35
  • turidani
    #35
    A "finn gazdasági csoda" kizárólag az oroszokkal való üzletelés ("olcsó orosz nyersanyagokért drága finn ipari termékeket" című akció) eredménye volt.

    És v3dgime jól mondja: a finnek kizárólag annak köszönhetik a hanyatlásukat, hogy az egész gazdaságuk ellustult a könnyű és korrupt orosz piaci sikerektől.

    Most pedig, hogy az oroszok elleni szankciók miatt a finnek orosz exportja visszaesett, hirtelen kiderült, hogy a finn termékek a nyugati piacokon már nem eléggé versenyképesek.

    De ennek semmi köze a Nokiához.

    Egyébként pedig a Nokiát én sem sajnálom.

    Kevesen tudják, hogy a Nokia a 9000-es okostelefonjának 1996-beli piacravitelekor egy ügyes szabadalommal 20 éven keresztül kizárólagos jogot szereztek arra, hogy a hordozható számítógépekbe mobiladaptert építsenek be.

    Persze azért más cégek is készítettek ilyen termékeket. De ezektől a Nokia olyan borsos licencdíjat kért, hogy végül teljesen kikoptak a piacról.

    Ezért van az, hogy még manapság is szinte minden notebookba béna módon kívülről kell bedugni a mobiladaptert, holott simán be lehetne építeni a notebookba, és nem kerülne többe, mint egy alaplapi analóg modem.

    Tehát a Nokia két évtizeden keresztül a mobil számítástechnika tömeges terjedésének legfőbb akadálya volt, miközben ők maguk nem használták ki a szabadalom adta monopolhelyzetüket arra, hogy igazán korszerű termékeket fejlesszenek.

    Vagyis úgy néz ki, mintha csak azért találták volna fel 1996-ban az okostelefont, hogy másokat akadályozzanak az okostelefonok gyártásában.

    Már csak ezért az egy genyaságáért is megérdemelte a Nokia, hogy padlóra kerüljön.

    A finn ipar pedig tanuljon meg újra versenyképes terméket gyártani.
  • x3dgime
    #34
    Egy jó nagy frászt!
    A Nokiát nem az iPhone tette tönkre, hanem az, hogy ráültek a babérjaikra, és b@ßtak fejleszteni a Symbian-t, pedig évekkel jártak előbbre vele eredetileg, és a Symbian egy baromi jó rendszer (volt), kis erőforrásigénnyel.
    Na meg pl. Nokia Store is már akkor volt, mikor az iPhone-nak még csak az ötlete sem volt meg. Csak épp nem kommunikálták, tehát a felhasználók nem tudtak róla, így persze nem is használták, amire hivatkozva nem fejlesztették a Nokiánál. Amikorra meg észbekaptak, már kissé késő volt, aztán meg ugye jött El(l)op bácsi...
    Érintőképernyőt meg már akkor tudott a Symbian, amikor még 1997-ben EPOC32 v5 néven leledzett (vö.: Psion Series 5 palmtop stb.), szóval az is egy baromság, hogy nem volt felkészülve rá.
    És lehetne még sorolni napestig...
    Szóval a lényeg az, hogy bár lehet sebeket nyalogatva sipákolni meg mutogatni másokra, azonban helyesebb lenne inkább levonni a konzekvenciát, hogy hiába a legnagyobb egy cég valamiben, ha nem hajlandó fejlődni.
  • zola2000
    #33
    Pont hogy azért mennek a kínai androidos cuccok, mert az olcsók is használhatóak, a mediatek elég jól optimalizálja az olcsó SOCaihoz a droidot ma már, nekem pl a symbian (nokia 6600 és n95) után felüdülés volt a zte blade és ma a prestigio multiphone 3040d a wpről nem tudok mit mondani, lehet hogy jó, na de opera mini? Maradok az uc böngészőnél.
  • ugh
    #32
    Az mondjuk elegge szomoru hogy ha egy cegre epul egy orszag.
    Meg mo.-t se fektetne ki jobban a mai allapotnal ha a merci bezarna.

    A foszer az apple-el arra gondolt hogy agyatlan es ertelmeteln fejlodest diktal.
    De a fo oka az occso kinai androidos szarok.
    Es hiaba kezdett volna idoben seggdroid telokat gyartani, mivel a fent emlitett kinai-kinai szutykokkal keptelenk versenyezni (igazabol senki nem tud).
    A legjobb dontest hoztak a wp-el.

    CairoJack:
    Abbol latszik hogy mindenfele tapasztalat nelkul iros a baromsagaidat.
    Ha hasznalnal egy wp8-at wp8.1 rajonnel mekkora egy android vagy vaze.
    pozitiv.
    1 A wp-nel mindegy, hogy csak 4 giga belso hattertarad van mivel tudsz kulso sd-re is telepiteni.
    2 Stabil
    3. Kicsi hardver igeny.
    negativ
    1 Az internet explorere ugyan egy rettento nagy fos de mar van opera mini es hasznalhato.

    En hasznaltam androidot veled ellentetben aki nem wp-t.

    Szal szerintem baromsagokat hordassz ossze es nyugodtan leulhetsz mert kaptal ra egy 1-est.


    Nallam a valasztas (hagyomanyos telot hasznaltam csak kellett a wifi, a fosdroidot meg kerulni akartam ha lehet) igy nezett ki:

    -40 alatt Egy telefon se er meg ennel tobbet meg ha az emberek mast is hisznek (mert nagyreszt barmok).
    A szifon kiesett es a droidos szarok nagyresze is.

    -Kinai ocsakavasak kihuzva (huwely, beex, meg fas&om tudja milyen gagyik) .
    Maradt par lg, samu, meg valami gagyi sony, es par lumia.

    -720 as mozgo kep rogzites.
    Egy ket lg, samu kiveteltol eltekintve csak a lumia maradt.

    -Normalis beszelgetesi hangminoseg (ezt sajnos csak velemnyekbol lehet kiszurni es nem a hulyebbjetol).
    Csak a lumia maradt.

    Igy most egy lumiam van ami 512mb ramon szaguld, hogy letepi a sebesseg a szemoldokom.
    A zene lejatszoja meg oylan hangminoseget produkal, hogy a samsung pl sirva konyorogne a receptert.
    70 alkalmazast telepitettem ra kb. amibol most 40 van fent kb.
    Nincs fagyas, nincs lassulas, nincs ujraindulas.

    A fosdroidot meg hagyom a hozzad hasonloknak, kinlodj vele.
    Utoljára szerkesztette: ugh, 2014.10.15. 09:04:43
  • mortep
    #31
    Már miért lenne s**ar az elemzése? Az iphone kiszorította a Nokiát, az iPad meg a tabletek végett kevesebb papírt tudnak eladni. Nem ez történt? Mindezért természetesen nem az Apple a hibás, hiszen azok a vállalatok, amelyek képtelenek a változásokhoz alkalmazkodni, tönkremennek... közgazdaságtan egyik alaptétele. Ezt Stubb is tudja.

    Az már a sajtó sara, hogy az egészből olyan hangvételű cikkeket hoz le, miszerint a Finn miniszterelnök az Apple-t hibáztatja.


    Utoljára szerkesztette: mortep, 2014.10.15. 07:55:55
  • tomboy013
    #30
    Mondj egy jobb rendszert a WP-től az iOS-en kívül, kíváncsi vagyok :D
  • Molnibalage
    #29
    És ebben hol van az, hogy nem tudja megbocsátani? Ez pusztán ténymegállapítás, semmi több...
  • Georgie1224
    #28
    A nokiával kapcsolatban inkább az M$-t hibáztatnám.
    Ex M$ vezető hatalomra kerül.
    Kiheréli a potens projekteket.
    Addig ugye maradt a symbian.
    Ezután felveti az M$ win mobile verzió használatát.
    Elkezdik gyártani az M$ cuccait, de még veszteségesen.
    Mikor pedig totál alacsonyan állnak a nokia részvényei az M$ megveszi.
    Inkább ez az undorító.
    Ja és Elop megy az M$ elnöki tanácsába (vissza a kályha melegéhez).
  • CairoJack
    #27
    Tudom. Lásd: CairoJack #9
  • Nos
    #26
    0:37-nél "The iPhone killed Nokia and the iPad killed the Finnish paper industry . . ."
    De nem ez a lényeg, hanem hogy csípőből azt írod valamire, hogy hülyeség, pedig csak két klikk utánanézni.
  • Inquisitor
    #25
    Érdekes én elég tájékozatlan vagyok telefon ügyben, de még én is úgy emlékszem, hogy a Nokia az okostelefon piac teljes lekésése miatt, a Symbian erőltetése okán bukott ekkorát ... ha tartja az N900 általi fejlesztési vonalat, lehet az Android soha nem rúgott volna labdába mellette. Ezekért külső embereket, másik céget okolni ...

    CairoJack, mire ők WP telefont kezdetek gyártani, már rég zuhanórepülésben volt a cég.
  • gombabácsi
    #24
    amúgy a nokiának az irányvonalával volt probléma. használható, praktikus cuccokat csinált. viszont a felsőbbrendű nyugati civilizált demokratikus felvilágosult űrmeghódító állófarkú tököscivilizáció nem praktikus dolgokat akar

    hanem azt akarja hogy a kezében tartott fos telefonja is sugározza azt a hangulatot hogy mi vagyunk a felsőbbrendű űrmeghódító gigajólétben élő szuperfelsőbbrendű állófarkú tököscivilizáció

    (legalábbis amíg van olaj)
  • gombabácsi
    #23
    én azt is tudom hogy egyetlen telefon se ér 10ezer ft-nél többet :)
  • CairoJack
    #22
    Helyzetelemzésnek is s**r, mert a finneket a világon semmi nem gátolta meg abban, hogy normális telefonokat gyártsanak, egész egyszerűen egy hulladéknál is hulladékabb OS mellett kötelezték el magukat. WP-s mobilokkal a világ összes cége totálisan csődbe menne, annyira gagyi az az OS. Erről nem az Apple tehet, hanem ők maguk, és az MS. Abban sem akadályozta meg őket, hogy tableteket gyártsanak, vagy ebook olvasókat, mégsem tették meg. Erről meg biztos az Amazon tehet. Jó persze, mikor az utolsó utána MS gyártópartner is megelégelte a sok tízmillió dolláros buktát, amit a Windows RT-s szutyok tabletek forgalmazása okozott nekik, és kihátráltak a platform mögül, akkor kihozták a Lumia 2520-at, de szerintem csak azért, mert kellett nekik a pofon. Aki idióta döntések sorát hozza, az ne csodálkozzon azon, ha csődbe megy, és pláne nem mutogasson olyanokra, akik jól végzik a dolgukat. A Nokiának is minden lehetősége megvolt, hogy az élvonalban maradhasson, de "elk**ták, nem kicsi, nagyon". Ennyi.
  • Molnibalage
    #21
    Hol? Mert én sehol nem találom ezt... Most akkor melyikünk nem tud angolul...?
  • mortep
    #20
    Inkább a cikk címét kell trollmágnesnek titulálni. Eléggé hatásvadász.

    Szerintem Stubb nyilatkozatát inkább helyzetértékelésnek kell venni és nem Apple-ellenes kifakadásnak.
    Utoljára szerkesztette: mortep, 2014.10.14. 16:14:10
  • karajjj
    #19
    Lassan a Apple is lehullik a trónról, kezdenek beszürkülni.
  • bosco05 #18
    Nem az Apple tette tönkre a Nokiát, hanem a Nokia tette tönkre saját magát... Fejlesztések, előrelépés nélkül nem lehet a trónon ücsörögni. Világ birkái voltak a Nokia vezetői és mindenki aki ott csak egy döntést is meghozott...
  • tomboy013
    #17
    Lehet ujjal mutogatni, hogy ki tette tönkre az államukat, de ha a Nokia nem volt képes lépést tartani a konkurenciával az nem a konkurencia hibája. Ez a dolgok rendje a mai világban. A fejlődés elkerülhetetlen és aki nem tud lépést tartani az eltűnik. Az MS legalább profitál hosszútávon a Nokia gyárakból. Ők legalább elkezdtek újra minőségi telefonokat gyártani. Örülök azért, hogy nem állt be a sorba a Nokia az androiddal még ha ez is lett a sorsa, így legalább esélyt kapott egy nagyon jó kis oprendszer a piacon ami képes olyan szuperül működni mint egy iOS csak töredéke árú telefonokon.
  • MasterMason
    #16
    Ilyen az élet ilyen a piac és a technológiai ipar, ha valaki új jobb és innovatívabb terméket csinál a másiknál, akkor az emberek azt fogják venni, idővel az apple telefonja is menni fog a levesbe...
  • Nos
    #15
    Mielőtt valaki elkezd kritizálni egy cikket, érdemes egy kicsit utánanézni, hogy igaza van-e.
    Stubb tényleg ilyeneket mondott, nem is egyszer. Persze a szövegkörnyezet is számít.
    Itt a saját szájából is hallható, hogy az Applet hibáztatja:
    http://www.youtube.com/watch?v=qNwAeTq5kuQ
  • bunny
    #14
    Ez valami trollmágnes cikk? Nyilván sületlen baromság az egész, de ezt kb. minden gondolkodásra alkalmas ember megérti.
  • Molnibalage
    #13
    Szerintem csak a szokásos SG-s színvonalas a címadás és amiatt megy félre kicsit a dolog. Kizártnak tartom, hogy a finn miniszterelnök ennyire hülye legyen, hogy "nem tud megbocsátani az almásnak". Vagy pontosabban a nem tud megbocsátani igazából kevéssé burkolt kritika a Nokia felé...
  • torreadorz
    #12
    Nincs tőke és nincs hozzá kapcsolat. Ja és holnap egyből kapnál rá valami különadót ha magyarországon csinálnád...

    Amúgy az amerikaik óriási előnye hogy van egy hatalmas és egységes országuk. Csinálsz valami valamit angolul és máris van 300 millió potenciális felhasználód arról nem beszélve hogy a jogi dolgok is egyszerübbek. És ha már van elég tőkéd terjeszkedhetsz a világon.

    Az eu-ban viszont van huszonx hülye kis ország a hülye kis nyelvével és a hülye jogszabályaival. És neked mindegyikre egyesével kell felkészülnöd, kvázi előre kell meghitelezned a belefektetett erőforrást miközben azt sem tudod hogy sikeres lesz-e.

    Arról nem beszélve hogy ott sokkal könyebben kapsz kockázati tőkét. Az EU-ban kb. be kell bizonyitanod hogy semmi szükséged hitelre és akkor majd adnak...
  • CairoJack
    #11
    Ebben igazad van, és lám az EU ahelyett, hogy a valóban fontos kérdésekre, pl az IT szektor versenyképességére koncentrálna, jó só hivatal módjára az uborka görbületére koncentrál. No de a demagógságot félretéve, ott van Pl az amcsi megfigyelési botrány, baromi sokat lehetne profitálni belőle EU-s szinten, lehetne komoly adatvédelmi törvényeket hozni, és támogatni a nagy EU-s felhők kiépítését, amik minden tekintetben versenyképesek, vagy még jobbak is, mint az amcsi tárolócégek. Sok milliárd dolláros bizinsz, erre mit lépnek?? Az EU is kiadja az összes adatot az amcsi titkosszolgálatnak. Ilyen mentalitás mellett való igaz, hogy csak a lecsúszás áll a kontinens előtt, és az Unió még arról is gondoskodik, hogy nehogy már akár csak egy ország is ki tudjon törni. Mert az akkor versenyellenes, EU ellenes, any*d ellenes. Hát így nem nehéz belátni, hogy csúszdán vagyunk.
  • zola2000
    #10
    Márpedig nagyobb vonalakban egész európa folyamatosan csúszik le a versenyben, lásd még iwiw, európai filmipar, opera szoftware, dailymotion stb.

    Persze a kelet ázsiai filmiparok, sony-samsung-huawei stb telefonok baidu-mixi-gree-line stb internetes szolgáltatások stb valahogy mégis bírják a versenyt nem teszi tönkre őket amerika így azt mondom hogy mi európaiak az egészért magunkat okolhatjuk.

    Például most is: itt "mindenki" úgy várja a netflix magyar indulását, ahelyett hogy egy magyar cég csinálna hasonló dolgot, és inkább arra fizetnénk elő. Persze így is zömében amerikai stúdiók felé menne a pénz, de legalább a szolgáltató része itt maradna.
  • CairoJack
    #9
    Ez valami borzalom. Nem tudom eldönteni, hogy ez az ember ennyire demagóg, vagy ennyire hülye. De igazából teljesen mindegy, így is, úgy is borzalmas látni, hogy ilyen hozzáállású emberek országot vezethetnek. Egy ennyire sötét emberre én egy fagyizót nem bíznék rá, nem hogy egy országot. És egyébiránt pont az ilyen hozzáállás szokott a Nokia féle csődhöz vezetni. Amióta az emberek elkezdtek kereskedni, a fejlődés soha nem állt meg, a jobb termék mindig kinyírta a rosszabbat, pláne igaz ez hosszú távon.

    Ez a kretén csak azt nem veszi észre, hogy a Nokiát nem az Apple, hanem a saját impotens vezetősége nyírta ki. Igen, a dolog 2007-ben kezdődött, mikor az Apple összelegózott valami relatíve új, vonzó dolgot, amire a Finnek nem reagáltak időben. Mikor végre leesett nekik, hogy ez nem csak egy kis buborék lesz, akkor meg rosszul reagáltak. Túl sokáig nyomatták a saját, addigra már minden létező fronton teljesen versenyképtelen platformjukat, a Symbian-t, aztán mikor rájöttek, hogy ez a platform már nem képes megfelelni a kor kihívásainak, elkövettek még egy nagy hibát. Ahelyett, hogy elkezdtek volna több platformon terjeszkedni, mindent egy lapra tettek fel, és a Microsoft-os WP-t választották, az android helyett. Rövid időn belül a 4. iszonyatosan komoly hibát követték el ezzel a lépéssel, hiszen látniuk kellett volna, hogy a WP egy akkor még félkész, merev, túl sok megkötést tartalmazó, és amúgy is ronda, vacak és használhatatlan platform, amely minden szempontból az MS kezében van, tehát a Nokia-nak nem sok ráhatása volt, hogy hogy is nézzen ki, és milyen funkciókkal bír a rendszer. Ezzel a teljes sorsukat az MS kezébe adták.

    Szóval igazából, ha ez a majom hibáztatni akar valakit, akkor az csak a Nokia vezetősége lehet, de ha már nagyon szeretnének egy amerikai mamutra mutogatni, akkor az legyen az MS, aki 3 év alatt sem volt képes vonzóvá varázsolni az amúgy teljes egészében koncepcióhibás OS-ét.

    Az Apple csak annyiban bűnös, hogy egy jobb rendszer csinált. És pont a Finnek kezdik el ezért ekézni, akik a tudás alapú társadalom legnagyobb szószólói?? Csak azért, mert ők lemaradtak a versenyben, azt kell hangoztatni, hogy "rohadjon meg a konkurencia, mert jobbak, mint mi?? Meg különben is álljon meg a világ, mert mi nem tudunk vele lépést tartani"? Hát ez a fajta hozzáállás igen csak visszataszító. Ilyenkor az ujjal mutogatás helyett inkább azon kéne gondolkodni, hogy miként fognak fölállni a padlóról. Arról nem is beszélve, hogy a Nokia előtt kezdetektől ott volt a lehetőség az Android használatára, amivel ma ők lennének a Samsung, továbbra is a világ vezető telefongyártó országa lehetnének. És igazából még most is ott a lehetőség, mert az Androidos piacon a sok ezer készülék mellett is tátonganak jókora lukak, amiken simán be tudnának törni a piacra. Főleg a Nokia névvel, és az ő minőségükkel.

    Szóval szerintem a helyén kéne kezelni a dolgokat, és nem a világot hibáztatni, amiért elment mellettük, hanem a saját vezetőiket, hogy erre képtelenek voltak megfelelő módon reagálni. No meg tényleg azon kéne agyalni, hogy miként lehet újra releváns szereplővé válni. Csak ez vezet előre, nem az, ha besértődnek a technológiai fejlődésre.

    Utoljára szerkesztette: CairoJack, 2014.10.14. 11:35:12
  • Nos
    #8
    Sok jó telefont gyártott, ez tény, de az első lumnia bőven a bóvli kategóriába tartozik. És jópár éve csak követi az eseményeket, nem ő volt a terület innovációs motorja. Ráadásul egy telefonban a szoftver legalább annyit számít, mint a hardware, de szoftveres téren még követőnek sem volt jó. Ennyi, kb az törént velük, mint a 90-es évek végére a régi japán márkákkal: mire levették a szemellenzőt és észrevették, hogy már nem őket majmolja a világ, már elavultá váltak a termékeik.
    Kicsit elhomályosítja az ítélőképességedet, hogy a Nokiához, meg az Applehoz is viszonyulsz érzelmileg. Minek? És anno egy jó Nokia telefon sem volt épp olcsó.
    Utoljára szerkesztette: Nos, 2014.10.14. 11:25:27
  • fergusonpapa
    #7
    Soha nem gyártottak gagyit? Mikor már android a piacon volt még mindig symbianos szarokkat gyártottak amin minden akadt gondoljunk pl a 5800-ra. Én megvettem hogy milyen jó nokia telefon és soha nem utáltam így még telefont, azon kivül hogy nem volt rá semmi, mert símbian elavult volt és érintő képrenyőre használhatatlan ahol az ébrezstőt nem tudja kinyomni az ember mert oldalra forditva 5 mpig fekete képernyő fogad mert ilyen lassú és körülményes a telefon.. folytasam?

    A nokia akkor volt jó mikor 3310 és ehez hasonlókat gyártotak. Minőség volt igen de legalább 5 éve nem jöttek ki érdemleges telefonnal és még ez máig így van. Ők cseszték el. 5 éve az iphonra volt kismillio alkalmazás amik optimalizálva voltak ahogy a rendszer is, voltak hibái de évek alatt javitották a nokia javitotta? Kinek is volt több éves telefongyártói tapasztalata? Még sem csináltak semmit.

    Az iphone hajlitások ugrálni meg nevetséges. Amúgy droidom van de ekkora ökörséget rég olvastam
  • who am I 7
    #6
    Mentségükre legyen szólva, hogy azért egy nagyképernyős telefon farzsebben való hurcolása majd arra ráülni nem éppen okos dolog. A samsung figyelmezteti is a usereket, hogy ne hordják farzsebben. Egy nagyobb nokiára ráülsz, valószínű az is reccsen...
  • Attilawap
    #5
    Komolyan mondom, már vártam ezt a cikket. Aki nem hiszi el, amit a cikkben olvasott, annak mondom, hogy ez az egész még 2007-ben kezdődött, amikor az Apple piacra dobta azt a szifon szart. A Nokia anno úgy reagálta le a megjelenését, hogy "nem lesz rá nagy kereslet, mert gyenge az akksija, stb.". A hülye nép még is vette mint a cukrot, mert sok hülye képes volt kiadni több mint 100.000 Ft-ot egy telefonra (ma már tudjuk hogy egyetlen telefon sem ér 100.000 Ft-nál többet.) A Nokia legalább nem gyártott "elgörbülő" telefonokat meg presztízsterméket, amikkel csak a népet hülyítik. Mert az én olvasatomban az olyan telefon, ami közepes fizikai behatásoknál elgörbül maradandóan, az nálam a bóvli kategória. A Nokia soha nem gyártott bóvlit.
  • who am I 7
    #4
    Jogos, ha droidra (is) váltanak még mindig gond nélkül meglennének.
  • Armagedown
    #3
    Csodálom hogy eddig bírták, nem az Apple tehet la hogy nem voltak képesek normális érintős mobilt gyártani, csak Windowws Phone rendszerűt, ami senkinek sem kellett.
  • SupraMKIII
    #2
    Hát, savanyú a szőlő (attól függetlenül, hogy az apple megérdemelten-e ekkora)...

    Valójában a nokiát a nokia nyírta ki. Beképzeltek lettek, nagyképűek, és azt hitték, büntetlenül hülyének lehet nézni pár száz millió embert. Hát, jelentem, ezek szerint mégsem. De ezért a apple-t hibáztatni ugyanojan arrogáns és alaptalan, mint annó a nokia hozzáállása.

    És miért is pont az apple? Miért nem a google? (vagy a marslakók? :-) )
  • Sir Quno Jedi
    #1
    Való igaz, hogy a technológiai verseny kinyírja a hagyományos ágazatokat, meg a nem elé gyorsan reagáló konkurenciát. Ebbe országok roppanhatnak bele, mint most Finnország. Nyilván valamennyi lakosuk durván megérzi (majd, de már most is) ezt a recessziót.

    Ez ellen utólag már nem sokat lehet tenni, 1xűen olyasmit kell előállítani, ami hosszú távon érdekli az embereket, mint a drog, az alkohol, a dohány, a prostitúció, stb. :DDD