Hunter

Repülőgép a tenger mélyéből

A Lockheed Martin U-2 és Blackbird kémrepülőgépeivel nevet szerzett Skunk Works részlege egy olyan repülőgépen dolgozik, ami küldetését a víz alól indítja és ugyanott is fejezi be.

A Cormorant névre keresztelt gép egy sugárhajtású lopakodó robotrepülőgép lesz, melyet felszerelhetnek kis hatótávolságú fegyverekkel, vagy felderítési feladatok ellátásához szükséges eszközökkel. Külsejét úgy alakították ki, hogy indítható legyen az Egyesült Államok Haditengerészetének hatalmas, a hidegháborús idők szülte Ohio osztályú tengeralattjáróinak Trident rakétacsöveiből. Ezek az egykor atomháborúra tervezett tengeralattjárók az utóbbi időkben egyre mellőzöttebbé váltak, köszönhetően a hadviselés változásának, melyben előtérbe kerültek a gyors és kis területeket érintő légicsapások. A Cormorant azonban kihasználhatja az üresen tátongó csöveket, hogy egy újabb lehetőséget biztosítson a partokhoz közeli célpontok felderítésére, vagy megsemmisítésére.


Mindez egyáltalán nem egyszerű feladat: a csövek hosszúak ugyan, azonban mindössze alig több mint 2 méter átmérőjűek, ami nem igazán egy repülőgépre méretezett alakzat. Emellett a Cormorantnak ki kell bírnia a 45 méteres mélységben uralkodó nyomást, ami egy hagyományos repülőgépet már megroppantana, illetve mindezek mellett elég könnyűnek kell lennie ahhoz, hogy még repülni is tudjon. Végül pedig a tengeralattjárók fő túlélési ütőkártyája, hogy észrevétlenek próbálnak maradni a víz alatt, egy visszatérő repülőgép azonban mindenképpen elárulja a pozícióját.

A Skunk Works a fenti problémákra válaszul egy négy tonnás repülőgéppel állt elő, sirályra emlékeztető szárnyakkal, melyek repülés előtt még a géptest köré simulnak, hogy az egész szerkezet beférjen a csőbe. A gép - hogy ne korrodálódjon - titániumból készült, az üres tereket pedig plasztik habbal töltötték ki, hogy ellenálljon a nyomásnak. A géptest többi részének semleges gázokkal biztosítják a megfelelő légnyomást. A fegyvertér ajtóit, valamint a hajtómű beömlő és kieresztő nyílását felfújható szigetelés borítja, elzárva ezeket a víz elől.


A Cormorant nem úgy távozik a silóból, mint egy kilőtt rakéta, hanem egy dokkoló "nyereg" vezeti ki a gépet, ami lebegve jut el a víz felszínére, mialatt a tengeralattjáró angolosan távozik. Ahogy a robotrepülő kibukkan a vízből, begyújtja gyorsítóit és a Cormorant felemelkedik. A küldetés végén a gép elrepül a tengeralattjárótól kapott találkozási koordinátákra és leszáll a tengeren. A tengeralattjáró egy víz alatti robotjárművet küld a felszínen lebegő gépért, ami visszahúzza a mélybe.

A Cormorant több rendszerének és a gép begyűjtését végző víz alatti járműnek a teszteléseit a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége, a DARPA finanszírozza. A tesztsorozat szeptemberben fejeződik be, ezután dönt az Ügynökség egy repülő prototípus finanszírozásáról.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kukacos #93
    Szerintem a "legjobb", ha leszerelik és eladják ócskavasnak az egészet. De ez nem az én gondom, én csak nevetek katonáékon, hogy ilyen értelmetlen koncepciókkal akarják magyarázni az egyébként indokolhatatlanul költséges fegyverrendszerek fenntartását. Az az amerikaiak baja, ha beveszik, nem az enyém. Sőt, bárcsak belerokkanna egyszer a költségvetésük... Egy modern szonár a felszíni hajókat messzebbről kiszúrja, mint a radarok, nemhogy egy robotrepülőgépet halászgató tengeralattjárót.
  • Bucser #92
    NEm tudom te valamit nagyon lnéztél... MOst jobb ha a dokkban rohad az a tengeralatjáró vagy csinának belőle egy felderítő platformot ami nagy területet lefedő mozgó felderítő bázisként mozoghat... mellesleg az a 18K tonnás bálna megfelelő kezekben megfelelően csendes tud lenni..
  • kukacos #91
    Persze, hogy erre nem gondoltam! Felhős az ég - tehát küldjünk oda egy tengeralattjárót! Ennyi zseniális stratégát... apropó, van egy fájintos tábornoki állás az Azerbajdzsán Náthás Harci Kecskék alakulatnál, nem akarjátok elvállalni? Ők alkalmazzák ezeket a legújabb taktikákat, például tankot használnak légifedezetnek.
  • Hoho #90
    Es mizu a muhold/legi felvetelekkel ha mondjuk felhos az eg, vagy csak egyszeruen köd van? Akkor bizony be kell oda kuldeni valamit.
  • kukacos #89
    Ezt én is tudom, nem is ezt írtam. LÉGI vagy műholdfelvételeket írtam, mikor mire van szükség. A világ legnagyobb hadseregének nyilván ma is tucatnyi légi felderítő rendszere áll szolgálatban, amelyeket bármikor, bárhol be lehet vetni, és nem látom, hogy ez a tengeralattjárós megoldás hol tud bármit is hozzátenni.
  • MacrosTheBlack #88
    A műhód kötött pályán halad, nem képes megállni vagy körözni egy adott terület felett, valamint a képek felbontása is jobb ha 100 m-ről készülnek, nem 100 km-ről.
  • kukacos #87
    Ugyan már, szerinted az USA nem képes ma a Föld bármelyik pontjáról feltűnés nélkül légi- vagy műholdfelvételeket csinálni pár óra alatt, csak egy nukleáris meghajtású óriási tengeralattjáró segítségével? Mellesleg egy ekkora tizennyolcezer tonnás bálna körülbelül annyira "lopakodó" periszkópmélységen, mint egy teljes CG...
  • Bucser #86
    Ezen gépek feladata nem hinném, hogy a csapásmérés lesz hanem inkább a felderítés. Így nemzetközi vizekről lenne képes az USA feltűnés nélkül felderíteni (mondjuk nem állomásozna ott egy egész hordozó flotta mégis tudna mindenről a vezetés). És mint tudjuk az információ/felderítés az egyik legfontosabb eleme a hadászatnak. JA és nem egyesével bocsátaná fel ezekt a gépeket érzésemszerint hanem 10-esével legalább...
  • mstummer #85
    TengerealattNASA már van,csak az oroszoknál, asszem már lőttek is fel műholdat ruszki tengóról.
  • messen #84
    Áve!

    Én csak azt kérdezném meg, hogy ha ezt a fejlesztést bejelentették a nagyvilágnak, meg már mindenféle tesztek vannak, meg minden, akkor valójában mit fejleszthetnek ezek?

    Harriert lövő atomtengeralattjárót, vagy - csak így egyszerűen - tengeralattNASA-t?

    Paranoia RulZ

    Csürsz!
    Én