SG.hu

A Microsoft közzétette az MS-DOS 4.00 forráskódját

A Microsoft közzétette a számítástechnika történetének egy darabját: az IBM-mel együttműködve kiadták az 1988-as MS-DOS 4.00 forráskódját, amely verzió inkább népszerűtlenségéről, hibáiról és bonyolult fejlesztési történetéről ismert, mint számítógépes operációs rendszerként való hasznosságáról.



Az MS-DOS 4.00 kódja elérhető a Microsoft MS-DOS GitHub oldalán, az 1.25-ös és a 2.0-s verzióval együtt, amelyeket a Microsoft a Computer History Museummal együttműködve még 2014-ben nyílt forráskódúvá tett. A DOS minden nyílt forráskódú verzióját MIT licenc alatt adták ki. Az MS-DOS 4.00 eredetileg új multitasking funkciókat tartalmazott volna, amelyek lehetővé teszik a szoftverek háttérben történő futtatását. A DOS ezen kiadása - amelyet néha "MT-DOS"-nak vagy "Multitasking MS-DOS"-nak is neveztek, hogy megkülönböztessék a többi kiadástól - csak néhány európai PC-gyártó cégen keresztül jelent meg, önálló kiskereskedelmi termékként soha.

A Microsoft által kiadott forráskód nem a DOS 4.00 multitasking változatához készült, a két cég a DOS 4.00 egy teljesen különálló változatának forráskódját tette közzé. Ezt elsősorban az IBM fejlesztette ki, hogy több funkcióval bővítse a DOS meglévő, nem multitaskingos változatát, amely a legtöbb IBM PC-n és akkori PC-klónon futott. A Microsoft a későbbi kiadásokban soha nem tért vissza a többfeladatos DOS-ötletéhez. A többfeladatos működés a grafikus operációs rendszerek, például a Windows és az OS/2 vívmánya volt, míg az MS-DOS 5.x és 6.x verziói a korábbi kiadások régi, egy időben egy alkalmazással működő modelljét folytatták.

A kód kirakása annak köszönhető, hogy egy Connor Hyde (más néven Starfrost) nevű kutató a DOS 4, az MT-DOS (Multitasking DOS) és az OS/2 közötti kapcsolatot vizsgálta. Hyde levelezésbe kezdett Ray Ozzie-val, a Microsoft műszaki igazgatójával, aki megtalálta a poros kódot a floppylemezgyűjteményében. Ozzie lemezei 1984-ből származnak, és kiadatlan béta Multitasking DOS binárisokat tartalmaznak. Hyde felvette a kapcsolatot a Microsoft Nyílt Forrású Programok Hivatalával (OSPO), és Scott Hanselman, a Microsoft fejlesztői közösségért felelős alelnöke Jeff Sponaugle archivátor segítségével lemásolta a lemezeket és beszkennelte a nyomtatott dokumentumokat. Az OSPO csapata nem tudta megtalálni az MT-DOS teljes forráskódját.


Az MS-DOS 4.00 nyilvánosan kiadott változata kevésbé új funkcióiról, mint inkább magas memóriahasználatáról ismert. A 4.00 kiadás akár 92 KB RAM-ot is fogyaszthatott, ami jóval több, mint az MS-DOS 3.31 által használt nagyjából 56 KB, míg a 4.01 kiadás ezt körülbelül 86 KB-ra csökkentette. A későbbi MS-DOS 5.0 és 6.0 kiadások maximum 72 vagy 73KB-ban, és még az IBM PC DOS 2000 is csak 64KB körüli memóriát igényelt. Ezek a számok bármelyik modern számítógépen kerekítési hibák lennének, de azokban az időkben, amikor a RAM drága volt, a rendszerek 640 Kbyte-ban voltak maximalizálva és virtuális memória nem létezett. Akkoriban a rendszerigény ilyen ugrásszerű növekedése nagy dolog volt. A mai retro-számítógépek rajongói még mindig hajlamosak átugrani az MS-DOS 4.00-t, és a 3.31-et ajánlják az alacsonyabb memóriahasználat miatt, vagy a későbbi verziókat a kibővített funkciókészletük okán.

A Microsoft az évek során néhány egyéb régi kódot is nyíltan hozzáférhetővé tett, beleértve a régebbi MS-DOS-verziókat, a Word for Windows 1.1a-t, az 1983-as GW-BASIC-et és az eredeti Windows fájlkezelőt. Míg ezek többségét eredeti formájukban, frissítések és változtatások nélkül adták ki, a Windows fájlkezelőt valójában aktívan karbantartják. Kezdetben csak annyit változtattak rajta, hogy natívan fusson a Windows 10 és 11 rendszert futtató modern 64 bites és Arm PC-ken, de még 2024 márciusában is frissítették új javításokkal és funkciókkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • duke #2
    De jo, miota varok erre. Kozben persze mar frissitettem, attertem 6.22-es dos-ra.
  • banjozsef #1
    Örömmel tudatom, hogy elkezdtem a több mint 25 éve megbízhatóan működő és elérhető internetes operációs rendszerem, a bjos kiadását, terjesztését és értékesítését is.