Gyurkity Péter

RIAA: Nem működik a szerzői jogi törvény

Az amerikai zenekiadókat összefogó szervezet illetékesei szerint az Egyesült Államokban hatályban lévő szerzői jogi törvény nem látja el feladatát a számos kiskapu miatt. A szervezet inkább informális kapcsolatot építene ki az érintettekkel.

A Colorado államban megrendezett Aspen Forum alatt a RIAA elnöke, Cary Sherman beszélt az 1998 óta hatályban lévő DMCA (Digital Millennium Copyright Act) jelenleg helyzetéről és szerepéről, amellyel egyáltalán nincsenek megelégedve. Kiemelte, hogy a rengeteg kiskapu megléte miatt mind a szolgáltatók, mind pedig a különböző tartalmakat kezelő internetes cégek kibújhatnak a felelősség alól.


Balról a második Cary Sherman, a RIAA elnöke

A legnagyobb problémát tehát az jelenti, hogy a felhasználók által elkövetett egyértelmű jogsértések ellenére az illegális tartalmakat kezelő cégek megúszhatják a felelősségre vonást, miközben a RIAA (és a hozzá hasonló jogvédő társulások) nyilvánvalóan nem ellenőrizhetik a teljes világhálót az újabb és újabb jogsértések után kutatva. Mindez azt eredményezi, hogy például a RapidShare oldalán is tucatszámra bukkannak fel a másolt tartalmak, amelyek a megfelelő ellenlépések hiányában szabadon letölthetők mások számára is. Bár ezt ő nem említette, elég ha csak a YouTube - Viacom perre gondolunk, amelynek első fordulóját a videómegosztó nyerte meg, arra hivatkozva, hogy ők a maguk részéről mindent megtettek.

A RIAA ezért jelenleg (és a jövőben is) informális kapcsolatot építene ki és fűzne szorosabbra minden érdekelt féllel, így például az internetszolgáltatókkal, a tartalomszolgáltatókkal, a keresőkkel, illetve minden más internetes szereplővel, annak érdekében, hogy elejét vegyék a kalózmásolatok további terjedésének. Még azt is lehetségesnek tartják, hogy az amerikai törvényhozás egy teljesen új, általános érvényű szerzői jogi törvényt alkosson meg, bár ehhez nem ragaszkodnak. Legutóbb például a Google és a Verizon illetékeseinek figyelmét hívták fel a védett tartalmakat sokszorosító és terjesztő személyek elleni küzdelem fontosságára, nyilván nem véletlenül, hiszen e két cég amúgy is szoros kapcsolatban áll most egymással.

A fórumon ettől eltérő vélemények is elhangoztak, a YouTube részéről például kifejtették, hogy a DMCA pontosan azt a szerepet tölti be, amelyet a kongresszus eredetileg szánt neki. Azt a RIAA első embere is elismeri, hogy a videómegosztó portál helyesen jár el a tartalmak szűrése ügyében, de attól tart, hogy az anyacég, a Google, keresője esetében már korántsem ilyen jó a helyzet.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Magiszter #17
    Amúgy le a kalappal előttük. Találtak egy módszert arra hogy a semmiből is pénzt csináljanak. Csak az az egyetlen baj hogy mindig több és több pénzt akarnak csinálni, holott nincs is rá szükségük. Itt fognak bebukni, vagy pedig legyilkolják őket a felháborodott zenészek/civilek.
  • vato loco #16
    Dehogynem, a kirakatüvegen át visszaküldheted.
  • vato loco #15
    Nem a joggal van probléma, hanem a pofátlan és irreélis árakkal. Amíg ők maguk akadályozzák a szajréjuk legális elsőzását, addig ne is csodálkozzanak hogy nem fog nekik sikerülni.
  • vato loco #14
    Csak a 2.at? Az összeset!
  • bertino #13
  • tmisi #12
    Tetszik-nem tetszik, ez már ízlések és pofonok. TV-t sem viheted vissza mert mégsem tetszik (kivéve az online rendelésnél). De az ipari hulladékot akkor sem kéne csillagárban adni.
  • who am I 7 #11
    " ÉVENTE 2,8 MILLIÁRD FORINTOT KEZELÉSI KÖLTSÉGKÉNT AZ ÉVES 13 MILLIÁRDOS BEVÉTELBŐL??????"

    jecencki új selyemingjének tisztítási költségei és a elvtársak benzin illetve autó ellátásra.
  • Adenoma #10
    a szerzői jogi törvény tényleg rossz.

    ok: a szaré nem lehet reklamálni. meghallgatom a legújabb albumát a legújabb csillagnak, és ha fos, visszaadják a pénzemet?
    megveszem a játékot, amely 20 órás kikapcsolódást ígér, valamint internetkapcsolat esetén live-t, és első downloadable content (DLC)-et vagyis első kiegészítőt letölthetem. Ha berakom a lemezt, és rájövök, hogy ez a játék nem tetszik, visszaadják a pénzem, ha felhasználtam a kódokat?

    veszek egy bluray lemezt Amerikában, a nyaralásom alatt, hazahozom, tölthetek hozzá legálisan magyar feliratot? esetleg olyan bolt, ahol nem hónapokat kell várni a magyar szinkronra. vagy filmkölcsönző, ahol kikölcsönzöl egy filmet, és ahhoz választhatsz nyelvet, feliratot, hogy megnézed magyarul, meg lengyel(ide bármilyen ynelv behelyettesíthető) felirattal, mert itt van a haverod?

    A warezon kívül mi ad ekkora szabadságot, és nem tekint bűnözőnek, mint az a szervezet, aki értékesíti feléd a termékének a korlátozott felhasználási

    milyen dolog az, hogy megveszek 1 dvd-t, és megmondják hol játszhatom le? az a dvd korong az enyém. ok, tisztességtelen, ha lemásolom, mert akkor elegendő lenne 1 db-ot megvenni, és meglenne az egész világnak, de ha 1db-ot megvettem, az legyen már az enyém, ne csak a lehetőség, hogy megnézzem.

    jogdíjak elosztása: a magyaar jogvédőknél az artisjus mire tart meg magának ÉVENTE 2,8 MILLIÁRD FORINTOT KEZELÉSI KÖLTSÉGKÉNT AZ ÉVES 13 MILLIÁRDOS BEVÉTELBŐL??????
  • who am I 7 #9
    Sajnos ezek a tróger szervezetek ebből az elavultságból "élnek".Csak rá kell nézni arra a majom riaa elnökre :D jecencki féle bűnszervezetet meg már nem is említem...
  • Molnibalage #8
    A szerzői jog nevetségesen elavult, a technika régen lehagyta. Sajnálatos, hogy nem ezzel foglalkoznak....