Berta Sándor

A bitcoin inkább szerencsejáték, mint pénz

A virtuális fizetőeszköz kapcsán sokan szigorúbb szabályozást sürgetnek, hogy védjék a befektetőket vagy megnehezítsék a bűnözők dolgát, míg mások a pénzügyi stabilitás vagy az innováció visszaszorítása miatt aggódnak elsősorban.

Vasárnap óta a világ legnagyobb határidős kereskedéssel foglalkozó tőzsdéjén, a CME-n is elérhetővé vált a bitcoin. Az ilyen tőzsdéken - ellentétben a hagyományosakkal - hétvégén nincs forgalom. Ráadásul a Nasdaq technológiai tőzsde és a DAX is elgondolkodott a bitcoinnal való kereskedés bevezetésén, s bár mindez nyilván a távoli jövőben valósul csak meg, ha megvalósul egyáltalán, azért komoly jelzés, hogy már a pénzügyi szektor sem hagyhatja figyelmen kívül a virtuális fizetőeszköz népszerűségét. Ez még tovább fűtheti a már így is nagyon forró piacot, pedig a bitcoin árfolyamának villámgyors emelkedése nagyon súlyos helyzetet állított elő: az esetleges kipukkadását a többi pénzügyi termék is meg fogja érezni.

A virtuális fizetőeszközök piaca nincsen szabályozva, így az azokba való befektetés és kockázat minimalizálása nem az állam dolga, hanem az egyes személyek felelőssége. A digitális pénz árfolyama tegnap már meghaladta a 20 000 dollárt. A Wall Street Journal által megkérdezett 53 közgazdászból 51 fenntarthatatlannak látja ezt a szintet.

Lars Rohde, a Dán Nemzeti Bank első embere szerint a bitcoin kezd olyan lenni, mint a tulipán, amely az 1600-as években, Hollandia aranykorszakában spekulációs tényező lett. Abban az időszakban a tulipán ára elszabadult és amikor a lufi kidurrant, akkor nagyon sokan elveszítették a befektetett pénzüket vagy akár az egész vagyonukat. A bitcoin most egy ugyanilyen irányítatlan buborékká vált. A pénzügyi vezető óvatosságra intette az embereket a virtuális fizetőeszköz kapcsán, és a DR rádióadónak kijelentette, hogy extrém veszélyes lett a digitális pénzbe fektetni. Kiemelte, hogy amennyiben valaki úgy dönt, hogy figyelmen kívül hagyja ezt a figyelmeztetést, akkor a veszteségeivel magára fog maradni. A szakember a befektetőknek pedig azt üzenete, hogy ha rosszul járnak, akkor majd ne jöjjenek és panaszkodjanak, hogy nem figyelmeztették őket.


Egy napon belül is 15-20 százalékot, azaz ezer dollárokat változik az árfolyam

Abban a piac szereplői ugyanakkor egyetértenek, hogy szükség van szigorúbb szabályokra a virtuális fizetőeszközök kereskedelmében. Vasárnap Bruno La Maire francia pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy országa azt fogja javasolni a G20-as államoknak, hogy vitassák meg a bitcoin jövőbeli szabályozását. Emellett az Európai Unió tagországai és törvényhozói a múlt héten szigorúbb szabályokat fogadtak el a bitcoinnal és más virtuális pénzekkel kereskedő platformokkal kapcsolatban a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megakadályozására. Timo Emden, a DailyFX brókercég vezetője kijelentette, hogy a kibertőzsdéket és a digitális pénzeket fenyegető szabályozások - a terrorfinanszírozások és a pénzmosás visszaszorítására - már nem jelentenek a vásárlást akadályozó tényezőket.

Sven Giegold pénzügyi szakértő, a Zöldek európai parlamenti szóvivője közölte, hogy a bitcoin a gazdasági bűnözés elleni küzdelem szempontjából kevésbé aggasztó, mint a készpénz. Úgy véli, ezek a digitális pénzek érdekes technikai fejlesztések, éppen ezért nem kellene őket agyonszabályozni. Sven Giegold leszögezte, hogy ha minden tranzakció annyira átlátható lenne, mint a bitcoin, akkor nem lenne miért aggódni, hiszen a bitcoin esetében a digitális főkönyv miatt minden BTC-átutalás követhető. Más politikusok szintén arra hívták fel a figyelmet, hogy a nem megfelelő vagy túlzott szabályozással komoly lehetőség veszhet el.

Frank Schäffler pénzügyi szakértő azt emelte ki, hogy a BaFin pénzügyi felügyelet nem döntött a kérdésben és egy vállalat számára az a legrosszabb dolog, ha egy illetékes hivatal nem tesz semmit. A politikus hozzátette, hogy voltak olyan innovatív vállalkozások, amelyek emiatt Máltára költöztek, mert ott más a helyzet: sokkal gyorsabban kapnak meg engedélyeket és a szolgáltatásaikat egész Európában kínálhatják.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tikal #15
    sikerült megérteni ;)
  • zola2000 #14
    "számítógépek nélküli világ"

    Mielőtt az bekövetkezne kisebb bajom is nagyobb lenne mint a btc árfolyam...
  • Sequoyah #13
    Igy van, ha valos ertek nelkuli eszkozt keresel ami ennek ellenere tartja az arat, akkor az arany jo valasztas:)

    Rossz pelda viszont peldaul a gyemant (ha mar aranyrol beszeltunk), amit abszolut mesterseges modon tartanak magas aron. Nem is lehet vele tozsden kereskedni...
  • Tikal #12
    Mondjuk az aranynak azért meg van az az előnye is hogy fizikális, és még egy számítogépek nélküli világban is lesz valami értéke, mig az USB drive-on lévő bitcoinnal kitörölhetem majd ha nem lesz ami leigazolja hogy az létezik :)
  • Sequoyah #11
    Igy van. El is kaszaltak a gold-standard-ot, pont ezert, mert alkalmatlan volt egy modern gazdasag megtamogatasahoz, egy jo nagy vilagvalsag utan.
    Az arany arat is csak a benne-valo hit tartja fenn, mert mindenki elhiszi hogy ertekallo, es epp ezert allja egyelore az erteket. De ez is osszeomolhat konnyen. A kulonbseg a bitcoinhoz kepest hogy evezredes hagyomanya van, ezert a bizalom joval nagyobb benne. Nincs belole kinalati hiany, es nincsen kozvetlen alternativaja. Bitcoinbol viszont barmikor johet a Bitcoin 2.0, akarhogy is hivjak majd, amire minden tovabbi nelkul atpartolhatnak a felhasznaloi.
  • zola2000 #10
    " A spekulansok nem elkolteni akarjak a bitcoint, hanem eladni haszonnal. "

    Ha valaki vesz befektetési aranyat, az is azt csinálja, és az még mindig több tízszer nagyobb dolog pénzben.
  • Sequoyah #9
    Nem kell korbenezni, az arfolyam nyilvanvaloan megmutatja, hogy alkalmazkodott-e a gazdasag meretehez.
    Ha annyi penz van amennyi szukseges a gazdasagnak, akkor az arfolyam stabil.

    Persze a hype es a lufi miatt nem olyan egyszeru ezt megmondani, mert a bitcoin-vasarlasok nagyreszenek semmi koze a feketepiachoz. A spekulansok nem elkolteni akarjak a bitcoint, hanem eladni haszonnal.
  • Cat #8
    Kétlem, mivel ez a blokklánc (blockchain) technológia lényege.
  • zola2000 #7
    Nem nézem szét, de valahol olvastam hogy a darkneten nem bitcoint hanem valami anonimabb altcoint használnak, mert

    "a bitcoin esetében a digitális főkönyv miatt minden BTC-átutalás követhető. "
  • Grifid71 #6
    Azért ha kicsit körbenézegetsz a dark weben akkor valószínűsíteni fogod, hogy alkalmazkodott "a lefedett gazdasag meretehez." Szerintem eléggé jójez így.
    Azért is vitték szerintem a tőzsdére, mert nincs szebb legálisan befektetni egy illegális piacba ami adó és járulék mentes, éppen ezért magasabb a profit amit kitermelhet.