SG.hu

Az Interpol 1000 kiberbűnözéssel gyanúsított személyt tartóztatott le Afrikában

Az Interpol és az Afripol, az Afrikai Unió rendőri szervezete által vezetett Szerengeti-művelet az online csalók ellen irányult. A letartóztatásokra 19 országban került sor szeptember és október között- jelentette be az Interpol.

A Szerengeti-művelet olyan személyeket vett célba, akiket kiberbűnözéssel gyanúsítottak, beleértve a zsarolóprogramokat, digitális zsarolást, online csalásokat és adathalászatot alkalmazó személyeket. Az Interpol szerint több mint 35 000 áldozatot azonosítottak, és az esetek világszerte közel 193 millió dolláros pénzügyi veszteséggel jártak. "A többszintű marketingcsalásoktól az ipari méretű hitelkártyacsalásokig a kiberbűnözési támadások növekvő volumene és kifinomultsága komoly aggodalomra ad okot” - mondta Valdecy Urquiza, az Interpol főtitkára.

Az Interpol műveletről szóló jelentése szerint a kenyai rendőrök közel két tucat embert tartóztattak le, akiket 8,6 millió dolláros hitelkártyacsalással hoztak összefüggésbe. Szenegálban nyolc embert, köztük öt kínai állampolgárt tartóztattak le egy több mint 1800 áldozatot követelő online piramisjátékkal kapcsolatos vádak alapján. A nigériai hatóságok pedig letartóztattak egy férfit, akit kriptovalutával kapcsolatos online befektetési csalások szervezésével gyanúsítanak, és aki a feltételezések szerint több mint 300 000 dollár hasznot húzott belőle.


Az Interpol akciójának részeként a kameruni hatóságok letartóztattak egy olyan csoportot is, amelyet hét országból származó emberkereskedelemmel gyanúsítanak; az Interpol közleménye szerint az áldozatokat ez a csoport egy többszintű marketingcsalásra kényszerítette. Az emberkereskedelem áldozatait munkalehetőségek ígéretével csábították, de Kamerunban fogva tartották őket, és arra kényszerítették, hogy a szabadságuk elnyerése érdekében másokat is csábítsanak be a rendszerbe.

Egy ENSZ-jelentés szerint sokan, akik online átverésekben dolgoznak, emberkereskedelem áldozatai. E hónap elején az Interpol tisztviselői több más afrikai esetet is felfedeztek, amelyekben az emberkereskedelem áldozatai „fizikai és pszichológiai bántalmazást” szenvedtek el, akiket arra kényszerítettek, hogy piramisjátékokban dolgozzanak. "A kiberbűnözés a világ előtt álló egyik legnagyobb kihívás” - írták a World Cyber Crime Index kutatói - "a legjózanabb becslések szerint a költségek százmilliós nagyságrendűek, de a legmagasabb becslések szerint a becslések trilliárdos nagyságrendűek".

Egyes kiberalapú zsarolási incidensek még halálhoz is vezettek. Mások mesterséges intelligenciát használtak arra, hogy egyenruhás és bevetési katonáknak adják ki magukat, és magányos, romantikát kereső áldozatokat zsákmányoljanak pénzért. A World Cybercrime Index szerint a kiberbűnözés nagy része Oroszországból, Ukrajnából, Kínából, az Egyesült Államokból és Nigériából származik. "A Szerengeti-művelet megmutatja, hogy mit érhetünk el közös munkával” - mondta Urquiza. "Tudjuk, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, ezért továbbra is világszerte célba vesszük ezeket a bűnözői csoportokat.”

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Armagedown #2
    Nem kell bedőlni a csalásnak, akkor nem lopják el a pénzüket sem.
  • Szefmester #1
    Akkor a nigériai herceg mégsem herceg? Nofene... :D