• Flyinghair
    #42
    Azt elfogadom, hogy másfajta sci-fi-t szeretsz, mint én, de tárgyi tévedésben élsz, ha azt gondolod, hogy ez nem sci-fi. Álljon itt néhány idézet íróktól, szaktekintélyektől, amik bizonyítják, hogy nem csak a "minden-héten-egy-új-bolygó" típusú kalandok tartoznak ide:

    " olyan témák, melyek konceptuálisan lehetségesek az általunk megértett tudományos törvények keretei között." (Robert Silverberg)

    „…Olyan irodalom, amely eddig meg nem történt, de megtörténhető eseményekről szól; olyan irodalom, amely meglevő tényeket vagy irányzatokat extrapolál a logikus végkifejletig; olyan irodalom, amelynek létalapja valamilyen tudományosan megalapozott központi feltevés és így tovább.” (Galaktika, 1986/4. 38.)

    "azok a dolgok/.../, amelyek pillanatnyilag nincsenek, de valamikor a jövőben megszülethetnek, valamint azok, amelyek nincsenek, és minden bizonnyal nem is lesznek, de amelyek » létezhettek volna« , mert létezésük a legcsekélyebb mértékben sem mond ellent a természet törvényeinek." (Stanislaw Lem)

    " A tudományos-fantasztikus irodalom az elbeszélő szépprózának az az ága, amely ma még nem létező vagy föl nem ismert problémákkal foglalkozik, s azokra racionális megoldást kínál, vagy fordítva, létező, fölismert problémákkal foglalkozik, s azokra nem létező, de racionális megoldást kínál." (S. Sárdi Margit)

    És végül Kucka Péter, talán a legtalálóbb megfogalmazást nyújtja:

    " A legegyszerűbb azt mondanunk, hogy a sci-fi olyan mű, amelyben űrhajók, robotok, marslakók, gülüszemű szörnyek és távoli bolygók szerepelnek. Ez a körülírás kielégítheti azokat, akik nem olvasnak sci-fit. Azoknak viszont, akik ismerik és olvassák[,] nem kell sokat magyaráznunk, ők úgy is tudják, miről van szó. Ezzel a definiálás lidércnyomásától sikeresen megszabadultunk." (Kuczka Péter)