Berta Sándor

A Firefox OS hosszú távú projekt

Az operációs rendszer eddig nem igazán terjedt el, de ez egyáltalán nem keseríti el a Mozillát.

Andreas Gal, a szervezet technológiai vezetője a barcelonai Mobil Világkongresszuson (MWC) azt mondta, hogy végre meg kell vetniük a lábukat a mobil piacon, ez egzisztenciális kérdés a számukra. A Firefox OS piaci részesedése még olyan kicsi, hogy a piackutatók nem tudják mérni, ennek ellenére Gal hangsúlyozta, hogy az operációs rendszer rendkívül fontos a Mozillának és nem aggódnak a piaci részesedésük miatt, számukra ugyanis ez egy hosszú távú projekt. Terveik szerint a Firefox OS-t futtató készülékek elsősorban a fejlődő országokban terjednek el számottevően.

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!
Klikk a képekre a nagyobb változathoz

A szervezet az MWC-n bejelentette, hogy együttműködik az Orange nevű szolgáltatóval. A kooperációnak köszönhetően 13 afrikai és közel-keleti államba (Egyiptom, Szenegál, Tunézia, Kamerun, Botswana, Mali, Elefántcsontpart, Niger, Kenya, Madagaszkár, Mauritius, Jordánia és Vanuatu) juthatnak el a Firefox OS-t futtató termékek.

Az Orange Klif nevű készülék kevesebb, mint 40 dollárba kerül majd, két SIM-helyet, 2 megapixeles kamerát és MicroSD-bővítőhelyet kínál, a gyártója pedig az Alcatel. A Mozilla - érthetően - azt a trendet akarja kihasználni, hogy több millióan csak a közeljövőben fognak először csatlakozni a világhálóhoz és ezt a mobiljukkal teszik majd meg, ezt a piaci szegmenst akarják meghódítani. Gal hozzátette, hogy az Androiddal ellátott mobil eszközök túl drágák például az indiai vagy a bangladesi felhasználóknak.

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

Li Gong, a Mozilla elnöke a Firefox OS aktuális helyzete kapcsán kijelentette, hogy két évvel ezelőtt az operációs rendszer még csak ígéret volt, de a tavalyi Mobil Világkongresszuson már megmutatták, hogy a szoftver számos árszegmenst lefed. Most pedig azt ünneplik, hogy minden kontinensen megjelennek a Firefox OS-t futtató készülékek. Egyúttal büszkék arra, hogy immár több nagy partnerük (KDDI, LG, Telefónica, Verizon Wireless) is van, akik mind hozzájárulnak az új kategóriás, intuitív és egyszerű módon használható operációs rendszer fejlesztéséhez.

Klikk ide! Klikk ide!

Klikk ide! Klikk ide!

Maynard Ngu, a Cherry Mobile vezérigazgatója kiemelte, hogy néhány hónappal ezelőtt piacra dobták a Fülöp-szigeteken az ACE nevű okostelefont, amelyen szintén a Firefox OS működik. Ez jelenleg a világ legolcsóbb okostelefonja. A Mozillával való szoros együttműködésnek köszönhetően a jövőben is olcsó és jól használható mobil eszközöket akarnak kínálni az embereknek. A Mozilla egyúttal bepillantást nyújtott a Firefox OS közeljövőjébe: az új változatokat jobb teljesítmény, a többmagos processzorok támogatása, kibővített adatvédelmi funkciók és tovább javított WebRTC-támogatás jellemzik majd, és persze továbbra is elérhető lesz az NFC-támogatás. A mostani bejelentések és együttműködések következtében a Firefox OS immár több mint 40 országban összesen 17 okostelefon-modellen lesz jelen.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • end3 #2
    Próbáljatok "egészségesnek megmaradni" Mozilla! - Sajnos, a "3betüsök" csak akkor kérdezik, - és azt is 100 évre titkosítva, - hogy lehallgathatnak-e, amikor kevés pénzük van a lehallgatások technikai megvalósításához, és a kormányoktól mindig megkapják a következő "kalappal" is. (meg ilyenekre általában egyébként sincs kevés...) Ne legyenek illúzióink, aki a pénzt adja az alapítványoknak, az az "észt" is osztani szokta és persze tisztelet a kivételnek.
  • CairoJack #1
    Szerintem rengeteg olyan piaci rész, igény van, amit jelenleg egyetlen OS sem képes betölteni, így ezekre keménye lehetne gyúrni. Például a biztonság, a privát szféra védelme. Jelenleg az össze mobil platformot csak úgy lehet használni, ha a felhasználó létrehoz egy névre szóló profilt, és azon keresztül használj a mobilt. Simán lehetne olyan mobil OS-t csinálni, ami nem gyűjt névhez kötött adatokat a felhasználóról. Szerintem rengeteg embert meg tudnának ezzel nyerni.
    Számos egyéb területre betörhetnének, nem csak a szerényebb anyagi háttérrel rendelkezőkre kellene gyúrni, hanem akár az üzleti szolgáltatások területére is be lehetne lépni. Nyilván ez pont az a terület, ahol elég erős a konkurencia (sőt 5-8 éves előnyben vannak), de pont hogy egy nagyon biztonságos platformra sok cég vágyik, másfelől ez a szféra igencsak profitábilis, ha egyszer tényleg sikerül ott megvetniük a lábukat.

    Nem tudom, hogy jelenleg milyen fejlettségi szinten van a FiFo-OS, de mikor legutóbb néztem, még eléggé primitív volt. Nyilván ezen is változtatni (fejleszteni) kéne sokat.

    Szintén nem lenne hátrány, ha a FF-os telefonok hardverben nagyobb palettát fednének le. Jelenleg az ultra olcsó kategóriában mozognak, de annyival nem olcsóbbak, mint amennyivel gyengébbek. Szerintem sokat segítene a platform terjedésén, ha legalább azt a szintet elérnék, amit egy 30-40 rugós kínai Droidos telefon tud. Mondjuk egy 4-4,5-es 800*600 IPS kijelző, 2Mps front kamera 8Mp-s autófókuszos, LED villanós hátlapi, 1 giga RAM, valami használható proci, pl S400. És mondjuk ezt megtoldani egy max 40 rugós hazai árcímkével. Simán vennék legalább egy ilyet játszani, vagy 2. 3. telónak, és ha jó is lenne, terjeszteném is az ismerőseim körében.

    Alapvetően szurkolok a FF OS-nek, a piacra nagyon ráférne a versen. Főleg egy olyan OS személyében, ami mögött nem egy ultra-giga multi cég van, aki abból él hogy lopj az adatainkat, profiloz, és vamzerkedik a CIA, NSA párosnak.