• bvalek
    #2
    Nekem is hasonló gondolataim támadtak, ez mégiscsak egy (többé-kevésbé) demokratikus ország közhivatala, aminek el kell számolnia a helyi parlamentnek, a Kongresszusnak arról, hogy mit művel. A céljai pedig alapvetően jók, még ha el is felejtkeznek róla néha, és azért felelősségre vonásra is van lehetőség, legalább is elvileg. A világcégek viszont részvényeseknek felelnek, akiket senki sem választott, és akiknek a harácsoláson kívül nincs is más célja. Ennek érdekében úgy játszák át az egyes országok törvényeit, ahogy csak tudják (amiért egyébként az Egyesült Államok törvénykezése is felelős, hogy hagyja az óriáscégeit ámokfutni a világban, rombolni szegény országok környezetét, zsoldosokat pénzelve magánháborúkat vívni, stb.).

    Erre gondoltam akkor is, amikor arról írtak, hogy a külföldre delegált amerikai és brit újságírók rendszerint az országaik titkosszolgálatainak dolgoznak, közvetve vagy közvetlenül. Azt, hogy a nemzetközi lapok csak fizetett propagandát harsognak, már évtizeted óta tudjuk, ez is a hidegháború öröksége, csak a keleti birodalom szerelt le, a nyugati nem. De ha választanom kell aközött, hogy az ománi szultán vásárol a diktatúrájának propagandát, vagy az E.on fizet le újságírókat hogy mocskolódjanak Magyarország ellen, vagy a CIA embere tudósít sületlenségeket Moszkvából, akkor inkább legyen a legutóbbi. Az ügynök főnökeit legalább valahol elszámoltatja egy választott testület, az első kettő viszont akkorát hazudhat amekkorát nem szégyell, áskálódhatnak demokratikus kormányok ellen, és senki sem néz a körmükre.

    A hatalom mindenkit korrumpál, de az állami hivataloknak legalább "csak" terelnivaló birkák vagyunk, a multicégek szemében viszont egyszerűen vágómarhák...