MTI

A LED-lámpák veszélyeztethetik a vadvilágot

Veszélyezteti a vadvilágot némely LED-lámpa fénye - figyelmeztetnek amerikai kutatók, akik megvizsgálták, hogyan hatnak a modern fénykibocsátó diódák egyes fajokra.

Azt találták, hogy a kék és fehér fényt kibocsátók a legrosszabbak, míg a sárga, a borostyánszínű és a zöld fényt kibocsátók kevésbé károsak. A tengeri teknősök és a rovarok különösen sebezhetők általuk - írták a kutatók a Journal of Experimental Zoology Part A: Ecological and Integrative Physiology című tudományos folyóiratban.

A nagyvárosok és ipari létesítmények olyan erősen világítják meg éjszaka az eget, hogy a Föld nagy része egy hatalmas, világító labdának látszik a világűrből. Az amerikai kutatók éveket töltöttek azzal, hogy vizsgálják, miként hat a fény ragyogása és iránya a vadvilágra, az állatok migrációjára, a ragadozó-préda viszonyra és napi biológiai órájukra, a cirkadián ritmusra. A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói felhasználták a létező ökológiai adatokat és kutatásukba bevonták a kereskedelemben elérhető LED-lámpák széles körét.


Balra a hagyományos nátriumvilágítás, jobbra a LED-es verzió

A világító diódák a várakozások szerint a globális fényforráspiac 69 százalékát fogják adni 2020-ra, szemben a 2011-es 9 százalékkal. Ez a fényforrás egyre népszerűbb, mivel energiatakarékos, kisebb hőkibocsátású és hosszabb élettartamú más lámpáknál. A kutatók négy fajra összpontosítottak, a rovarokra, a tengeri teknősökre, a lazacra és a Newell's Shearwater nevű tengeri madárra. Azért választották ezeket a fajokat, mert korábban végeztek körükben kutatást arról, miként reagálnak a fényre. A jövőben a szakemberek világszerte több fajt fognak bevonni kutatásuk folytatásába.

A kutatók azt találták, hogy a legrosszabb éjszakai fényforrások az intenzív kék és fehér színek, amelyek akkora hatással vannak az állatokra, mint a Nap fénye délben, és háromszor nagyobb hatással vannak, mint a sárga és a zöld színű fény, amelyeknek hullámhossza kevésbé rombolja a vadvilágot. Például a veszélyeztetett álcserepes teknős kikelt utódai éjszaka hagyják el a tengerparti homokban lévő fészkeiket, ám a mesterséges fény miatt a szárazföld belseje felé veszik az irányt a tenger helyett. A fény hasonlóan vonzza a fiatal vándorló lazacokat is, ragadozók zsákmányává teszi őket. A rovarok globális csökkenése is részben a fényszennyezés számlájára írható - idézte Travis Longcore-t, a tanulmány vezető szerzőjét a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • xyl #8
    Nos: Van a közvetlen fényforrás, gyertya, izzólámpa, LED-es világítótest, fénycső, stb.
    Ezzel meg akarunk világítani valamit, pl. az utat, Utána az, amit megvílágítottunk az is világít. Lehet persze, arra hivatkozni, hogy a led dióda előre adja a fényt, hátrafele nem sugároz, de a hagyományos utcai lámpák sem sugároznak felfele, mert van burkolat, meg valamiféle tükör (leginkább csak egy fémlap), ami a fényt úgy tereli, hogy egy adott területet többé-kevésbé egyenletesen bevilágítson. Szóval, itt szerintem jelentős különbség nincs. A fény spektrumában viszont annál inkább. Fénytechnikai és világítástechnikai alapfogalmak és a fényforrások alapvető jellemzői
    A cikkhez még annyit, hogy: "... az intenzív kék és fehér színek"... Nos itt az, hogy fehér szín... Szinte, hogy azt kell mondjam, hogy fehér szín nincs, az egy optikai csalódás. Wikipedia: White Azért meglepődtem, amikor kiderült, hogy elegendő KÉT monokromatikus fényforrás a fehér szín illúziójának megteremtéséhez.
    Hogy az állatok milyennek látják azokat a mesterséges fényforrásokat, amit mi fehérnek látunk... Bizonyára másnak, nem fehérnek.
  • barret #7
    A led nem izzó! Pont ez a nagy különbség a hagyományos lámpákhoz képest! A led dióda előre adja a fényt,és a hátsó részén van az "alaplap" Tehát lényegesen kisebb a sugárzási köre,mint egy izzószálnak.
  • inkvisitor #6
    Vettél mostanában led izzót?
    Körkörösen is nyomják, hogy jobban hasonlítson a sima villanykörtére.
  • Vanek úr #5
    Izé. Elvileg a LED lámpák pont azért jók, mert nem szórják a fényt össze-vissza, és jól behatárolható irányúak lesznek. Vagyis a jópár km távolságra lévő állatokra ez nem igazán hathat - pláne az eddigi 'hagyományosabb' égők fényszórása után.
  • asgh #4
    Linkeld már be légyszíves az általad áltudományosnak titulált kutatási eredményeket cáfoló publikációkat. Bizonyára ismersz ilyeneket, különben milyen alapon minősítenél valamit áltudománynak ugye.
  • inkvisitor #3
    Ha belegondol az ember, hogy hogyan rajzanak a bogarak a lámpák körül, táplálkozás helyett....
  • Ulrich von #2
    Áltudományos bullshit, hogy az éjszakai fényforrások megzavarják az élővilágot?
  • ZenMillitia #1
    altudomanyos bullshit, ezek a kutatok rosszabbak mint a tavgyogyito gyurcsok. persze nam akarom bantani az ezosokat sem, mert koztunk is van korrekt, de a tobbseg csalo, ahogy az orvosok, kutatokkozott is. penzehes szarhaziak mind.