SG.hu

Méretes Raspberry Pi-konkurenssel állt elő az ASUS

A 10x10 centis alaplap portok sokaságával rendelkezik, a hobbisták és a beágyazott fejlesztők álma lehet.

A Tinker Board termékcsaládot 2017-ben indította útjára az Asus, de míg a korábbi modellek jellemzően a népszerű Raspberry Pihez hasonló - egy kártyánál valamivel kisebb - formai tényezőt követtek, addig a most piacra dobott Tinker Board 3N nagyobb, 100 x 100 mm-es alapterületű. A korábbi modellekhez hasonlóan a Tinker Board 3N is a Rockchip egy System-on-Chip (SoC) rendszerre épül, ebben az esetben az RK3568-ra, amely egy négymagos Cortex-A55 CPU-klasztert és egy Mali-G52 GPU-t tartalmaz, míg maga a lap 2 GB, 4 GB vagy 8 GB LPDDR4 vagy LPDDR4X memóriát támogat. Az Asus szerint az új Tinker Board jobb számítási teljesítményt, alacsony energiafogyasztást és számos interfészt kínál, így számos beágyazott alkalmazáshoz alkalmas. Az interfészek között két gigabites Ethernet-port is található, amelyek képesek Power over Ethernet (PoE) meghajtásra. Az új alaplap több kijelzőt igénylő alkalmazások meghajtására is alkalmas, LVDS, HDMI és eDP kimenetek vannak rajta. Nem maradt le róla az ipari környezetben széles körben használt CAN busz, valamint RS-232 és RS-232/422/485 COM portok, továbbá egy 12 tűs GPIO header, beleértve az I2C és SPI buszcsatlakozásokat is.

A Tinker Board 3N két M.2 foglalattal rendelkezik, amelyek közül az egyikbe Wi-Fi 5/6 és Bluetooth modul, míg a másikba 4G/5G mobilmodem vagy SSD modul fér el. Az egyéb tárolási lehetőségek között szerepel egy akár 64 GB-os eMMC modul vagy egy MicroSD kártyahely az operációs rendszer indításához. Az alaplap támogatja a Debian vagy Yocto Linuxot, valamint az Androidot, de a FOTA (firmware over the air) frissítéseket is mind az Android, mind a Linux esetében. Három változatban lesz elérhető "a különböző projektkövetelmények kielégítésére", amelyek a Tinker Board 3N PLUS, a Tinker Board 3N és a Tinker Board 3N LITE modelleket foglalják magukban, de a cég nem részletezte a típusok közötti különbségeket.

Az Asus és az Intel a múlt hónapban nyilvánosságra hozta, hogy tárgyalásokat folytatnak arról, hogy az Asus átvegye az Intel NUC márkát az Inteltől, miután a chipgyártó úgy döntött, hogy leállítja a termékcsalád fejlesztését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dyra #6
    Jómagam is használok Málnát és 1 - 2 projektemnel is ezek dolgoznak. Csak épp tavaly és idén év elején mikor kellett volna nem tudtam venni értelmes szállítási idővel. Így kerestem alternatív megoldást. A termékek elérhetősége minimum annyira fontos mint a támogatás és nyílt formátum.
  • Ellaberin #5
    Igen, sajnos a málnácska már nem tartozik a filléres próba eszközök közé, de ugyan így sajnos a konkurensei is követték árban.

    A cikkbeli board meg inkább már egy kategóriával feljebb helyezhető el, bár az A55 nem egy újdonság.
  • RJoco #4
    Tavaly vagy tavaly előtt 200€-ért vettem az rpi-t Angliából, ami most 65€ a raspberry-nél. Mondjuk utóbbihoz kell még egy-két kiegészítő, ami a 200-ban már benne volt.
  • kvp #3
    Nem az RPI beszerezhetosege a gond, mert az csak gyartasi kapacitas kerdese. A raspberry-k erteke a publikus architektura, ami kore igy sokkal konnyebben lehet termeket tervezni. Az asus csak egy beagyazott alaplapot adott ki, amihez nem publikaltak a tervrajzokat. A raspberry-k masik elonye a kompatibilitas megorzese a termekcsaladon belul, igy hosszu tavra lehet veluk tervezni, szamitva arra, hogy a jovoben is elerhetoek lesznek kozel azonos mukodesu uj valtozatok. Ez a stabilitas es tobbe-kevesbe nyilt architektura az, ami megkulonbozteti oket a tobbi gyarto zart megoldasaitol.

    Persze ezek mernoki szempontok, ami a fogyasztokat nem erdekli, de alapvetoen ha egy termek hosszu tavu (azaz 3 evnel hosszabb) tamogathatosagarol van szo, akkor mar a vasarlokat is erdekli. Ez persze az adott termek elettartalmatol is fugg, ugyanis senki nem dobja ki szivesen 3 evente az okosotthon rendszeret, de egy telefon eseten a max. 3 ev hasznalhatosag mar elegendo.

    Mindenesetre en tovabbra is varom a nyilt forraskodu es kapcsolasi rajzu asus termekek megjeleneset...
  • dyra #2
    már ha lehet kapni RPI-t.
  • grobs #1
    Ez semmilyen módon nem konkurense az rpi-nek. Teljesen más piac, teljesen más árfekvés. Rpi 35USD-ről indul, ez meg 200 USD magasságából.