Berta Sándor

Az Apple M1 kihívóját fejleszti a Qualcomm

Az új chip komoly teljesítményre lesz képes.

A Qualcomm egy olyan platformon dolgozik a Windows operációs rendszert futtató és 2 az 1-ben eszközökhöz, amely a Snapdragon 8cx Gen2 megoldások utódja lehet. Most kiderültek az új chip első részletei. A társaság ragaszkodik ahhoz, hogy ARM fejlesztéseken alapuló, Snapdragon sorozatú chipeket készítsen a Windows operációs rendszert futtató mobil PC-khez. Konkrétan egy olyan chipsorozatról van szó, amelyet a cégen belül SC8280-nak neveznek és jelenleg már legalább két változatát tesztelik a fejlesztői platformok bevonásával.

A két verzió különböző teljesítményszinttel rendelkezik és szorosan kapcsolódnak a Snapdragon 8cx sorozat jelenleg kapható modelljeihez, de azoknál sokkal magasabb az órajelük. Az utóbbi annak köszönhető, hogy az új Qualcomm Snapdragon SC8280XP-be beépítették a Snapdragon 8cx Gen 2 chipekben alkalmazott Adreno 690 típusú grafikus egységet.

Az új megoldás négy nagyon magas órajelű processzormagot kapott, amelyeket a gyártó csupán Gold+ magoknak nevez és ezeket egészíti ki további négy mag. Mindez azt jelenti, hogy az egyébként használt energiatakarékos processzormagokról lemondott a vállalat. Ez alacsonyabb energiahatékonyságot és egy sokkal nagyobb összesített teljesítményt eredményez. A tesztplatformokon a Gold+ magok órajele 2,7 GHz, míg a Gold magok 2,43 GHz-es órajelen dolgoznak.

Az integrált NPU, vagyis a mesterséges intelligencia területén lévő feladatokért felelős egység teljesítménye akár 15 TOPS is lehet. Az egyelőre kérdéses, hogy az új Snapdragon chippel felszerelt eszközök mikor jelennek meg a piacon.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Gabbbbbbbbbbbb #6
    "Másrészt ha nincsenek little magok akkor az M1 egyik nagy feature-e, a hangtalan működés fél napig valószínű kiesik."

    Ez aligha befolyásolja jelentős mértékben, főleg annak fényében, hogy az ilyen gépeket ki szokták kapcsolni. Mobiloknál sincs ANNYIRA jelentős fogyasztásbeli eltérés egy normális big little és egy négy teljesítmény maggal megvert készülék között.
  • Sir Cryalot #5
    TSMC azt ajanlgatja 5nm meg az alá hogy chiplet plusz 3D stack ram, es ugy talan van jo kihozatalu 3D chip.
  • Sir Cryalot #4
    De az nem integrált ram csak egybetokozott.

    Az integralt ram az >HBM. Es felszabadul tole IO, ami miatt 20*-os SSD eleres van. Pl.

    Csak pl pcre az nem jo mert el van tarolgatva 4K framebuffer deferred rendering miatt es meg is szoptak mert nem is megy.
  • kvp #3
    Az Apple trukkjenek a lenyege az integralt ram, ami kvazi L4-es cache-kent mukodik, tovabba a standby processzorok, amik miatt amikor nem hasznaljak a gepet, akkor is fut, de nem nagyon fogyaszt. A belso ram miatt ilyenkor alig van energiafelhasznalasa. A qualcom eseteben nem tudni lesz-e 100%-ban integralt ram. (ami az egesz megoldas lenyege, mivel igy nem kell semmilyen nagysebessegu kulso busz, igy nem is fogyaszt es nem is fogja vissza a rendszert) Az adreno magok miatt ez erosen kerdeses, mert nem common memory pool model-re terveztek oket, mig az Apple uj grafikus rendszereben pont az a szep, hogy a gpu es a cpu magok is csak egy-egy feldolgozoegyseg a kozos memoriabuszon.
  • UUUU #2
    "A qc-s surface-nél emulálva is 2x gyorsabb az M1."

    Almodban, eleve azt se tudod ez a proci milyen lesz.
    Utoljára szerkesztette: UUUU, 2021.03.12. 10:50:29
  • grobs #1
    Egyrészt optimalizált oprendszer, és fejlesztői eszközök nélkül ez se ér majd semmit. A qc-s surface-nél emulálva is 2x gyorsabb az M1. Mire ez kijön addigra jönnek a komolyabb darabok.
    Másrészt ha nincsenek little magok akkor az M1 egyik nagy feature-e, a hangtalan működés fél napig valószínű kiesik.

    Két előnye lehetne:
    - Több játék. Ez az arm port miatt kiesik,
    - Alacsonyabb ár. Ez meg nem esne jól a qc profitjának.
    Amikor pénz nem számít most is sokan mac-et vesznek, pedig wintel viszonylatban sok érv szól a win mellett. ARM-on kb. semmi.