Gyurkity Péter
Izgalmas éven vannak túl az okostelefonok
A minden korábbinál erősebb hardver mellett ugyanis az üzemidő, a kamerák, valamint a kialakítás terén is láthattunk érdekes változásokat.
2019 lezárult, ezzel pedig érdemes gyorsan végigfutni az éven, hogy lássuk, mivel kedveskedtek nekünk az egyes telefongyártók, illetve mivel próbáltak valamilyen előnyre szert tenni a nagyon kiélezett globális versenyben. A kínai cégek előretörése folytatódott, itt azonban egyedül a Huawei tud komoly kihívást támasztani a dél-koreai listavezetővel szemben, míg az Apple a harmadik helyre visszaszorulva igyekszik visszanyerni korábbi lendületét, és ezzel együtt a Steve Jobs életének utolsó éveiben élvezett imázsát. Maguk a telefonok több területen is valódi előrelépést mutattak, ezeket vesszük most végig, lehetőleg időrendi sorrendben haladva.
Januárban többek között arról olvashattunk, hogy a Xiaomi 3 kijelzővel ellátott készüléket dobna piacra, ami nem volt annyira meglepő, hiszen ekkor már teljesen világos volt, hogy több gyártó is készül saját hajlítható megoldásával. Ezek ugyan pusztán az előre meghatározott pontokon kínálnak ilyen új opciót, vagyis nem összegörgethető és hajtogatható megoldásoknak bizonyultak, ahogy azt néhány korai koncepció esetében láthattuk, viszont a vásárlói érdeklődés jelentősnek mutatkozott, amit persze a gyártók nem hagyhattak ki. A Samsung az év elején már az utolsókat simította ezen fejlesztésén, amely már jól érzékelhető módon elsőként futhatott be, közben azonban dolgoztak az olcsóbb változatokon is, hiszen a széles tömegeket elsősorban ilyen szerényebb megoldásokkal hódíthatják meg – így futott be a Galaxy M-sorozat több tagja, majd pedig az A-család friss példányai.
Január végén megtudhattuk, hogy a Lenovo tulajdonában lévő Motorola is fejleszti saját hajlítható megoldását, amely a bő egy évtizeddel korábban nagyon sikeres Razr nevét vette volna fel, addigra viszont az is egyértelművé vált, hogy ezen telefonok mellett az 5G megjelenése és annak lassú, fokozatos elterjedése lesz a másik fő attrakció. Az MWC-t harangozták be a legfontosabb mérföldkőként, bár az Intel is gyorsan jelezte, hogy ők is hajlítható megoldáson munkálkodnak – ebből azután nem lett semmi, április közepén pedig kiderült, hogy az 5G-modemek fejlesztéséből is kiszállnak. A Google a Pixel 4 esetében az arcfelismerő funkciót emelte ki, míg a Sony és az LG kapcsán február elején elsősorban a folytatódó nehézségekről számolhattunk be, amelyek nem sok jót vetítettek előre. Az itthon kevésbé népszerűnek számító Motorola abban a hónapban a G7-családról rántotta le a leplet, a szintén kínai tulajdonban lévő Vivo viszont már komoly újítást mutatott be, mégpedig egy előugró panelen elhelyezett szelfikamera révén, pontosan egy évvel azután, hogy az Apex névre keresztelt prototípust (szintén MWC alatt) prezentálták.
Az 5G megjelenése kapcsán egy amerikai tábornok már más államok domináns szerepre való törekvéséről beszélt (ami persze csak és kizárólag az USA számára engedélyezett, a többiek esetében ez tűrhetetlen), a Samsung viszont megelégedett azzal, hogy frissen bemutatkozó csúcskategóriás készülékeinek csak egy részén jelent meg az ötödik generációs elérés támogatása, bár az ár nyilván sokakat elriasztott a korai váltástól – nem beszélve az ehhez szükséges hálózatok hiányáról. Szintén ekkor futott be a Galaxy Fold, amely valóban elsőként rajtolt el, bár erre még néhány hónapot várni kellett, akkor pedig komoly csalódásként volt értékelhető.
A februári MWC előtt az LG 3 telefonról rántotta le a leplet, ezt a rendezvény alatt több eltérő 5G-megoldás követte a sorban. Ekkor már jól láthattuk, hogy a gyártók erre helyezik a hangsúlyt, és míg a hajlítható telefonok terén nem mindenki engedheti meg magának a korai rajtot, az 5G esetében ezt nem fogják kihagyni. A Huawei, az LG, a ZTE és több más gyártó mellett az Oppo is beharangozta saját típusát, míg a Samsung (amely hagyományosan egészpályás letámadást játszik) eközben újabb középkategóriás változatokat mutatott be, megalapozva ezzel a Galaxy A-sorozat további sikeres szereplését. Március elején megtudhattuk, hogy az Apple is készül hajlítható fejlesztéssel, ennek bemutatkozása azonban még odébb van (erre azóta sem került sor, ugyanezt pedig a Microsoft esetében is megfigyelhettük), míg az 5G kapcsán többen is leszögezték, hogy 2019 során még nagyon kevés ilyen készülék talál majd gazdára, így az eladások túlnyomó része még nem itt keletkezik.
Az Oppo szintén beharangozta előugró paneljét, követve a hazai rivális példáját, míg a Google egyre közelebb került az Android Q elkészültéhez, amely sorrendben a tizedik generáció volt, további újításokkal és kiegészítésekkel. Március vége felé a hangsúly picit áthelyeződött a kifejezetten játékosoknak készült okostelefonokra, itt a Razer harmadik, valamint az Asus második ilyen megoldásáról is olvashattunk, bár a szoftveres kínálat a mai napig érzékeny pont, amit az érintett gyártók kétségbeesetten igyekeznek orvosolni. A hónap legvégén megtudtuk, hogy a Sony telefonos részlege leépít és beolvad, ami jelezte a folytatódó nehézségeket, eközben azonban mások már több eltérő hajlítható dizájn kialakításán munkálkodtak, a további sikerek reményében – igaz, akkor még a piacon nem volt elérhető ilyen készülék.
Április elejére vált nyilvánvalóvá, hogy az első 5G-telefonok májusban bukkannak majd fel, bár itt a lefedettség és a kereskedelmi árak Dél-Koreában már komoly kritikákat váltottak ki. A hajlíthatók területén viszont igencsak nehézkesre sikerült a rajt, hiszen a Galaxy Fold kijelzőjével komoly problémák akadtak, a piaci megjelenést pedig emiatt több hónappal kénytelenek voltak eltolni. Májusban nem volt hiány az eltérő szándékú próbálkozásokból, itt láthattunk kripto-telefont, újabb előugró panelt (ezúttal a Huawei jóvoltából), míg a ZTE ekkor dobta piacra saját 5G-telefonját. A vezető kínai gyártó, a Huawei, az amerikai szankciók miatt addigra egyébként eljutott arra a pontra, hogy saját operációs rendszerét kezdte el valós alternatívaként kezelni, míg a hónap végére az amúgy meglehetősen sikeres OnePlus 7 Pro típusról derült ki, hogy ott sem minden tökéletes, miközben a Motorola már egyértelműen a One-sorozat új tagjaitól várta az eladások megugrását.
A nyár gyakorlatilag egy új e-ink okostelefon bemutatkozásával indult, ezt pár nappal később követte a hír, hogy az Amazon már mobilszolgáltató felvásárlásán gondolkodik – a többieket pedig saját műholdak fellövésével és saját adatszolgáltatás nyújtásával kerülnék meg. Addigra teljesen egyértelművé vált (már ha ez nem lett volna eleve világos), hogy az 5G még messze nem elég olcsó és gyors, ez viszont nem akadályozta meg a különböző gyártókat abban, hogy sorra jelentsék be friss típusaikat. A HMD 2 ilyen megoldással készült, a teljes integrálást először szintén a Samsung esetében vetítették előre, addig is egy olcsóbb változattal nyitnak lefelé, míg az Apple kapcsán a 2020-as debütálást tartották legvalószínűbbnek. A tulajdonképpeni elterjedés 2023-ra tűnik lehetségesnek, vagyis az almás cégnek nem kell nagyon sietnie, bár az kétségtelenül komoly figyelmeztető jel, hogy a vállalat mostanában Európában is inkább csak szenved - ettől azonban még szoftverboltjuk őrzi tetemes előnyét a bevételek és a nyereség terén.
Június végén szivárgott ki, hogy az Oppo már mindenféle panelt száműzne saját megoldásáról és a szelfikamerát egyenesen a kijelző alá tenné, a Huawei esetében viszont a saját 5G-telefon közeljövőben esedékes megjelenése volt fontos hír, miközben a Samsung már gőzerővel dolgozott a sorrendben második hajlítható készülékén. Az Apple az Intel modemes részlegének felvásárlásával indult a többiek után, ami persze éveket vesz még igénybe, míg a OnePlus már valóban globális 5G-telefonnal, a szintén kínai TCL pedig saját hajlítható fejlesztéssel igyekezett jobb pozícióra szert tenni. A nyárt a HMD háza táján felbukkant hír zárta, miszerint a finn cég szintén olcsóbb 5G-készüléket mutatna be, jól látszott tehát, hogy többen is igyekeznek lefelé, a vékonyabb pénztárcával rendelkezők irányába nyitni.
Szeptember elején olvashattunk további részleteket a Microsoft állítólagos hajlítható telefonjáról, amely azóta sem jelent meg a piacon, nem sokkal ezt követően viszont a Vivo 5G-csúcstelefonról, valamint iker-előugró kameráról rántotta le a leplet, ami jelezte, hogy nem futottak ki az ötletekből. Az Oppo már a töltések felgyorsításán törte a fejét, a Xiaomi pedig egy olyan megoldást harangozott be, amelynek mindkét oldalán kijelző jelent meg. Amikor a Galaxy Fold végre valóban elrajtolt, kiderült, hogy a kijelzővel továbbra is nagyon óvatosan kell bánni, ami nyilván sokak számára figyelmeztető jel volt.
Ugyanebben a hónapban, a OnePlus 7T hivatalos bemutatkozásával, az év egyik legsikeresebb típusa rajtolt el, ekkor azonban azt is megtudtuk, hogy a Galaxy Note 10 debütálását hamarosan követi majd annak szerényebb változata, mintha a Samsung itt is törekedne a szélesebb tömegek meghódítására. A TCL még piacra nem dobott megoldásáról kiderült, hogy két helyen lenne hajlítható, miközben egyre jobban kirajzolódott a trend, amely a hagyományos fizikai gombok teljes száműzését vetítette előre. Októberben világossá vált, hogy a korai negatív vélemények ellenére nagyon is jól sikerült a telefongyártók negyedéve, ezt pedig az év hátralévő részében további 5G-telefonok felbukkanásáról szóló hírek követték.
A Qualcomm december elején saját rendezvénye alatt jelezte, hogy az 5G, valamint a jobb, még megbízhatóbb és még biztonságosabb azonosítás lesz jövőre a középpontban, Kínában viszont arról jelentek meg hírek, hogy friss mobilos szerződést már csak arcszkennelés ellenében köthetünk, ami nagy valószínűséggel számos más államban követendő példa lesz. A Galaxy A71 és A51 bemutatása a sikeres család további bővülését eredményezte, ezt januárban minden bizonnyal a Note 10 Lite és S10 követik majd a sorban, ahogy a Samsung igyekszik megőrizni első helyét. Az év végén azt is megtudhattuk, hogy a vezető okostelefonok nem sugároznak túl sokat, vagyis emiatt felesleges aggódnunk.
Az évet összegezve, valamint a 2020-as év várható fejleményeire kitekintve, fontos megemlíteni, hogy a hardver folyamatos erősödése, illetve a memória és a belső tároló kapacitásának rohamos növekedése mellett több területen is komoly előrelépést értünk el, illetve várhatunk a közeljövőben. A képkészítés terén egyre jobb és komplexebb kamerákat kapunk, itt már nem ritkák a hármas és a négyes modulok sem, a jelek szerint pedig több gyártó is az 5, illetve 6 érzékelőből álló változatokban bízik, miközben a nagyobb akkumulátorok, illetve a fejlettebb gyorstöltési technológia révén az üzemidőn is sikerült némileg javítani. Nagyon úgy tűnik továbbá, hogy (a hajlítható és az 5G-telefonok kivételével) a gyártók igyekeznek elviselhető szinten tartani a készülékek árát, itt például az Apple az iPhone 11 esetében visszatért a 699 dolláros szinthez, míg a kínai androidos riválisok szintén nagyon versenyképes árakon igyekeznek teret nyerni, ami nekünk jó hír.
2019 lezárult, ezzel pedig érdemes gyorsan végigfutni az éven, hogy lássuk, mivel kedveskedtek nekünk az egyes telefongyártók, illetve mivel próbáltak valamilyen előnyre szert tenni a nagyon kiélezett globális versenyben. A kínai cégek előretörése folytatódott, itt azonban egyedül a Huawei tud komoly kihívást támasztani a dél-koreai listavezetővel szemben, míg az Apple a harmadik helyre visszaszorulva igyekszik visszanyerni korábbi lendületét, és ezzel együtt a Steve Jobs életének utolsó éveiben élvezett imázsát. Maguk a telefonok több területen is valódi előrelépést mutattak, ezeket vesszük most végig, lehetőleg időrendi sorrendben haladva.
Januárban többek között arról olvashattunk, hogy a Xiaomi 3 kijelzővel ellátott készüléket dobna piacra, ami nem volt annyira meglepő, hiszen ekkor már teljesen világos volt, hogy több gyártó is készül saját hajlítható megoldásával. Ezek ugyan pusztán az előre meghatározott pontokon kínálnak ilyen új opciót, vagyis nem összegörgethető és hajtogatható megoldásoknak bizonyultak, ahogy azt néhány korai koncepció esetében láthattuk, viszont a vásárlói érdeklődés jelentősnek mutatkozott, amit persze a gyártók nem hagyhattak ki. A Samsung az év elején már az utolsókat simította ezen fejlesztésén, amely már jól érzékelhető módon elsőként futhatott be, közben azonban dolgoztak az olcsóbb változatokon is, hiszen a széles tömegeket elsősorban ilyen szerényebb megoldásokkal hódíthatják meg – így futott be a Galaxy M-sorozat több tagja, majd pedig az A-család friss példányai.
Január végén megtudhattuk, hogy a Lenovo tulajdonában lévő Motorola is fejleszti saját hajlítható megoldását, amely a bő egy évtizeddel korábban nagyon sikeres Razr nevét vette volna fel, addigra viszont az is egyértelművé vált, hogy ezen telefonok mellett az 5G megjelenése és annak lassú, fokozatos elterjedése lesz a másik fő attrakció. Az MWC-t harangozták be a legfontosabb mérföldkőként, bár az Intel is gyorsan jelezte, hogy ők is hajlítható megoldáson munkálkodnak – ebből azután nem lett semmi, április közepén pedig kiderült, hogy az 5G-modemek fejlesztéséből is kiszállnak. A Google a Pixel 4 esetében az arcfelismerő funkciót emelte ki, míg a Sony és az LG kapcsán február elején elsősorban a folytatódó nehézségekről számolhattunk be, amelyek nem sok jót vetítettek előre. Az itthon kevésbé népszerűnek számító Motorola abban a hónapban a G7-családról rántotta le a leplet, a szintén kínai tulajdonban lévő Vivo viszont már komoly újítást mutatott be, mégpedig egy előugró panelen elhelyezett szelfikamera révén, pontosan egy évvel azután, hogy az Apex névre keresztelt prototípust (szintén MWC alatt) prezentálták.
Az 5G megjelenése kapcsán egy amerikai tábornok már más államok domináns szerepre való törekvéséről beszélt (ami persze csak és kizárólag az USA számára engedélyezett, a többiek esetében ez tűrhetetlen), a Samsung viszont megelégedett azzal, hogy frissen bemutatkozó csúcskategóriás készülékeinek csak egy részén jelent meg az ötödik generációs elérés támogatása, bár az ár nyilván sokakat elriasztott a korai váltástól – nem beszélve az ehhez szükséges hálózatok hiányáról. Szintén ekkor futott be a Galaxy Fold, amely valóban elsőként rajtolt el, bár erre még néhány hónapot várni kellett, akkor pedig komoly csalódásként volt értékelhető.
A februári MWC előtt az LG 3 telefonról rántotta le a leplet, ezt a rendezvény alatt több eltérő 5G-megoldás követte a sorban. Ekkor már jól láthattuk, hogy a gyártók erre helyezik a hangsúlyt, és míg a hajlítható telefonok terén nem mindenki engedheti meg magának a korai rajtot, az 5G esetében ezt nem fogják kihagyni. A Huawei, az LG, a ZTE és több más gyártó mellett az Oppo is beharangozta saját típusát, míg a Samsung (amely hagyományosan egészpályás letámadást játszik) eközben újabb középkategóriás változatokat mutatott be, megalapozva ezzel a Galaxy A-sorozat további sikeres szereplését. Március elején megtudhattuk, hogy az Apple is készül hajlítható fejlesztéssel, ennek bemutatkozása azonban még odébb van (erre azóta sem került sor, ugyanezt pedig a Microsoft esetében is megfigyelhettük), míg az 5G kapcsán többen is leszögezték, hogy 2019 során még nagyon kevés ilyen készülék talál majd gazdára, így az eladások túlnyomó része még nem itt keletkezik.
Az Oppo szintén beharangozta előugró paneljét, követve a hazai rivális példáját, míg a Google egyre közelebb került az Android Q elkészültéhez, amely sorrendben a tizedik generáció volt, további újításokkal és kiegészítésekkel. Március vége felé a hangsúly picit áthelyeződött a kifejezetten játékosoknak készült okostelefonokra, itt a Razer harmadik, valamint az Asus második ilyen megoldásáról is olvashattunk, bár a szoftveres kínálat a mai napig érzékeny pont, amit az érintett gyártók kétségbeesetten igyekeznek orvosolni. A hónap legvégén megtudtuk, hogy a Sony telefonos részlege leépít és beolvad, ami jelezte a folytatódó nehézségeket, eközben azonban mások már több eltérő hajlítható dizájn kialakításán munkálkodtak, a további sikerek reményében – igaz, akkor még a piacon nem volt elérhető ilyen készülék.
Április elejére vált nyilvánvalóvá, hogy az első 5G-telefonok májusban bukkannak majd fel, bár itt a lefedettség és a kereskedelmi árak Dél-Koreában már komoly kritikákat váltottak ki. A hajlíthatók területén viszont igencsak nehézkesre sikerült a rajt, hiszen a Galaxy Fold kijelzőjével komoly problémák akadtak, a piaci megjelenést pedig emiatt több hónappal kénytelenek voltak eltolni. Májusban nem volt hiány az eltérő szándékú próbálkozásokból, itt láthattunk kripto-telefont, újabb előugró panelt (ezúttal a Huawei jóvoltából), míg a ZTE ekkor dobta piacra saját 5G-telefonját. A vezető kínai gyártó, a Huawei, az amerikai szankciók miatt addigra egyébként eljutott arra a pontra, hogy saját operációs rendszerét kezdte el valós alternatívaként kezelni, míg a hónap végére az amúgy meglehetősen sikeres OnePlus 7 Pro típusról derült ki, hogy ott sem minden tökéletes, miközben a Motorola már egyértelműen a One-sorozat új tagjaitól várta az eladások megugrását.
A nyár gyakorlatilag egy új e-ink okostelefon bemutatkozásával indult, ezt pár nappal később követte a hír, hogy az Amazon már mobilszolgáltató felvásárlásán gondolkodik – a többieket pedig saját műholdak fellövésével és saját adatszolgáltatás nyújtásával kerülnék meg. Addigra teljesen egyértelművé vált (már ha ez nem lett volna eleve világos), hogy az 5G még messze nem elég olcsó és gyors, ez viszont nem akadályozta meg a különböző gyártókat abban, hogy sorra jelentsék be friss típusaikat. A HMD 2 ilyen megoldással készült, a teljes integrálást először szintén a Samsung esetében vetítették előre, addig is egy olcsóbb változattal nyitnak lefelé, míg az Apple kapcsán a 2020-as debütálást tartották legvalószínűbbnek. A tulajdonképpeni elterjedés 2023-ra tűnik lehetségesnek, vagyis az almás cégnek nem kell nagyon sietnie, bár az kétségtelenül komoly figyelmeztető jel, hogy a vállalat mostanában Európában is inkább csak szenved - ettől azonban még szoftverboltjuk őrzi tetemes előnyét a bevételek és a nyereség terén.
Június végén szivárgott ki, hogy az Oppo már mindenféle panelt száműzne saját megoldásáról és a szelfikamerát egyenesen a kijelző alá tenné, a Huawei esetében viszont a saját 5G-telefon közeljövőben esedékes megjelenése volt fontos hír, miközben a Samsung már gőzerővel dolgozott a sorrendben második hajlítható készülékén. Az Apple az Intel modemes részlegének felvásárlásával indult a többiek után, ami persze éveket vesz még igénybe, míg a OnePlus már valóban globális 5G-telefonnal, a szintén kínai TCL pedig saját hajlítható fejlesztéssel igyekezett jobb pozícióra szert tenni. A nyárt a HMD háza táján felbukkant hír zárta, miszerint a finn cég szintén olcsóbb 5G-készüléket mutatna be, jól látszott tehát, hogy többen is igyekeznek lefelé, a vékonyabb pénztárcával rendelkezők irányába nyitni.
Szeptember elején olvashattunk további részleteket a Microsoft állítólagos hajlítható telefonjáról, amely azóta sem jelent meg a piacon, nem sokkal ezt követően viszont a Vivo 5G-csúcstelefonról, valamint iker-előugró kameráról rántotta le a leplet, ami jelezte, hogy nem futottak ki az ötletekből. Az Oppo már a töltések felgyorsításán törte a fejét, a Xiaomi pedig egy olyan megoldást harangozott be, amelynek mindkét oldalán kijelző jelent meg. Amikor a Galaxy Fold végre valóban elrajtolt, kiderült, hogy a kijelzővel továbbra is nagyon óvatosan kell bánni, ami nyilván sokak számára figyelmeztető jel volt.
Ugyanebben a hónapban, a OnePlus 7T hivatalos bemutatkozásával, az év egyik legsikeresebb típusa rajtolt el, ekkor azonban azt is megtudtuk, hogy a Galaxy Note 10 debütálását hamarosan követi majd annak szerényebb változata, mintha a Samsung itt is törekedne a szélesebb tömegek meghódítására. A TCL még piacra nem dobott megoldásáról kiderült, hogy két helyen lenne hajlítható, miközben egyre jobban kirajzolódott a trend, amely a hagyományos fizikai gombok teljes száműzését vetítette előre. Októberben világossá vált, hogy a korai negatív vélemények ellenére nagyon is jól sikerült a telefongyártók negyedéve, ezt pedig az év hátralévő részében további 5G-telefonok felbukkanásáról szóló hírek követték.
A Qualcomm december elején saját rendezvénye alatt jelezte, hogy az 5G, valamint a jobb, még megbízhatóbb és még biztonságosabb azonosítás lesz jövőre a középpontban, Kínában viszont arról jelentek meg hírek, hogy friss mobilos szerződést már csak arcszkennelés ellenében köthetünk, ami nagy valószínűséggel számos más államban követendő példa lesz. A Galaxy A71 és A51 bemutatása a sikeres család további bővülését eredményezte, ezt januárban minden bizonnyal a Note 10 Lite és S10 követik majd a sorban, ahogy a Samsung igyekszik megőrizni első helyét. Az év végén azt is megtudhattuk, hogy a vezető okostelefonok nem sugároznak túl sokat, vagyis emiatt felesleges aggódnunk.
Az évet összegezve, valamint a 2020-as év várható fejleményeire kitekintve, fontos megemlíteni, hogy a hardver folyamatos erősödése, illetve a memória és a belső tároló kapacitásának rohamos növekedése mellett több területen is komoly előrelépést értünk el, illetve várhatunk a közeljövőben. A képkészítés terén egyre jobb és komplexebb kamerákat kapunk, itt már nem ritkák a hármas és a négyes modulok sem, a jelek szerint pedig több gyártó is az 5, illetve 6 érzékelőből álló változatokban bízik, miközben a nagyobb akkumulátorok, illetve a fejlettebb gyorstöltési technológia révén az üzemidőn is sikerült némileg javítani. Nagyon úgy tűnik továbbá, hogy (a hajlítható és az 5G-telefonok kivételével) a gyártók igyekeznek elviselhető szinten tartani a készülékek árát, itt például az Apple az iPhone 11 esetében visszatért a 699 dolláros szinthez, míg a kínai androidos riválisok szintén nagyon versenyképes árakon igyekeznek teret nyerni, ami nekünk jó hír.