292
rubik kocka
  • Hano
    #132
    3x3x3 nekem megy másfél perc alatt, de nem versenykockával:)
  • Hano
    #131
    próbálkozom:)
  • mumpic
    #130
    4x4x4-hez?
  • adsa
    #129
    Én a fridrich módszert használom. felső kereszt, felső sarkok élek, alsó élek végül alsó sarkok. 1 hét alatt tanultam meg és a rekordom 6 perc 2 mp.
  • mumpic
    #128
    Lehet hogy le kéne rajzolnom.. :)
  • mumpic
    #127
    A 3x3x3 asnál az éleket egy olyan módszerrel rakom a helyükre, aminél egyszerre három él mozog. mondjuk az alsó sor élkockáját akarom rakni oldalra, akkor az lesz, hogy az alsó sorból felkerül oldalra, a helyére pedig a kocka túloldaláról jön be szintén az alsó kocka, a régi oldalsó pedig átkerül a túloldalra. Lehet hogy bonyolultnak hangzik, de nem az, és az összes oldalt így rakom helyre. :)
    A 4x4x4 nél pedig csak arra kell figyelni, hogy ami alul pl jobb oldali élkocka, az ha bal oldali oldalkockákhoz akarom rakni akkor alsó lesz, hogy jobbra akkor felső, és ugyanez fordítva ha az alsó sorban bal oldalon van.
  • ivjoe
    #126
    Én a 2. és a 3. sor éleit egyszerre szoktam berakni.
    A kockát soronként rakom ki, elősször az éleket utánna a sarkokat. Szal mikor a 2-3. sor élei következnek, az első sor már ki van rakva és a lapok közepei is. Ezután fogom és az alsó lapon, ha a fehérnél kezdtem és az a lap ki van rakva, akkor a sárgán megpróbálom elérni, hogy egymás mellé kerüljön a 2-3. élkocka. Ezt pedig berakom a 3x3-ból isert módszerrel!

    Sok sikert!
  • Hano
    #125
    közepek megvannak, fehér (felső oldalt) is ki tudtam rakni, meg odáig megvan h 2 sor tök jó, de 3. sor éleit nem tom berakni:)))
  • mumpic
    #124
    Az elején csak a közepekkel szoktam foglalkozni. Úgy csinálom, hogy minden oldalra két színből csinálok csíkokat (egymás alá meg mellé kerüljenek az azonos színek, ne átlóba, és minden oldalra kettő szín). Így könnyebb összerendezni az oldalakat, mert csak ezeket a csíkokat kell egymás mellé húzni, és közben max kettő tekerés előzi meg az összerendezést, hogy a meglévő csíkokat ne rontsa el. Először két szemben lévő olal közepeit teszem egymással szembe (pl kék-zöld) aztán meg a többit sorba, viszont az első két oldalt már tuti nem rontom el. Ez kicsit nehéz, mert ha ki is raktad jól a közepeket, lehet hogy rossz sorrendben vannak, viszont lehet puskázni a sarok elemeről, ha egy kész közepű oldal mellé húzod akkor látod hogy milyen színek kellenek mellé.
    Ha megvannak a közepek, akkor a sarkokat rakom helyre, azután az oldalakat, a 3x3x3 ból ismert módszerekkel. :)

    [mondom hogy nem tudok magyarázni :))]
  • ivjoe
    #123
    Elősször kirakod a középső 4 kockát minden oldalon olyan színsorrendben, ahogy a 3x3-ason van, itt kezdd.
    Ha ez megvan tulajdonképpen van egy majdnem 3x3-as kockád. :)
  • Hano
    #122
    most kaptam, csak azt kéne elmagarázni hogy hogy kezdem el.. az első sort jól ki tudom rakni, de a közepekkel nem boldogulok:)
  • ivjoe
    #121
    Ha a 3x3 megy a 4x4-re rájössz magadtól.
  • mumpic
    #120
    Amúgy csalódtam a rubik kockák minőségében, folyton megy a szájtépés a fórumokon hogy eredetit vegyenek az emberek, a hamisítványokat meg jelentsék.
    Ehhez képest az eredeti kockámra nekem kellett matricát csinálnom, mert lejött 1 hónap alatt, és pár hete meg a közép elemek egyike eltörött...
  • mumpic
    #119
    Én ki tudom rakni, csak magyarázni nem tudok :)
    Meddig megy neked?
  • Hano
    #118
    tudom, azért kéne a 4x4x4es leíras:)
  • mumpic
    #117
    Hm, most nekem sem.
    De amúgy sok leírás van rajta, kezdő és haladó is, és nem csak sima kockához hanem nagyobbakhoz is, megaminxhez meg ilyenekhez is.
  • adsa
    #116
    nekem bejön
  • Hano
    #115
    másnak?
  • Hano
    #114
    nekem most nem jön be ez a link:S
  • mumpic
    #113
    www.rubikkocka.hu

  • adsa
    #112
    nem tudtok olyan honlapot ahol lehet többféle algoritmust is tanulni?
  • mumpic
    #111
    :))

    Én túlontúl fárasztónak találom elmagyarázni az embereknek hogy én hogy rakom ki, biztos azért mert nem nagyon szeretek beszélni. A barátnőmnek csak megmutattam lassan, aztán utánam próbálta és csak néhol kellett segítenem, és ment neki, azóta is ki tudja rakni. ^^ Igaz, jó agya van hozzá, ttk matekos :).
  • PJack
    #110
    A kocka variációs lehetőségeinek száma (8! × 38−1) × (12! × 212−1)/2 = 43 252 003 274 489 856 000 vagy másképp: 4,3×1019 (azaz kimondva: negyvenháromtrillió-kétszázötvenkétbilliárd-hárombillió-kétszázhetvennégymiliárd-négyszáznyolcvankilencmillió-nyolcszázötvenhatezer).

    Ha az ember minden másodpercben fordít egyet a kockán, és ezt a nap 24 órájában csinálja, akkor (feltéve, hogy nem jut olyan álláshoz, amit már egyszer kipróbált) 1 371 512 026 715 évre van szüksége az összes lehetséges állás kipróbálásához.

    Amennyiben nem hagyományos kockával játszunk, hanem olyannal, amelyeknek a középkockáin is olyan jelölés van, ami egyféle végleges helyzetet garantál (szuper 3x3x3 Rubik kocka), akkor a variációk száma megszorzandó 462 = 2048-cal.

    A kocka rendezése mint csoportelméleti probléma [szerkesztés]

    Az alábbiak csak a 3×3×3-as kockára vonatkoznak, noha a gondolatmenet általánosítható magasabb oldalelemszámra is.

    Első lépésként vegyük észre, hogy ha gondolatban rögzítjük a középső, összetartó elemet, akkor a forgatások révén csak a sarkok és az oldalélek változtatják a pozíciójukat, a középső elem nem mozdul el, csak forog.

    Ezután tegyük föl, hogy a kocka minden egyes különböző állapotát megszámozzuk egyenként 1 től 43 252 003 274 489 856 000-ig. A számokból halmazt alkotunk, amely a kocka lehetséges pozícióinak a halmazát jelöli.

    Jelöljünk minden 90°-os forgatást – a gondolatban a középső elem rögzítésével állandósított helyzetű kocka mellett – annak az oldalnak a kezdőbetűjével, amelyik oldalt elforgatjuk úgy, hogy kikötjük még azt is, hogy a forgatás csak a kocka középpontjából kifelé mutató tengely körül az óramutató járásának megfelelően történhet (a balkéz felemelt nagyujja a tengely irányába mutat, a behajlított ujjak a lehetséges forgás irányába; ez az ú. n. balkéz-szabály). Ekkor észrevehetjük, hogy csak hatféle különbözö forgatás létezik.

    * a – az alsó lapot forgatjuk el
    * f – a fölső lapot forgatjuk el
    * e – a elülső lapot forgatjuk el
    * h – a hátulsó lapot forgatjuk el
    * b – a baloldali lapot forgatjuk el
    * j – a jobboldali lapot forgatjuk el

    A kocka minden forgatása (nem csak ez a hat) transzformáció. A forgatásokat függvényekként képzelhetjük el, amelyek a kockák állapothalmazán vannak értelmezve, és ugyanebbe a halmazba képeznek, a hozzárendelés szabálya pedig az, hogy az adott függvény értéke a megfelelő forgatás végrehajtásával kapott új kockapozíció sorszáma. Például: f(64 523) = 578 526 687.

    A forgatások egymásutánját a megfelelő betűk egymásutánjaként jelölhetjük, és a szorzás művelet analógiájára használjuk. Pl. azt, hogy „először kétszer a jobboldali lapot forgatom el, majd a fölsőt, végül a hátulsót” úgy jelölhetjük, hogy jjfh, vagy j·j·f·h, azaz j2fh. Ha 1-gyel jelöljük azt, hogy semmilyen forgatást nem végzünk, akkor észrevehetjük, hogy aaaa = a·a·a·a = a4 = 1, ffff = f·f·f·f = f4 = 1, stb. Persze az 1 is transzformáció, csak éppen minden pozíciót helybenhagy: 1(1)=1, 1(2)=2, ... , 1(43 252 003 274 489 856 000) = 43 252 003 274 489 856 000. Így már értelmezhetjük az óramutatóval szemben történő forgatást is, amely megfelel három darab óramutató járásával megegyező forgatás egymásutánjának. Tehát például aaa = a3 egy ilyen forgatás, amit az előzek értelmében a 1/a-nak vagy a-1-nak is jelölhetünk, hiszen az 1/a · a = 1 képlet azt írja le, hogy a kocka fölső lapjának a középpontból kifelé mutató tengely körüli 90°-os óramutató forgásának irányával szemben, majd azzal megegyezően történő elforgatása a kocka elrendezését nem változatja meg. Sőt azt is mondhatjuk, hogy a0 = 1, f0 = 1 stb., vagyis 0-szor elvégezve a valamelyik forgatási műveletet nem változik meg a kocka.

    Képezzünk az összes lehetséges forgatásból egy halmazt, amit jelöljünk A-val! Ha még ezen a halmazon a szorzással jelölt egymás után elvégzés műveletét is értelmezzük (ami másként a forgatási függvények kompozíciója), akkor egy csoportot kapunk jele: (A, · ). Megállapíthatjuk, hogy ezen halmaz véges elemszámú (azaz véges sok különböző forgatás képzelhető el), tehát a csoport véges elemszámú, ugyanis végtelen sok különböző forgatás végtelen sokféleképpen tudná a kockát elrendezni, de a 9x6 lapocska mindegyike legfeljebb 6 színt vehet fel, tehát a kocka biztosan kevesebb állapottal rendelkezik, mint 366, vagyis beláttuk, hogy csak véges sok különböző forgatás képzelhető el.

    Az (A, · ) csoport neutrális eleme az 1.

    Azt is észrevehetjük, hogy minden elem az a, az f, az e, a h, a b és/vagy a j valamilyen egymásutáni végrehajtásából áll. Ilyenkor azt mondjuk, hogy az {a, f, e, h, b, j} halmaz generálja az (A, · ) csoportot.

    A kocka rendezése tehát matematikai alakban a következőképpen formulázható: adott a rendezett kocka, melyet valaki összekever a forgatások egy bizonyos x sorozatával, azaz például x(1) = 456 358 966 568, ahol x = afj3f2...bef2hj. A kocka rendezésére vállalkozónak az a feladata, hogy x ismeretének hiányában olyan y forgatást találjon, amely rendezi a kockát, azaz y(456 358 966 568) = 1. Ebből látható, hogy x · y = 1, azaz y = x-1, tehát a cél egy x-et invertáló transzformáció megtalálása – persze minél rövidebb idő alatt.

    Minden forgatás inverze megkapható a forgatás fordított irányú végrehajtásával, azaz például – az előbbiek szerint – a inverze a-1 = a3, mivel a·a-1 = a · a3 = a4 = 1. Bonyolultabb forgatásoknál az egyes elemeket invertáljuk, és fordított sorrendbe hajtjuk végre, azaz például (afj3f2...bef2hj)-1 = j -1h -1f -2e -1b -1...f -2j -3f -1a -1, ahol f -2 = f 2 és j -3 = j, mint az egyszerű szorzással ellenőrizhető.

    A kocka rendezése során arra törekszünk, hogy átmozgassunk bizonyos kiskockákat máshová, vagy maradjon a helyén, de kerüljön más pozícióba, például egy sarokelem forduljon el 120°-kal, vagy egy élelem forduljon meg, miközben minden más változatlan marad.

    Belátható, hogy nem minden ilyen áhított mozgatás valósítható meg, mert például egy kívánt sarokelem elfordulása csak úgy érhető el, ha valamelyik másik sarokelem is elfordul közben, tehát csak egyszerre két sarokelemet tudunk elforgatni. Sőt itt a forgatás iránya sem mindegy, mert nem mindig azonos óramutatóirányban forognak a sarokelemek.

    Találhatóak azonban olyan forgatások, amelyek csak éleket mozgatnak, és olyanok is, amelyek csak sarkokat. (Ez annak a következménye, hogy élelem nem kerülhet csúcselem helyére és viszont. Úgy is mondhatjuk, hogy a 3×3×3-as kocka csúcselemeinek mozgásai megegyeznek egy 2×2×2-es kocka csúcselemeinek mozgásaival, márpedig az utóbbinál nincsenek élelemek.)

    A kocka rendezése tehát az alábbiakra egyszerűsödik:

    * rendezzük el az élelemeket a rendezett kockának megfelelően, előbb a helyzetüket a 1., majd a színűket a 2. forgatás ismétlésével helyesen beállítva, ezután
    * rendezzük el a sarokelemeket a rendezett kockának megfelelően, előbb csak a helyzetüket az 3., azután a színeket helyesen beállítva a 4. forgatást ismételve!

    Ezek a forgatások azonban viszonylag sok mozdulatot igényelnek, tehát csak lassan tudunk a rendezéssel haladni. A kockaforgató bajnokok olyan kombinációkat tartanak fejben, amelyek egyszerre több élet és/vagy sarkot mozgatnak az általuk kívánt pozícióba, s így nagyobb összpontosítás árán fel tudják gyorsítani a rendezés folyamatát.


    az egy oldli búvös kocka kirakásához az a cél, hogy különbzö formákat pat kell kiraknunk mint például a plussz jel. utánna próbáljuk a hagyományos forgatásokat alkalmazni hogy kettő fordítással egy kockát a helyére forgatunk...



    ilyen egyszerű az egész :)
  • ivjoe
    #109
    o.O
  • blackgamer
    #108
    rádióban hallottam hogy német egyetemen eggyel kevesebb lépésből kirakták mint amennyiből eddig tudták
  • mumpic
    #107
    Baromi jó, köszi, ha lesz időm összerakom :)
  • MaxiOli
    #106
    Ajánlom a www.rubikkocka.hu honlapot!
    Itt a Játékleírások menüpontban megtalálod az összes Rubik játék rövid leírássát. És ezen a leíráson kívűl ott van benne még az is, hogy hogyan rakjad össze!
  • mumpic
    #105
    hali!
    Esett már szét valakinek a 2×2×2-es kockája? Sokkal bonyolultabb szerkezetileg mint a rendes méretű. Hogy érdemes újra összerakni?
  • N1ggA
    #104
    már értem. szuper, sikerült kiralkni, már segítség nélkül megy az első két lépés :D
  • N1ggA
    #103
    az elsőben a 3-as lépést nem értem pontosan, mi van az élekkel??
  • blackgamer
    #102
    a gyerek majdnem kikészült, de a végére kirakta :)
  • Dunkey
    #101
    A profi módszer sokkal egyszerűbb. Berakod az összes közepet, összepárosítod az éleket és utána 3x3ként ki lehet rakni. (csak 4 db plusz alogritmus kell, 1 az uccsó élpárosításhoz, 3 pedig a lehetetlen helyzetekhez).
  • j0nNyKa
    #100
    rubik ték
  • mumpic
    #99
    jó, ez azért beteg dolog. Lehet hogy szereti és tetszik neki, de nem hiszem hogy teljesen magától megtanulta kirakni, úgy hogy nem noszogatták. 3 évesen egy emberi lény még a természeti jelenségeket fedezi fel, nem bonyolult logikai kreálmányokat. Szerintem ezt a kislányt gyötörték a szülei hogy ki tudja rakni.

    Más: Kaptam a barátnőmtől egy triamidot, ismeri valaki? :) Nem sok köze van a kockához, de ez is rubik találmány. Az benne a vicces, hogy lehet benne csalni, de gondolom aki ilyesmivel játszik, az törekszik a szabályosságra, és célja hogy maga tudja kirakni :)
  • yann
    #98
    3 éves kislány...
  • Basic
    #97
    Ez engem is érdekelne, csak sajnos a megadott oldal már nem létezik.
  • mod
    #96
    Wáó! :o
  • myke006
    #95
    Hello minden kocka rajongónak!
    Ha van egy kis időtök látogassatok el honlapomra. Készítettem egy Rubik kocka kirakó robot -ot. Teljesen magától kirak egy összekevert 3x3x3 -as kockát, (ráadásul max. 22 lépésből). Rengeteg munka volt vele, de szerintem egész jól sikerült. 2005-ben első lett a Miskolci Egyetem TDK konferenciáján, az informatika szekciójában.
    Itt az URL: http://rubikrobot.halivud.com

    Üdv mindenkinek: Myke
  • Guilty01
    #94
    a sárga sarkokat ugyanazzal a módszerrel ki tod rakni mint a 3x3x3-nál,nem fognak összekeveredni a fehérek... de a lényeg,hogy most már találtál jó oldalt:)
  • bigapó
    #93
    én már ott elakadtam, hogy ha megvan az összes fehér sarok, akkor hogy csináljam meg a sárga sarkokat anélkül, hogy elkavarnám a fehéret??

    de mindegy, mert közben találtam egy fantasztikus oldalt egész pontosan EZT és itt frankón le van írva és rajzolva minden. lehet, hogy van ennél egyszerűbb is, de ez is megteszi, majd utánna finomítok a technikán:))

    azért kösz.