• Skylake
    #7
    Természetesen a civilizáció előrehaladása azt jelenti, hogy egyre jobban igyekszünk növelni biztonsági terünket. Gyakorlatilag az emberi életünk jelentős részét olyan mechanizmusok teszik ki, amelyek e biztonság fenntartására és növelésére irányulnak, és ennek érdekében vágyainkat és emócióinkat kontrollálják e biztonság érdekében Vö: Elias: Civilizáció folyamata, Freud: Rossz közérzet a kultúrában, Foucault: Felügyelet és büntetés) A számtalan ilyen folyamatból egyik lehet az RFID-s papírpénz. Azonban a dologgal általánosan ott van a probléma, hogy technológiai haladásunk, azaz olyan mechanizmusok létrehozása, amelyek a minket körülvevő környezet jellemzőivel szemben biztonságunkat növelik, előbb-utóbb eljutnak egy olyan szintre, amely emberi antropológiai jellemzőiből nem lesz elviselhető. Ez egybe fog esni azzal, hogy a technológiai fejlettségünk a csúcsra érkezik (v.ö.: Kurzweil: A szingularitás küszöbén) - azaz potenciálisan képesek leszünk mindent megtenni - azonban ennek megtétele a legteljesebb és legnagyobb mértékben dehumanizált módon kontrollált lesz. E jövő felé ezeken a lépéseken keresztül vezet az út az én olvasatomban. Erre reagáltam így, ahogy írtam.