• Tau Tang Wou
    #31
    ""Ez volt a legelső minta, ami keresztül ment a fúrón. Nem zárható ki hogy a Földről visszamaradt szén került a mintába" - nyilatkozott Paul Mahaffy,"

    A SAM tömegspektrometriás felvételét elnézegetve, ez szerintem egyértelműen kizárható. Akkora széndioxid tömeg nem keletkezhetett földi eredetű szennyeződésből. Hacsak nem végtelenül amatőrök dolgoznak a NASA-nal, ezt meg azért nem gondolnám.

    Ha jól saccolom (normális skála hiányában) a CO2 300°C környékén kezd el megjelenni és 430°C környékén éri el a maximumát. Oxigén hiányában ugye nem beszélhetünk égésről. Különben is szerves anyagból először CO keletkezne, nem pedig CO2.
    A CO mérésével viszont az a probléma, hogy nem lehet megkülönböztetni a nitrogéngáztól ezzel a műszerrel.

    Sajnos nem tudom a mérés körülményeit.
    A logikus az lenne, hogy amikor beteszik a kőzetport a hevítőbe és összekötik a kamrát a tömegspektrométerrel, akkor megvárják, amíg a vákuum az összes gázt eltávolítja (gyakorlatilag a marsi légkör, 95% CO2-vel), majd megkezdik a hevítést.

    Kár, hogy nem látni az ábrán a 300°C előtt történteket.
    A finom kőzetporon könnyen adszorbeálódnak a légkör gázai.
    Ha ezek lejöttek 300°C előtt, akkor egyértelmű, hogy amit látunk az a kőzetek bomlástermékei (karbonátos, kristályvizes ásványok).
    Ha nem, akkor ez a CO2 tömeg a marsi légkörből származik.
    Én inkább ez utóbbira tippelek a 430°C-os maximum miatt.