• BiroAndras
    #147
    "No és biztos vagy benne, hogy a definíció csak szavakból állhat?"

    Mondtam ilyet?

    "De ha akarod, fogalmazzuk át a mondatot: "...és a részecskéket a viselkedésüket leíró egyenletek határozzák meg igazán egzaktul". Ez szinte ugyanaz, nem?"

    Hasonló, de ugyanúgy hibás. Ráadásul kevésbbé egzakt, mivel a "meghatározás" sokmindent jelenthet.

    "magukon a meghatározásokon, amik emberi ideákon alapulnak."

    Min alapuljanak? Emberek vagyunk, nem? A definícióknak az a szerepük, hogy az emberek egymás közti kommunikációját lehetővé tegyék, és segítsék a gondolkodást.
    A világ leírására modeleket használunk.

    "Talán az, hogy olyan, hogy anyag, nincs is - az csak az energia egy megjelenési formája."

    Einstein is valami ilyesmit mondott.

    "Sőt, az energia is egy képzetes dolog: az is csak a világ működését meghatározó törvények kifejeződése."

    Igazából ezt mondja a fizika is.

    "De még ez sem a "lényeg""

    Ezzel egyetértek.

    "mivel ugye honnan jönnek ezek a törvények?"

    Ez egyelőre filozófiai kérdés. Vannak tudósok, akik szerint az élet létrehozásához elég komplex világegyetem nem lehet másmilyen, a fizika minden törvénye matematikai szükségszerűség.

    "Nos ehhez képest kicsit "elbizakodott" azt mondani, hogy valamely anyagi részecske tulajdonságainak meghatározása megmondja, hogy az pontosan micsoda..."

    Megmodja, hogy micsoda a legjobb tudásunk szerint. De mint mondtam, a definíció csak azt mondja meg, hogy a valós világ melyik objektumára gondolunk (persze csak ha létező dologról van szó). Nem kell tökéletesnek lennie, csak annyira pontosnak, hogy ne legyen belőle félreértés.
    De igazából még mindíg nem világos, hogy mit értessz az alatt, hogy "megmondja, hogy az pontosan micsoda".

    "egy pillanatra megállhatnánk elcsodálkozni, hogy valamilyen információ bizony azonnal átmegy..."

    A fizikusok úgy 60-70 éve megálltak ezen csodálkozni.
    De ismétlem: ez csak akkor csoda, ha a mindennapi tapasztalathoz hasonlítjuk.
    Milyen alapon írjuk elő a világnak, hogy milyen legyen?

    "Tükrök: mit is hagytam ki? Azt, hogy féligáteresztő tükrőkről van szó? De hát az hozzá tartozik a dologhoz."

    Pontosan azért nem szabad kihagyni, mert hozzá tartozik a dologhoz.
    A tükör az, ami visszaveri a fényt. A tükrök döntő többsége közel 100%-ot ver vissza.
    A féligáteresztő tükör az egy igen speciális fajta tükör, tehát illik megemlíteni, ha erről beszélsz. Ráadásul ennek a funkciója nem is az, hogy visszaveri a fényt, hanem az, hogy kettéosztja a fénysugarat.
    Alapvető dolog, hogy ha azt mondod:"háromszög", akkor senki se egyenlő szárú háromszögre gondol, hanem általános háromszögre.
    Amikor tükröt mondtál, eszembe jutottak a féligáteresztő tükrök, de mivel te nem azt mondtad, hanem csak tükröt, nem voltam benne biztos, hogy mire gondolsz, így visszakérdeztem.