Egosoft X4
  • Jóózsf István #2959
    Apa! Kezdődik!

    Version 3.00 HF1 Beta 1 (393143) - 2020-04-01

    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!

    Added tooltips for cut-off research resource text.
    Improved subordinate group auto-expanding in Object List and Property Owned menus.
    Fixed turreted ships continuing to fire upon targets that have docked.
    Fixed Split S shield generators being destructible.
    Fixed Split factions not selling blueprints for L and XL construction modules.
    Fixed missing default paint themes in Split game starts.
    Fixed not being able to assign crew to start ship in Fires of Defeat gamestart.
    Fixed Achieve Coverage mission being excessively difficult to complete.
    Fixed Split gate discovery event ship (Argon Expedition or Escaped Slave Ship) not moving.
    Fixed some mission objective texts not being localised.
    Fixed mission briefing text for ship mod research mission.
    Fixed platform guidance lines going haywire when in certain interiors, e.g. on Teladi trade stations.
    Fixed stuck tooltips in certain situations.
    Fixed several missing or incorrect English language voice recordings.
    Fixed several causes of crashes.



    Amúgy meg... Sajnos istencsászárkodni jobb a nemezis. Jobban fordul, jóval erősebb a pajzsa, minthogy kettő van, míg a sárkányokon csak egy. Érezhető a különbség! Viszont az is érezhető, hogy a nemezishez képest jobban gyorsul, de ami fontosabb jobban is lassul!!! (értelem szerűen!)
    Egy jó távolsági fegyverrel lehetne alternatívája a nemezisnek, de olyan nincs a játékban. Merthogy a ribörszös - mesterlövészes (isten tudja hogy hívták, vagy épp most hogy hívják...) Amiből ráadásul immár két fajta is van... (Egyik rosszabb, mint a másik!) Eléggé eloptimalizálták. Lősz vele egyet és aztán vársz, vársz, vársz és vársz, hogy visszahűljön! És ennyire nem erős ám!
    Ribörszben használhatóbb volt! Ott ráadásul olyan értékeket adtam meg neki, amilyet akartam.: 30km-ről leszedtem vele egy vadászt, egy lövésből! Jó, persze ennek így nem sok értelme volt, de az volt az a fegyver, amit akkor használtam, maikor nem akartam ..szakodni a mitugrászokkal!