• grobs
    #25
    Sajnos rendelet van, pénz és infrastruktúra viszont nincs. Ez visszavisz az eredeti problémára:
    Az egyik irány, hogy amikor gyerek voltam akkor minden iskolában volt egy halom szakkör (gyk.: foglalkoztatták a gyerekeket). A cégek szállítottak hozzá anyagokat. Rongyokat kaptunk több ruhagyártól amiből varrtunk, számítógépet a videoton adott. Központilag meg volt szervezve, hogy milyen szakkört milyen cég levetett, vagy gyártott dolgaival lehet megoldani. Ma semmi nincs. Ha egy cég gyümölcsöt adna reggelihez akkor annyi előírásnak kellene megfelelnie, hogy elmegy a kedve a holnaptól is.

    Másik probléma, hogy nem érdekel ebben az országban senkit, hogy mit tudsz csak az, hogy milyen papírod van. Ezért a legtöbb szülőt sem érdekli, hogy a gyerek sokoldalúan, képzett legyen. Egy dolog fontos: minél gyorsabban minél komolyabb papírt _szerezni_ a gyereknek.

    Ha valaki mégis szeretné képeztetni a gyerekét akkor az sokszor megoldhatatlan anyagi, vagy idő ráfordítással jár. pl. lovas nemzet vagyunk, de egy - ismétlem egyetlen - lovas óra 3500-5000 forint, és hetente minimum 3-ra van szükség a fejlődéshez. Ezen kívül ló is kell, mert versenyezni bérelt lóval nem lehet, ez plusz 60-80 ezer forint havonta. De úszni is csak versenyzők mehetnek, vagy reggel 6-8-ig 2 pálya a hobbistáknak. Kiadták, hogy kötelező úszás oktatás legyen, de 300 uszoda van 700 ezer gyerekre. Foci a legtöbb iskolában már nincs, a klubokhoz kijutni viszont egy 10 év alatti gyereknek nem kicsit veszélyes. Edzés munkaidőben, oldd meg hogyan juttatod el a gyereket. Tehát sok szülőnek egyszerű biztonsági, vagy anyagi okból is csak az otthonlét oldható meg.
    Aztán ott a gyerek is. Ő a legkisebb ellenállás felé mozdul. Az egyedül végzett tevékenység (tv, számítógép, stb.) konfliktus mentes. Nem kell máshoz igazodni. A szükséges szociális impulzust iskola időben megkapja, a többit kerüli, mert az egyszerű. Nekünk anno muszáj volt megegyezni, mert focizni egyedül nem annyira izgalmas. Számítógép és normális tv műsor meg nem nagyon volt. Az antiszociális figurák könyvet olvastak ... ami önmagában készség fejlesztő, tehát nem haszontalan. Ma viszont rengeteg olyan lehetősége van egy gyereknek ahol elkerüli a szociális konfliktusokat, cserébe nem fejlődik tőle.

    Tehát a "lassulás" szerintem nem egy egyszerű elhízás, vagy lustaság, hanem nagyon súlyos társadalmi problémák együttes eredménye. Megoldani is csak akkor lehet ha mindet kezeljük.
    A japánok "gyorsulását" egyszerűen a társadalmukban mélyen gyökerező versenyszellem okozza. Nem engedhetik meg maguknak, hogy gyengébbek legyenek. Kövér japán ugyanúgy van mint kövér magyar. A hagyományos tengeri étrendjük miatt persze egészségesebbek, de a szüleik is azok voltak.