Szekeres Viktor

Borg/McEnroe - Így kell sportfilmet készíteni

Sokan szkeptikusak voltak a teniszezős film kapcsán, de minden aggodalmunk felesleges volt, John McEnroe és Björn Borg párharca a moziban lenyűgözőre sikeredett.

Hogy tetszett a Borg/McEnroe?
  • Tetszett, jó film.
  • Közepes lett.
  • Gyengén sikerült.
  • Még nem láttam.
Megannyi sportról készült már film, de valljuk meg, túl sok tenisszel kapcsolatos alkotást azért nem láthattunk még. Az idei évben azonban történhetett valami, hiszen egyrészt most mutatták be itthon kritikánk tárgyát, a Borg/McEnroe-t (ami értelemszerűen Björn Borgról és John McEnroe-ról, a '70-es, illetve '80-as évek zsenijeiről szól), másrészt pedig Amerikában már látható Emma Stone és Steve Carell főszereplésével a Battle of Sexes, ami Billy Jean King és Bobby Riggs története a hetvenes évekből.


Björn Borg és John McEnroe több, mint egy tucatszor összefutott egymással a pályán, és elég komoly küzdelmet vívtak, hol egyikük, hol másik aratott győzelmet. Legnagyobb, illetve legemlékezetesebb összecsapásuk az 1980-as wimbledoni teniszbajnokság döntője volt, és a Borg/McEnroe erre az eseményre koncentrál. Ez egyben azt is jelenti, hogy bár sportfilmről beszélhetünk, de nem azt láthatjuk, hogy miképp vezetett a teniszezők útja a döntőig, hanem inkább magukkal a karakterekkel, az ő bemutatásukkal próbálják megalapozni az évszázad meccsét.

És nagyon jó ötlet volt erre a két figurára építeni, hiszen egyfelől nagyon erős a kontraszt a két teniszező között: egyikük egy hamar csúcsra jutott, majd onnan mélyre kerülő, akár harcedzettnek is mondható játékos, a másik pedig egy ifjú titán, akiben buzog a bizonyítási vágy. Azonban egyáltalán nem különbözik sok mindenben a két legenda, hiszen egyikük sem nevezhető igazán pozitív figurának - ki ezért, ki azért -, ami igencsak megnehezíti azt, hogy nézőként nem hogy azonosuljunk, de hogy egyáltalán együtt érezzünk velük valamilyen szinten. Ez van, ezek nem fiktív figurák, a hús-vér emberek már csak ilyenek.


Amellett, hogy két lenyűgöző arcról van szó, a tenisz két fenegyerekéről, ezúttal nem a karakterek, vagy legalábbis nem csak a karakterek adják el a filmet, hanem az őket alakító színészek is. Sverrir Gudnason nagyon erős alakítást nyújt Borgként, de a film sztárja mégis Shia LaBeouf, aki nem csak azt bizonyította be, hogy alapvetően jó színész, hanem azt is, hogy megfelelő szerepekben kiváló alakításra képes.

Talán LaBeouf alakítása miatt is sajnálhatjuk valahol, hogy McEnroe eléggé a háttérbe szorul Borghoz képest, de szerencsére a rendező mindent megtesz azért, hogy ne legyen hiányérzetünk. Nem elég, hogy megismerjük a sportolókat és a nagy csatához vezető útjukat, de mindemellett olyan erős hangulatot teremt, ami végképp magába szippantja az embert. Arról nem is beszélve, hogy mindezt remekül szerkesztve tálalja számunkra, hiszen az idősíkok váltogatása nem csak dinamizmust kölcsönöz a látottaknak, de olykor árnyalnak is bizonyos képsorokat.


Egy valami biztos, aki megélte Borg és McEnroe csatározását, annak ott a helye a mozikban. Sőt, annak is, aki mindössze szereti a teniszt, hiszen megismerheti a múlt egy szeletét, s ezen kívül a kedvenc sportját is viszontláthatja a vásznon. Egyébként pedig inkább azoknak ajánlanánk a Borg/McEnroe-t, akik szeretik a jó filmeket, mert valóban remekül sikerült alkotásról van szó.

Klikk ide!
Klikk a képre a nagyobb változathoz
Borg/McEnroe (Borg/McEnroe)
feliratos, svéd-dán-finn dráma, 100 perc, 2017
12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott

rendező: Janus Metz
forgatókönyvíró: Ronnie Sandahl
operatőr: Niels Thastum
zene: Vladislav Delay, Jonas Struck
producer: Jon Nohrstedt, Fredrik Wikström

szereplők:
Sverrir Gudnason (Björn Borg)
Shia LaBeouf (John McEnroe)
Stellan Skarsgard (Lennart Bergelin)
Tuva Novotny (Mariana Simionescu)
David Bamber (George Barnes)
Robert Emms (Vitas Gerulaitis)

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #15
    Oké, adok egy esélyt neki. :-)
  • Ender Wiggin #14
    A meccs dokumentált (ahogy Lauda versenyei is), de ami ezek mögött van arról viszonylag keveset tudni. Ez adja az apropót. Persze nem mindenkinek való...
  • Ender Wiggin #13
    A tenisz hiteles. Nem olyan, mint pár éve azok a fiktív teniszes filmek wimbledonról.
  • Cat #7
    "Képtelen vagyok megérteni az ilyen sportfilmeket, a valóság ismert, visszanézhető és dokumentált."

    A Romeó és Juliát is játszák több száz éve, mindenki tudja, hogy a végén meghalnak a főszereplők, a rendezők mégis minden színpadra állításánál kicsit másképp mesélik el a történetet.
  • hungi #6
    Nézzétek meg a "7 days of hell"-t ha igazi teniszdrámát akartok!
  • Blasta #5
    "Egyébként pedig inkább azoknak ajánlanánk a Borg/McEnroe-t, akik szeretik a jó filmeket,"

    Istenem, általános iskolás kis lurkó írta a cikket??? :'(
    A cikk eme zárómondata konkrétan semmi információt nem tartalmaz, lévén ebbe a halmazba kis túlzással minden ember beletartozik.
    Így javítanám esetleg: "akik szeretik a jó drámákat"
  • Blasta #4
    "...hanem azt is, hogy megfelelő szerepekben kiváló alakításra képes" = alapvetoen jó színész

    Elég butácska mondat ez.
  • kalapos01 #3
    Nézd meg és meg tudod. Éppen azért nagyon jók, mert nem holmi eredmények számítanak, nem a végkimenetel a fontos. Sőt, éppen esetleg az eredmények ismeretében telik meg többlettartalommal az, amit lát az ember korábban. Ugyanez az életrajziaknál is: nem attól lesz jó vagy nem jó egy film, hogy az ember valakinek ismeri az életét. Attól, hogy egy új életet mesélnek el, amit nem ismersz, még lehet béna a film.

    (De sokkal inkább "ilyenebb" a helyzet a klasszikusok adaptációjánál, hiszen míg egy sportfilmnél az eredményt ismered, az életrajzinál azt, hogy mikor hal meg (mert gőzöd sincs arról, hogy az élete mely szakaszaira koncentrálnak), addig egy könyv adaptációjánál a teljes történetet ismeri az, aki olvasta a könyvet. És mégis mennyi embert érdekelt a Gyűrűk ura, vagy A szürke ötven árnyalata, pedig egy deka újdonság nem volt bennük. Sokan meg fogják nézni a Gyilkosság az Orient-expresszent is.)
    Utoljára szerkesztette: kalapos01, 2017.10.15. 07:05:20
  • molnibalage83 #2
    Képtelen vagyok megérteni az ilyen sportfilmeket, a valóság ismert, visszanézhető és dokumentált. Miért nézném meg ezt illetve pl. az az F1-es filmet?

    A Rocky sem maga a sportesemény miatt érdekes. Soha egyetlen ilyen film sem tudott megmozgatni sőt, az életrajzi filmek nagyrésze sem, amiért Hollywood rejtélyes módon odavan azokért és szórja érta az Oscarokat..
  • Tetsuo #1
    Néhány teniszrajongó véleményére is kíváncsi lennék.
    Ugyanis a Rocky-t vagy a többi box témájú filmet elsősorban a béna színész csapnivaló "boxolása" miatt nem tudom kedvelni. Gondolom itt is ez van.