Berta Sándor

Búcsút int a vezetékes telefonoknak Grönland

A világ legnagyobb szigetén az év végéig marad a türelmi idő.

A Tusass (korábbi Tele Greenland) nevű grönlandi távközlési konszern a közleményében bejelentette, hogy véget ér a vezetékes telefonálás korszaka. A legkésőbb az esztendő végétől minden ügyfél kénytelen lesz elbúcsúzni a technológiától. Az állami tulajdonban lévő társaság azzal indokolta a lépést, hogy az alkalmazott technika a 21. század közepére teljes mértékben elavulttá vált és a kapcsolódó termékekhez már nem készülnek pótalkatrészek, így ha bármilyen elemük meghibásodik, akkor nem javíthatók.

A Tüsass már tavaly elindította az átállást, ezáltal a legtöbb helyi lakos a lakóhelyén mobilszolgáltatásokat használhat. Az óriási sziget távoli vidékein lévő településeken pedig maradtak a rádió adó-vevők vagy a műholdas telefonkészülékek.

A folyamat a szolgáltatóknak kényszerűség, de a lakosságnak egyértelműen drágulást és problémákat okoz. Az ügyfelek a vezetékes telefonszámaikat nem tudják átvinni a mobilszolgáltatókhoz. Ráadásul azoknak, akiknek eddig nem rendelkeztek mobiltelefonnal, a szolgáltatások sokkal többe kerülnek. Ennek oka, hogy az alapdíjak drágábbak, mint a vezetékes szolgáltatók esetében, igaz, mindezt némileg kiegyenlítik a korlátlan telefonbeszélgetések és a korlátlanul elküldhető SMS-mennyiség. Könnyen előfordulhat az is, hogy ahol eddig elég volt egy irodában egyetlen vezetékes telefon, ezentúl a cégek kénytelenek lesznek a mobilszolgáltatóknál több előfizetést kötni, mert csak így tudják teljesen kiváltani a vezetékes konstrukcióikat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #4
    Szinte mar mindenutt kivaltottak az analog halozatot optikaval vagy rezdrotos digitalis szolgaltatassal. Meg Magyarorszagon is, tehat a regi vezetek helyett behuztak egy optikat es adtak egy router-t. Mindezt az analog elofizetes dijat megtartva. Lehetne netet es miegymast kerni, de nem kertunk, megis maradt a (most mar voip-os) telefon, a szam maradt az ami az elmult 40 evben volt.

    Ehhez kepest a gronlandiak megszuntetik a vezetkes telefont, de nem adnak helyette vezetekes internetet, plusz nincs szamhordozas, a teljes vezetekes szamtartomany megszunik. Csak mobiltelefon es mobil internet lesz, a korabbi ceges ugyfeleknek is. Eddig se volt vezetekes net, csak mikros atjatszas, e helyett jon a sok G-s mobil net, meg sok helyen ahol anyagilag nem eri meg szolgaltatani, valamilyen muholdas megoldas. Ha az EU-n belul lennenek, akkor a brusszeli hivatalnokok mar keszitenek a nyarsat a ceg sutogetesehez, de Gronlandra nem vonatkoznak az EU-s torvenyek.

    ps: Jelenleg egy 48 hop-os radios lancot hasznalnak, a fovarosban maximum 30 megabites, de videken maximum 5 megabites nettel. Ehhez kepest meg a sima 5G-s net is gyorsabb, igy nem bajlodnak a regi rendszerekkel. A tavolabbi helyekre ezutan muholdbol 2 megabites letoltesi es 200 kilobites feltoltesi sebesseget tudnak adni, ezen kell osztoznia a ceges telefonoknak es netkapcsolatoknak is. (havi 9 GB-os adatkerettel mindenre) Ez geostatcionarius, tehat tobb masodperces kesleltetest jelent hangkommunikacio eseten.

    Szoval ertheto, hogy a 7259 regi telefonszamot megszuntetik a teljes foldfelszini vezetekes rendszerrel egyutt. (negyszamjegyuek a vezetekes szamok) Tul draganak tartjak barmilyen vezetekes szolgaltatast nyujtani, tehat a legtobb telepulesen a vezetekes net is megszunik. Az, hogy nem migraljak a szamokat viszont nem indokolhato technikai okokkal, de ahogy nezem par ezer ember miatt nem fognak ilyennel foglalkozni.
  • cateran #3
    Ugye megvan, hogy ez igy vastag bullshit, leven a vilag OSSZES tobbi reszen meg vannak vezetekes telefonok igy alkatreszek is (es tudtommal nem is tervezik a megszuntetesuket)
  • Zoli007 #2
    "ezentúl a cégek kénytelenek lesznek a mobilszolgáltatóknál több előfizetést kötni, mert csak így tudják teljesen kiváltani a vezetékes konstrukcióikat."

    IP telefon? Gondolom a net ott is kábelen megy.
  • Sequoyah #1
    "az alapdíjak drágábbak, mint a vezetékes szolgáltatók esetében"

    A cikk eppen arrol szol, hogy a vezetekes halozat fenntartasa nagyban dragulni fog az alkatreszek elerhetetlensege, es az egyre kisebb kereslet miatt. Szoval a vezetekes alapdijak dragulni fognak, es nem lesznek tobbe olcsobbak a mobilnal. Szoval csak a multba tekintve olcsobb a vezetekes, de annak mar vege.