Berta Sándor

Kartelleztek a mobiltelefon-gyártók?

A Motorola Mobility azzal vádol több gyártót, hogy kartelleztek és emiatt többet kellett fizetnie a termékeibe szerelt LCD-képernyőkért. Új helyeken lesz kapható a Droid Turbo.

Az érintett cégek között van a Samsung, a Sharp és az LG Display. Állításuk szerint társaságok közel egy évtizede folytatják az illegális áregyeztetéseket és ezért a Motorola 22 százalékkal többet fizetett a Razr és más készülékekhez szállított LCD-kijelzőkért. A felülárazás mértéke elérte az 5 milliárd dollárt.

A megvádolt cégek közül néhány már elismerte, hogy illegális áregyeztetésekben vett részt, viszont cáfolták a Motorola bizonyos felvetéseit, például azt, hogy a tevékenységükkel kárt okoztak volna a vállalatnak. A felek között vita folyik arról is, hogy a külföldön eladott kijelzők kártérítési követeléseit egyáltalán az Amerikai Egyesült Államokban kell-e tárgyalni.


Az ügyben november 13-án kerülhet sor az első bírósági tárgyalásra. A per az amerikai mellett a külföldi kormányok érdeklődésére is számíthat, ugyanis kiderülhet, hogy az amerikai versenyjog mennyire alkalmazható olyan műszaki termékeknél, amelyek alkatrészeinek nagy részét külföldön készítik, illetve értékesítik. John Terzaken, az Allen & Overy LLP ügyvédi iroda munkatársa közölte, hogy az ítélet azért járhat komoly következményekkel, mert a gyártás külföldön valósult meg és az illegális áregyeztetésekkel kapcsolatos vizsgálatok általában az egyes alkatrészekre vonatkoznak, nem pedig a késztermékekre.

Januárban a bíróság már elutasította a Motorola beadványát, majd márciusban ugyanígy döntött egy fellebbviteli bíróság is. Ezután avatkozott be az amerikai kereskedelmi minisztérium és az Amerikai Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC), amelyek egyaránt úgy vélték, hogy a döntés mellékhatása az is lehetne, hogy amerikai kormány sokkal kevésbé tudna fellépni a külföldi kartellek ellen. A két hivatal ugyan nem támogatja minden vádpontban a Motorolát, de segítettek meggyőzni a bíróságot arról, hogy vonja vissza az ítéletét, ezért most újra átvizsgálják az ügyet.

Érdekesség, hogy korábban a japán és a dél-koreai kormány nem akart foglalkozni a Motorola vádjaival. A japán gazdasági minisztérium azt az álláspontot képviselte, hogy aggodalomra adna okot, ha a nemzetközi diplomáciáért és együttműködésért egyáltalán nem felelős amerikai államügyészek fenntartanák maguknak azt a jogot, hogy beavatkozzanak a japán piac szabályozásába.


Kapcsolódó hír, hogy a várakozásoknak megfelelően a Motorola egyéb piacokon is elrajtoltatja a Droid Turbo okostelefont. A készülék egyik fő attrakciója a méretes akkumulátor, amely a gyártó szerint megfelelő üzemidőt biztosít az okostelefon tulajdonosai számára, emellett pedig gyorsan fel is tölti magát, ha éppen arra van szükségünk. Sejteni lehetett, hogy nem kizárólag az amerikai piacon fogják bemutatni az érdekes megoldást.

Mivel a cég kellő tradíciókkal rendelkezik a latin-amerikai régióban, az sem túl meglepő, hogy a második körben itt, egészen pontosan Brazíliában mutatják be a fejlesztést, amely azonban az Egyesült Államokon kívül már Moto Maxx néven kerül forgalomba – tekintettel arra, hogy a Droid márkanév elsősorban az USA-n belül ismert. A főbb hardveres jellemzők nem változnak, itt továbbra is az 5,2 hüvelykes, QHD-felbontást támogató érintőképernyő, a 2,7 GHz-en futó négymagos Snapdragon 805 processzor, 3 GB RAM, a 20,7 megapixeles hátoldali kamera, valamint a 3900 mAh-s akkumulátor szerepel a listán, míg a fizikai méret ugyanúgy 143,5 x 73,3 x 11,2 mm, a súly pedig 176 gramm.

Az egyetlen fontosabb eltérés, hogy míg az amerikai felhasználók választhatnak a Ballistic Nylon hátlap alkalmazása és annak elhagyása, valamint a 32 és 64 GB-os belső tároló között, a Brazíliában forgalomba kerülő példányok kivétel nélkül ezen hátlappal, valamint alapesetben 64 GB-os belső tárolóval jelennek meg. Az ár itt 870 dollárnak felel meg, a megjelenést azonban nem korlátozzák az országra, hiszen azt november közepén Mexikó, nem sokkal ezt követően pedig a többi régiós állam követi majd a sorban. A Motorola egyelőre nem árulta el, hogy a többi régió, így például Európa mikor követi az említett országokat, de erre remélhetőleg nem kell majd sokat várni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • WoodrowWilson #15
    Ha a betű szerinti jelentését nézzük, akkor minden legalább két ember által elkövetett csalás bűncselekmény összeesküvés, vagy akár az, amikor az iskolások kipécéznek valakit az osztályban, és folyamatosan szivatják. Az összeesküvés-elmélet fogalma alatt nyilván nem ezt érti senki. Nem véletlen van benne az elmélet szó, ezek nagyon gyenge lábakon állnak, a "bizonyítékok" 90%-át kevesebb mint 3 perc guglizással egy középiskolás gyerek is megcáfolja. A motivációk pedig teljesen ködösek, legtöbbször kimerülnek abban, hogy valakik (zsidók, szürkék, gyíkemberek stb.) nagyon gonoszak.
    Ellentétben a kartellel, amit már ezerszer feltártak, tehát maga a jelenség létezése semmiképp sem elmélet, és ami fontosabb, hogy a megfelelő körülmények között gazdaságilag racionális a létrejötte (ahogy a bukása is), közgazdasági modellekkel jól leírt, tehát a motiváció teljesen egyértelmű.
    Továbbá ott van a résztvevők száma és az összeesküvés hossza. A kartellt leíró modellek szerint minél több a résztvevő vállalat, és minél régebb óta működik a kartell, annál instabilabb. Na most ez abszolút alkalmazható minden más (nem gazdasági jellegű) összeesküvésre is. Egy három nagyvállalat közti árrögzítés vagy területi kartell működéséhez nem kell 20 ember se (már akik konkrétan tudnak a kartell létéről). Ehhez képest a kemtrélhez, kamuholdraszálláshoz, Bilderberg-csoporthoz, 9/11-hez és egyéb kapitális marhaságokhoz minimum ezres nagyságrendű ember kell, ráadásul évekig, évtizedekig, de akár évszázadokig is fenn kell tartaniuk az összeesküvést.
  • Archenemy #14
    "csak épp senki nem mondta, hogy a kartell konteó. "
    Csak épp a konteó definíciójában benne van. A szolgáltatók (a többi ember rovására, saját nyereségük maximalizálására) egy nem-nyilvános paktumot kötnek, az egy klasszikus összeesküvés. Ha ez nem "conspiracy", akkor mi az? Ha az erről szóló teória nem "conspiration theory", akkor egyáltalán mit nevezel konteónak? Mindent, ami neked nem tetszik?
  • Archenemy #13
    "De ezek mögött semmi valódi bizonyíték nincs ha be is jön egy, az csak a véletlen müve. "

    Ok. A hivatalos indoka az Irak elleni háborúnak az volt, hogy félünk Szaddam tömegpusztító fegyvereitől. A casus bellit biztosító tanulmányt egy David Kelly nevű ember írta, aki magánéleti gondok miatt öngyilkos lett, majd az öngyilkosságáról készült jegyzőkönyveket hetven évre titkosították. Neked ez egy kerek történet. Így kell, hogy legyen, mert különben egy összeesküvést kell hogy feltételezz.

    Ha például kiderülne, hogy az Irak elleni háborúnak más oka lehetett, és David Kellyt meg kinyírták, őszintén meglepődnél, és továbbra is teljes véletlennek tartanád, hogy volt olyan ember, aki ezt előre megmondta. Nyilván csak mázlija volt.
  • Archenemy #12
    Woodrow:
    "De pont ez a probléma a konteókkal. Ti. ez azt jelenti hogy az totális marhaság."
    De ha a konteót úgy definiálod, hogy totális marhaság, majd erre hivatkozva már kijelented, hogy a konteók totális marhaságok, akkor ilyenkor a tautológia klubba jelentkezel? (Tudod... "A Tautológia Klub első számú szabálya az a Tautológia Klub első számú szabálya!")

    És vajon akkor az összeesküvés-elméletet (pl. hogy azt sejtem, hogy két mobiltelefonszolgáltató kartellezik) azokat hogy definiálod?

    mortep:
    "de téged ne zavarjanak a tények, nyugodtan mosd össze az 51-es körzet ufóival"
    Bocs, de pont én hívtam fel a figyelmet a magam módján, hogy elég gyenge érv az, hogy "ez konteó". Márpedig ez tök gyakori érv, hogy valamit azzal söpörnek le, hogy "dehát ez konteó", és ezzel pont az antikonteósok mossák össze mondjuk David Kelly iraki fegyverszakértő feltételezett öngyilkosságát vagy a Paks 2 mögötti feltételezett háttéralkukat a repülő piramisokkal meg a zsidó gyíkemberekkel.
  • mortep #11
    Persze hogy nincs kartellezés, csak olykor valamely piaci szegmenst uraló, egymással versengő vállalatok megállapodnak, hogy termékeiket magasabb áron értékesítik, mert monopólhelyzetben vannak úgy együtt és megtehetik. Ezt valamiért a nemzeti és a nemzetközi törvény is bünteti és kartell-nek defineálja, továbbá a fent említett gyártókat többször is büntették e címszó égisze alatt, de téged ne zavarjanak a tények, nyugodtan mosd össze az 51-es körzet ufóival, meg Döniken repülő piramisaival...
  • torreadorz #10
    " amikor konteóknak van valóságalapja, még, ha nem úgy, ahogy azt valakik előadják"

    De pont ez a probléma a konteókkal. Ti. ez azt jelenti hogy az totális marhaság.

    Kb. ahhoz hasonló mintha el kezdeném kántálni hogy majd a békaemberek megölik az amerikai elnököt. Aztán ha 500 év múlva esetleg bérgyilkos búvárok tényleg megölik akkor majd lehet jönni hogy whááá mekkora jós voltam meg micsoda összeesküvés elmélet ami már 500 éve száll családról családra és ha valaki esetleg megjegyzi hogy békaember != búvár akkor majd lehet jönni hogy dehogynem van valóságalapja kis képzelőerővel...

    Etc, a konteók arról szólnak hogy nyomatjuk a f@szságokat ezerrel aztán majd a nagy számok törvénye miatt és a képzelőerő segítségével lehet örömtüzeket gyújtani ha egy a közelébe jár az igazságnak.

    De ezek mögött semmi valódi bizonyíték nincs ha be is jön egy, az csak a véletlen müve.
  • who am I 7 #9
    miben más egy "kartell" konteo, mint bármilyen más konteó? nem érted a lényegét, van, amikor konteóknak van valóságalapja, még, ha nem úgy, ahogy azt valakik előadják...egyébként, az éppelméjű konteók nagy %-kának van valóságalapja..nem véletlen.
  • ddt500 #8
    "A megvádolt cégek közül néhány már elismerte, hogy illegális áregyeztetésekben vett részt, viszont cáfolták a Motorola bizonyos felvetéseit, például azt, hogy a tevékenységükkel kárt okoztak volna a vállalatnak."

    Én többet kerestem ezen, de te nem fizettél többet. Mi van??? :D :D :D
  • bgtm #7
    Kartelleztek a mobiltelefon-gyártók? Na persze, a politikusok meg hazudnak, mi?
    Miket ki nem találnak...
  • RAZOR27 #6
    Micsoda rágalom!