Mivel Putyinka szorul azért nem kicsit belpolitikailag, nem véletlen, és teljesen várható volt, hogy bepróbálkozik ezzel a lépéssel, amiről a cikk tudósított.

    Többek között ezért is kell nekik saját mobileszköz-oprendszer, részint az USA hátsóajtajainak bezárásához, részint meg a saját hátsóajtóik beépítéséhez. Itt a legjobb megoldás szerintem olyan eszközök használata, ahol a hardver esetében a lehetséges hátsóajtók beépítettsége az adott szervezkedő csoport céljait tekintve indifferens, valamint ezeken lehetőség szerint teljes mértékben nyílt forráskódú cuccok alkalmazása – mobilok esetében erre még várni kell. De az idő rövidesen meg fogja szülni azt a mobil szoftvert és hardvert, amely elveiben ugyanazt testesíti meg mint például a nyílt forráskódú rendszerek között a Debian.