Balázs Richárd

Megdőlt az "évszázad felfedezése"

Végleg az enyészeté lett a tavalyi év nagy felfedezéseként értékelt ősrobbanással kapcsolatos áttörés.

A Déli-sarkon felállított BICEP2 távcső adatai alapján márciusban érkezett a nagy bejelentés, mely szerint felfedezték az ősi gravitációs hullámokat, az egészen korai univerzum egyik jelét. Egy újabb elemzés azonban megingatta az eredményeket, galaktikus pornak tulajdonítva az észleléseket, ami beigazolódni látszik.

A közzé tett eredményeket kezdetben az évszázad felfedezésének kiáltották ki. A BICEP2 az univerzum által az ősrobbanást követően nagyjából 380.000 évvel kibocsátott legelső fény, az úgynevezett kozmikus mikrohullámú háttér (KMH) örvényeit kutatta. Ezeket a fodrozódásokat elméletileg a gravitációs hullámok okozták, a tér-idő fodrozódásai, melyek az ősrobbanást követő másodperc egy parányi töredékében keletkeztek.

Az észlelés arra utalt volna, hogy az egészen korai világegyetem egy elképesztően gyors táguláson esett át, amit felfúvódásnak neveznek, sőt még a multiverzumok létezésének lehetőségét is megerősítené. Ennek az ősi jelnek a kiszűrése azonban koránt sem egyszerű, mivel a KMH örvényeit galaktikus por is okozhatja.

Egy másik kísérlet, a Planck műhold szintén a KMH-ról gyűjtött adatokat, ezek elemzése hamarosan napvilágot lát. Emellett a BICEP2-vel dolgozó kutatók is új forrás után néztek, a Keck-tömb adatait is megvizsgálva. A két csapat megegyezett, hogy egyesítik még kiadatlan eredményeiket, annak reményében, hogy sikerül tisztázni a BICEP2 adatai alapján tett bejelentés körül kialakult zűrzavart.

A hét elején szárnyra kelt hírek szerint egy közös publikációt adtak volna ki, a Planck hivatalos francia oldalán kiszivárgott sajtóközlemény azonban már felfedte az eredményeket. Az oldalról azóta lekerült a közlemény, a Google cache-ben azonban továbbra is fellelhető maradt. "Bebizonyosodott, hogy a por szerepének arányát jelentősen alábecsülték" - írta a francia közlemény.

A BICEP2 csapat eredeti állítása egy bizonyos paraméteren, az ősi gravitációs hullámok egy potenciális jelének méretén alapult. A csapat eredetileg ezt az értéket 0,16 és 0,20 közöttiként mérte, a kombinált adatok elemzése azonban 0,13 alá pozícionálta. Ez nem azt jelenti, hogy a hullámok nem lennének ott, azonban még nem elégséges, hogy perdöntő észlelésnek minősítsék.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Irasidus #32
    "Csak én látok itt ellentmondást? Mert ha nem tudjuk, hogy mi is volt az ősrobbanás pillanatában, vagy előtte, akkor hogyan mondhatnánk, hogy nem volt akkor tér? "

    Egyszerűen. Tudjuk, hogy világegyetem tágul, ezt visszafelé követe fizikailag kiszámolható (és logikus is), hogy volt egy pont ahol nulla kiterjedés volt. Nem ismert olyan erő, ami az egész világegyetem energiáját nullánál nagyobb kiterjedésen tartotta volna. Ennyi.
  • Derek Morba #31
    Érdekes dolgok ezek, és érdemes is erről beszélgetni, kutatni, viszont úgy gondolom, mi egyszerű halandók sosem fogjuk teljes bizonyossággal megállapítani, mi és hogy történt. Így aztán nagyjából mindenkinek igaza lesz, semmit nem lehet bebizonyítani.
    Angol tudósok is megállapították: ˇmajdnem biztosak vagyunk abban, hogy nem vagyunk biztosak semmiben" XDXDXDXD
  • gforce9 #30
    Nézd itt és most a fórum keretein belül biztosan nem fogom tudom lepötyögni, hogy miért gondolják így. De az ősrobbanás elmélet szerint így van. Tehát ha valaki vitatja, akkor magát az ősrobbanás elméletet vitatja, mondjuk e mellé jól jönne egy épkézláb alternatíva is ami nincs. A legutolsó ellenfél modell a steady state univerzummodell évtizedekkel előtt elvérzett. A többi alternatíva meg még gyengébb lábakon áll és töredékét sem magyarázza meg azoknak a megfigyeléseknek, amit az ősrobbanás modell igen.

    A jelen elmélet szerint mind a tér mind az idő akkor jött létre. És annak a kérdésnek, hogy mi volt előtte, pontosan annyi értelme van, mint azt megkérdezni, hogy mi van az északi sarktól északabbra. Természetesen ezt lehet vitatni, de én nem szándékszom. Ezen fórum keretein belül meg főleg nem, a korábban leírtak miatt.
  • mortep #29
    "ősrobbanáskori szingularitáskor viszont nem volt tér" - "Az ősrobbanás elmélet azt írja le, hogy az ősrobbanás pillanata után, hogyan fejlődött tovább az anyag és a tér". Csak én látok itt ellentmondást? Mert ha nem tudjuk, hogy mi is volt az ősrobbanás pillanatában, vagy előtte, akkor hogyan mondhatnánk, hogy nem volt akkor tér?
  • mortep #28
    Ezért kell jól átgondolni mielőtt bárki kijelentené valamiről, hogy az lenne az évszázad felfedezése
  • Szvasztika #27
    Minden nap van egy 'Évszázad felfedezése' !
  • gforce9 #26
    A feketelyukak a tér szövetében léteznek az ősrobbanáskori szingularitáskor viszont nem volt tér. Alapvetően teljesen más helyzet. Te megkérdezed, hogy e két teljesen más helyzet miért nem működik ugyanúgy? Ilyen kérdésre vársz értelmes választ?

    Másrészt amit nagyon sokan kevernek. Az ősrobbanás elmélet azt írja le, hogy az ősrobbanás pillanata után, hogyan fejlődött tovább az anyag és a tér, hogyan alakult ki az az univerzum amit látunk. Nem ad magyarázatot arra, miért is történt. Ugyanúgy, ahogyan az evolúció elmélet is csak az élet fejlődését írja le, nem a kialakulását.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2015.02.02. 17:39:15
  • Vol Jin #25
    Azok keletkezhettek az ősrobbanáskor is. Talán épp ezért nem homogén az Univerzum, hanem az anyag csomókban, galaxisokban összpontosulva is létezik.
  • Ragnaar #24
    Ugyeugye tudtam én ..
  • Tetsuo #23
    Látom, repülővel... :-)